dziecko z budzikiem, czas
fotolia
Edukacja

Co to jest "czas"? Zabawy z przedszkolakiem

Jak nauczyć dziecko pojęcia czasu? Jak mu wytłumaczyć, czym się różni wczoraj od jutra, jak szybko upływa czas i czym są ważne daty? Jak przybliżyć mu pory roku?

"Czas" to dla małych dzieci pojęcie abstrakcyjne. Nie znają się na zegarku, nie potrafią korzystać z kalendarza. Upływ czasu jest dla nich widoczny tylko podczas codziennych czynności. "Rano" jedzą śniadanie, myją zęby, ubierają się. "Po południu" idą na spacer, jedzą obiad, mają drzemkę, "wieczorem" jedzą kolację, myją się, kładą się do łóżka, słuchają ulubionej bajki.  
Gdy mój syn chodził do przedszkola, stale mnie pytał, kiedy po niego przyjdę. Mówiłam "o 15.00", a on dopytywał: "czyli kiedy?". Stworzyliśmy nawet pojęcie "po kotleciku" (na określenie drugiego dania). Okazało się, że nie było to idealne rozwiązanie - zrozumiałam to, gdy któregoś dnia, po przyjściu do przedszkola, zobaczyłam moje dziecko zapłakane... Myślał, że po niego nie przyjdę, bo na obiad były naleśniki. To właśnie wtedy postanowiłam  nauczyć go pojęcia czasu.

Dni tygodnia oraz wczoraj i dziś

Zaczęliśmy od rozmowy podczas drogi powrotnej do domu. Rozmawialiśmy o tygodniu i jego poszczególnych dniach. Mój synek wiedział, że dwa dni w tygodniu nie musi chodzić do przedszkola, tj. w sobotę i niedzielę. Omawialiśmy różnice pomiędzy poszczególnymi dniami - w sobotę mama robi zakupy, tata sprząta mieszkanie i wspólnie gotujemy, a w niedzielę chodzimy na bardzo długie wycieczki. Po niedzieli jest poniedziałek - najbardziej nielubiany przez mojego syna dzień tygodnia. We wtorek przyjeżdża do nas ukochana babcia, w środę - chodzimy na basen, w czwartek są w przedszkolu zajęcia taneczne, a piątek jest ostatnim dniem w tygodniu, w którym trzeba iść do przedszkola.
Gdy dotarliśmy do domu, założyliśmy pamiętnik - zeszyt, w którym wklejaliśmy pamiątki zebrane podczas spaceru (liść, papierek po cukierku, winietę ulubionej gazety) lub rysowaliśmy rzeczy lub osoby, które zapamiętaliśmy w drodze powrotnej. Dzięki tej zabawie mój syn wiedział, ile mamy dni tygodnia.  Poznał również pojęcia "wczoraj" i "dzisiaj".  

Zobacz także: Jutro byłem w zoo, czyli czas oczami dziecka

Upływający czas, czyli młodszy czy starszy?

Bardzo lubiliśmy (i wciąż lubimy) oglądać zdjęcia mojego syna. Układaliśmy je według kolejności: od najmłodszego do najstarszego. Ta zabawa pozwoliła zrozumieć synkowi, co to znaczy "upływający czas", "przeszłość", "teraźniejszość", "przyszłość", oraz dostrzec zmiany zachodzące w wyglądzie rosnącego człowieka.

Ważne daty

Aby syn zrozumiał, czym są "ważne daty", zrobiliśmy specjalne "świąteczne" kartki. Na każdej z kartek wypisałam datę i informację, co się tego "ważnego" dnia wydarzy, a mój syn namalował, to, co z tym wydarzeniem się mu kojarzy. Na kartce znalazły się mikołajki, urodziny synka, mamy, taty, babć i dziadków, następnie soboty i niedziele, czyli dni wolne od przedszkola, święta Bożego Narodzenia  itp.  Każda z tych kartek później była wklejana do naszego pamiętnika.

Pory roku

Aby przybliżyć synowi termin "pory roku", bawiliśmy się zgaduj-zgadulę. Jedno z nas mówiło wybraną porę roku, a druga osoba musiała powiedzieć, co się podczas tej pory roku dzieje z przyrodą, np. wiosna - kwiaty rosną, zima - lepimy bałwana, jesień - skaczemy po kałużach.
Z tych wspólnych rozmów dowiedziałam się, że mój syn najbardziej lubił soboty i niedzielę (są one ważniejszymi datami niż jego urodziny), a z pór roku najbardziej lubił lato. A czego najbardziej nie lubił... chodzić do przedszkola :)

Polecamy: Wspólny czas z dzieckiem

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Chłopiec w spódniczce
FB Jen Anderson Shattuck
Aktualności
Będę broniła prawa mojego syna do noszenia spódnic!
Matka ma dosyć osądów i staje w obronie swojego synka, miłośnika spódniczek tutu.

3-letni Roo lubi bawić się ciężarówkami, układać puzzle i jeść śliwki . Jak twierdzi jego mama, lubi też nosić tiulowe spódniczki. Do tej pory Roo mówił, że w spódniczkach tutu czuje się „piękny i dzielny” i nie stanowiły one dla nas żadnego problemu. Jednak spotkanie z nieznajomym mężczyzną w zeszłym tygodniu sprawiło, że opuściła go odwaga, a zastąpił ją lęk. Rozczarowana mama postanowiła stanąć w obronie praw chłopca i zamieściła na Facebooku post, który wywołał wielką dyskusję w social mediach. „Mój syn nosił spódniczkę do kościoła. Nosił ją też do sklepu spożywczego. Zakładał ją do pociągu czy do zabaw w piaskownicy. W naszym świecie nie stanowiło to problemu. Nie raz w dobrej wierze pytano mnie o to. Odpowiadałam, że dla mnie jest to ok. Było tak do wczoraj” - napisała matka chłopca na Fb. "Podczas wczorajszego spaceru do parku, zostaliśmy zaczepieni przez kogoś, kto chciał się dowiedzieć, dlaczego mój syn ma na sobie spódnicę. Nie znałam go, ale odniosłam wrażenie, że obserwował nas przez jakiś czas.  - Chcę tylko wiedzieć – powiedział mężczyzna – dlaczego robisz to swojemu synowi. On nie był ciekaw odpowiedzi. Chciał się upewnić, że oboje wiemy, że to, co robi mój syn – na co mu powalam - jest złe.  - Nie powinnaś tego robić – powiedział i zwrócił się bezpośrednio do mojego syna - Jesteś chłopcem. Ona jest złą matką. To jest znęcanie się nad dziećmi . Zrobił nam zdjęcie, mimo że prosiłam, by tego nie robił. Groził mi: „Teraz wszyscy się dowiedzą” - powiedział - „Zobaczysz”. Matka zgłosiła zajście na policji. Całe zdarzenie odcisnęło się jednak na psychice chłopca. „Mimo to mój syn nie czuje się bezpieczny. Chce wiedzieć i pyta: „Czy ten mężczyzna wróci? Ten zły mężczyzna? Czy zamierza jeszcze...

odra w przedszkolu w Warszawie - zachorował 5-letni chłopiec
Adobe Stock
Aktualności
Odra w przedszkolu w Warszawie: zachorował 5-letni chłopiec
W przedszkolu w Ursusie, do którego uczęszczał chłopiec, podjęto nadzwyczajne środki ostrożności. Od października, kiedy w Pruszkowie wykryto pierwsze przypadki odry, na Mazowszu zachorowały już 93 osoby.

5-latek z gorączką i charakterystyczną wysypką trafił na oddział zakaźny Szpitala Wolskiego w Warszawie dwa tygodnie temu. W ciągu kilku dni poczuł się lepiej, został wypisany do domu. Dzieci i pracowników przedszkola, którzy mieli kontakt z chorym, objęto nadzorem epidemiologicznym. Dziecko nie było szczepione Chłopiec nie był szczepiony na odrę - przeciwskazaniem były problemy neurologiczne . Oboje rodzice byli szczepieni i są zdrowi. Dziecko przez tydzień nie uczęszczało do placówki. W momencie, kiedy u chłopca stwierdzono odrę, rodzice dziecka poinformowali o tym władze przedszkola. Dyrekcja zgłosiła sprawę do sanepidu. - Wyniki z pracowni wirusologicznej PZH potwierdziły laboratoryjnie odrę – powiedziała rzeczniczka Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joanna Narożniak. W przedszkolu przeprowadzono dezynfekcję, odbyło się generalne czyszczenie placówki . Wprowadzono też jednorazowe naczynia przy posiłkach dla dzieci. - Zostały oddane rodzicom wszystkie szczoteczki do zębów dzieci i w tym okresie maluchy nie myją zębów - powiedziała dyrektor przedszkola Magdalena Kieszek- Leśnikowska.   - Na ten moment nie ma zagrożenia wirusem – uspokoiła dyrektor placówki. Osoby, które miały kontakt z chorym chłopcem, objęto nadzorem epidemiologicznym. Chodzi o 14 osób – 6 z nich to dzieci mające już szczepienia, a 6 osób zaszczepiono już po stwierdzeniu odry. - Nie zgłoszono z tego przedszkola innego zachorowania - poinformowała rzeczniczka PWIS w Warszawie. Nie ma paniki, dzieci chodzą do przedszkola Rodzice są poinformowani, że gdyby u kogokolwiek wystąpiły objawy chorobowe, powinni niezwłocznie skontaktować się ze swoimi lekarzami. Większość dzieci jest szczepionych. - Obawy zawsze są , choć moja córka jest szczepiona. Ale bez paniki. Normalnie chodzi do przedszkola - mówi tata jednej z dziewczynek. -...

przedszkolaki
fotolia.com
Edukacja
Pierwszy dzień w przedszkolu - relacje mam
Pierwszy dzień w przedszkolu to nie bułka z masłem. Dla kogo jest trudniejszy: dla świeżo upieczonych przedszkolaków, czy może raczej dla… rodziców?

Jak może wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu ? Przeczytajcie relacje mam, które przedszkolny debiut swoich pociech mają już za sobą. Polecamy także: Będzie dobrze! Rady na pierwsze dni w przedszkolu Magda Kantorska :"Siedziałam w domu jak na szpilkach" Karol (3 i pół roku) poszedł do przedszkola 2 tygodnie temu. Przez kilka dni chodziliśmy tam popołudniami, a ja zostawałam na zajęciach razem z nim. We wtorek miał zostać na 2 godziny sam. Śniadanie zjadł w domu. Umowa była taka, że przyjdę po niego przed zupką. Chociaż wiedział, że dziś zostanie w przedszkolu beze mnie, nie obyło się bez płaczu . Nie chciał się ode mnie odkleić, ale panie zaprowadziły go do sali. Siedziałam w domu jak na szpilkach. Może płacze? Może wpadł w histerię? Zastanawiałam się, czy zadzwonić. Po godzinie dostałam MMS-a ze zdjęciami: Karol świetnie się bawił . Kilka razy pytał, kiedy przyjdę, ale kiedy przyszłam zgodnie z umową (przed zupką) był tak zajęty, że zauważył mnie dopiero po kilku minutach. Nie chciał powiedzieć jak było. Po przedszkolu zabrałam go na lody. Szokiem było dla mnie to, że musiałam tak po prostu go zostawić. Myślałam, że może posiedzę z nim chwilę, żeby się oswoił. Panie stwierdziły jednak, że tak byłoby pewnie codziennie. Teraz też szybko wychodzę. Jeśli Karol płacze, jedna z pań siedzi z nim chwilkę na ławce. To sprawdza się najlepiej.    Magdalena Mielczyk: "Pierwszego dnia odprowadził go tata. Ja szłam kilka kroków za nimi" Mój Antek pierwszy raz poszedł do przedszkola rok temu. Miał wtedy niecałe 3 lata. Zanim tam trafił, zamartwiałam się przez całe wakacje . Jak sobie poradzi? Czy nie będzie za mną płakał? Czy nie będzie się bał zostać sam? Itp, itd. Wiedziałam, że bardzo rwie się do dzieci, do towarzystwa. Gdy podczas spacerów mijaliśmy przedszkole w naszej okolicy, zaglądał...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj