dziecko płacze w przedszkolu trema u dziecka
Fotolia
Edukacja

Dziecko płacze na przedszkolnym przedstawieniu? Co robić?

Przedszkolne przedstawienia dla mamy i taty, dla dziadków. Jak pomóc dziecku radzić sobie z przedszkolną tremą? O czym nie wolno nam, rodzicom, zapomnieć?

W sieci, krąży filmik, w którym dziecko płacze podczas przedstawienia, a mimo to "daje radę" dalej występować. Większość komentujących ma z tego niezłą zabawę. Czy was też to śmieszy? Każdy rodzic, który był w takiej sytuacji wie, że to jest bardzo emocjonalne i ważne, czasami bardzo trudne przeżycie dla dziecka.
 


Rzeczywiście jest wam do śmiechu, jak taki malec płacze? Tu jest taka dawka olbrzymich emocji, że aż trudno się to ogląda... Jeszcze trudniej, kiedy człowiek zaczyna sobie wyobrażać, co jeszcze się może kryć za takim płaczem, a postawą "przestawienie musi trwać". Oczywiście nie zawsze uciekanie od trudnych emocji jest najlepszym wyjściem, ale śmianie się z płaczu dziecka jest co najmniej dziwne. Zgadzacie się?

Najważniejsze rodzicu, jeśli twoje dziecko ma występ!

Przedstawienia w klubikach i przedszkolach, zwłaszcza dla maluszków, które mają 2 lub 3 latka, te pierwsze występy to wielkie wydarzenia. Wszyscy mali aktorzy bardzo przeżywają przedszkolne przedstawienia. Jedni dlatego, że uwielbiają brylować na scenie i nie mogą się doczekać oklasków. Inni – bo trochę się boją. Jeszcze inni – bo zamiast grać główną rolę, wyjdą na scenę jako gwiazdki lub ptaszki. Jednak dla wszystkich dzieci najważniejsze jest to, czy przyjdzie mama lub tata (a najlepiej oboje).

– Gdy zaczyna się przedstawienie, maluchy wypatrują znajomych twarzy. I czasem niestety ich nie widzą. Niektóre dzieci płaczą, a nawet odmawiają wyjścia na scenę, inne ze ściśniętym gardłem odgrywają swoją rolę. Zauważyłam, że pociechy najbardziej zabieganych rodziców są na ogół wyjątkowo dzielne. Nie rozpaczają, starają się niczego po sobie nie pokazać. Ale i tak widać, jak cierpią – opowiada Alicja Uske, nauczycielka z przedszkola nr 146 we Wrocławiu i instruktor teatralny we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka.

Tak, wiem: gdy się ciężko pracuje, niełatwo wyrwać się wcześniej z biura. Zrób jednak wszystko, co możliwe, by nie zawieść swojej pociechy: zwolnij się wcześniej, przesuń spotkania, w ostateczności weź dzień urlopu. I pamiętaj o korkach!


No dobrze, ale co robić, gdy naprawdę nie możesz przyjechać? Życie pisze przecież różne scenariusze.
– Wysyłanie w zastępstwie niani czy nawet cioci albo babci nie załatwi sprawy – przyznaje pani Alicja. – Lepiej uprzedzić dziecko, przeprosić je i nagrodzić brawami przedstawienie, które zaprezentuje później w domu (jeśli będzie chciało, a to wcale nie jest oczywiste).

Nie zmuszaj dziecka do występowania - nic na siłę

Nie wszystkie dzieci garną się do występów. Jak pomóc maluszkowi, który wcale nie ma ochoty zabłysnąć przed publicznością?

Nie nakłaniaj przesadnie. Nieustanne namawianie („Zobaczysz, będzie fajnie”), wywieranie presji („A inne dzieci ładnie wystąpią”), stawianie pod ścianą („Mamusi będzie smutno”), szantażowanie („W takim razie nici z lodów”) może sprawić, że mały aktor zrazi się do występów na dobre. Lepiej np. opowiedzieć o tym, jak samemu pokonało się w dzieciństwie tremę.

Niektóre dzieci, zwłaszcza trzylatki, nie są jeszcze gotowe na takie wystąpienia. Bezpieczniej czują się w objęciach mamy, skąd mogą obserwować popisy kolegów. Nawet najzagorzalszego amatora występów można zniechęcić, zmuszając go do nieustannych powtórek tekstu i strofując: „Ręka wyżej! Jak ty mówisz?!”. Przecież próby odbywają się w przedszkolu. Tyle wystarczy.

I jeszcze jedno: przedstawienie to ważna rzecz, ale jeśli na całe tygodnie staje się tematem numer jeden rozmów w domu, malec może zacząć się bać. Bo skoro rodzice przywiązują do tego taką wagę, on nie może nawalić. A to przecież zabawa, a nie operacja na otwartym sercu!

W niektórych przedszkolach, jeśli dziecko zaczyna płakać, rodzice są instruowani, żeby po krótkim pocieszeniu stanęli za dzieckiem wśród innych występujących. Tak dziecko może oswoić się z trudną dla niego i emocjonalną sytuacją.

A co jeśli nie? Pamiętaj, że to ty najlepiej znasz swoje dziecko. I najczęściej wiesz, czy ono jest już gotowe na taki twardy trening, czy nie. Niektórym dzieciom to rzeczywiście może pomóc oswoić lęk i pokazuje, że te występy i dziki tłum obcych dorosłych po drugiej stronie to nie taka straszna sprawa. Ale jeśli maluch płacze coraz donośniej i tylko wtula się w mamę, to znak, że być może to jeszcze nie pora na aktorskie aktywności.

Dziecko może zbyt mocno się starać?

Tak się starałem......że zapomniałem! Zdarza się, że malec nie może doczekać się występu, a gdy przychodzi co do czego, stoi jak słup soli, chichocze albo rejteruje ze sceny. – Nie można mu robić wyrzutów ani wyśmiewać: to przytrafia się nawet maluchom, które uwielbiają popisy – tłumaczy pani Alicja. Czasem wystarczy zostawić inicjatywę nauczycielce (mają one swoje sposoby, by „odblokować” malca). Albo przytulić dziecko i pozwolić mu oglądać przedstawienie z własnych kolan.

Dzieci, które uwielbiają występować też mają problemy?

"Bo chciałam być Matką Boską!" Bywa i tak, że brzdąc odmawia występów, bo nie dostał głównej roli. – Często chodzi nie tyle o rolę, co kostium. Każda dziewczynka chce być księżniczką i wystąpić w sukni do ziemi – mówi Alicja Uske.
Jeśli dziecko obraża się na cały świat, warto mu wytłumaczyć, że w życiu nie zawsze da się grać pierwsze skrzypce. Ale też trzeba starać się malca zrozumieć. Warto podzielić się z nim własnymi doświadczeniami z dzieciństwa („Ja też grałam drzewo i wiesz co? Byłam takim superdrzewem z dziuplą dla wiewiórek...”). Nie warto za to wymuszać głównej roli na nauczycielce, bo cóż ona ma zrobić? Odebrać ją innemu dziecku?

Rodzicu nie zapomnij sowicie nagrodzić dziecka. Czym?

Oklaski, oklaski! W przedszkolnych przedstawieniach najcudowniejsze jest to, że niczego nie da się do końca przewidzieć. Niezależnie od tego, co się dzieje na scenie, mali aktorzy zawsze zasługują na zachwyty. I na jakiś drobiazg wręczony po występie lub upieczone specjalnie z tej okazji ciasto.

Zobacz też:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

dziecko, kino, mama i dziecko, w kinie, seans filmowy
Wychowanie
Na sztukę nigdy nie jest za wcześnie
Muzeum, teatr, kino, sala koncertowa - nieważne ile lat (lub miesięcy!) ma Twoja pociecha. Tutaj każdy maluch znajdzie coś ciekawego. Choćby... składane fotele!

Czy warto iść z mały dzieckiem do teatru lalek albo muzeum? Kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do filharmonii? A do kina? Na co kupić bilety? I co zrobić, gdy po pięciu minutach malec zaczyna się nudzić?   Sztuka to emocje Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w teatrze lalek? Ja pamiętam. Byłam tak przejęta, że nie mogłam usiedzieć w miejscu. Krzyczałam: „Gąsko, uważaj! Tam jest lis!” i podskakiwałam z radości, gdy udało jej się uciec. Podobnie reaguje mój czteroletni syn, Bartek, choć zdarza się też, że podczas przedstawienia czy filmu siedzi jak zahipnotyzowany. Bywa i tak, że po pięciu minutach szarpie mnie za rękaw i mówi: „Nie podoba mi się tu”. Choć zdarzają nam się wpadki (przedwczesna ewakuacja, zmarnowane bilety), myślę, że i tak warto zabierać dziecko w różne ciekawe miejsca. Byle nie na siłę. Sprawdź także:  Edukacja przedszkolaka. Co dziecko powinno umieć i czego doświadczyć zanim pójdzie do szkoły?         Koncert Dziecko w filharmonii? Czemu nie! – Na koncerty z cyklu „Filharmonia familijna” przychodzą przedszkolaki, a nawet jeszcze młodsze dzieci, które nie skończyły trzech lat – mówi Marietta Nelkowska, rzecznik prasowy Filharmonii Wrocławskiej. – Program jest dostosowany do możliwości maluchów: krótkie, przerywane ciekawymi historiami utwory, przedstawianie instrumentów... Dzieci reagują bardzo spontanicznie: wybijają rytm, bujają się w takt muzyki albo dyrygują orkiestrą ze swojego miejsca na widowni. Na zwykły „dorosły” koncert lepiej nie zabierać malucha – wiercące się i pokrzykujące dziecko przeszkadzałoby innym. Warto jednak korzystać z różnych okazji: przystawać przy ulicznych grajkach (malec będzie miał frajdę, jeśli pozwolisz mu wrzucić pieniążek do kapelusza), a także zabierać dziecko na...

Przedszkolne jasełka
Fotolia
Aktualności
Mamo przedszkolaka, zazdroszczę ci! O jasełkach w przedszkolu
Aniołki się wiercą, Matka Boska podciąga rajtuzki, święty Józef macha do cioci… Już niedługo przedszkolne jasełka. Nie przegap ich - są jedyne w swoim rodzaju!

Uwielbiałam przedszkolne jasełka i bardzo żałuję, że mój syn ma je już za sobą. Zawsze płakałam na nich jak bóbr –  ze wzruszenia i ... ze śmiechu. Nie przegap ich, przygotowania rozpoczną się lada moment! Takie przedszkolne przedstawienia nigdy są  perfekcyjne (i całe szczęście, bo wiele by straciły!), za to jedyne  w swoim rodzaju. I zawsze jest na co popatrzeć. Stremowana owieczka kiwa się na piętach.  Przedszkolna gwiazda co chwile zerka na panią, by zobaczyć w jej oczach aprobatę. Trzej królowie przy pomocy kuksańców na nowo ustalają kolejność złożenia darów, a jeden z nich (tak, to był mój syn, niemal spadłam ze śmiechu z krzesła) postanawia na własną rękę wzbogacić swoją skromną rolę o solowy taniec robotów....   Warto też rzucić okiem na widownię:  mamy  pękają z dumy (i ze śmiechu) i bezwiednie recytują z dzieckiem tekst. Tatusiowie pstrykają zdjęcia. Babcie ocierają łzy. Nawet panie, choć przerabiały to już wiele razy,  są bardzo przejęte. Gdyby zmierzyć kłębiące się na sali emocje, występy w maluchach czy średniakach wygrałyby z premierą na Brodwayu. Po co komu przedszkolne przedstawienia? Takie występy mają też wiele innych, bardzo ważnych zalet. Rozwijają wyobraźnię Ujawniają drzemiące w dzieciach talenty , nie tylko zresztą aktorskie -  bywa, że podczas przygotowań ujawniają się np. cechy przywódcze albo wyjątkowa zdolność kreatywnego myślenia. Ćwiczą pamięć , bo trzeba zapamiętać nie tylko tekst, ale i choreografię, kolejność wejść itd. Uczą wyrażania emocji  poprzez gesty, rozumienia i interpretacji tekstu, zwracania uwagi na nie tylko na to co, ale i JAK się mówi. Uczą pokonywania tremy , co czasem bywa trudne, ale bardzo się w życiu przydaje. Uczą też cierpliwości, współpracy i odpowiedzialności , bo przecież przedstawienia nie robi...

dziewczynka
fotolia.com
Wychowanie
Przegląd zajęć dodatkowych dla przedszkolaka
Dopiero decydowałaś, do jakiego przedszkola zapisać dziecko, a teraz czeka cię kolejny wybór. Tym razem dotyczy on zajęć dodatkowych dla twojego kilkulatka. Ułatwi ci to na pewno nasz przegląd. Zobacz, na jakie zajęcia warto zapisać dziecko!

Jeszcze niedawno maluch szedł do przedszkola i kropka. Tam doskonalił swoje umiejętności, uczył się nowych, a przede wszystkim dobrze się bawił. Świat idzie jednak do przodu i teraz dzieci mają szansę na wcześniejsze rozwijanie talentów na zajęciach dodatkowych. Czy to dobrze? To zależy. Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka Jeśli smyk poprzez zajęcia rzeczywiście odkrywa swoje pasje i realizuje marzenia (a nie ambicie rodziców), wszystko jest w jak najlepszym porządku. Malec zaczyna coraz bardziej wierzyć we własne siły (bo coś, co robi się z pasją, zwykle dobrze wychodzi), ma poczucie, że jest wyjątkowy, uczy się, że warto eksperymentować. Jednak gdy kilkulatek na angielski czy judo chodzi niechętnie albo ze względu na dużą liczbę zadań domowych brakuje mu czasu na zabawę, to dodatkowe zajęcia mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Maluch jest przemęczony, ma wrażenie, że musi spełniać oczekiwania rodziców, a sam nie może o niczym decydować... Wniosek? Jak zwykle potrzebny jest umiar i słuchanie tego, co ma do powiedzenia samo dziecko. Dzięki temu ćwiczenia, na które poślesz malca, będą dla niego wspaniałą przygodą i szansą na odkrycie talentów. Sprawdź zatem, jakie dodatkowe zajęcia smyk ma do wyboru. Zajęcia plastyczne dla dzieci To m.in. rysunek, lepienie z plasteliny, wydzieranki, wyklejanki i inne techniki plastyczne), malarstwo, garncarstwo, origami. Dla kogo: Na takie zajęcia z pewnością chętnie pójdą maluchy garnące się do malowania i mające do tego talent. Ale warto też na nie zapisać dzieci, które nie lubią plastyki albo powinny poprawić swoje umiejętności manualne. Co dają: Rysowanie to dla kilkulatka jedna z podstawowych form wyrażania emocji, dlatego jest tak bardzo pomocne przy analizowaniu ewentualnych problemów dziecka. Krótko mówiąc, studiowanie rysunków ułatwia rodzicom (wychowawcom czy psychologom) dotarcie do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak