Plecako-tornistry dla pierwszoklasisty (Ładne, ale i zdrowe!)
Czy plecak lub tornister dla uczniów klas 1-3 powinien się jakoś wyróżniać? Musi być przede wszystkim wygodny i nie może szkodzić prawidłowej postawie dziecka. Co jeszcze? Powinien podobać się twojemu dziecku, ale i... tobie.
Czym plecako-tornistry różnią się od zwykłych plecaków i tradycyjnych tornistrów? Łączą wszystkie najlepsze cechy obu tych toreb. Mają więc usztywniane plecy i ramowy kształt, korzystny dla prawidłowego rozwoju postawy dziecka (co może zapobiegać skoliozie!) oraz jednocześnie są lekkie i elastyczne więc nie obciążają kości i stawów.
Jakie cechy pierwszego plecaka są najważniejsze?
Jak wybierać plecak, tornister dla dziecka, żeby nie kupić bubla i nie przepłacić? Najlepsze są te modele, które mają solidną konstrukcję i są wykonane z nowoczesnych materiałów. Przy wyborze plecaka lub tornistra musisz zwrócić uwagę szczególnie na:
- plecy wyprofilowane i usztywnione - to niezbędne dla zdrowia!
- szerokie szelki - nie powinny zsuwać się dziecku z ramion, ani nie wpijać się,
- pasy biodrowe są wskazane - odciążenie kręgosłupa i równomierne rozłożenie ciężaru (w jednej linii pionowej),
- większa ilość przegródek - by zachować porządek i również rozłożyć odpowiednio wagę rzeczy,
- rozmiar plecaka - dopasowany do wzrostu i budowy dziecka - nie za szeroki, najlepiej jeśli się kończy na pasie biodrowym (talli).
Im lepsza jakość materiałów, z których wykonany jest plecak i tornister oraz mocne szwy i klejenia, tym większa szansa na to, że plecak posłuży dziecku nieco dłużej, niż tylko pierwsze pół roku w szkole. Gumowe i piankowe elementy są pod tym względem lepsze, niż zwykłe plastikowe. Przy mierzeniu plecaka warto, by dziecko zakładało już obciążony książkami i przyborami model. I nie powinno wówczas zmienić prawidłowej postawy. Musi przylegać dobrze do pleców. Idealnie, gdy ma wybrzuszenie w odcinku lędźwiowym.
Jaki jest odpowiedni ciężar dla dziecka na plecach?
Waga z wypełnieniem plecaka, która nie szkodzi kręgosłupowi powinna wynosić 15 %wagi dziecka czyli np. dziecko o wadze 20 kg nie powinno dźwigać więcej niż 2 kg na plecach.
Dobry plecak powinien też być:
- Wykonany z oddychających materiałów lub z zastosowaniem systemów wentylacyjnych,
- Mieć regulację szelek i pasów, która powinna być łatwa w ustawianiu,
- Wodoodporny i niebrudzący - to najbardziej praktyczne,
- Mieć odblaskowe elementy,
- Usztywniony od spodu - by plecak/tornister dobrze stał, nie gniótł się, nie tracił formy.
Warto także szukać plecaków i tornistrów w kompletach - z workiem na buty/kapcie, piórnikiem i innymi elementami. Dodatkowe gadżety zwykle od razu zmniejszają cały koszt wyprawki szkolnej.
Czy musi być z ulubionym bohaterem ze znanych bajek? I tak, i nie. Dziecko wybiera zazwyczaj to co zna i dobrze mu się kojarzy, albo chce mieć to co mają inni. Niekoniecznie to idzie w parze z jakością i funkcjonalnością produktów. Można wspólnie z dzieckiem wybrać naprawdę ładne, zdrowe dla niego i oryginalne plecako-tornistry, które nie będą identyczne z tymi, które nosi reszta dzieci. Z pewnością spodobają się i dziecku, i tobie. Dodatkowe gadżety, zwłaszcza w postaci laleczek, misiów, sportowych portfeli będą z pewnością hitem!
Zobacz też:
- Plecaki-zwierzaki do przedszkola i nie tylko! (Twoje dziecko je pokocha!)
- Kapcie dla przedszkolaka za mniej niż 10 zł! Na co zwrócić uwagę? [TOP 12]
- Sukienki dla mamy i córki! Najpiękniejsze zestawy w supercenach!