zmysł słuchu u dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy

Żeby dobrze słyszało: 11 zabaw rozwijających zmysł słuchu

Zabawy na lepszy słuch - po co? Ucho dziecka słyszy, ale dziecko trzeba jeszcze nauczyć słuchania. To ułatwi mu rozumienie świata, opanowanie wymowy, czytanie, pisanie i rozumienie tego, co ktoś mówi.

Czy wiesz, że pierwsza reakcja na dźwięki pojawia się u maluszka, gdy jest jeszcze w brzuchu swojej mamy? Tak, dokładnie w 13. miesiącu ciąży. 

A teraz? Nawet jeśli masz dość hałasu, bo twoje dziecko stuka łyżkami i pokrywkami, albo uderza w drewniany bębenek – lepiej pozwól mu na to. Instrumenty dla dzieci, a także wspólne tańczenie, klaskanie, śpiewanie czy słuchanie muzyki to idealne zabawy, które stymulują zmysł słuchu. Do dziecka warto też dużo mówić. Jeśli myślisz, że ćwiczenie słuchu dziecka, to skomplikowana sprawa – nic bardziej mylnego. Możesz to zrobić w domu, w każdej chwili, w codziennej zabawie z dzieckiem. Podczas zakupów, na spacerze, czy w kolejce do lekarza. Najważniejsze jest to, żeby i tobie, i dziecku ta zabawa sprawiała przyjemność. Poprawienie percepcji słuchowej to dodatkowy efekt.

Miasteczko Zmysłów 2019

10 zabaw na lepszy słuch

1. Zabawa w naśladowanie zwierząt i przedmiotów

Jak się bawić? To najprostsza zabawa i trening dla słuchu dziecka. Wystarczy zapytać: „Jak robi krówka?” I odpowiedzieć: „Muuuuuu.”  Dziecko najpierw będzie słuchało, jak my naśladujemy różne odgłosy, a z czasem samo odpowie na nasze pytania. Inna zabawa z odgłosami zwierzątek i przedmiotów – rodzic pokazuje kilka obrazków i pyta „Gdzie jest hau hau?”, „Gdzie jest miau miau?”, „Gdzie jest wrrrrraaaaaau, wraaaaaau?”, „Gdzie jest tik-tak, tik-tak?” itp.
 
Z doświadczenia:
Najzabawniejsze są odgłosy zwierząt, które trudno naśladować, np. jeż lub lis. Przygotujcie się na trudne pytania: „Jak robi krokodyl, mamo?” Kilka podpowiedzi: jeż – tupu, tup, lis – myku, myk, krokodyl – kłap, kłap. Zjawiska też mogą się pojawić w pytaniach, jak szpinak, który robi "bleeee" ze znanej dziecięcej książeczki.

2. Zabawa w „Głuchy telefon” - uważne słuchanie i rozumienie mowy

Jak się bawić? Zabawa w większym gronie osób. Wszyscy siadają w kółku. Jedna z osób szepcze do ucha drugiej jakieś słowo lub zdanie,  ta osoba kolejnej, kolejna kolejnej, a ostatnia osoba w kręgu wypowiada je na głos. I potem w drugą stronę. Zabawa uczy też skupienia i pracy w grupie. Najzabawniej jest, kiedy dzieci przekręcą powtarzany wyraz.

Z doświadczenia: Ta zabawa jest świetna także na świeżym powietrzu! Nie trzeba koniecznie siedzieć, można też stanąć w kółeczku.

3. Czułe ucho, czyli zabawa w „słyszę coś!”

Jak się bawić? Żeby zachęcić dziecko do tej zabawy, wystarczy zakrzyknąć: „O, ho! Co to jest, co to było? Słyszałaś/słyszysz?” Można się bawić tak wszędzie – na placu zabaw, w domu, w sklepie. Śpiewające ptaki, śmiech dzieci, szczekanie psa, piejący kogut, odgłosy zamykanych drzwi, komunikat z windy, klaksony, karetka pogotowia na sygnale, dzwonek telefonu, dźwięk miksera, szum wody…

Z doświadczenia: Moja 2-letnia córeczka właściwie sama wymyśliła tę zabawę i bardzo często mnie pyta po usłyszeniu jakiegoś dźwięku/sygnału „A co to było, mamo”? I wsłuchujemy się we wszelkie dźwięki i odgłosy, a potem rozmawiamy o nich.

4. Zabawa w „co zabrać?”

Jak się bawić? Pytamy dziecko: „Co dzisiaj ze sobą zabieramy? Co dzisiaj spakujemy do plecaczka? Może zabierzemy ze sobą wszystkie przedmioty na literkę M?” I dziecko ma za zadanie wyszukać przedmioty na daną literkę – misio, marchewka, mydło itp. Oczywiście robimy to wspólnie z dzieckiem.

Z doświadczenia: Lepiej nie zaczynać tej zabawy, kiedy się gdzieś spieszymy!

5. Znane piosenki z rekwizytem - zabawa w śpiewanie

Jak się bawić? Bierzemy do ręki ogórek i śpiewamy „Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek”, a jak weźmiemy kredki, śpiewamy „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie”.

Z doświadczenia: Jeśli akurat nie przychodzi nam nic do głowy, piosenki można z powodzeniem wymyślać na poczekaniu, jest wówczas dużo śmiechu, np. „Marchewka, marchewka, marchewka, jest bardzo krewka, krewka, krewka, dlatego jest pomarańczowa i długa u niej głowa”.

Czy wiesz wszystko o zmyśle słuchu u dziecka? Sprawdź!

6. Wspólne tańce-hulańce

Jak się bawić? Zwykłe spontaniczne tańczenie z dzieckiem to świetna rozrywka ruchowa, która też ćwiczy słuch. Ale można też tańczyć delikatnie niczym motylek do delikatnej, spokojnej muzyki i ciężko człapać w takt ciężkiej muzyki niczym niedźwiedzie. Do szybkiej skocznie skakać jak żabka, do wolnej powoli się poruszać niczym żółw.

Z doświadczenia: Można też, co chwilę stopować muzykę, a wtedy dziecko zatrzymuje się bez ruchu. Po włączeniu znowu tańczy. I tak na zmianę.

7. Zgadywanka „Co to za dźwięk?”

Jak się bawić? Najpierw pokazujemy dziecku, jaki dźwięk robią poszczególne przedmioty, np. dzwonek, szeleszczący plastik, pękanie folii bąbelkowej, uderzanie dwóch orzechów o siebie, zgniatanie butelki, wyrywanie kartek itp. Potem zakrywamy dziecku oczy i maluch ma rozpoznać, co to za dźwięk.

8. Dźwiękowe memo

Jak się bawić? Potrzebujesz parzystej liczby jednakowych, nieprzezroczystych pojemników, np. żółtych opakowań po zabawkach z jajek Kinder Niespodzianka. Pogrupuj je w pary i do każdej z nich nasyp kolejno: piasek, drobną kaszę, sól, cukier.  Na dole pojemników zrób znaczek markerem (taki sam na każdym pudełku w danej parze). Pozwól dziecku potrząsać jajkami i odgadywać po dźwięku pary.

9. Gra na instrumentach

Jak się bawić? Można spontanicznie grać na instrumentach. Można też grać na takich samych instrumentach lub kolejno i zmieniać tempo szybko-wolno, natężenie głośno-cicho, a dziecko po nas powtarza.

10. Zabawa w „o czym myślę?”

Jak się bawić? Najpierw należy zebrać jakiś zbiór przedmiotów. Rodzic/opiekun sylabizuje, np. szklan-ka, ku-bek, lal-ka, a dziecko ma za zadanie zgadnąć, o czym myśli. Potem dziecko sylabizuje, a rodzic zgaduje.

10. Zabawy z krzesłami

Jak się bawić? Najbardziej znana zabawa to taka, kiedy ustawiamy kilka krzeseł, wszyscy swobodnie chodzą po pokoju. Na jeden umówiony sygnał trzeba usiąść na krześle. Jak jeszcze można się bawić z krzesłami? Można szukać razem z dzieckiem odpowiedzi na pytanie „Jak brzmi krzesło?” Wspólnie pukacie, bębnicie palcami, całymi dłońmi, uderzacie różnymi częściami ciała, tak by wydobyć wszystkie dźwięki z krzesła.

Z doświadczenia: Oczywiście można wydobywać z dzieckiem brzmienie z różnych innych rzeczy, takich jak szklanka, szyba, stół, plastikowa miska, metalowy garnek itp.

A wy bawicie się w domu z dzieckiem w jakieś zabawy, które ćwiczą zmysł słuchu dziecka?

Przeczytaj też:

Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film

jak mówić do dziecka, żeby słuchało - obrażone dziecko
fotolia
Wychowanie
Czy wiesz, jak mówić do dziecka, żeby cię słuchało? Quiz
Jak rozwijać zmysły dziecka w wieku 0-3 miesiące
Fotolia
Rozwój
Jak rozwijać zmysły dziecka w wieku 0-3 miesiące
Zmysły wzorku, słuchu, smaku, węchu i dotyku to wszystko to, czym niemowlę chłonie otaczający świat. Pomóż mu w przyjemny sposób rozwijać je i poznawać otoczenie.
Fotolia
Gry i zabawy
Jak najlepiej rozwijać zmysły dziecka przez zabawę? Propozycje fajnych zabaw
Spójrz na nasze propozycje zabaw dla niemowląt, roczniaków i dzieci dwuletnich, żeby dowiedzieć się, jak najlepiej rozwijać 6 zmysłów twojego dziecka. Miłej zabawy!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj