Afryka Kazika, audiobook, audiobook dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy

Afryka Kazika – recenzja audiobooka

Odkąd sięgam pamięcią – pisze Łukasz Wierzbicki, autor opowiadań – mój dziadek dzielił się ze mną mnóstwem fascynujących historii. Wśród nich ważne miejsce zajmowały zawsze opowieści o Kazimierzu Nowaku, poznańskim podróżniku, który w latach 1931-1936 odbył fantastyczną podróż do Afryki.

Te opowieści zaowocowały w dorosłości niezwykłą książką. Pan Łukasz odszukał i opracował reportaże poznańskiego podróżnika i wydał je pod tytułem Rowerem przez Czarny Ląd. Dla młodszych czytelników na podstawie tych reportaży napisał zaś opowiadania Afryka Kazika, o czym zapewne wiecie, bo Kazikowa Afryka cieszy się ogromną popularnością wśród przyszłych odkrywców, podróżników i wszystkich ciekawskich. Dla przypomnienia dodam tylko, że intrygująco jest od pierwszej strony, że wszystko zaczyna się na poznańskim dworcu, na którym przypadkowy chłopiec spotyka Ryszarda Kapuścińskiego, wielkiego reportera, który zwiedził pół świata, a teraz zjawił się w Poznaniu, by odsłonić pomnik przedwojennego podróżnika Kazimierza Nowaka.

Za chwilę karuzela z przygodami zacznie się kręcić coraz szybciej, a my z radością zajrzymy do najodleglejszych zakątków Afryki. Poznamy wioski tubylców, niesamowite obrazy pustyni, wielkie afrykańskie rzeki, rwące strumienie, potężne wodospady. Zaczniemy tę przyrodę podziwiać, zaczniemy ją rozumieć, podobnie jak żyjące tam zwierzęta, czasami bezwzględnie walczące o przetrwanie, czasami naiwne, jak ten mały skoczek pustynny: Uniosłem głowę i ujrzałem małego skoczka pustynnego, który usiłował umościć sobie w kocu ciepłe legowisko. Po chwili sympatyczny gryzoń zwinął się w kłębek na moim brzuchu i zasnął, mrucząc cichutko. Niełatwo w tak wietrzną noc znaleźć na pustyni bezpieczne schronienie, pozwoliłem więc zwierzaczkowi spędzić noc razem ze mną, tym bardziej że i mnie było cieplej z tym puszystym kłębuszkiem u boku.

Myślę, że chętnie po książkę sięgniecie, bo takich i podobnych historii znajdziecie w niej sporo. Sporo sie także dowiecie i nauczycie. Pan Kazimierz to żaden Herkules, to zwykły człowiek, który nieraz będzie się bał, nieraz cieszył jak dziecko, nieraz będzie działał podstępnie, by załatwić najprostszą sprawę.

A teraz dlaczego piszę o książce, która od kilku lat cieszy oczy wielu dzieciaków. Po pierwsze dlatego, że dorosła do niej kolejna gromada podróżników, a po drugie, że świetnie wypadła także jej audiobookowa wersja. Czyta znakomicie i z ogromnym temperamentem Jacek Kawalec.

Afryka Kazika
Autor: Łukasz Wierzbicki
Lektor: Jacek Kawalec
Wydawca: BIS
Nośnik: CD w formacie mp3
Czas nagrania:2 godziny 28 minut

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

humanus, książka
materiały prasowe
Gry i zabawy
Humanus - recenzja książki dla dzieci
Autorka Groszek Stanilewicz nie jest osobą nieznaną. To dwukrotna laureatka konkursu na baśń francuską, romanistka, a przede wszystkim miłośniczka baśni i ciekawych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Henryk, czyli ilustrator książeczki, jest z wykształcenia pedagogiem, rysownikiem samoukiem. Piszę o tym, bo jestem pewna, że jeszcze nieraz będę miała okazję proponować wam książki tego duetu.    Co  kryje się pod słowem humanus?  Wyjaśnienie należy się kilkuletnim czytelnikom, którzy łaciny się jeszcze nie uczyli, a którzy mogą już sami przeczytać książkę.  Humanus znaczy ludzki, w książce Inny. Właśnie skończyłam czytać Ludzkiego, króciutką bajeczkę – 12 stron – o mądrym magu i jego uczniu, tajemnicy człowieka,  a także świecie przyjaznych nam zwierząt. Toskan, uczeń pewnego bardzo mądrego czarodzieja, napisał opowiadanie o Innym, który urodził się wśród delfinów, i który, aby przeżyć, musiał opuścić pływające stado. Opowiadanie zrobiło ogromne wrażenie na magu, na mnie również.  Do tego stopnia ogromne, że po twarzy starca zaczęły płynąć łzy.    O czym jest opowiadanie Toskana?  Najwięcej o tym, że w magii nie chodzi o czary, ale o ludzki umysł, który jest w stanie wykreować magiczną historię. Oddam teraz głos Toskanowi, który napisał o ludzkich powinnościach w swoim opowiadaniu tak: Raz na tysiąc lat rodzi się pod wodą ludzkie dziecko, po wylądowaniu na twardym lądzie i spotkaniu z jemu podobnymi, udaje mu się zachować jedynie zdolność pływania i rozkoszowania się łososiem, a gdy sam doczeka własnych dzieci, powoli przypomina sobie jeszcze, jak się kocha.     Ważne, aby kochać szczerze,  dokonać wyboru świadomego, zachować swą tożsamość, być człowiekiem dobrym i otwartym. Uda się przejść przez życie z podniesioną głową tylko wtedy, gdy nie będzie się egoistą, nie będzie myślało tylko o sobie, swoim dostatku, swoim wygodnictwie. Trzeba również umieć słuchać i brać od Ziemi to wszystko, co w życiu najważniejsze.   Pięknie napisał...

Pompon na wakacjach, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Pompon na wakacjach – recenzja książki
Jeśli nie czytaliście Pompona w rodzinie Fisiów oraz Pulpeta i Prudencji, musicie koniecznie te zaległości nadrobić. Pompon na wakacjach jest trzecią książką opowiadającą o perypetiach słynnego smoka.

Autorką jest Joanna Olech, mistrzyni ironii, dobrego żartu, języka, a także miłośniczka smoków, a najbardziej zielonych i baaaardzo niegrzecznych. Wszystko zaczęło się tak. W domu państwa Fisiów, rodziców Malwiny i Gniewka, pojawił się Pompon. Po prostu któregoś dnia wyszedł z odpływu umywalki i zamieszkał w skrzyni na pościel. Gdy sprawa się wydała, bo dzieci nie miały już pomysłu na ukrywanie zielonego przybysza, rodzina podjęła decyzję. Trudno, niech zamieszka. Tego trudno nieraz Fisiowie żałowali, ale trudno, skoro powiedziało się a, to trzeba też powiedzieć b. W każdym razie w drugim tomie Pompon się żeni, i ma bliźniaki Pulpeta i Prudencję – udoskonaloną pod każdym względem wersję tatusia. Smoczęta chodzą do zwykłej szkoły i przeżywają niezwykłe przygody….. Rozumiem, że już nadrobiliście zaległości i zabieracie się do trzeciej części smoczych przygód. Pamiętajcie, to nie jest zwykły smok, więc i te przygody zwyczajnością nie pachną, czego Fisiowie mają już dość. Postanawiają swojego celebrytę, który uwielbia kamery i niemalże pudelkową popularność, wysłać na wakacje do dziadków  Fisiów. Może tam się trochę ustatkuje, w co nikt nie wierzy, ale może tym razem Pompon zamieni się w statecznego smoka, prawdziwego ojca rodziny. I pewnie by się udało, gdyby autorka poszła na łatwiznę i tak pokierowała fabułą, aby wszystko odbyło się wedle przyjętych w dziecięcej literaturze schematów. Nie, schematów tu nie będzie, będzie nawet miejscami niewychowawczo, ale czy zawsze musi z książek lecieć dydaktyczny dymek. Będzie tak jak jest w szkole, w przedszkolu, a czasami, gdy rodzice są niezbyt czujni, w domu. W każdym razie Pompon nie spełni marzenia Fisiów, choć znajdzie się jedna osoba, która go trochę utemperuje. Kapitalna książka. I dzieci, i dorośli dobrze się przy niej zabawią. Pompon na wakacjach Autorka i...

awantura o miejsce dla mamy z dzieckim w wózku w autobusie
Adobe Stock
Aktualności
Kłótnia w autobusie o miejsce dla matki z dzieckiem
Nie chciał wpuścić matki z wózkiem do autobusu. Bo miał rower i był pierwszy!

Jeżdżenie z dzieckiem w wózku komunikacją miejską nie należy do najłatwiejszych , a czasami i najprzyjemniejszych momentów dnia. Przekonała się o tym pewna mama w autobusie warszawskiej komunikacji. Matka z wózkiem czy rowerzysta? Na nagraniu zarejestrowanym przez jednego z pasażerów widać, jak starszy mężczyzna stoi z rowerem w miejscu wydzielonym dla dziecięcych wózków i osób niepełnosprawnych. W pewnym momencie do autobusu chciała wejść kobieta z wózkiem. Niestety rowerzysta nie chciał ustąpić jej miejsca. W ten sposób uniemożliwiał kobiecie wejście z wózkiem do autobusu. „Panie, wyjdź pan stąd” Pasażerowie stanęli w obronie mamy z dzieckiem. Zareagował także kierowca pojazdu i zatrzymał autobus. Wywiązała się kłótnia. - Panie, wyjdź pan stąd, to jest kobieta z dzieckiem, ona ma pierwszeństwo – przekonywali pasażerowie. - Ja mam 90 lat - odpierał zarzuty starszy mężczyzna. - Tyle lat jeżdżę i nikt mi nigdy nie zwrócił uwagi. Wezwijcie policję - odgrażał się, nadal zajmując uprzywilejowane miejsce.   Kierowca zapowiedział, że nie pojedzie dalej, dopóki mężczyzna nie ustąpi miejsca kobiecie z wózkiem. Obie strony zaczęły się zachowywać agresywnie. Po kilkuminutowej kłótni starszy pan w końcu opuścił autobus , mama z dzieckiem mogła zająć przeznaczone dla niej miejsce i autobus ruszył w dalszą trasę. Czy mama z dzieckiem jest uprzywilejowana? Tak, jest jedną z tych osób – obok poruszających się na wózkach inwalidzkich, kobiet w ciąży, które mają w komunikacji miejskiej wydzielone i odpowiednio oznaczone miejsca. Gdy miejsce uprzywilejowane zajmie pasażer z rowerem lub bagażem, musi je zwolnić na prośbę osób, którym przysługuje pierwszeństwo – powiedział Tomasz Kunert z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego. A co jeśli ktoś nie chce ustąpić tego miejsca? Jeśli tego nie zrobi,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj