dziecko, łóżko, poranek, wstawać
Edukacja

Rady na poranne humory

Masz dość porannych dąsów malucha i niepewności, czy uda ci się zdążyć do pracy. Może warto inaczej zaplanować poranki.

Kłopoty z ubieraniem, awanturki przy zakładaniu butów, a może wyciąganie z łóżka przez pół godziny. Najchętniej naciągnęłabyś kołdrę na uszy i pospała do południa, zamiast stawiać od rana czoła małemu marudzie. Bo przecież dzień powinien zaczynać się dobrze. Pora się o to postarać.

 

Ubieram jak dzidzię

Marysia nie chce sama się ubierać. Leży w łóżku tak długo, aż założę jej kolejne części garderoby, i dopiero wtedy wstaje. Ma sześć lat i od dawna umie sama zakładać ubranie. W ciągu dnia nie robi z tego problemu, tylko przed wyjściem do przedszkola. Czy mam ją od tego jakoś odzwyczaić, czy to samo minie?

Najlepiej, jeśli dziecko ubiera się samo. W tym konkretnym przypadku wszystko zależy od tego, czy rodzice akceptują taką sytuację. Na pewno nie będzie ona trwać wiecznie. W pewnym momencie dziewczynka zacznie się porównywać z rówieśnikami i wstydzić tego, że ubiera ją mama. Ważne, czy mamie taki stan rzeczy odpowiada. Jeśli zakłada córce rajstopki i bluzeczkę, zaciskając zęby ze zdenerwowania, bo ma mało czasu i znowu nie zje z tego powodu śniadania, trzeba to zmienić, jasno ustalając zasady. Po powrocie z przedszkola należy oznajmić: od dziś ja przygotowuję ubranko, a ty je zakładasz – wyjaśniając przy okazji, że każdy, z wyjątkiem niemowlaczków, ubiera się sam. Każdy przejaw samodzielności powinien być nagradzany pochwałami. Można umówić się też na drobne nagrody. Czasem takie zachowanie bywa prośbą o uwagę. Wtedy przydałoby się spędzać z maluchem więcej czasu po powrocie z pracy i wieczorem przed snem.

 

 

Poranek - nie czas na zabawę

Wojtek chętnie wstaje rano, ale zamiast szykować się do przedszkola, zaczyna się bawić zabawkami, które zostawił wieczorem. Zwykle trudno go od nich oderwać. Ja się denerwuję, a on płacze, że nie pójdzie do przedszkola, bo np. buduje parking. I prosi, bym bawiła się razem z nim.

Może lepiej byłoby wieczorem posprzątać zabawki, żeby rano nie kusiły malucha. A jeśli na podłodze zostaje niedokończona budowla na następny dzień – umówić się z dzieckiem, że zabierze się za nią, gdy wróci z przedszkola. Dobrym rozwiązaniem jest wstawanie wcześniej niż malec. To pozwala od razu przejąć inicjatywę. Nim maluszek spostrzeże np. klocki, mama pokieruje ubieraniem, szybko zaprosi na mleko z płatkami do kuchni (na waszej trasie nie powinny leżeć zabawkowe pokusy), pokaże, jaki wiatr szaleje za oknem, namówi na zakładanie butów i skieruje w stronę drzwi.

 

 

Zawsze jest źle

Do przedszkola mamy blisko, więc zwykle odprowadzam Jaśka na piechotę. Od czasu do czasu, w dni, kiedy auto może mi się przydać w pracy, jeździmy samochodem. Gdy idziemy pieszo, Jaś chce jechać, i odwrotnie. Mam już dosyć tych kłótni. Dla świętego spokoju zazwyczaj ustępuję, ale czuję się z tym podle.

Dzieci też lubią o czymś decydować. W ten sposób próbują czasami zwrócić na siebie uwagę rodzica. Jeśli jednak decyzje malca nie idą w parze z tymi podejmowanymi przez mamę czy tatę, warto wypracować kompromis. Maluchy nie lubią być zaskakiwane. Może więc zamiast informować w ostatniej chwili synka, jak dzisiaj będzie wyglądała jego droga do przedszkola, ułożycie wcześniej grafik, np. we wtorki jedziemy autem, w środę idziemy piechotą. Do tematu samochodu można też podejść bardziej radykalnie, ale to wymaga od rodzica konsekwencji. W wielu domach sprawdza się zasada, że to rodzic decyduje o środku transportu. Aby dziecko mogło też poczuć się ważne i docenione, przydziel mu jakieś zadanie, np. gdy będziemy przechodzić koło domu pani Basi, zobaczymy, czy jej pies biega po podwórku, a potem sprawdzisz, czy jest kolejka w kiosku albo czy minie nas śmieciarka, gdy będziemy jechać samochodem itp.

Zobacz też: Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Zosia Ślotała z dzieckiem
Instagram/miss_zi
Aktualności
Ta jedna rzecz na pewno łączy was z Zosią Ślotałą. Czy nie?
Nawet gwiazdom nie udaje się pominąć tego etapu. Łączymy się w bólu!

O której godzinie dziś wstały wasze dzieci? Jeśli zdecydowanie za wcześnie, to możemy was pocieszyć, że nie jesteście osamotnione w tym zakresie. Nie wiem jak to jest, ale na swoim dziecku nieraz testowałam taką zależność, że kiedy kładzie się spać wcześnie, to wstaje wcześnie, a kiedy kładzie się spać późno… to też wstaje wcześnie. Czy maluchy mają budowane budziki , czy jak? Ostatni wpis stylistki Zosi Ślotały na Instagramie uświadomił mnie, że może niewiele łączy mnie z celebrytkami , ale z tymi, które są młodymi mamami na pewno jedno – one też muszą wstawać skoro świt , tak jak ich malutkie dzieci. Znacie to? Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę: Zosia Ślotała przyznaje, że poranne wstawanie wciąż boli Jeśli ktoś nie jest rannym ptaszkiem, to wczesne wstawanie zawsze będzie dla niego utrapieniem. Jednak dzieci kompletnie się tym nie przejmują. One się wyspały, to my-mamy na pewno też. Stylistka postanowiła ostatnio podzielić się z fanami na instagramie zwierzeniem właśnie na temat porannego wstawania. Napisała: „ Kocham moje dzieci nad życie ale wstawianie o 5:00 / 5:30 czy 6:00 nadal boli ! 🙈 Dawniej potrafiłam spać do 11, teraz? Teraz jak śpię do 6:30 to jestem wyspana. Dawnej ciężko było mi zdążyć na Dzień Dobry TVN, teraz muszę czekać aż się rozpocznie ”. Brzmi znajomo?   Post udostępniony przez Zofia Maria Slotala (@miss_zi) Kwi 17, 2018 o 4:37 PDT Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!​ No cóż, pewnie minie jeszcze kilka lat, zanim dzieci też zaczną chcieć sobie pospać rano (i wtedy to my będziemy je budziły do szkoły…), ale póki co łączymy się w bólu :) Jednak zamiast narzekać, lepiej szukać pozytywów tej sytuacji. Zosia oczywiście takie ma. Zdradziła: „...

Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola
Fotolia
Wychowanie
Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola
Codziennie rano toczysz walkę ze swoim dzieckiem, a i tak wychodzicie spóźnieni z domu? Czas to zmienić i pomóc maluchowi w porannym szykowaniu.

Chciałabyś, aby poranne wyjścia z domy przebiegały sprawnie, ale rozkładasz ręce, gdy po raz kolejny twoje dziecko gramoli się i ociąga. Musisz wiedzieć, że nie robi tego specjalnie. Dziecko nie potrafi tak szybko się zorganizować, jak dorosły. Musisz nim pokierować i dobrze zorganizować się już poprzedniego dnia. Oto co możesz zrobić, aby przyspieszyć poranne wyjścia z domu: 1. Wstań wcześniej Jeśli sama dobrze się zorganizujesz i wcześniej wstaniesz, żeby ogarnąć siebie, czy przygotować śniadanie , będziesz miała więcej czasu na wyprawienie dziecka i nie będziecie tego robić w pośpiechu. 2. Obudź dziecko odpowiednio wcześnie Zastanów się, ile czasu potrzebuje twoje dziecko, żeby zdążyć z porannymi obowiązkami: pobudka, mycie zębów, ubranie się, śniadanie. I bądź konsekwentna, jeśli chodzi o godzinę pobubki. Rano nie ma czasu na słabości: "A może jeszcze niech pośpi 5 minut". Takie bonusy zostaw na weekend. 3. Kładź dziecko wcześniej spać Dlaczego maluch nie chce rano wstawać? Bo jest niewyspany. Poprzedniego dnia późno poszedł spać i teraz ściągnięcie go z łóżka graniczy z cudem. Jako rodzic musisz zadbać, żeby kładzenie spać odbywało się o stałej porze. To zaprocentuje następnego dnia tym, że dziecko będzie wyspane i wypoczęte. 4. Naszykujcie z dzieckiem ubranko poprzedniego dnia Najwięcej czasu zajmuje rano szykowanie ubranka. Dawno już minął okres, kiedy sama wyciągałaś z szafy gotowy zestaw i ubierałaś swoją pociechę. Teraz przedszkolaki, zwłaszcza dziewczynki same wybierają swoją ulubioną bluzeczkę, czy spódnicę. Zatem poprzedniego dnia wieczorem poświęćcie czas na spakowanie plecaka i wybranie ubranka, które rano będzie czekało złożone na krzesełku. Polecamy: Zobacz wiosenną modę dla dziewczynek - film 5. Zrób dziecku miłą pobudkę Sama pamiętam, że tekst: "Wstawaj, bo się...

tata, maluch, dziewczynka, butelka, leżeć
Sen
Moje dziecko nie chce spać!
Nie wystarczy, położyć dziecko do łóżka. Żeby chciało w nim zostać, trzeba użyć sprytu.

Dopóki Twoja pociecha była kilkumiesięcznym szkrabem, łatwiej znosiłaś zarwane noce. Teraz szukasz sposobu, by skutecznie ukrócić wieczorne wybryki, próby wychodzenia z łóżeczka i nawoływanie. Jak to zrobić radzi psycholog Krystyna Zielińska. Dlaczego dziecko nie chce spać? Gdy starasz się zbyt szybko osiągnąć upragniony cel, zaczynasz wprowadzać w życie każdy pomysł, który przychodzi ci do głowy. Zamiast tego postaraj się uważnie obserwować dziecko i przeanalizuj jego plan dnia. Pomoże ci to zrozumieć, co sprawia, że trudno mu usnąć lub jest niespokojne w nocy. Może malec jest skory do zabawy po tym, jak późno dostał jeść? Jeśli tak, przesuń porę karmienia. Gdy marudzi, bo nie napił się przed zaśnięciem, podawaj mu wodę przed snem. A czy nie śpi gorzej po długiej zabawie, za to łatwiej po spacerze? Jeśli wszystko, co zakłóca mu sen, wyeliminujesz spokojnie i konsekwentnie, na efekty nie będziesz długo czekać. Wieczorne szaleństwa zakazane Czy pozwalać dziecku na szaleństwa z tatą przed snem? Lepiej nie - odpowiada psycholog Krystyna Zielińska. Aktywne zabawy nie powinny odbywać się tuż przed porą pójścia do łóżka. Utrudniają bowiem dziecku zaśnięcie. Poza tym zmęczony maluch nie potrafi skończyć zabawy. A kiedy zostanie położony do łóżeczka, jeszcze długo ją przeżywa. Może się zdarzyć, że zacznie płakać ze zmęczenia , ale jednocześnie będzie wstawać, domagać się czegoś innego niż leżenie. Dwu-, trzylatek sam nie potrafi nazwać, czego chce, ale jest coraz bardziej rozdrażniony sytuacją. By spokojnie zasnął, musi się wyciszyć . Wprowadź wyciszające rytuały Wieczorem staraj się stopniowo wyciszać malucha. Zapowiadaj koniec zabawy, a potem zorganizuj wspólne sprzątanie klocków. Zachęć go do dłuższej kąpieli, która rozluźnia i uspokaja. Jeśli ogląda telewizję, zadbaj, by tego nie przedłużał. Zobacz też:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak