


Wiesz, że należy czytać dziecku codziennie. Ale czy wiesz co czytać? Poznaj książki, których twoje dziecko nie zapomni i przy których ty też się nie znudzisz. Nie prezentujemy "Baśni" Andersena ani "Lokomotywy" Tuwima. Zobacz trochę mniej oczywiste pozycje z klasycznego kanonu literatury oraz nowsze książki dla dzieci, które naprawdę warto znać. Gwarantujemy, że twoje dziecko będzie chciało wracać do tych tytułów wielokrotnie.
Jaka książeczka dla 2-latka? Jaka książeczka dla 3-latka?
Zapomnij o sztywnych podziałach wiekowych. Wierzymy, że dobre książki dla dzieci przetrwają znacznie dłużej niż tylko jeden sezon. Te, o których opowiadamy, mogą być czytane już od 1. roku życia. Tak naprawdę, warto czytać już niemowlakowi! Dziecko, z czasem, będzie w nich odkrywać coraz to nowe treści. Zobacz, jakie książki dla dzieci uznałyśmy za naprawdę fantastyczne!

"Dzieci z Bullerbyn"
"Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren to klasyk! Tę książkę po prostu trzeba przeczytać ze swoim dzieckiem. Kochają ją zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Bez niej nie może obejść się żadne dzieciństwo! Przygody Lisy, Bossego, Lassego, Anny, Britty i Ollego to dawka najlepszej literatury dziecięcej. Książka jest pełna uroku i w ogóle się nie starzeje!
To doskonały prezent na urodziny dla dziecka - zostanie z nim jako pamiątka na długie, długie lata.

"Miasteczko Mamoko"
"Miasteczko Mamoko" Aleksandry i Daniela Mizielińskich to propozycja dla dzieci już od 1. roku życia. Dziecku na pewno spodobają się obrazki, mama może na ich podstawie opowiadać różne historie. Razem z dzieckiem można wyszukiwać postaci i przedmioty na każdej, barwnie ilustrowanej karcie książki. Warte polecenia są także dalsze części serii - "Dawno temu w Mamoko" i "Mamoko 3000".

"Panama"
"Panama" Janoscha to też jeden z klasyków literatury dziecięcej, chociaż mniej znany niż Astrid Lindgren. Autor z Górnego Śląska stworzył w tej książce bardzo ciepły świat zamieszkiwany przez zwierzęta. Głównymi bohaterami są Miś i Tygrysek, którzy mieszkają razem. W pierwszej z kilkunastu opowieści zawartych w tym tomie wyruszają na poszukiwanie tytułowej Panamy, która "pachnie bananami". Przemiła historia!

"Kłopoty rodu Pożyczalskich"
"Kłopoty rodu Pożyczalskich" Mary Norton to początek serii składającej się z 5 tomów. Książka zaliczana jest do złotej klasyki literatury światowej dla dzieci. Książka ma już prawie 70 lat, ale wciąż jest świeża i bardzo chętnie czytana. Opowiada dzieje rodziny maleńkich istot, które żyją pod podłogą domu. Wszystko, czego potrzebują, pożyczają od ludzi. Haczyk polega na tym, że nie mogą być przez nich dostrzeżeni. Czy to się uda?

"Mysi domek. Sam i Julia"
"Mysi domek" to absolutny unikat! Wymyśliła, wykonała i napisała tę książkę Karina Schaapman. Dlaczego "wykonała"? Ponieważ zamiast ilustracji, w "Mysim domku" mamy zdjęcia ręcznie zrobionego miniaturowego prześlicznego domku dla myszek! Dostrzeżecie w nim takie szczegóły, jak pudełka proszku do prania, książki, gazety, zabawki, po prostu wszystkiego, co jest w domu. Dzieci (i rodzice także) pokochają te piękne dekoracje. Spodoba wam się też ciepła historia przyjaźni dwóch tytułowych myszek - Sama i Julii.

"Pan Pierdziołka spadł ze stołka"
"Pan Pierdziołka spadł ze stołka. Powtarzanki i śpiewanki" z ilustracjami Kasi Cerazy to nic innego, jak tylko popularne podwórkowe rymowanki z naszego dzieciństwa. Nasze dzieci mogą je poznać właśnie dzięki serii tych książeczek. Pan Pierdziołka ma bowiem swój ciąg dalszy - "Nowe fikołki Pana Pierdziołki" i "Sny i tobołki Pana Pierdziołki". Niektóre wierszyki są trochę niegrzeczne. Dzieciom na pewno się spodobają!

"Bromba i inni"
"Bromba i inni" autorstwa i z rysunkami Macieja Wojtyszki to książka kultowa. Tej książki nie trzeba rozumieć w sensie dosłownym, żeby czerpać z niej przyjemność. Można ją czytać nawet 2-letnim dzieciom. Jej bohaterowie są tak niezwykli, jak tylko dziecko potrafiłoby to wymyślić. Nie istnieją dla nich ograniczenia czasowe, lubią się lenić i są marzycielami. Także imiona mają wspaniałe: oprócz Bromby jest Pciuch, Gżdacz, Fikander i Fumy. Tę książkę naprawdę warto przeczytać.

"Miś zwany Paddington"
"Miś zwany Paddington" Michaela Bonda to klasyczna angielska powieść dla dzieci. W Polsce jest mniej popularna, a szkoda. Miś Paddington jest gapowaty i uroczy, czym budzi dużą sympatię dzieci. Książka jest podzielona na wiele rozdziałów, więc można ją czytać na raty. Polubią to już 3-latki!

"Elmer"
"Elmer" Davida McKee to ulubiony słoń przedszkolaków na całym świecie. Od innych słoni różni się tym, że jest w kolorową kratkę. Pozostałe zwierzęta z dżungli bardzo go lubią i cieszą się, ze jest kolorowy. Twoje dziecko na pewno też polubi Elmera!

"Cyryl, gdzie jesteś"
"Cyryl, gdzie jesteś" Wiktora Woroszylskiego to świetna powieść o poszukiwaniach zaginionego Cyryla. Bierze w niej udział wiele fantastycznych postaci z miasteczka, w którym w Głównym Domu przy Głównej Ulicy mieszkają Główni Bohaterowie: Ludka i Ludek. Do końca nie wiadomo jednak, kim jest Cyryl. To może być niezła niespodzianka! Ta książka będzie dobra już dla dzieci 4-letnich.


p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {text-decoration: underline ; font-kerning: none} Co to jest programowanie dla dzieci Programowanie to pójście o krok dalej niż zwykła nauka obsługi komputera na lekcji informatyki. To nauka tworzenia technologii. Ten trend jest już bardzo silny na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce właśnie zyskuje coraz większe znaczenie. Programowanie (coding) to umiejętność napisania własnego programu informatycznego. Może on być bardzo prosty - i pewnie taki będzie w przypadku małych dzieci - ale to nie szkodzi. Chodzi o to, aby zaznajamiać dzieci z taką możliwością. Programowanie to także cenna umiejętność, która wielu osobom przyda się na rynku pracy. Według badania portalu code.org w 2020 roku w USA będzie szacunkowo o milion więcej miejsc pracy dla programistów, niż ludzi, którzy będą w stanie te stanowiska objąć! U dzieci umiejętność programowania pomaga rozwijać kreatywne myślenie i uczy rozwiązywania problemów. Nauka programowania komputerowego stawia dzieci w zupełnie innej niż dotychczas pozycji. Stają się one nie tylko konsumentami technologii, ale też jej twórcami, a to z kolei uruchamia krytyczne myślenie (także bardzo ważne w dzisiejszym skomplikowanym świecie). Dlaczego nauka programowania jest taka ważna u dzieci Powiedzmy to sobie jasno - programowanie to ważna umiejętność. Można ją porównać do znajomości języka angielskiego , która jest „obowiązkowa” w naszym - rodziców - pokoleniu. Nasze dzieci przyszły na świat, w którym nowoczesne technologie są wszechobecne. To, czego my musieliśmy się uczyć od zera, nasze dzieci traktują jak naturalne środowisko. W...

„Córka bajarza” to debiut literacki Moniki Radzikowskiej , która jest laureatką pierwszego etapu konkursu „Piórko 2016”. Pierwsza część skierowana była do autorów tekstów. Gdy etap został zakończony i wybrano zwycięzcę, ruszył drugi etap, który miał wyłonić laureata ilustracji do tekstu Moniki Radzikowskiej. Ilustracje przygotowane do zwycięskiej opowieści, wyłonione w drugim etapie konkursu, wykonała Monika Biała . Każda laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Niezwykła książka dla dzieci w Biedronce „Córka bajarza” opowiada o tym, że warto pokonywać swoje lęki i trudności w życiu. Książka podpowiada, co w życiu jest najważniejsze, dodaje nadziei i wiary w szczęśliwe zakończenie. Opowieść snuta wokół postaci dziewczynki, której tata jest mistrzem w opowiadaniu baśni i bajek . Autorka książki wierzy, że niemożliwe nie istnieje i każdy może dotrzeć na koniec świata, aby spełniać swoje marzenia. Podróże są jej pasją i inspiracją – uwielbia poznawać ludzi z innych krajów, regionów, rozmawiać z nimi, słuchać ich historii. - Monika Radzikowska zabiera nas w świat baśni, świat rzadko już dziś odwiedzany. Znajdziemy w nim opowieść o wielkiej mocy, która drzemie w słowach. Każdy bajarz zna ich siłę. Autorka również – przekonuje Renata Piątkowska, autorka książek dla dzieci , Kawaler Orderu Uśmiechu, członek Kapituły Nagrody w kategorii „Tekst”. Okładka książki Moniki Radzikowskiej "Córka bajarza", ilustracje: Monika Biała Przepiękne ilustracje dopasowane do wieku Ilustracje do „Córki bajarza”, które zwyciężyły w drugim etapie łączą wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale równocześnie są dostosowane do możliwości recepcyjnych i poznawczych dziecka. Dodatkową wartość stanowią wyraziste postacie uzupełnione...