programowanie
fotolia.com
Edukacja

Nauka programowania dla przedszkolaków: sprawdź, czemu warto!

Dlaczego warto uczyć dzieci korzystać z nowoczesnych technologii? Bo to przyszłość. O mądrym podejściu rodziców do tabletu i nauce programowania dla przedszkolaków w programie Mistrzowie Kodowania Junior opowiada Magdalena Olborska z firmy Samsung.

Rodzice często wstydzą się, że dają dziecku tablet czy komputer. Często też nie mają pomysłu, jak dziecko ma z nich korzystać, mimo, że te sprzęty to już stałe wyposażenie większości polskich domów. Co więcej, rodzice przenoszą na dziecko swój strach przed nowymi technologiami. Boją się, że „to za wcześnie”, że dzieci się uzależnią, że elektronika jest szkodliwa dla ich zdrowia. Czy diabeł rzeczywiście jest taki straszny?  

– Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie nie „kiedy” wprowadzać dzieci w świat nowoczesnych technologii, ale „jak” to mądrze zrobić – uczula Magdalena Olborska – Program Mistrzowie Kodowania Junior pokazuje jak przy pomocy kodowania rozwijać wśród najmłodszych kompetencje społeczne takie, jak praca w grupie i dążenie do kompromisu.

– Świat pędzi, a kontakt z nowymi technologiami jest nieunikniony. Wychodząc temu naprzeciw uczymy dzieci jak bezpiecznie i pożytecznie korzystać z urządzeń cyfrowych, tak samo jak uczymy je myć zęby i przechodzić przez ulicę
– dodaje.

Programowanie: dla rodziców nowe, dla dzieci naturalne

To, co dla nas – rodziców – jest nową technologią, dla dzieci jest naturalnym elementem krajobrazu. Zadaniem rodziców jest ustrzec dzieci przed negatywnymi skutkami korzystania z tzw. elektroniki, ale nie przed samą technologią.  

Jednym ze sposobów jest nauka programowania dla najmłodszych. Dzieci, które będą umiały tworzyć programy komputerowe, będą mniej naiwne i zwyczajnie bezpieczniejsze w sieci. Przestaną być bezmyślnymi odbiorcami wszystkich treści, jakie znajdą się na ekranie. Znając podstawy programowania, będą wiedziały, że to, co im się wyświetla, ktoś właśnie w ten sposób zaplanował. 

Mistrzowie Kodowania: nauka programowania dla dzieci

W 2013 roku Samsung uruchomił pilotażowy program Mistrzowie Kodowania. Polega on na prowadzeniu lekcji kodowania dla dzieci przez przeszkolonych nauczycieli z danej szkoły. Do tej pory w programie wzięło udział 1300 szkół. W sumie objął on ok. 100 tys. dzieci w całym kraju. Obecnie trwają prace nad włączeniem nauki programowania do podstawy programowej dla klas 1-3 szkół podstawowych. Lekcje miałyby się odbywać niezależnie od nauczania informatyki.

W 2015 r. wystartował program Mistrzowie Kodowania Junior dla przedszkolaków. Wzięło w nim udział 18 przedszkoli z całego kraju, łącznie 1200 dzieci. Od września br. do programu będą mogły przystąpić inne przedszkola.

Jak wygląda nauka programowania dla przedszkolaków?

– Zajęcia dla przedszkolaków zostały dostosowane do poziomu i możliwości dzieci. Trwają ok. 30 minut, bo dzieciom w wieku 3-6 lat trudno się dłużej skupić. Sercem tego programu jest mata edukacyjna – gigantyczna plansza, która przypomina planszę sudoku. Można na niej też grać w szachy czy memo. Oprócz maty jest jeszcze ok. 400 klocków z kolorowymi obrazkami, cyframi i strzałkami czyli tzw. klockami ruchu. Zaprojektowali ją nauczyciele przedszkolni, których zaprosiliśmy do współpracy – tłumaczy Olborska. Dzieci w przedszkolu programują głównie na macie: tworzą wspólne zbiory, wymyślają proste gry. Np. programują ścieżkę, którą musi pokonać kotek, aby dostać się do punktu zaznaczonego na macie. Trasę kota dzieci wyznaczają za pomocą klocków ruchu – takich samych piktogramów, jakich używa się w programie Scratch Junior – mówi Olborska. 

– Zajęcia z tabletami są uzupełnieniem tej edukacji – dodaje Oborska. – Dzieci w ten sposób utrwalają pojęcia i umiejętności poznane na macie. Do realizacji zajęć wykorzystywane są aplikacje m.in. Scratch Junior. Zajęcia z tabletami odbywają się max. 2 razy dziennie po 15 minut. Po każdych ćwiczeniach z tabletami dzieci bardzo chętnie przechodzą do kolejnego etapu zajęć. Nie zdarza się, żeby dzieci protestowały, bo nauczyciel proponuje im inną aktywność.

Tablet dla dziecka nie taki straszny – jeśli rodzic ma na niego pomysł

– Do niedawna uważaliśmy, że korzystanie z nowych technologii to jest jakaś aktywność, jak sport czy czytanie książek. Powoli wychodzimy z takiego postrzegania świata. Można powiedzieć, że kontakt z technologiami jest narzędziem, które ułatwia nam zdobywanie informacji, naukę i rozrywkę – mówi Magdalena Olborska. 

– Jedna z współpracujących z nami nauczycielek powiedziała, że „tablet jest dziś częścią piórnika”. To pokazuje, że tablet czy komputer nie jest przedmiotem samym w sobie, na którym powinniśmy być skupieni, ale uzupełnieniem naszego codziennego życia. To nie człowiek ma być oddanym technologii. Trzeba kształtować takie nawyki, żeby ją umiejętnie wykorzystać do swoich celów. W takim kierunku idzie edukacja na świecie. To chcemy pokazać w Mistrzach Kodowania.

Czytaj też: 6 umiejętności, bez których dziecko nie poradzi sobie w życiu

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

chłopiec i komputer
fotolia.com
Przedszkolak
Programowanie - nauka przyszłości dla naszych dzieci
Tego trendu rodzice po prostu nie mogą zignorować! Programowanie dla dzieci to umiejętność, która lada moment okaże się bardzo istotna. Dowiedz się, na czym polega nauka programowania dla dzieci i od kiedy warto zaczynać.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {text-decoration: underline ; font-kerning: none} Co to jest programowanie dla dzieci Programowanie to pójście o krok dalej niż zwykła nauka obsługi komputera na lekcji informatyki. To nauka tworzenia technologii. Ten trend jest już bardzo silny na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce właśnie zyskuje coraz większe znaczenie. Programowanie (coding) to umiejętność napisania własnego programu informatycznego. Może on być bardzo prosty - i pewnie taki będzie w przypadku małych dzieci - ale to nie szkodzi. Chodzi o to, aby zaznajamiać dzieci z taką możliwością.  Programowanie to także cenna umiejętność, która wielu osobom przyda się na rynku pracy. Według badania portalu code.org w 2020 roku w USA będzie szacunkowo o milion więcej miejsc pracy dla programistów, niż ludzi, którzy będą w stanie te stanowiska objąć! U dzieci umiejętność programowania pomaga rozwijać kreatywne myślenie i uczy rozwiązywania problemów. Nauka programowania komputerowego stawia dzieci w zupełnie innej niż dotychczas pozycji. Stają się one nie tylko konsumentami technologii, ale też jej twórcami, a to z kolei uruchamia krytyczne myślenie (także bardzo ważne w dzisiejszym skomplikowanym świecie).  Dlaczego nauka programowania jest taka ważna u dzieci Powiedzmy to sobie jasno - programowanie to ważna umiejętność. Można ją porównać do znajomości języka angielskiego , która jest „obowiązkowa” w naszym - rodziców - pokoleniu.  Nasze dzieci przyszły na świat, w którym nowoczesne technologie są wszechobecne. To, czego my musieliśmy się uczyć od zera, nasze dzieci traktują jak naturalne środowisko. W...

programowanie komputerowe
Fotolia.com
Edukacja
Kodowanie przedszkolaków - czy dziecko może zostać programistą?
„Programowanie komputerowe? Kodowanie? To nic dla dzieci” – pomyślisz. Nieprawda! Kodowania można się uczyć już w przedszkolu. I daje ono dużo więcej niż po prostu lepszą wiedzę z obsługi komputera...

@page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120% } a:link { so-language: zxx } Siedzenie przed komputerem - jeśli chodzi o dzieci - nie kojarzy się nam, dorosłym, za dobrze. No bo wiadomo, najważniejszy jest ruch i świeże powietrze, no, i jeszcze fajne książki. Ale komputer ? Złodziej czasu! Po czym sami czasem z różnych, nie zawsze czystych pobudek, dajemy maluchowi tablet do ręki. Od niedawna jednak jest on narzędziem, które może nie tylko zająć dziecku w bardziej lub mniej pożyteczny sposób czas – to sposób na sukces i ciekawy zawód w przyszłości! Wszystko za sprawą zajęć z programowania dostosowanych do poziomu i wieku dzieci. Można je organizować już czterolatkom!   Po co dziecku nauka programowania?   Niektórzy kręcą nosem na zajęcia z programowania maluchów. Że za 20 lat świat będzie zupełnie inny i inne będą potrzeby rynku pracy. Że przecież także to oprogramowanie , które go się dzieciaki uczą, będzie przestarzałe. To prawda. Jednak w nauce kodowania nie sam program jest najważniejszy. Programowanie uczy wielu innych, bardzo uniwersalnych rzeczy, takich jak: rozwijanie kompetencji miękkich u dzieci, nauka logicznego myślenia , zachęcenie przedszkolaków do współpracy w grupie, kształtowanie u dzieci dobrych nawyków cyfrowych oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. rozwijanie umiejętności matematycznych nauka stosowania zasad i schematów rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia Z tego założenia wyszli też organizatorzy akcji Mistrzowie Kodowania Junior, skierowanego właśnie do przedszkolaków. -  W programie »Mistrzowie Kodowania Junior« pokazujemy, jak umiejętnie łączyć zabawę z nauką. Świat dzieci rządzi się...

tablet, dziecko
fotolia
Zakupy
Jak wybrać tablet dla dziecka?
Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup tabletu dla przedszkolaka. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i rozwijającą zabawę.

Coraz młodsze dzieci bawią się tabletami. Dla przedszkolaków urządzenia te służą do zabawy i nauki . Dzieci marzą o tabletach nie tylko by móc na nich grać, ale również by mieć swoje własne urządzenie, jak mam czy tata. Pamiętaj, że kupując tablet dla dziecka warto zwrócić uwagę na nieco inne parametry niż wybierając tego typu urządzenie dla siebie. Wysoka jakość ceniona przez dorosłych może zostać bardzo szybko zniszczona, jeśli nie idzie w parze z odpowiednią wytrzymałością na zarysowania czy wstrząsy, które są nieuniknione, jeśli urządzenie znajdzie się w rączkach małego dziecka. Jak wybrać tablet dla dziecka? Solidna konstrukcja – Zwróć uwagę jakość zastosowanych materiałów, wzmocnione szkło, utwardzenia, amortyzujące dodatki z gumy, uchwyty do przenoszenia czy wodoodporność. Ekran – Chodzi tu nie tylko o wielkość (przedszkolakowi najłatwiej będzie utrzymać tablet z ekranem 7-calowym, ewentualnie 8-calowym), ale również o jego wytrzymałość, odporność na zarysowania. Pamiętajmy, że ekran pełni funkcję nie tylko wyświetlacza, ale również ekranu dotykowego. Odpowiednia rozdzielczość takiego ekranu to 1024x600 pikseli. Pamięć RAM – W tabletach dla dzieci minimalna pamięć powinna wynosić 1GB. Oprogramowanie i interfejs – warto by było dosyć szybkie (najczęściej jest to system Android). Warto by tablet dla dziecka posiadał zainstalowane gry i aplikacje edukacyjne dostosowane do wieku dziecka. Warto by wśród nich znalazły się: gry matematyczne , aplikacje do rysowania ( kolorowanki ). Ważnym elementem jest intuicyjna nawigacja, prosta składająca się z dużych kolorowych kafli, które umożliwią obsługę urządzenia dzieciom nie potrafiącym jeszcze czytać. Cena – rozpiętość cenowa w tabletach dla dzieci jest ogromna (od ok. 200 zł do kilku tysięcy złotych). Pamiętaj, że urządzenie to nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj