szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
© Pio Si - Fotolia.com
Edukacja

Przygotowania do szkoły – o czym warto pamiętać?

Kompletujesz wyprawkę szkolną dla dziecka? Sprawdź, jakie akcesoria spakować do plecaka, by dziecko z ochotą uczestniczyło w lekcjach.

Pierwszy dzień w szkole jest dla dziecka prawdziwe wyzwaniem. Odpowiednio dobrany plecak i akcesoria pomogą dziecku poczuć się pewniej, by ze spokojem mogło spędzić czas w nowym otoczeniu, oswoić się z nieznaną sytuacją.

 

Jak wybrać idealny plecak dla dziecka?

Wygodny plecak to podstawa. Powinien on być:

 

  • odpowiednio wyprofilowany,
  • dopasowany do wzrostu dziecka,
  • wykonany z trwałych materiałów,
  • pojemny, ale nie ciężki,
  • przylegający do pleców dziecka z możliwością regulacji ramion,
  • dodatkowym atutem będzie pasek do zapięcia na biodrach, który pomaga utrzymać ciężar.

Dobrze dobrany plecak zapewni dziecku utrzymanie prawidłowej postawy ciała, bez obciążania kręgosłupa.  Wybierając właściwy fason, dostosujmy jego budowę do potrzeb dziecka. Model z dodatkowymi kieszeniami po bokach, w których zmieści się pojemnik z piciem albo jedzeniem będzie bardzo przydatny. Dzięki dodatkowym kieszeniom zawsze będzie mieć drugie śniadanie z sobą i nie pobrudzi książek czy zeszytów.  Praktycznym rozwiązaniem są też wewnętrzne kieszenie, w których można schować legitymację, portfel i klucze. W ten sposób uporządkujemy zawartość plecaka i przyzwyczaimy dziecko do trzymania w określonym miejscu najważniejszych drobiazgów.

Zobacz też: Tornister czy plecak - czym się kierować w wyborze torby dla ucznia?

 

Zawartość dziecięcego plecaka

Ważna jest również zawartość plecaka, którą powinniśmy przygotować nie ze względu na aktualne trendy, lecz faktyczne potrzeby początkującego ucznia. W szkolnym plecaku koniecznie musi się znaleźć piórnik tak, by maluch trzymał w jednym miejscu wszystkie niezbędne akcesoria piśmiennicze. W zależności od wieku dziecka i profilu klasy, przydadzą się różne przybory, które w ofercie ma między innymi sieć KiK – kredki, flamastry czy plastelina. Możemy wybrać komplet w tej samej stylistyce, dzięki czemu dziecko zawsze dopilnuje, by z
powrotem spakować swoje przybory, nie myląc ich z akcesoriami kolegi z ławki. Przyda się również teczka, w którą dziecko spakuje blok rysunkowy czy papier kolorowy. Może być przezroczysta – maluch z łatwością znajdzie wówczas potrzebne materiały lub zdobiona kolorowymi motywami czy ulubionymi bohaterami. Koniecznie pamiętajmy o skompletowaniu zeszytów - najlepiej w różnych kolorach (dzięki temu dziecko łatwo rozróżni, do czego służy dany zeszyt).

 

 

Domowe miejsce pracy ucznia

Oprócz wyposażenia do szkoły, ważne jest przygotowanie dziecku odpowiedniego miejsca do pracy w domu. Miejsce, w którym ustawimy biurko, powinno być nie tylko dobrze doświetlone, ale i przestronnie zaaranżowane. Warto pomyśleć w dodatkowej szafce na pomoce naukowe, które w ten sposób nie będą zajmować powierzchni biurka. Blat powinien służyć wyłącznie pracy, a wszystkim książkom, zeszytom, artykułom biurowym powinniśmy narzucić porządek i ład. Przydatne będą zatem kubki czy pojemniki do przechowywania wszelkich drobnych akcesoriów.

 

 

Ubranie dla dziecka na rozpoczęcie roku szkolnego

Wraz z początkiem roku szkolnego często również zmieniamy zawartość szafy dziecka. Zwłaszcza pierwszy dzień szkoły i uroczyste rozpoczęcie roku wymagają odpowiedniego stroju. Powinniśmy przygotować elegancki, galowy zestaw ubrań dla dziecka, np. klasyczną białą koszulę lub sweterek i granatową spódnicę lub spodnie dla chłopca. Możemy "rozweselić" ten modelowy komplet  dodatkami, np. kolorowym krawatem czy dziewczęcą kamizelką.

 

 

Strój codzienny do szkoły

Na co dzień powinna liczyć się przede wszystkim wygoda, dlatego ubrania muszą nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim być dobrze skrojone tak, by nie krępowały ruchów. Ponadto ważne jest, by były wykonane z naturalnych tkanin dobrej jakości, które zapewnią komfort przez cały dzień.

 

 

ubrania dla dzieci
materiały prasowe

 

W kolekcji sieci KiK znajdziemy bardzo ciekawe ubrania dla chłopców i dziewczynek w modnych fasonach, dobrej jakości i korzystnej cenie, które zachęcą małych i dużych żaków, by powitały w nich szkołę.


Zobacz też: Jak przygotować dziecko do szkoły? - 7 sposobów, które na pewno pomogą

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

back to school 5.10.15
materiały prasowe
Zakupy
Powrót do szkoły z 5.10.15. - jedna z linii w jesiennej kolekcji
Powrót do szkoły może być naprawdę fajny, a jesień wcale nie musi być nudna. Nowa linia ubrań w jesiennej kolekcji marki 5.10.15. to propozycje dla dzieciaków przede wszystkim w wieku szkolnym – zobacz, jakie ubranka dziecko musi mieć w swojej szkolnej wyprawce!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} Rozpoczęcie roku szkolnego już za pasem, mamy więc propozycję dla mam i tych wszystkich, którzy od września idą do przedszkola lub szkoły. Oprócz typowo szkolnej wyprawki, w skład której wchodzi tornister czy worek na kapcie, każde dziecko zaczynające od września naukę musi mieć odpowiedni jesienny strój. Tu naprzeciw potrzebom wychodzi marka 5.10.15. , która obecnie przechodzi małą przemianę – marka wprowadza nowe logo, pod którym ukazała się linia kreacyjna ubrań dla nastolatków. Nowa linia, która należy do jesiennej kolekcji marki skierowana jest do dzieci idących od września do szkoły czy przedszkola. Ubrania są więc wygodne, proste, podążające za najnowszymi trendami, które dzieciaki kochają, a równocześnie uniwersalne i trafiające do szerokiego grona kupujących. Nowością są nowe grafiki, kroje i tkaniny, które spodobają się przede wszystkim starszym dzieciom idącycm do szkoły – prostota i wielość kolorów zachwyca. Jesienna kolekcja dla starszaków 5.10.15. stworzyło jesienną kolekcję z linią „Back to School” , która nawiązuje do mody miejskiej połączonej z amerykańskimi uczelniami i elegancją. To coś, co spodoba się każdemu dziecku, które wybiera się do szkoły. Ubrania są idealne nie tylko na rozpoczęcie roku szkolnego, który zbliża się wielkimi krokami, ale również sprawdzą się podczas zabaw w przedszkolu czy w późniejszych miesiącach przygody ze szkołą.  Linia bogata jest w słoneczne odcienie pomarańczy, połączone z intensywnym różem oraz nadrukami fluoresencyjnymi lub kolorowych liter, które pobudzą dziecięcą wyobraźnie i...

jaki plecak dla pierwszoklasisty
Adobe Stock
Edukacja
Jaki plecak dla pierwszoklasisty: najlepsze plecaki szkolne
Wybór plecaka dla pierwszoklasisty nie jest prosty, zwłaszcza jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do jego noszenia. Plecak szkolny musi dobrze dopasowywać się do pleców dziecka i mieć odpowiednio szerokie szelki, by nie powodować wad postawy. Podpowiadamy, jaki plecak dla pierwszoklasisty będzie najlepszy!

Jeśli wciąż wahasz się, jaki plecak dla pierwszoklasisty powinnaś kupić, pamiętaj, że plecak to nie to samo co tornister. Plecak szkolny ma zwykle lekką wkładkę usztywniającą na plecach i często szkodzi postawie kilkulatka. Tornister zaś ma najczęściej usztywniane plecy i ramowy kształt, który sprzyja prawidłowej postawie dziecka. Niestety przez sztywną ramę sam w sobie już trochę waży. Pamiętaj, że najlepsze plecaki szkolne przede wszystkim nie powinny zbytnio obciążać kręgosłupa dziecka.  Jaki plecak dla pierwszoklasisty? Przy zakupie plecaka do szkoły zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, które będą zapobiegać wadom postawy u dziecka . To bardzo ważne, w końcu pierwszoklasista to wciąż małe dziecko, a książki i przybory szkolne sporo ważą. Plecak szkolny musi mieć: wyprofilowane plecy  – bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci, dopasowany do dziecka rozstaw szelek  – nie powinien zsuwać się dziecku z ramion, pasy biodrowe – dzięki nim prosty kręgosłup dziecka zostanie nieco odciążony, a sam ciężar będzie się rozkładał równomiernie, co wspomaga kręgosłup, odpowiednią liczbę przegródek – miejsca na mniejsze niż książki przedmioty, takie jak piórnik czy pudełko z drugim śniadaniem. Jeśli zamiast tornistra wybierzesz zwykły plecak szkolny, on także powinien spełniać wszystkie te kryteria. Najlepsze plecaki szkolne – jak je wybrać? Na zakupy wybierz się z dzieckiem, bo musi ono przymierzyć kilka różnych modeli plecaków. Idealnie dobrany plecak szkolny musi dobrze przylegać do pleców , musi więc mieć wyprofilowany i usztywniony tył (koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym). To sprawi, że maluch będzie zachowywał odpowiednią postawę. Postaraj się też unikać elementów plastikowych – są bardzo łatwe do zniszczenia. Dużo lepiej będzie,...

plecak szkolny
Adobe Stock
Edukacja
Plecak do szkoły - czym się kierować przy zakupie
Plecak dla dziecka do szkoły to dobre rozwiązanie. Dużo lepsze niż torba na kółkach czy na ramię. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka szkolnego.

Najistotniejszym elementem wyposażenia ucznia – prócz książek i zeszytów – jest plecak lub tornister. Nieodpowiednio dobrane mogą przyczyniać się do skrzywienia kręgosłupa i wad postawy. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy! Ile powinien ważyć plecak szkolny? Problemem polskiego ucznia jest zbyt ciężki plecak. Według WHO, nie powinien on ważyć z zawartością więcej niż 10% masy ciała dziecka . Niestety nie od dziś wiadomo, że dzieciaki dźwigają do szkoły dużo, dużo więcej. Nawet ograniczenie do minimum zawartości plecaka, nie zawsze pozwala odpowiednio odciążyć dziecko. – Dzieci w wieku szkolnym znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. Ich organizm jest podatny na czynniki zewnętrzne, które go kształtują. Zbyt duże przeciążenia będą powodować utrwalone wady postawy , takie jak boczne skrzywienie kręgosłupa lub okrągłe plecy. Mechanizm jest podobny do tego, który stosowano w Chinach, aby u kobiet uzyskać małe stopy. Długotrwały ucisk powodował zaburzenia wzrostu tych stóp  – wyjaśnia dr Rafał Mikusek, kierownik medyczny Szpitala Centrum ENEL-MED. Warto przeczytać: Prosty sposób na prosty kręgosłup Tornister czy plecak – czym się kierować w wyborze? Najwygodniejszy dla dziecka jest tornister – jest odpowiednio usztywniony , dzięki czemu pozwala zachować odpowiednią postawę. Niestety, ze względu na to usztywnienie, sam sporo waży.  Z tego powodu rodzice częściej decydują się na plecak szkolny. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na: rozstaw ramion – plecak nie powinien zsuwać się dziecku z ramion, wyprofilowanie pleców – plecak bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci, liczbę przegródek (miejsce na drobne przedmioty, takie jak piórnik czy śniadaniówka). Dodatkowo warto wybrać model z dodatkowym pasem na wysokości bioder – ustabilizuje on plecak, co pozwoli...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak