Edukacja

Przedszkola ekologiczne

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru przedszkola, sprawdź, ile wydacie na przedszkole ekologiczne, dla kogo jest przeznaczone i jaki ma program.

Mogą być publiczne, prywatne albo społeczne. W zależności od tego czesne waha się od 200 do 1000 zł.

Dla kogo
Dla wszystkich. Warto posłać tam smyka, jeśli chcesz, by szanował naturę i dbał o środowisko.

Program
Maluchy mają wszystkie standardowe zajęcia, ale oprócz tego uczą się, jak szanować otaczającą ich przyrodę, jakie znaczenie mają dla ludzi lasy, dzikie zwierzęta. Dowiadują się, w jaki sposób należy oszczędzać energię, wodę, po co i jak segregować śmieci. Często przedszkolaki uprawiają własny ogródek, o który muszą samodzielnie dbać. Maluchy jeżdżą na wycieczki plenerowe. Oprócz tego poznają zdrowy tryb życia, tzn. dowiadują się, jak zdrowo jeść, dlaczego potrzebny jest ruch itd.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

przedszkole integracyjne
AdobeStock/Татьяна Волкова
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Przedszkole integracyjne to placówka dla dzieci zdrowych, jak i dla tych, które mają różnego rodzaju trudności rozwojowe. Wszystkie maluchy spędzają tam czas razem i często wspólnie biorą udział w zajęciach ze specjalistami. Wbrew pozorom przedszkole integracyjne przygotowuje do nauki w szkole równie dobrze jak przedszkole ogólnodostępne. Wyjaśniamy, jaki program realizują przedszkola integracyjne i jakie zajęcia oferują dzieciom.

Do przedszkoli integracyjnych chodzą dzieci w pełni zdrowe wspólnie z maluchami, które mają różnego typu niepełnosprawności bądź zaburzenia rozwojowe. Grupy są tam mniejsze (do 15 dzieci, z czego tylko kilkoro maluchów może mieć kłopoty zdrowotne). Opłaty za przedszkola integracyjne są podobne jak w placówkach publicznych. Rekrutacja do przedszkola integracyjnego jest podobna jak do innych przedszkoli. Dla kogo jest przedszkole integracyjne? Przedszkola integracyjne przeznaczone są dla wszystkich dzieci – tych w normie rozwojowej oraz tych z trudnościami rozwojowymi. Do przedszkola integracyjnego oprócz dzieci całkiem zdrowych mogą więc chodzić dzieci z niepełnosprawnościami – ruchowymi i intelektualnymi czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ważne: przedszkole integracyjne to nie to samo co przedszkole terapeutyczne . To drugie przeznaczone jest tylko dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Rodzaje przedszkoli są naprawdę bardzo różne, ale dla dzieci zdrowych przedszkole integracyjne to wprost wymarzona szkoła tolerancji i empatii. Z kolei dla maluchów niepełnosprawnych to doskonała możliwość kontaktów z innymi dziećmi, a co za tym idzie – możliwość zdobywania większych zdolności społecznych, szybsza nauka (bo naprawdę nie ma jak dobry przykład kolegi). Ważne: przedszkola integracyjne przyjmują dzieci rozwijające się prawidłowo oraz te z trudnościami. Pamiętaj jednak, że w placówkach ogólnodostępnych też nierzadko spotykają się dzieci zdrowe z dziećmi, których rozwój jest zaburzony. Przedszkole integracyjne: program Przedszkola integracyjne realizują program edukacyjny zgodny z podstawą programową ustaloną przez MEiN. Nie ma więc obaw, że dziecko w przedszkolu integracyjnym nie zostanie dobrze przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Ponadto w przedszkolu integracyjnym maluchy, oprócz...

Edukacja
Przedszkola publiczne
Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru przedszkola, sprawdź, ile wydacie na przedszkole publiczne, dla kogo jest przeznaczone i jaki ma program.

  Należą do gmin. Są znacznie tańsze od prywatnych. Miesięczne czesne wynosi około 150–200 zł. Do tego trzeba doliczyć opłatę za wyżywienie – 5–6 zł dziennie. Dla kogo Grupy w przedszkolach publicznych są zwykle dość liczne. Stąd najlepiej czują się w nich dzieci, które nie mają kłopotów z nawiązywaniem znajomości. Lepiej też, by malec był samodzielny, bo przy licznej grupie trudno wymagać od pani, by np. każdego smyka ubierała na spacer.  Program W wielu przedszkolach publicznych są nowatorskie programy, które stawiają na ogólny rozwój malucha. Oprócz tego przedszkolaka można zapisać na płatne zajęcia dodatkowe, np. tańca, języka angielskiego, plastyki. Do dzieci przyjeżdżają trupy aktorskie, muzycy z filharmonii. Maluchy jeżdżą do miejsc, w których mogą poznać różne zawody (np. do straży pożarnej, piekarni, drukarni itp.). Mają też wycieczki do gospodarstw agroturystycznych, muzeów. Wiele przedszkoli bierze udział w akcjach charytatywnych (polegających np. na dbaniu o środowisko naturalne) czy konkursach (np. plastycznych, teatralnych). Niektóre przedszkola realizują też dodatkowo własne programy. Muzyczny. Dzieci prócz rytmiki mają zajęcia muzyczne, uczą się gry na wybranym instrumencie. Artystyczny. Maluchy sporo czasu spędzają na malowaniu, lepieniu z plasteliny. Próbują swoich sił także w mniej popularnych technikach (np. robią witraże). Często uczestniczą w konkursach plastycznych. Teatralny. Dzieci przygotowują przedstawienia, dramy, a nawet czasem musicale! Z pomocą pań robią kukiełki i stroje na występy. Sportowy. Przedszkolaki dużo czasu poświęcają na zajęcia sportowe. Chodzą na basen, ćwiczą gimnastykę artystyczną, grają w piłkę.            

mama, niemowlę, podróż, samochód
Pielęgnacja
Podróż samochodem
Jak maluch powinien podróżować, jak często robić przerwy, co wziąć do jedzenia. Zaplanuj samochodową podróż malucha.

Jak dziecko powinno podróżować? W foteliku (i to aż do 12. roku życia!) dostosowanym do wagi i na siedzeniu, które nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kilogramów powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy. Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i uniemożliwiające jego przesuwanie się. Przypinanie gondoli wózka pasami do siedzenia czy zapinanie razem mamy i malucha trzymanego na rękach są niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Dziecko o wadze siedmiu kilogramów podczas zderzenia przy prędkości samochodu 50km/h waży około pół tony! Co jaki czas trzeba robić przerwy? To zależy od wieku dziecka. Jeśli śpi, nie warto się zatrzymywać. Ale na karmienie trzeba zrobić postój – nie wolno podawać piersi czy butelki w czasie jazdy. Jeśli malec się zakrztusi, nie zdołasz mu pomóc. Starsze niemowlę potrzebuje przerwy co dwie, trzy godziny, aby się poruszać. Jeśli raczkuje, rozłóż na trawie koc, gdy chodzi – pozwól mu podreptać. W jaki sposób uatrakcyjnić dziecku podróż? Nie tylko zabawkami, bo one szybko go znudzą. Opowiadaj dokąd jedziecie, naśladuj głosy zwierząt, wymawiaj proste sylaby, śpiewaj (maluchy przepadają za popisami wokalnymi rodziców). Podczas dłuższej podróży najlepiej, by w samochodzie był jeszcze ktoś oprócz kierowcy. Może wtedy razem z malcem oglądać książeczki, zamienić pluszaki w aktorów i udawać, że mówią. Kiedy skończą Ci się pomysły lub będziesz chciała chwilę odsapnąć, zamontuj na siedzeniu przed dzieckiem zabawkę, która na jakiś czas zajmie jego uwagę.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak