Edukacja prowadzona we wczesnych latach dziecka, przede wszystkim w przedszkolu, ma ogromny wpływ na dalszy rozwój małego człowieka. Badania naukowe wskazują na wyraźny związek między nauczaniem przedszkolnym, a przyszłymi osiągnięciami w nauce.

Reklama

Nauka poprzez zabawę
Umysł małego człowieka jest w tym okresie bardzo chłonny na nowe informacje. Należy jednak zadbać o odpowiednie przekazywanie wiedzy. Ponieważ przedszkolaki nie mają wyrobionej trwałej uwagi i nie potrafią skupić się przez dłuższy czas na jednej czynności, dlatego najlepszym sposobem na naukę jest dla nich zabawa. Dzięki temu dzieci mimowolnie przyswajają nowe informacje i zdobywają kolejne umiejętności. Ponadto udowodniono, że szybciej i lepiej zapamiętujemy, gdy nauce towarzyszą pozytywne emocje. Świat pełen zabaw, jakim dla dziecka powinno być przedszkole, jest ważny również z innego powodu. Codzienny kontakt z ukochaną panią przedszkolanką i kolegami oraz ciekawe zabawy sprawiają, że rozstania z rodzicami są dla malucha mniej stresujące, a czas rozłąki mija dużo szybciej.

Interesujące zajęcia
Zajęcia prowadzone w przedszkolu powinny rozbudzać i rozwijać różnorodne zainteresowania dzieci. „Przygotowywanie przedstawień, rytmika, gra na najprostszych instrumentach
(np. bębenek, trójkąt) to tylko przykłady, jak ciekawie zorganizować czas spędzany w przedszkolu” – mówi Anna Gruszczyńska, pedagog i wieloletni dyrektor przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. „Dla maluchów często jest to pierwszy kontakt z muzyką, tańcem czy teatrem, który może przerodzić się w ich przyszłą pasję” – dodaje Anna Gruszczyńska. Bardzo istotne w rozwoju dziecka są także zajęcia plastyczne, które kształtują kreatywność małego człowieka. Dlatego wychowawcy powinni zachęcać do spontanicznego tworzenia prac nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z rówieśnikami.

Ważne jest, aby podczas zabaw angażowane były wszystkie zmysły dziecka. Czynności stymulujące smak, wzrok, węch, słuch i dotyk zapewniają harmonijny rozwój, a nauczanie poprzez takie zabawy przynosi najwięcej efektów. Lekcje gotowania, rozpoznawanie zapachów czy naśladowanie dźwięków uczą przedszkolaka otaczającego świata, a jednocześnie są dla niego bardzo interesujące i dają wiele radości. Właśnie ze względu na potrzebę aktywowania wszystkich zmysłów ważne jest wykorzystywanie w zabawach różnorodnych dźwięków, ciekawych kształtów i faktur przedmiotów. Zabawki w intensywnych i łatwych do nazwania kolorach pozwolą nauczyć dziecko rozpoznawania podstawowych barw (czerwona, zielona, żółta, niebieska).

Grupa rówieśnicza i wsparcie wychowawcy
Dla przedszkolaków bardzo istotny jest kontakt z rówieśnikami, który uczy budowania relacji z innymi ludźmi. To właśnie w tym okresie zawiązują się pierwsze przyjaźnie, a dziecko ma możliwość odnalezienia swojego miejsca w grupie. Zajęcia w gronie kolegów wprowadzają wśród maluchów zdrową rywalizację, zachęcają do naśladowania pozytywnych zachowań, uczą współpracy i umiejętności dzielenia się. W procesie nauczania przedszkolaków istotny jest również udział dorosłych. Propozycje zabaw, pobudzanie do działania oraz wsparcie wychowawcy pozwolą dzieciom na pełniejsze przyswajanie informacji o otaczającym świecie. Należy jednak pamiętać
o indywidualnym podejściu do każdego malucha i jego osiągnięć oraz zachęcaniu do dalszych postępów.

Zobacz także
Reklama

Inspiracją dla wychowawców przedszkolnych będą z pewnością zabawy i ćwiczenia edukacyjne zamieszczone na polskiej stronie internetowej www.haribo.com w dziale Akademia Misia Haribo. Wszystkie gry i zadania zostały opracowane przy udziale ekspertów. Ćwiczenia dostosowano do poziomu wiedzy i możliwości dzieci z trzech grup wiekowych: 3-4 lata, 5-6 lat oraz 7-8 lat. Zadania rozwijają umiejętność rozpoznawania kształtów i kolorów, grupowania elementów, liczenia i pisania. „Wykorzystanie edukacji multimedialnej oraz bogactwo barw z pewnością zaciekawi dzieci, które chętnie korzystają z komputera” – mówi Anna Gruszczyńska, ekspert Akademii Misia Haribo. Na stronie Internetowej Akademii Misia Haribo zamieszczono również dostępne w pliku PDF zeszyty edukacyjne, które wychowawcy mogą łatwo ściągnąć, wydrukować i używać w pracy z maluchami. „Umieszczone w nich zdjęcia pysznych produktów Haribo wywołują u dzieci przyjemne skojarzenia – żelki to radość smakowania łakoci. Pozytywne emocje oraz różnorodność kolorów i kształtów, jakie bez wątpienia posiadają produkty Haribo, mają ułatwić naukę i uczynić ją przyjemniejszą” – dodaje Anna Gruszczyńska.

Reklama
Reklama
Reklama