Wystarczy trochę miejsca na parapecie w kuchni. Nie musisz od razu kupować ziemi i doniczek. Na początku możesz pokazać maluszkowi co dzieje się z ziarenkiem jeśli damy mu wodę i światło. Wystarczy słoik, kawałek gazy, woda i ziarenko fasoli.
To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla najmłodszych. Dla małego dziecka ciekawym doświadczeniem jest zobaczenie jak na jego oczach z nasionka powstaje roślinka. Powinno to zaowocować chęcią dalszego zgłębiania tajników przyrody.

Reklama

Rośliny nadające się do uprawiania w ogródku na parapecie, co ważne dziecko nie będzie musiało długo czekać na efekty.
Fasolka
Do słoika wlewamy wodę, tak żeby został centymetr do powierzchni naczynia, przykrywamy słoik gazą, którą mocujemy gumką, na to kładziemy fasolkę. I czekamy aż zacznie się coś dziać.
Podchodź z dzieckiem do fasolki co dwa dni i sprawdzajcie czy ziarenko już napęczniało, czy pękło, czy już wychodzi z niego kiełek.
Szczypiorek
Kładziemy cebulkę w małej ilości wody w naczyniu. Szczypiorek wyrośnie błyskawicznie i maluch będzie mógł cieszyć się zbiorami już po dwóch dniach. Możecie przygotować wspólnie twarożek ze szczypiorkiem na śniadanie. Dziecko na pewno z chęcią spróbuje własnych zbiorów.
[CMS_PAGE_BREAK]
Pietruszka
Z dużej pietruszki obcinamy część z nacią i wkładamy nać do ziemi, już po kilku dniach wyrośnie nam wspaniała pietruszka. W sam raz do posypania kanapeczek.
Uwaga: Gdy zrobi się ciepło szczypior i natkę pietruszki można wsadzić do ziemi i przenieść na balkon.
Awokado
Pestkę, podobnie jak fasolę, kładziemy na gazie nad wodą i czekamy, aż pestka napęcznieje, pęknie i puści pęd.
Rzeżucha
Daje dużo możliwości, można nadać jej różne kształty.
- Wybierz z dzieckiem starą zabawkę, może to być plastikowy konik, autko, foremka do piasku o ładnym kształcie. Obłóżcie zabawkę watą. Pozwól dziecku działać. Niech robi jak najwięcej samo. Zwilżcie wodą watę, może być pod kranem lub zraszaczem. Obsiejcie wasz kształt nasionkami i podlejcie. Za dwa dni rzeżucha wykiełkuje. Pozwól maluszkowi zrywać listki, wąchać i próbować.
- Ulepcie kulę z plasteliny, przyklejcie oczka z guziczków albo koralików, zróbcie buzię ze sznurka albo włóczki. Obłóżcie kulę watą i zasiejcie owies na czubku głowy waszego owsianego ludka. Po dwóch, trzech dniach ludkowi urosną włosy. Dziecko przy pomocy kogoś dorosłego może je obciąć, formując nową fryzurę.
Owies
Do doniczki z ziemią wsyp razem z dzieckiem nasiona owsa i przykrycie je cienką warstwą ziemi. Nie wkładaj nasion zbyt głęboko. Podlewajcie i obserwujcie. Owies wyrośnie bardzo szybko, po około dwóch dniach od zasiania.
Kiełki
Ważne jest, żeby kupić kiełki spożywcze, wtedy będą ekologiczne i zdrowe. Nasiona przeznaczone do ogrodu są zaprawiane chemikaliami.
Warto kupić specjalne naczynie do kiełków.
Jeśli nie mamy takiego naczynia najlepiej wysypać kiełki na siatkę i umieścić je nad wodą. Czekamy. Po kilku dniach mamy gotowe do spożycia, pełne witamin kiełki. Możecie dodać je do sałatek i kanapek.
[CMS_PAGE_BREAK]
Zioła
Wyhodowanie ziół z nasion jest dość trudne i wymaga odpowiednich warunków, wilgotnego powietrza, słonecznego parapetu. Nie zawsze udaje się je wyhodować. Dlatego najlepiej jest kupić zioła w doniczce. Postawić na słonecznym parapecie w kuchni, dbać o nie podlewając. Zioła mają najróżniejsze zapachy i kształty liści. Warto to wykorzystać pozwalając dziecku na dotykanie listków, wąchanie ich, głaskanie, smakowanie. Opowiadajmy dzieciom o walorach ziół. W ten sposób dziecko szybko nauczy się odróżniać zioła i polubi ich smak.
Miętę można dodać do lemoniady, herbaty, liście bazylii i majeranku nadają się do dekorowania kanapek, liście melisy do kaszek, budyniu. Jednak nie przesadzajmy z ilością ziół dodawanych do dziecięcych potraw. Niektóre uczulają ( zwłaszcza mięta).
Kwiatki z cebulek
W kwietniu można sadzić kwiaty cebulowe (mieczyki, dalie, lilie). Cebulkę wkładamy do ziemi na taką głębokość jaka duża jest cebulka. Jeśli cebula ma obwód 5cm to wkładamy ją na głębokość 5cm. I podlewamy. Małe cebule płyciej, duże głębiej. Jednak na efekty dziecko musi czekać około miesiąca. Warto wykorzystać ten miesiąc do nauczenia dziecka odpowiedzialności, systematyczności i cierpliwości. Jeśli maluch będzie podlewał cebulkę, wkrótce urośnie kwiatek. Możecie też poszukać, na przykład w encyklopedii, wizerunku waszego kwiatka, wydrukować, a może malec sam namaluje kwiatka, a rysunek zamocujecie na patyczku. Taka etykietka umieszczona w doniczce z cebulą pomoże dziecku systematycznie podlewać kwiat.

Warunki dla roślinek z ogródka na parapecie:
Rośliny należy trzymać w słonecznym miejscu i trzeba pamiętać o podlewaniu. Jeśli ogródek jest od strony południowej, roślinki trzeba podlewać często. Jeśli parapet jest od strony zachodniej czy północnej, rośliny potrzebują mniej wody.
Roślinkom można stworzyć cieplarniane warunki robiąc małą szklarnię. Dziecko może zaangażować do pomocy tatę. Potrzebna będzie folia spożywcza i listewki. Taka szklarnia ładnie wygląda, a rośliny w niej szybciej rosną. A wspólna praca bardzo zbliża.

Nasz ekspert: Małgorzata Świgoń, dziennikarka "Przyjaciółki" działu Ogród

Zobacz także
Reklama

Czytaj i dyskutuj na forum »

Reklama
Reklama
Reklama