dziecko, dziewczynka, przyjęcie, karnawał
Gry i zabawy

5 pytań o kinderbal

Twój kilkulatek marzy o przyjęciu karnawałowym dla przyjaciół. Podpowiadamy, jak zorganizować zabawę, żeby dzieciaki miały prawdziwą frajdę.

Impreza dla dzieci wymaga wprawdzie trochę poświęcenia, ale warto ją urządzić. Bo też czego się nie robi dla widoku kilku zadowolonych buź! Nie bardzo wiesz, jak wszystko zaplanować? Czym uraczyć małych gości, jakie zaproponować im atrakcje? Tu znajdziesz wiele podpowiedzi.

Jak przygotować zaproszenia na dziecięce przyjęcie urodzinowe?

Zrób je razem z dzieckiem. Z kolorowego kartonu możecie wyciąć np. serca, a potem – po jednej stronie – ozdobić je malunkami, po drugiej zaś – wpisać odpowiedni tekst. Musicie podać: kto zaprasza, kogo, kiedy (data oraz godzina) i gdzie (adres, numer telefonu). Zaproszenie jak na urodziny możecie rozesłać pocztą lub dostarczyć osobiście (np. z doczepionym balonikiem). Postarajcie się zrobić to nie później niż na tydzień przed planowaną zabawą, żeby rodzice dzieci mogli się przygotować.

Wydrukuj gotowe zaproszenia na dziecięce przyjęcie urodzinowe!

Co zaserwować na dziecięcy poczęstunek?

Wystarczy proste menu urodzinowe, bo dzieci podczas zabawy niewiele jedzą. Ważniejsze, by miały sporo napojów, np. soków owocowych, niegazowanej wody, kompotu. Zadbaj też o drobne przekąski, np. owoce, prażoną kukurydzę, malutkie kanapki. Kubeczki, talerzyki i serwetki kup najlepiej papierowe. Jeśli wybierzesz te z podobiznami różnych bajkowych bohaterów (np. z Kubusiem Puchatkiem), dzieciaki z pewnością będą zachwycone!

Zobacz też: Menu na przyjęcie urodzinowe dziecka - przepisy

Czym ozdobić mieszkanie na przyjęcie urodzinowe dla dziecka?

Oczywiście, puśćcie wodze fantazji! Wykorzystajcie do dekoracji bajecznie kolorowe serpentyny, kwiaty (możecie je zrobić z krepiny) czy baloniki, na których namalujecie np. imiona zaproszonych dzieci. W takim wystroju mali goście już od wejścia nabiorą ochoty do śmiechu i zabawy!

Jakie atrakcje zaplanować na kinderbal?

Dobrym pomysłem na początek jest wręczenie dzieciom karnawałowych czapeczek czy masek. Możesz je wykonać sama lub kupić po prostu w sklepie z zabawkami. Warto też namalować dzieciom różne wzorki na twarzach (użyj specjalnych farbek do ciała) albo poprzyklejać im zmywalne tatuaże. Oczywiście nie można zapomnieć o upominkach, które będziesz wręczać dzieciom w nagrodę za udział w rozmaitych konkursach. To nie musi być nic kosztownego, wystarczy np. guma do żucia, dropsy, plastelina czy pudełko kredek. Zadbaj tylko o równe obdzielenie dzieci. Nie powinno być tak, że np. jeden sprytniejszy malec nazbiera w konkursach kilka drobiazgów, a drugi – mniej obrotny – zostanie nagrodzony tylko raz lub wcale. Na wszelki wypadek miej w zapasie jakieś nagrody pocieszenia (liczą się przecież też dobre chęci!).

W co się bawić na dziecięcym przyjęciu?

Przedszkolaki często doskonale sobie radzą bez pomocy dorosłych. Ale w scenariusz imprezy warto wkalkulować kilka zajęć. To może być np. konkurs rysunkowy, gra w „zimno-ciepło”, „pomidora” czy „głuchy telefon”. Nie zaszkodzi też mieć w zanadrzu jakąś grę planszową, bierki lub pchełki. Na dziecięcych imprezach te całkiem proste, może nieco staromodne, zabawy zawsze się sprawdzają!

Zobacz też: Co robić, gdy dziecko nie dostało zaproszenia na urodziny rówieśnika?

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dzieci, kinderbal, przyjęcie
Gry i zabawy
Zaplanuj przyjęcie dla dziecka
Przyjęcie dziecięce trzeba wcześniej zaplanować. Przewidzieć ile osób zaprosić, co zrobić do jedzenia, ile będzie to kosztować, jakie zabawy zorganizować.

Dzięki takiej wcześniejszej organizacji będziesz mogła przewidzieć wiele rzeczy, które mogą umknąć w ferworze przygotowań. Zobacz jak krok po kroku zaplanować przyjęcie dla dziecka. Datę przyjęcia dla dzieci trzeba zaplanować nieco wcześniej. Najlepiej już miesiąc przed wydarzeniem. Będziesz miała wystarczająco dużo czasu, aby wszystko zorganizować Eksperci radzą zaprosić na przyjęcie tyle dzieci , ile lat ma twoje dziecko. Jednak zaufaj swojej intuicji, ty wiesz najlepiej jakie towarzystwo będzie odpowiadać twojemu dziecku. Pamiętaj o wcześniejszym rozdaniu zaproszeń na urodziny dziecka . Goście powinni je otrzymać najpóźniej na dwa tygodnie przed imprezą. Rodzice dzieci muszą mieć czas na zaplanowanie wizyty w waszym domu. Jeśli wystarczy ci czasu, postaraj się przygotować zaproszenia z wykonanymi ręcznie akcentami. Daj przy tym dziecku wykazać się inwencją twórczą (np. pozwól odcisnąć rączkę na zewnętrznej stronie blankietu albo niech samo ozdobi go kolorowymi naklejkami). Niech twoja pociecha też zaangażuje się w organizację swojego przyjęcia. Jeśli nie masz na to czasu wydrukuj gotowe szablony zaproszeń na dziecięce przyjęcie . Być może będą ci potrzebni pomocnicy, to znaczy dorosłe osoby, które będą ci pomagać w organizowaniu zabaw dla dzieci i opiece nad nimi. Umów się wcześniej z tymi osobami. Upewnij się, czy mogą zarezerwować sobie czas w danym terminie. Jeżeli urządzasz przyjęcie tematyczne to wybierz temat. Może być on związany z zainteresowaniami dziecka, z ulubiona bajka czy książką lub z pora roku, w czasie której organizowana jest zabawa. Oczywiście temat musi być odpowiedni do grupy wiekowej. Można też urządzić bal bez tematu przewodniego. Zobacz też: Scenariusze zabaw urodzinowych dla 5-6–latków   Zaplanuj też wcześniej wydatki – co będzie ci potrzebne i zastanów się ile to...

mamy, dzieci
fotolia
Wychowanie
Pierwszy raz na przyjęciu z dzieckiem
Ciocia zaprosiła was na imieniny? A może z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka chcesz wyprawić kinderbal? Bez obaw. Impreza z dzieckiem nie musi skończyć się katastrofą.

Nadszedł dzień, w którym twoja pociecha musi zadebiutować na mniejszym lub większym przyjęciu – w gronie rodzinnym lub wśród kolegów. Odniesie sukces, jeśli uda się wam przewidzieć wszystkie – również te niemiłe – niespodzianki. Dziecko na przyjęciu u cioci na imieninach... Dziecko może być onieśmielone i wystraszone licznym towarzystwem dorosłych. Przed uroczystością przypomnij mu, choćby na zdjęciach, osoby, które już zna, a o nieznajomych opowiedz. Nie dziw się, gdy mimo to odmówi przywitania się z nimi lub uzna, że najbezpieczniej jest na kolanach u mamy. Do niczego go nie zmuszaj. Możesz wcześniej poćwiczyć z nim składanie życzeń. Jeśli jednak w ostatniej chwili rozpłacze się i schroni za tobą, to trudno. Przy stole dzieci się nudzą Bądź przygotowana, że na zmianę z mężem będziecie zajmowali się maluszkiem. Na „dorosłej” uroczystości dziecko może szybko się znudzić i domagać powrotu do domu, zwłaszcza gdy nie spotka rówieśników. Nie wymagaj od niego spokojnego siedzenia przy stole – w tym wieku to niewykonalne! Zabierzcie kilka ulubionych zabawek, jeśli wybieracie się tam, gdzie nie ma dzieci. Aby uniknąć nudy, spróbuj włączyć dziecko w rozmowy przy stole. Elegancko w restauracji z dzieckiem Gdy przyjęcie ma się odbyć w restauracji, dla własnej i dziecka wygody sprawdź wcześniej:czy dostępne będą wysokie krzesła dla najmłodszych i potrawy z dziecięcego menu (lepiej mieć pod ręką słoiczek z deserem i banana, bo najbardziej wykwintne dania niekoniecznie muszą smakować maluszkowi). Aby uniknąć krępującego pouczania wśród obcych, przed wyjściem przypomnij, dlaczego nie wolno trzymać łokci na stole i mlaskać w trakcie posiłku. Katastrofy towarzyskie podczas przyjęcia z dzieckiem Nadmiar wrażeń to wyzwanie dla małego dziecka. Kiedy się rozzłości lub rozpłacze, wyprowadź je na chwilę do...

dziecko, przyjęcie, fotelik, impreza, czapeczka
Wychowanie
Przyjęcie dla dziecka
Kto powiedział, że na karnawałowych ostatkach mogą bawić się tylko dorośli? Być może właśnie dziecięce przyjęcie okaże się wydarzeniem sezonu.

Roczny malec najchętniej bawi się w towarzystwie mamy i taty, to domator, któremu nie w głowie przyjęcia i tańce. Jednak już dwulatek na pewno odczuje – i doceni – gorączkę karnawałowych zabaw. Owszem, trzeba się trochę napocić, aby przyjęcie wypadło idealnie , ale gra jest warta świeczki. W końcu to pierwsza w życiu prawdziwa impreza dziecka ! Zaplanuj przyjęcie dla dziecka z głową Lepiej nie idź na żywioł. Przyjęcie dla dzieci trzeba zaplanować tak samo dokładnie jak galę oscarową w Los Angeles – zresztą przyznasz sama: zaproszeni goście są tak samo wymagający. O czym musisz pomyśleć koniecznie? Zrób listę gości . Najlepiej, aby nie było ich więcej niż pięcioro (tłum męczy). Pochowaj kable i zabezpiecz gniazdka. Usuń też szklane przedmioty z pokoju. Rozbawione dzieci mogą zapomnieć o zasadach BHP . Sprawdź, czy w apteczce masz plastry i wodę utlenioną. Podczas świetnej zabawy mogą wydarzyć się bolesne niespodzianki. Na zaproszeniu na urodziny dziecka napisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia imprezy . Dwulatki po dwóch godzinach zabawy będą wykończone, ale już czterolatki mogą świetnie bawić się np. od 15 do 19. Wyraźnie zaznacz, że zapraszasz dzieci z rodzicami . Dla dorosłych przygotuj lekki poczęstunek, jakieś nieskomplikowane menu urodzinowe . Przygotuj dekoracje na dziecięce przyjęcie Kolorowe serpentyny i balony wprowadzą gości (i małych, i dużych) w szampański nastrój! Przydadzą się też choinkowe migoczące światełka, konfetti (można kupić w sklepach z artykułami papierniczymi albo samemu wyprodukować z kolorowego papieru czy starych gazet za pomocą dziurkacza). Świetnym pomysłem są tematyczne przyjęcia, np. bal misiów w jaskini (jaskinię wyczarujemy z pudeł tekturowych i szarego papieru) albo przyjęcie księżniczek w pałacu. Rozdaj maski i czapeczki na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak