przedszkole, przedszkolak
Edukacja

Przedszkole szyte na miarę, czyli wybieramy najlepsze przedszkole

Podpowiemy ci, jak wybrać przedszkole, które twój smyk pokocha.

Jaki profil przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka?

Wybór nie jest prosty, bo przedszkola, także te publiczne, bardzo się od siebie różnią. Widać to już na pierwszy rzut oka. Jedne mają tylko numery, inne także zabawne, przyjazne nazwy, takie jak Wesoły Pędzelek, Kraina Misiów czy Przedszkole im. Gąski Balbinki. Jedne są malutkie, inne średnie, jeszcze inne całkiem spore. Niektóre są piękne i wychuchane, inne robią wrażenie smutnych i zaniedbanych (najwięcej jest jednak zwyczajnych: ani specjalnie pięknych, ani szczególnie brzydkich). Różnią się również warunkami (w niektórych są tylko sale zajęć, w innych także sale gimnastyczne, teatralno-relaksacyjne, komputerowe, gabinety językowe, a nawet boiska do różnych gier), wyglądem placu zabaw (czasem jest to tonący w zieleni ogród pełen fantastycznych urządzeń, czasem kawałek trawnika, piaskownica i niewiele więcej), wystrojem (bywa bardzo różnie). We wszystkich przedszkolach realizuje się podstawę programową, jednak niektóre robią mnóstwo dodatkowych rzeczy: realizują podstawy programowe dla przedszkoli oraz programy własne, kładą szczególny nacisk np. na ekologię, zdrowie, muzykę czy sport.

Co różni przedszkola państwowe?

  • Aktywność. W jednych dzieje się bardzo wiele (przedstawienia, wizyty teatrzyków, koncerty, konkursy, zawody, wyjazdy na zielone i białe przedszkola), inne są mniej aktywne. W niektórych ogromną rolę odgrywa integracja z rodzicami (odbywają się wspólne zajęcia, festyny, wycieczki), w innych nie przywiązuje się do niej wielkiej wagi.
  • Zwyczaje. Są przedszkola, w których leżakuje cała grupa, w innych uwzględnia się indywidualne życzenia podopiecznych i ich rodziców. Podobnie jest z jedzeniem i innymi codziennymi sprawami.
  • Zajęcia dodatkowe. W niektórych jest tylko rytmika i angielski, inne kuszą treningami karate czy aikido, baletem, nauką gry w szachy, warsztatami teatralnymi, nauką gry na instrumentach, ceramiką, lekcjami francuskiego, a nawet zajęciami z gotowania, tenisem ziemnym czy nauką pływania.
  • Najważniejsza jest atmosfera. Możesz pomyśleć: „Cóż w tym trudnego? Wybiorę najładniejsze przedszkole z najbogatszą ofertą i po kłopocie”. Sprawa jednak nie jest aż taka prosta. Ogólne wrażenie, wygląd przedszkola i oferta są oczywiście bardzo ważne, jednak nie najważniejsze. Największe znaczenie ma atmosfera oraz osoba, która będzie cię zastępować przez dużą część dnia – nauczycielka, która zajmie się grupą twojego dziecka. Świeżo upieczony przedszkolak obejdzie się bez nauki gry na dzwonkach, ale bez ukochanej pani będzie mu trudno. Jeśli jest mądra, lubi dzieci i swoją pracę, malec pokocha przedszkole, nawet jeśli będzie miało odrapaną elewację. Nie skreślaj więc z góry mniej imponujących placówek, bo może właśnie w którejś z nich znajdziesz taki skarb!

Zobacz też: Cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach.

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

6916RF.jpg
Edukacja
Przedszkole od kuchni
Do niedawna miałaś na oku każdy kęs, który pochłaniał twój smyk. Jak jednak dbać o prawidłową dietę malca, gdy większość dnia spędza on w przedszkolu?

Cieszysz się, że twoja pociecha chodzi do przedszkola i uczy się tam samodzielnie jeść. Ale martwi cię pewnie to, że co czwarty przedszkolak nie jest odżywiany tak, jak powinien (potwierdzają to liczne badania). Boisz się, że i twoje dziecko może trafić do tej grupy? Spokojnie. Są sposoby na to, by dobrze zbilansować przedszkolne i domowe menu. Pod warunkiem że nie robi się tego przegryzkami kupowanymi po drodze z przedszkola do domu. Ale to akurat pewnie już wiesz... Przeczytaj, jakie dylematy dotyczące zawirowań kulinarnych na linii dom – przedszkole mają rodzice. Kto właściwie układa jadłospisy w przedszkolach? W państwowych są one narzucone przez MEN i sanepid (który w prywatnych może kontrolować tylko sprawy związane z higieną posiłków). Dyrektorzy mają gotowe, tzw. dekadowe jadłospisy (dziesięciodniowe), w których są konkretne porcje produktów, jakie powinny trafić na talerze dzieci. To menu opracowano tak, by w 70 procentach pokrywało dzienne zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i mikroelementy. Uwzględniono sezonowe owoce i warzywa. Stworzono jadłospisy na sezon wiosenno-letni i jesienno-zimowy. Z tych gotowców mogą też korzystać prywatne przedszkola , które komponują diety we własnym zakresie. To w prywatnym przedszkolu menu nie układa dietetyk? Nie ma takiego obowiązku. Natomiast niektóre placówki chwalą się tym, że współpracują z konkretnym dietetykiem, który nie tylko komponuje ogólny jadłospis dla wszystkich dzieci, ale może też opracować indywidualną dietę dla każdego malca. Z reguły trzeba wtedy dopłacić za specjalne menu, np. dla alergika. Czy to prawda, że najważniejszy jest jedzeniowy bilans całego tygodnia, a nie to, co dziecko zjadło tylko jednego dnia? Owszem, tak jest. Dlatego nie ma sensu na siłę wmuszać w dziecko drugiego obiadu, jeśli wiemy, że w przedszkolu niewiele zjadło. Po jednym, dwóch dniach smyk jeszcze nie...

Niepubliczne przedszkole: czym różni się od publicznego?
AdobeStock
Edukacja
Różnice między przedszkolem publicznym i niepublicznym. Które wybrać?
Zanim podejmiesz decyzję, do jakiej placówki będzie chodzić twoje dziecko, sprawdź, jaki masz wybór.

Decyzja o tym, do jakiego przedszkola poślemy dziecko, jest bardzo ważna, a jej skutki będą długofalowe. Maluch spędzi w danej placówce prawdopodobnie kolejnych kilka lat. Jednym z dylematów, jakie mają młodzi rodzice, jest to, czy szukać dla dziecka miejsca w przedszkolu publicznym czy jednak wybrać niepubliczne. Co różni obie te formy opieki nad małymi dziećmi? Finansowanie przedszkoli Zależnie od tego, czy jest to placówka publiczna czy niepubliczna, kto inny ją prowadzi. W przypadku przedszkoli publicznych zwykle są to gminy, natomiast przedszkola niepubliczne mogą być prowadzone przez wiele podmiotów , np. fundacje, firmy, stowarzyszenia, organizacje religijne lub po prostu osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zobacz też: Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu? Koszty ponoszone przez rodzica W placówkach publicznych gmina przeznacza fundusze na realizowanie podstawy programowej w wymiarze 5 godzin dziennie, zazwyczaj między 8 a 13. Dzięki temu dzieci mogą przebywać w nich w tych godzinach bezpłatnie. Przedszkola niepubliczne nie mają takiego finansowania od gminy czy innego podmiotu, więc są płatne. Miesięczne czesne różni się w zależności od konkretnej placówki i lokalizacji. Może wynosić od kilkuset złotych do nawet 2000 tysięcy złotych. Liczebność grup Przedszkola niepubliczne zwykle są o wiele mniejszymi placówkami niż państwowe, dlatego też liczba dzieci, jaka może się w nich pomieścić, jest zdecydowanie mniejsza. Wielu rodziców właśnie z tego powodu decyduje się na placówkę niepubliczną, zwłaszcza jeśli maluch jest wyjątkowo wrażliwy na hałas i inne bodźce zewnętrzne. Zobacz też: Czym jest domowe przedszkole i jak można je założyć? Rejonizacja Jeśli chcemy posłać dziecko do przedszkola państwowego, większą szansę na dostanie się mamy w przedszkolu znajdującym się w naszym rejonie...

jedzenie w przedszkolu, żywienie w przedszkolu, dieta przedszkolaka
Fotolia
Edukacja
Co dzieci jedzą w przedszkolu?
Zastanawiasz się czasem, czy twoje dziecko na przedszkolnej diecie będzie rosło zdrowo? A może boisz się, że, jedząc w przedszkolu, łatwiej może się zatruć? Sprawdzamy, kto i w jaki sposób dba o żywienie przedszkolaków.

Już zapoznałaś się z wychowawczyniami w przedszkolu, obejrzałaś zabawki i piękne sale. Ciągle jednak zastanawiasz się, co twoje dziecko będzie tam jadało. Czy nie będzie chodziło głodne? A może zostanie zmuszone do zjedzenia szpinaku, którego tak nie znosi? I czy aby na pewno jego jadłospis będzie dobrze skomponowany? Kontrola przedszkolnego jadłospisu O żywienie dziecka w przedszkolu odpowiedzialna jest intendentka , która zajmuje się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci. Jadłospisy układa zgodnie z zaleceniami dietetyków. O ich przestrzeganie w państwowych przedszkolach dba Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (sanepid) , która przeprowadza kontrole oceniające m.in. przedszkolne jadłospisy (w przedszkolach prywatnych kontroluje tylko higienę posiłków). Zobacz też: Całodzienne jadłospisy dla przedszkolaka – do wydruku Zasady żywienia w przedszkolu To podstawowe zasady komponowania przedszkolnego jadłospisu: Każdy główny posiłek w przedszkolu musi zawierać produkt będący źródłem białka zwierzęcego (może to być mięso lub nabiał). W jego składzie musi się również znaleźć owoc lub warzywo. Ważne jest urozmaicenie posiłków. To znaczy, że na obiad nie podaje się kilku ciężkostrawnych potraw (np. zupy grochowej i bigosu) lub dań przyrządzonych tą samą techniką kulinarną (np. smażonej ryby i frytek). Ideałem jest posiłek lekkostrawny z dodatkiem gotowanych i surowych warzyw. W przedszkolnych posiłkach przeważać muszą pokarmy zmuszające do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.   Przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak