Dziecko trzyma literę "r"
fotolia
Edukacja

Kiedy dziecko zacznie wymawiać literę „r”

Twoje dziecko nie wymawia "r"? Sprawdź, w jakim wieku dzieci zaczynają wymawiać "r". Poznaj ćwiczenia logopedyczne, które pomogą twojemu dziecku w rozwoju mowy.

Moja pięcioletnia wnuczka nie mówi jeszcze „r”. Czy są powody do niepokoju? Radzi Krystyna Zielińska, psycholog – logopeda

Kiedy dziecko zaczyna wymawiać "r"?

Problemy z literką „r” u pięcioletnich dzieci są nadal normą, chociaż już niedługo powinna pojawić się prawidłowa wymowa. W wieku sześciu lat mały człowiek zakończył już rozwój mowy i wtedy wszystkie głoski powinny brzmieć prawidłowo, głoska „r” również.

Wady wymowy "r"

Przy problemach z wymową „r” dzieci początkowo zastępują ją literką „j” (rak - jak), potem literą „l” (rak – lak). Niektóre dzieci zamieniają trudną literkę na „ł”, jeszcze inne radzą sobie, zupełnie ją opuszczając.

Na pewno nie powinniśmy nakłaniać dziecka do powtarzania wyrazów z „r”, bo możemy opóźnić właściwą wymowę. Wnuczka może też zacząć wymawiać głoskę w nieprawidłowy sposób (drganie języka między zębami, drgające wargi lub policzek). Najlepsze efekty przynosi praca nad uwrażliwieniem i gibkością języka, zwłaszcza gimnastyka jego koniuszka. W domowych ćwiczeniach można bawić się z dzieckiem i zachęcać, by jak najczęściej unosiło język do góry np. wykorzystując smaczne żelki (unoszenie języka z położonym na nim płaskim żelkiem – żabką).

Jeżeli niepokoi nas wymowa dziecka, możemy skorzystać z porady logopedy. Wskaże nam on zabawy i ćwiczenia, które pomogą dziecku w nauce prawidłowej wymowy głoski „r”. Jednak zwracam jeszcze raz uwagę, że opisane w pytaniu trudności są normalne u dzieci w wieku 5 lat.

Zagraj z dzieckiem online w zabawy logopedyczne

Kiedy usłyszysz pierwsze „mama”? [WIDEO]

niemowlę, łóżeczko, łóżeczko dziecięce, dziecko
Pavla Zakova - Fotolia.com
Pielęgnacja
Polski dla początkujących
Na początku dziecko potrafi wyrazić swoje emocje i potrzeby jedynie płaczem. Sprawdź, jak przeobraża się w mądralę, który rozumie, co się do niego mówi, i umie wyrazić słowami nieograniczone treści.

Dzieci uczą się mówić jakby mimochodem: bez mozolnego wkuwania słówek, tabeli czasów, listy wyjątków. Nie mając pojęcia o tym, co to jest podmiot, a co orzeczenie, rozszyfrowują gramatykę swojego języka. Naukowcy od wieków głowią się, jak to możliwe. Jedni uważają, że maluchy zaczynają mówić dzięki wrodzonej wiedzy o właściwościach ludzkiej mowy, inni – że uczą się tego od podstaw, jak jazdy na nartach. Nie ma natomiast wątpliwości co do jednego: mówienie ma ścisły związek z myśleniem. Polski dla nienarodzonych Dziecko zaczyna się uczyć, zanim przyjdzie na świat! Choć dźwięki, które docierają do wnętrza maminego brzucha, są stłumione i niewyraźne, nienarodzony maluszek może dzięki nim poznawać melodię i rytm języka, którego używają jego bliscy. W latach 70. amerykańscy naukowcy poprosili przyszłe mamy, by często i czule zwracały się do swoich nienarodzonych dzieci. Wszystko to zostało nagrane. Gdy po porodzie noworodki zabrano (w tamtych czasach przynoszono je matkom tylko do karmienia), okazało się, że maluchy bezbłędnie rozpoznają odtworzone z taśmy głosy swoich matek! Słysząc znajome słowa, natychmiast się uspokajały. Reagowały także na głosy innych kobiet, jednak zdecydowanie słabiej i z opóźnieniem. Zaś dzieci kobiet, które w ciąży nie mówiły do pociech w jakiś specjalny sposób, w ogóle nie zwracały uwagi na tego typu nagrania. Rytm i melodia Dziecko od początku komunikuje się z otoczeniem. Po narodzinach wydaje krzyk, który znaczy: „O rany, oddycham!”. Płacząc, oznajmia: „Jestem głodny!”, „Mam mokro!”, „Nudzę się!”. Gdy ma dwa, trzy miesiące, zaczyna gruchać (głużyć), czyli wydawać gardłowe dźwięki. Robi to odruchowo. Co ciekawe, gruchają też dzieci głuche, a więc nie ma to nic wspólnego ze słyszeniem. Półroczny maluch zaczyna gaworzyć, czyli świadomie...

Psychologia
Kiedy iść do logopedy
Dzisiejsze zaniedbania będzie słychać latami, dlatego lepiej się martwić na zapas, niż przeoczyć coś niepokojącego.

  Sposób mówienia będzie miał ogromny wpływ na życie Twojego dziecka. Wady wymowy obniżają poczucie własnej wartości, ograniczają kontakty towarzyskie, a w szkole utrudniają naukę pisania i czytania. Dlatego wsłuchaj się uważnie w to, jak Twoje dziecko komunikuje się ze światem, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się o pomoc do logopedy. Wcześnie rozpoznane zaburzenia można zlikwidować odpowiednimi ćwiczeniami. Niezgodnie z kalendarzem Większość dwulatków potrafi już budować swoje pierwsze proste zdania z dwóch, trzech słów. Ale są i takie maluchy, które nawet w trzecim roku, ku przerażeniu rodziców, uparcie milczą albo posługują się najwyżej kilkoma dźwiękami. Trzeba zbadać wtedy słuch. - Poślizg kontrolowany Jeśli Twoja pociecha jest chłopcem, w pierwszym roku życia często chorowała, a „ciężka” mowa jest tradycją w Waszej rodzinie, to na pierwsze słowa dziecka możesz poczekać dłużej. Może nie mówić tyle, co rówieśnicy, ale z pewnością wkrótce to nadrobi. - Weź pod lupę swoje zachowanie Zdarza się, że opóźnienie rozwoju mowy jest spowodowane... tak, tak – przez rodziców. To oczywiste, że gorzej mówią dzieci zaniedbywane, ale i te, które mają bardzo zapracowane mamy i tatusiów. Nawet kochający rodzice mogą niechcący przyczynić się do opóźnienia rozwoju mowy pociechy. Zastanów się, czy przypadkiem nie zaspokajasz potrzeb dziecka zanim je wyrazi? Jeśli tak jest, maluch po prostu nie ma po co mówić. Podobnie jest, jeśli to Ty dużo mówisz i nie zostawiasz już „miejsca” dziecku. A może stosujesz dużo nakazów i zakazów? Niektóre dzieci wtedy milkną, by podkreślić swoje zdanie. Wizyta u psychologa powinna poprawić sytuację. - A może nie słyszy? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się z dzieckiem do audiologa. Pamiętaj, że niesłyszące maluchy reagują na mimikę, ruchy...

Wędzidełko pod językiem: kiedy jest za krótkie?
AdobeStock
Zdrowie
Wędzidełko: jak poznać, że dziecko ma skrócone wędzidełko podjęzykowe?
Wędzidełko to błonka, która przytwierdza język do dna jamy ustnej. Gdy jest zbyt krótkie, ogranicza ruchomość języka. Stąd problemy ze ssaniem, wymową niektórych głosek. Jak im zaradzić?

Niemowlę nie chce ssać piersi, płacze przy jedzeniu i dużo ulewa? W takich przypadkach myśli rodzica zwykle skierowane są w kierunku zdiagnozowania malca, czy nie ma refluksu żołądkowo-jelitowego. Tymczasem powodem takiego stanu rzeczy może być po prostu zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, które uniemożliwia maluszkowi prawidłowe ułożenie języka w trakcie ssania. Niemowlę denerwuje się, płacze, pręży. Zbyt krótkie wędzidełko, które nie zostanie podcięte, może być też powodem wad wymowy . Dziecko nie będzie w stanie wypowiedzieć niektórych głosek, taki, które wymagają uniesienia języka. Problem krótkiego wędzidełka jest zatem poważniejszy, niż wielu rodzicom się wydaje. Czy łatwo go zdiagnozować? Czym jest wędzidełko? Wędzidełko to błonka, która znajduje się pod językiem, przytwierdzając go do dna jamy ustnej. Gdy jest zbyt krótka, znacznie zmniejsza ruchomość języka i przez to powoduje wiele problemów, w tym kłopoty ze ssaniem piersi , wady wymowy. Badanie wędzidełka Niestety jak dotąd nie powstały żadne wytyczne, które nakazywałyby personelowi medycznemu sprawdzanie wędzidełka u każdego noworodka. To błąd, ponieważ im szybciej zostanie ono podcięte, jeśli jest za krótkie, tym mniej szkody przyniesie. Zawsze można jednak poprosić neonatologa lub neurologopedę o zbadanie długości wędzidełka u maluszka. Warto zrobić to zwłaszcza, gdy samemu podejrzewa się, że dziecko męczy się przy karmieniu i źle chwyta pierś. Zobacz też: Ulewanie dziecka podczas karmienia piersią Ocena wędzidełka u starszego dziecka Bywa, że dziecko ma krótkie wędzidełko, ale nie zostanie to rozpoznane w wieku niemowlęcym. Wówczas objawy tego można zauważyć około 3 roku życia. W wieku 3 lat dziecko powinno wymawiać już głoskę „l”. Jeśli w tym wieku nadal zastępuje ją głoską „j”, można przypuszczać, że wędzidełko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak