dziecko, mama, kuchnia, owoce, śniadanie
Edukacja

Wzorowy pierwszoklasista – 5 porcji warzyw, owoców lub soku w diecie 7-8 latka

Młody człowiek, którego organizm codziennie się rozwija, potrzebuje diety opartej na wartościowych produktach, dostarczających dużo energii.

Gdy maluch idzie do szkoły...

Każdego dnia dziecko jest narażone na stres, związany z zajęciami w szkole, nowym środowiskiem, odmiennym trybem dnia. Fizyczny wysiłek, przebywanie w ruchu, godziny spędzane w świetlicy czy na osiedlowym podwórku sprawiają, że nasze pociechy potrzebują wyjątkowo dużo energii i sił witalnych. Organizatorzy kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku" przypominają – owoce, warzywa i soki w diecie dziecka wzmacniają jego organizm i są nie do zastąpienia!

Dziecko w wieku 7 lat potrzebuje dziennie między 1500 a 2000 kcal. Młody organizm nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, jeżeli nie będą mu dostarczane odpowiednie witaminy i składniki odżywcze. Zapotrzebowanie dziecka na witaminy oraz minerały jest bardzo duże, ponieważ warunkują one prawidłowy rozwój oraz pomagają równoważyć wydatki energetyczne, na które jest narażone dziecko każdego dnia. Dr Agnieszka Jarosz, kierownik Centrum Promocji Prawidłowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia, ekspert wspierający kampanię "5 porcji warzyw, owoców lub soku" przypomina, aby dostarczać dziecku potrzebnych wartości odżywczych w mądry sposób - Mamy często nie zdają sobie sprawy, że smaczna przekąska dla dziecka może być kaloryczną bombą. Lubiane przez dzieci przekąski często mają nawet po 500 kcal!

Niewłaściwe nawyki żywieniowe dzieci są kształtowane i utrwalane w domu i szkole

To od rodziców dzieci uczą się najwięcej – towarzysząc naszym pociechom każdego dnia, stajemy się największymi autorytetami i wzorami do naśladowania. Młody uczeń bacznie obserwuje tryb życia i nawyki dorosłych, zarówno dobre, jak i złe. Jeżeli w domu przeważa dieta oparta na produktach bogatych w proste cukry i tłuszcze, to dziecko szybko przyzwyczai się i polubi taką dietę. Rodzice powinni pamiętać, że dzieci są bacznymi obserwatorami oraz kłaść jak największy nacisk na mądre odżywianie w domu – w ten sposób kształtuje się prawidłowe nawyki na całe życie.

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

jabłko, serce, serduszko, walentynki, owoce
stockcreations - Fotolia.com
Dieta
Sposób na 5 porcji owoców i warzyw
Dieta bogata w warzywa i owoce to mnóstwo energii dla całej rodziny! Co zrobić, by nie zapomnieć o 5 porcjach owoców i warzyw każdego dnia?

// Nigdy nie jest za późno, aby do swojego jadłospisu dołożyć 5 porcji warzyw, owoców lub soku! Zbilansowana, pełna witamin i minerałów dieta wskazana jest zarówno dla przedszkolaka jak i dla seniora. Pamiętajmy o tym, że przykład idzie z góry – trudno nam będzie zachęcić dziecko do zjedzenia marchewki lub jabłka, jeżeli sami omijamy warzywniak szerokim łukiem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest... chrupać pyszne warzywa i owoce całą rodziną! Wprowadzenie 5 porcji wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy pilnować, aby przygotowywane posiłki były kolorowe, a do każdego z nich dodawać warzywa lub owoce. Doskonałym sposobem na jedną porcję jest także szklanka 100% soku (200 ml), którą można wypić do śniadania lub obiadu. Najtrudniejszy jest pierwszy krok! Wykształcenie nowych nawyków żywieniowych wiąże się przede wszystkim z uświadomieniem sobie, jak ważne jest dostarczanie całej rodzinie 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Prawidłowe żywienie wspomaga dobry stan zdrowia, a właściwa, zróżnicowana i zbilansowana dieta ma wpływ na piękny i zdrowy wygląd. Powieś na lodówce lub w widocznym miejscu w kuchni zdjęcie apetycznych 5 porcji owoców, warzyw i soków. Wyznacz dziecko, aby było odpowiedzialne za przynoszenie każdego dnia do śniadania soku i szklaneczek dla wszystkich członków rodziny. A w weekend... urządźcie wspólne gotowanie, przygotowanie kolorowej sałatki lub... pysznego owocowego ciasta!

kadry-2.jpg
Żywienie
Menu na 5 czyli pięć porcji warzyw, owoców lub soku dziennie
Wiemy, że witaminy i sole mineralne są każdemu potrzebne. Niestety nie mamy w organizmie „spiżarni” do ich przechowywania. Idealnie jest jeść warzywa i owoce 5 razy w ciągu dnia, przy czym jedną porcją może być szklanka soku.

#article_lid{ line-height: 22px; } Na pewno słyszałaś o kampanii społecznej „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, prawda? Właśnie rusza druga edycja tej akcji, która potrwa do 2014 roku. Poprzednia (realizowana w latach 2008-2010) miała za zadanie uświadomić, jak bardzo potrzebne są w diecie warzywa, owoce i soki oraz nakłaniała do zmiany sposobu odżywiania na lepszy. Czy się udało? Oczywiście, ale... zawsze może być lepiej! Niestety wciąż jeszcze wiele osób nie wie, jak ważne jest jedzenie codziennie 5 porcji i ile to jest jedna porcja. Sukces pierwszej edycji kampanii budzi nadzieję, że tym razem wyniki będą jeszcze lepsze! A czy Ty wiesz, dlaczego piszemy akurat o 5 porcjach? I co możesz uznać za porcję? Jeśli nie – pomoże Ci nasza mała ściągawka. Piątka na piątkę Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), warzywa i owoce powinno się zjadać przynajmniej 5 razy dziennie – czyli do każdego posiłku. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista, a mimo to często o tym zapominamy: owoce i warzywa są źródłem cennych witamin, kwasów organicznych, pektyn, błonnika pokarmowego i substancji mineralnych. Zawierają również antyoksydanty, czyli składniki które walczą z reaktywnymi wolnymi rodnikami. Wpływają na dobre samopoczucie. Dostarczają one szeregu ważnych składników takich jak: witamina C, beta-karoten, witaminy z grupy B, PP oraz wielu składników mineralnych: potasu, cynku, selenu. Porcja czyli co? Można ją mierzyć na gramy, szklanki, łyżki, ale... najłatwiej na dłonie! Jedna porcja, to tyle, ile mieści się w dłoni! Dla dziecka jedna porcja może być odpowiednio mniejsza. Świeże owoce i warzywa można zastąpić m.in. sokami, które oprócz przecierów, uznaje się za najbardziej naturalny produkt w grupie przetworów owocowo-warzywnych. W sytuacjach, gdy nie mamy przy sobie świeżych owoców i warzyw, specjaliści zalecają...

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę produktów na talerzu
AdobeStock
Żywienie
Światowy Dzień Owoców i Warzyw: czy na twoim talerzu jest ich odpowiednia ilość?
Warzywa i owoce powinny stanowić główne źródło pożywienia w diecie każdego człowieka, także dziecka. Do tej pory mówiło się o 5 porcjach warzyw i owoców, ale teraz zaleca się, by zajmowały one połowę talerza przy każdym posiłku. Tak jest prościej (i zdrowiej!).

Najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej są takie, aby warzywa i owoce stanowiły połowę wszystkiego, co jemy. Do tej pory sugerowano, że ważne jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, jednak to nie było do końca klarowne i miarodajne. Jeśli mamy talerz i przygotowujemy posiłek, o wiele łatwiej jest nam dobrze go skomponować, gdy wiemy, że na połowie musimy zmieścić warzywa i owoce (z przewagą tych pierwszych), a drugą połowę podzielić po równo między zdrowe białko i produkty pełnoziarniste. Talerz pełen zdrowia zamiast Piramidy Zdrowego Żywienia Wszyscy, którzy znają Piramidę Zdrowego Żywienia , wiedzą, że na jej spodzie znajdują się warzywa i owoce, co oznacza, że powinny być podstawą odżywiania. Natomiast zdaniem ekspertów piramida traktowana jest jako teoretyczna wiedza szkolna, która niekoniecznie musi przekładać się na rzeczywistość. Aby Polacy zaczęli właściwie się odżywiać, trzeba pokazywać jasno i prosto, co powinno znajdować się na talerzu podczas każdego posiłku. Agata Zadrożna, ekspert Kantar, uważa, że „Piramidę Żywności i Żywienia ludzie postrzegają przez pryzmat szkoły, przypominają, że wtedy uczyli się o niej. Wiedzą, że piramida ewoluuje, ale generalnie jest dla ludzi tajemnicza. (…) Wadą jest to, co wydaje się jej siłą, czyli kształt. Piramida zaczyna się od tego, co powinniśmy ograniczać. Warzywa i owoce są na jej dole, co ludzie generalnie odczytują jako „podstawa żywienia”. Mają jednak kłopot z przełożeniem takiego postrzegania na życie codzienne. Reasumując: piramida jest mądra, ale nie jest użyteczna, nie jest praktyczna ”. Talerz pełen zdrowia wręcz przeciwnie – czytelnie pokazuje, co jeść i w jakich ilościach. Jak komponować zdrowe posiłki? Poniżej znajdują się fantastyczne grafiki,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak