Książeczki na wycieczki
W czasie wakacji można się popluskać w morzu albo zrobić zamek z piasku. A gdy już się nam to znudzi lub gdy pogoda spłata figla – możemy sięgnąć po książkę.
- Książki polecają: Michał Rusinek i Joanna Rusinek.
1 z 8
"Całuski i Buziaczki" Agnieszka Frączekwyd. Debit
Dla najmłodszych. Katalogi to pożyteczne książki, a katalog buziaków bywa czasem wręcz niezbędny. To bardzo ważna rzecz, żeby odróżnić buziaki taty (które troszkę kłują) od buziaków mamy (pachnących bzem, budyniem i tym proszkiem, który sypie do szarlotki). Książka słodka jak szarlotka, ale nie przesłodzona, ozdobiona uroczymi ilustracjami Selmy Mandine, ładną typografią i z porządnie wierszowanym nadzieniem.
Od 1. roku.
2 z 8
"Anastazy" Przemysław Wechterowicz wyd. Format
Lubicie jamniki? Bo my lubimy. Dlatego wpadła nam w oko ta książeczka, formatem przypominająca jamnika. To właściwie powściągliwa w słowach (ale ręcznie pisana i bogato ilustrowana przez Jagodę Kidawę) prezentacja pewnego przedstawiciela gatunku. „Być może to była pomyłka, ale Mama zawsze mu powtarzała, że jest śliczny i wyjątkowy. I Anastazy się tego trzyma!”. Ładne zdanie, prawda?
Od 2. roku.
3 z 8
"Henryśka. Drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie" Martine Murray wyd. Zielona Sowa
Wśród książek o rezolutnych dziewczynkach warto zwrócić uwagę na serię o Henryśce Hopsakiewicz (Pierwszej). Pisana jest w pierwszej osobie, prostym językiem naśladującym dziecięcy, ale nie infantylny: Henryśka bawi się i zabawkami, i słowami – to lubimy najbardziej. A ilustracje utrzymano w tym samym stylu: są trochę jak dziecięce bazgroły. Książka znakomita na wakacje.
Od 3. roku.
4 z 8
"Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów" Ulf Stark wyd. Zakamarki
Dobrze się czasem samemu sobie przyjrzeć od stóp do głów. Krytycznie i wnikliwie. Oraz zadać sobie kilka filozoficznych pytań o przeznaczenie różnych części ciała. Ile się zmieści w naszych głowach? Gdzie mieszka język? Co by to było, gdybyśmy nie mieli pupy? Wyraziste ilustracje Charlotte Ramel w zabawny sposób uzupełniają historie zamieszczone w wierszykach.
Od 2. roku.
5 z 8
"Dzikie łabędzie" Hans Christian Andersen wyd. Media Rodzina
To jedna z naszych ulubionych baśni Andersena, smutna i piękna jednocześnie. O wytrwałości, odwadze i wielkiej miłości. Ilustracje Pawła Pawlaka – troszkę inne, troszkę bardziej poetyckie i melancholijne – znakomicie oddają urodę tego klasycznego tekstu. Książka z serii „Baśnie”, z dołączonym prezentem w postaci płyty z tekstem czytanym przez Jerzego Stuhra.
Od 4. roku.
6 z 8
"Malutka Czarownica" Otfried Preussler wyd. Dwie Siostry
„Była sobie Malutka Czarownica, która miała tylko sto dwadzieścia siedem lat, a to, jak na czarownicę, jest naprawdę bardzo mało”. Wznowienie fantastycznej historii Malutkiej Czarownicy i jej kruka Abraksasa. Pod nowoczesną okładką kryją się klasyczne, dobrze nam znane z dzieciństwa ilustracje Danuty Konwickiej. I co jeszcze? Sami sprawdźcie, a dowiecie się, czym zła czarownica różni się od dobrej. A potem – siup do morza!
Od 5. roku.
7 z 8
" Mama Mu buduje" Jujja i Tomas Wieslanderwyd. Zakamarki
Pamiętacie Mamę Mu z kolorowanki? Warto się z nią zaprzyjaźnić, bo jest bohaterką bardzo zabawnej serii książek, ilustrowanych przez Svena Nordquista. W ilustracje można się wpatrywać godzinami, tyle w nich fascynujących szczegółów. A czy Krowa powinna zabierać się do budowania domów? Hm... Nie bardzo. Na szczęście jest fachowiec – pan Wrona. Robi miny jak prawdziwy fachowiec – sprawdźcie sami!
Od 2. roku.
8 z 8
"Tort Urodzinowy" Sven Nordquist
wyd. Media Rodzina
Nordquist nie tylko ilustruje, ale i sam pisze. Na przykład serię książek o Findusie, ukochanym kocie starego gospodarza Pettsona. Findus ma szczęście, bo obchodzi urodziny aż trzy razy do roku (każdy by tak chciał, no nie?). A urodziny nie mogą się obyć bez tortu. Niestety, pieczenie tortu nie jest taką prostą sprawą. Ilustracje zabawne, tekst zabawny – czego chcieć więcej?
Od 3. roku.