
Internet, smartfon, tablet pełnią dziś taką rolę, jak kiedyś stoliki kawiarniane, trzepaki czy podwórka. A współczesny rynek pracy i relacje między ludźmi oparte są na narzędziach elektronicznych. Zamiast pozbawiać dziecko dostępu do nowoczesnych technologii, lepiej uczyć je, jak świadomie z nich korzystać. – mówi dr Tomasz Srebnicki, psycholog i psychoterapeuta, który wyjaśnia m.in.
- W jakim wieku dziecko może korzystać z komputera?
- Jak długo maluch może grać na tablecie?
- Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?
- Co robić, gdy dziecko chce tylko grać?
- Czy lepiej układać puzzle wirtualne czy w realu?
- Dlaczego zakaz używania komórek jest bez sensu?
- Czy warto stosować szlaban na komputer?
W niektórych domach, celowo wychowuje się dzieci bez kontaktu z telewizorem i komputerem. Czy to dobre rozwiązanie?
– Rozumiem, że zasady obowiązujące w tych domach dotyczą również rodziców. To znaczy – w mieszkaniu jest tylko telefon stacjonarny, a tata i mama nie mają laptopa, nie korzystają również ze smartfonów.
Raczej to tak nie wygląda.
– No właśnie. Rezygnacja z dóbr techniki często dotyczy dzieci. Ale z jakichś przyczyn rzadko obejmuje rodziców. Pozbawiają oni dziecko dostępu do mediów elektronicznych na zasadzie: „bo tak”, a sami chętnie z nich korzystają.
Robią to w dobrej wierze.
– To dlaczego nie stosują tej strategii wobec siebie? Gdy spytamy, dlaczego tak postępują, podeprą się dobrem dziecka. Zapytani, dlaczego sami korzystają z tych dóbr, twierdzą, że wiedzą, jak to robić. No i tu jest clue problemu. Zamiast pozbawiać dziecko dostępu do nowoczesnych technologii, lepiej uczyć je, jak świadomie z nich korzystać. Zabranie termometru nie spowoduje przecież spadku temperatury!
Dzieciństwo bez mediów elektronicznych jest uboższe?
– Dzisiaj są to narzędzia absolutnie niezbędne bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie. Ja też wolałbym, żebyśmy rozmawiali sobie o zapachu lasu, bieganiu po łące czy obejmowaniu drzew, ale współczesny rynek pracy i współczesne relacje społeczne są oparte na narzędziach elektronicznych. Internet, smartfony, tablety pełnią taką rolę, jak niegdyś stoliki kawiarniane, trzepaki i podwórka. Próba zawracania Wisły kijem jest z góry skazana na porażkę.
Czytaj też: Za moich czasów tak nie było - 5 zmian w wychowaniu dzieci