Edukacja

Kącik przedszkolaka

Każdy przedszkolak potrzebuje mieć w domu swój kącik, w którym będzie doskonalić umiejętności nabyte w przedszkolu. Zobacz co mu się przyda.

 

Rzeczy,które każdemu przedszkolakowi przydadzą się w domu to przede wszystkim:
1. Stolik i krzesełko
Dzięki takim mebelkom dziecku będzie wygodniej rysować oraz lepić plastelinowe ślimaczki lub ludziki.

2. Klocki
Rozwijają wyobraźnię. Do budowania zamków, garaży czy mostów warto używać także tekturowych opakowań po kremach, butach, książek w sztywnych oprawach, plastikowych kubków, itd.

3. Półeczka na eksponaty
Aniołek z masy solnej, karafka z butelki oklejonej plasteliną, korale z makaronu zasługują na odpowiednią ekspozycję!

4. Piłki
Różnej wielkości. Dzięki nim malec uczy się rzucać i łapać, ćwiczy refleks i koordynację oko-ręka, a w dodatku świetnie się bawi.

5. Teczka na rysunki
Prace malca są bezcenne, więc gdy przestaną zdobić drzwi lodówki, nie mogą lądować w śmietniku. Autor może być urażony.

6. Puzzle
Uczą logicznego myślenia, ćwiczą orientację przestrzenną. Dla trzylatka kup duże, kilkuelementowe. Starszemu dziecku spraw zestawy 15–30 elementów. Możesz też zrobić je sama, naklejając na karton kolorowy obrazek i tnąc go na kilka części.

7. Papier
Przydadzą się bloki rysunkowe (mały, duży) i techniczne (biały
i kolorowy) oraz papier kolorowy i bibuła. Rysować i malować można też na papierze pakowym, kartonach, gazetach, papierowych talerzach itd. Czasem nauczycielki proszą o przynoszenie z biur papieru zadrukowanego z jednej strony. Przydadzą się też książeczki do kolorowania.

8. Plastelina
Można upiększyć ją brokatem albo wtykać w nią piórka, koraliki, patyczki, cekiny itd. lub wycinać z niej różne kształty foremkami do ciastek. Przyda się także ciastolina, modelina, glina oraz inne masy plastyczne. Świetna (tania!) jest masa solna, którą robi się z mąki i soli (1:1) oraz wody. Można dodać do niej barwniki spożywcze.

9. Kredki
Różne: ołówkowe, świecowe, pastele... Malcowi, który ma kłopoty z prawidłowym trzymaniem kredki lub ołówka kup kredki trójkątne (każdy paluszek układa się na innej ściance).

10. Farby
Przede wszystkim akwarele i plakatówki. Dzieci uwielbiają też farby do malowania palcami oraz farbki do twarzy i ciała.

11. Klej
Przeznaczony dla dzieci (nietoksyczny). Najwygodniejszy jest w sztyfcie, a najbardziej uniwersalny „Magic” – sklei się nim niemal wszystko.

12. Nożyczki
Koniecznie powinny mieć zaokrąglone końce. Dla młodszych przedszkolaków odpowiednie są plastikowe.

13. Kolorowa kreda
Najbardziej sprawdzi się gruba, bo łatwiej trzyma się ją w rączce. Nie kruszy się też tak szybko jak cienka.


Poza tym przyda się:

1. Plecaczek

Ulubiony gadżet początkujących przedszkolaków. Pewnie dlatego, że dodaje powagi i kojarzy się z tornistrem. Powinien być malutki i lekki – trzyletnie dzieci absolutnie nie mogą nosić ciężkich rzeczy!

2. „Rozśmieszacz”
Każdy przedszkolak przeżywa czasem trudne chwile, dlatego gdy się po niego przychodzi, warto mieć przy sobie coś, co pomaga przywrócić dobry humor – na przykład aparacik do puszczania bajek, balonik itd. To lepsze niż czekoladka czy baton, bo nie wyrabia nawyku sięgania po słodycze przy byle chandrze.

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Wychowanie
Jazda bez wywrotek!
Rower, rolki, wrotki. Co robić, żeby jazda nie skończyła się wizytą na urazówce? Przeczytaj wskazówki.

Rower, rolki, wrotki. Co robić, żeby jazda na rowerze czy rolkach nie skończyła się wizytą na urazówce? Przeczytaj wskazówki. – Wybierz bezpieczne miejsce Z przedszkolakiem wolno jeździć jedynie po parkowych i osiedlowych alejkach, boiskach itd. – Pamiętaj o kasku Dziecko musi wiedzieć, że bez niego nie ma mowy o jeździe na rowerze czy rolkach! Kask powinien dobrze „siedzieć” na głowie – nie może tkwić na jej czubku jak beret ani się zsuwać na oczy. Można kupić kaski w różnych rozmiarach (z dodatkową regulacją). Najlepsze są te z daszkiem, wentylacją i oczywiście z atestem. – Kup ochraniacze Są w sklepach takie na kolana, łokcie i nadgarstki – te ostatnie przydają się zwłaszcza podczas jazdy na rolkach. Powinny być na tyle elastyczne, by „pracowały” razem ze stawami. – Ucz malca zasad bezpieczeństwa Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno wyjeżdżać na ulicę, trzeba uważać na samochody (także te zaparkowane, bo w każdej chwili mogą ruszyć), przechodniów, psy, drzewa, dziury w asfalcie oraz nie wolno brać zbyt ostrych zakrętów ani zjeżdżać ze stromych górek.          

dziecko, kąpiel, pielęgnacja
Pielęgnacja
Kąpiel jest fajna
Bywa i tak, że dotąd niesprawiający problemów podczas mycia malec nagle na widok wanny zaczyna protestować. Znamy pomocników, którzy na nowo przekonają smyka do kąpieli.

Chcesz, aby twoje dziecko witało kąpiel z uśmiechem? By tak się stało, wygnaj z łazienki nudę! Kiedy maluch się kąpie, śpiewaj mu piosenki, strój miny, opowiadaj bajki... Słowem, zadbaj o to, by smyk spędzał w wannie naprawdę miłe chwile. Co ci się przyda? Mata na dno wanny Najlepiej z gumy albo miękkiej gąbki. Dzięki temu bobas będzie bezpieczny – przecież wystarczy sekunda, aby maluch zanurzył się pod wodą. Przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem – aby nie gromadziły się w niej bakterie ani grzyby. Ale uwaga! Zanim włożysz malca do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Używaj jej kilka tygodni, a potem wymień ją na nową. Miękka myjka Ułatwi dokładne umycie wszystkich fałdek maluszka. Ale pamiętaj, by po kąpieli wycisnąć z gąbki wodę i wywiesić ją, aby dokładnie wyschła. Delikatne mydełko Powinno być przeznaczone dla niemowląt: bezzapachowe, antyalergiczne i o obojętnym odczynie pH (5,5). Pamiętaj, że mydła dla dorosłych niszczą barierę ochronną skóry bobasa. Dziecięcym mydełkiem możesz też umyć główkę bobasa. Łagodny szampon Do pielęgnacji dziecięcych włosów wybieraj kosmetyki, które nie szczypią w oczy i łatwo się spłukują. Dzięki temu najbardziej newralgiczny punkt kąpieli: mycie główki, obejdzie się bez płaczu. Wodne zwierzątka Samemu w wannie jest nudno... Maluchowi umilą czas plastikowe kaczuszki i żółwie, a gdy maluch się nimi znudzi, pokaż mu, że można się też wodą bawić inaczej. Daj mu do kąpieli sitko („Ale sika!”), plastikowe lusterko („Pod wodą wyglądam jakoś dziwnie”), piłeczkę pingpongową („O rany, jak trudno ją utrzymać pod wodą!”) czy korek („On pływa!”). Barwnik do wody Możesz też przekonać malucha do wody niecodziennymi sztuczkami. Nie wiesz, co wymyślić? Wlej do wanny kilka kropel barwnika spożywczego (do...

dziecko, wycieczka, rodzina
Panthermedia
Wychowanie
Jedziemy na wycieczkę
Czerwiec to idealna pora na weekendową wycieczkę z kilkulatkiem. Jest tak ciepło i pięknie, że siedzenie w domu byłoby grzechem!

Dokąd warto wybrać się na wycieczkę z przedszkolakiem? Jakie miejsca mu pokazać? I właściwie po co, skoro pewnie niewiele z tego zapamięta? Co tam robić i w co się bawić? Co ze sobą zabrać? Jak sprawić, żeby malec nie marudził, nie płakał, że bolą go nóżki, i nie ziewał z nudów? Kiedy ugryźć się w język, żeby nie popsuć atmosfery? 6 powodów, by wyruszyć w świat 1. Dziecko poznaje nowe miejsca... Przekonuje się, że na placu zabaw i parku świat się nie kończy. 2....I sytuacje. Np. jedzie pociągiem, zwiedza muzeum, je obiad w restauracji, widzi, jak rodzice pytają kogoś o drogę, nocuje poza domem, wspina się po górach, zwiedza stare lochy... Dzięki temu wszystkiemu nabiera różnorodnych doświadczeń, a wraz z nimi zyskuje pewność siebie. 3. Ma o czym opowiadać w przedszkolu. To wielka frajda móc powiedzieć: „A ja byłem w lesie!”, „Widziałem dinozaura!”, „Ulepiłem garnek z gliny!”. Temat do rozmowy to ważna sprawa, bo ułatwia kontakty z innymi. 4. Ma rodziców wyłącznie dla siebie. Podczas wycieczki może się wreszcie nimi nacieszyć, bo nie są zajęci pracą, porządkami itd. 5. Przekonuje się, że TV to nie wszystko. Przeżywanie własnych przygód jest ciekawsze niż oglądanie cudzych na szklanym ekranie! 6. Ma okazję, by zatęsknić za domem. Wycieczki są fantastyczne, ale powrót do własnego łóżka i zabawek także jest miły.   4 zdania, które lepiej sobie darować 1.  „Pospiesz się!” Dzieci ciągle muszą się spieszyć. Dlaczego miałyby to robić także podczas wycieczki? 2. „Jak się nazywał król z tego zamku?” Takie odpytywanie nie zachęca do zdobywania nowych wiadomości. Wręcz przeciwnie. 3. „Tak się starałam, a ty co?!” Dziecko to dziecko: miewa humory i muchy w nosie, bywa zmęczone, marudne, znudzone itd. Wywoływanie w nim poczucia winy na pewno tego nie zmieni. Może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak