jakie bajki dla dziewczynek?
Fotolia
Gry i zabawy

Jakie bajki dla dziewczynek pokazać córce? Nasze propozycje

Twoja córka kocha Barbie i księżniczki? Nie ona jedna! A może nie wpisuje się w ten stereotyp? Też dobrze! Sprawdź nasze propozycje różnych bajek dla dziewczynek i znajdź coś, co spodoba się twojej córeczce.

Bajki dla dziewczynek kojarzą się przede wszystkim z różem, księżniczkami, tęczowymi kucykami i sporą ilością lukru. Czy to źle? Niekoniecznie. Jeśli twoja córka lubi księżniczki Disneya, Barbie i My Little Pony, nie ma w tym nic złego – w każdej z tych bajek i filmów znajdzie ważne przesłanie. Jeśli jednak irytuje cię to, że oferta bajek dla chłopców jest bardziej zróżnicowana, mamy dobrą wiadomość: jest wiele ciekawych i wartościowych bajek dla dziewczynek, nie wszystkie ociekają różem i brokatem. Oto bajki, które na pewno spodobają się dziewczynkom (i chłopcom!):

Nie o księżniczkach – fajne bajki dla dziewczynek

Dziewczynki lubią bajki o zwierzętach (a kto ich nie lubi?) i... innych dziewczynkach. Te bajki dla są szczególnie warte polecenia:

 • Miffy – oniryczna opowieść o ślicznym białym króliczku i jego rodzinie.
 • Masza i niedźwiedź – ulubiona bajka wielu dzieci, o psotnej Maszy i jej przyjacielu, troskliwym niedźwiedziu.
 • Charlie i Lola – fantastyczna seria o rodzeństwie, opowiadająca o ważnych dla dzieci sprawach, pełna humoru i świetnej animacji! Przygody Charliego i Loli dostępne są także w formie książek dla dzieci.
 • Bing – odcinkowa bajka o trzyletnim króliczku, który chodzi do przedszkola i codziennie uczy się czegoś nowego. Pomaga dzieciom w nauce radzenia sobie z emocjami i w rozwijaniu empatii.
 • Świnka Peppa – niektórych irytuje, ale dzieci ją lubią. My też!

Księżniczki Disneya w bajkach dla dziewczynek

Zgoda, dla niektórych niestrawne, bo zakładamy, że bohaterki marzą tylko o księciu i zamążpójściu, tymczasem wśród księżniczek Disneya nie brakuje panien o walecznych sercach, odwadze dorównującej bogini Atenie. Księżniczki Disneya są lojalne, wrażliwe, kochają naturę, a co więcej – są gotowe walczyć o swoje marzenia! Szczególnie polecamy te postaci kobiece z filmów Disneya:

 • Królewna Śnieżka – dlatego, że to klasyka, a przy okazji ważna pozycja w historii filmu.Śnieżka była pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym Walta Disneya. Powstała w 1937 roku.
 • Merida Waleczna – odważna i zdeterminowana, z burzą kręconych włosów i wielkim sercem. Żadna tam nimfa, prawdziwa kobieta!
 • Mulan – ten film opowiada starożytną chińską legendę o niezwykle odważnej dziewczynie, która ratuje Chiny podczas najazdu Hunów.
 • Roszpunka – "Zaplątani" to bardzo fajny przykład nietuzinkowej księżniczki Disneya – jest odważna, zabawna i żądna przygód. I – uwaga! Spoiler! – nie boi się ściąć długich włosów!
 • Anna i Elsa – w "Krainie lodu" mamy aż dwa silne wzorce kobiecości: odważną Annę i potężną Elsę. Anna, po chwilowym zatraceniu w fantazjowaniu o księciu i ślubie, wyrusza w niebezpieczną przygodę, by ratować siostrę – i jest niezłomna i odważna jak lwica! Elsa ma supermoc, której nie chce używać, żeby nie ranić bliskich, jest gotowa odrzucić ich miłość, po to, by ich ratować.

Inne bajki o księżniczkach

Królewny i księżniczki to nie tylko filmy Disneya. Dziewczynki lubią też te bajki o księżniczkach:

 • Jej Wysokość Zosia – lekcja dobrych manier w królewskim wydaniu. Dość słodka, ale przesłanie całkiem pożyteczne.
 • Świat małej Księżniczki – przezabawna i ciepła seria o małej dziewczynce, która jest nietuzinkową księżniczką. Bajki opowiadają z humorem o bardzo ważnych problemach małych dzieci i ich rodziców – jest więc i o używaniu nocnika, o niechęci do spania, o smoczku, o małym braciszku. Warto!

Bajki dla dziewczynek: Barbie

Barbie – ukochana lub znienawidzona – jest nie tylko lalką, ale i bohaterką filmów animowanych dla dzieci. Ostrzegamy: tylko dla prawdziwych miłośniczek Barbie, różu i księżniczek! Najpopularniejsze filmy z tego cyklu to:

 • Barbie: superksiężniczki – o Klarze, współczesnej księżniczce i jej przyjaciółkach.
 • Barbie i akademia księżniczek – jak to jest pobierać naukę na najbardziej prestiżowej uczelni dla dam?
 • Barbie: księżniczka i piosenkarka – pełna magii i czarów opowieść o księżniczce, której do szczęścia nie wystarczy dwór i szafa pełna pięknych sukienek.

Mamy nadzieję, że wybierzecie z tych propozycji coś, co zachwyci wasze dzieci. Poza tym, kto powiedział, że bajki dla dzieci są sztywno przypisane do jednej płci? Są chłopcy, którzy kochają kucyki Pony i dziewczynki, które uwielbiają Zygzaka McQueena! Miłego oglądania!

Zobacz też:

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Dziewczynka przebrana z hot-doga
Aktualności
Świat ma nową bohaterkę! Czy twoje dziecko też by to zrobiło?
Wszystkie dziewczynki w „dniu księżniczek” przebierały się w suknie balowe. Nasza bohaterka przebrała się za...

W świecie pełnym księżniczek, odważ się być hot-dogiem W zeszłym miesiącu w studiu tańca w Północnej Karolinie odbywał się bal księżniczek. Wszystkie dziewczynki ubrały się w suknie balowe, chcąc wyglądać jak Elsa z "Krainy lodu" czy Roszpunka. Wszystkie oprócz jednej 5-letniej Ainsley, która przebrała się za... hot-doga!   No parent is ready to learn that their daughter is trending... #hotdogprincess Best part is it was all her idea! pic.twitter.com/YBmUkRoj4y — Brandon E Turner (@turnerbrandon) 2 czerwca 2016 Zdjęcie oryginalnego stroju dziewczynki zamieściła instruktorka ze studia tańca z podpisem: "Chciałam się podzielić z Wami tym zdjęciem, bo było to niewinne i słodkie, a ja jestem pod ogromnym wrażeniem dziewczynki, która potrafiła być sobą i miała odwagę założyć to, co podobało się jej najbardziej. Zarówno jej rodzice, jak i ja zgadzamy się, że jest to świetne przesłanie dla młodych dziewczynek. Jesteśmy z niej dumni!" Rodzice dziewczynki tłumaczą, że kostium był pomysłem ich córki. Dziewczynka uwielbia księżniczki, ale nie chciała wyglądać, jak wszyscy.    It was princess day at dance and one little girl came as a hot dog I have never admired someone more pic.twitter.com/iro5mL2Bvc — Grayson Lamontagne (@graysonl3) 9 maja 2016 Nie zmieniaj się mała dziewczynko! Oby każde dziecko miało odwagę być sobą! Zdjęcie szybko podbiło serca internautów. Powstał nawet specjalny hasztag  na Twitterze #hotdogprincess . Pojawiło się nawet motto: "W świecie pełnym księżniczek, odważ się być hot-dogiem" :)   Always be yourself.🌭❤️ pic.twitter.com/NVCr6CMwmI — Holly Springs Dance (@marilynhssod) 4 czerwca 2016   Zobacz też: Awantura o dziecko w pieluszce w restauracji. Padły strzały!    

pałac Disneya
fotolia.com
Wychowanie
Dlaczego Księżniczki Disneya są złe dla dziewczynek i dobre dla chłopców?
Bajki Disneya, w których głównymi bohaterkami są księżniczki, potęgują stereotypy - dowodzą badania. Dziewczynki nie podejmują wyzwań, gorzej radzą sobie z matematyką. Chłopcy po obejrzeniu bajek stają się bardziej czuli i empatyczni.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Rodzice coraz uważniej dobierają repertuar filmowy dla swoich dzieci. Ale logo Disney’a działa na wszystkich uspokajająco - przecież to są filmy specjalnie dla dzieci! Rodzice włączają je z czystym sumieniem, a dzieci je uwielbiają.  Księżniczki Disneya źle wpływają na dziewczynki Tymczasem badania przeprowadzone przez profesor Sarah M. Coyne z Birgham Young University pokazują, że filmy z serii Księżniczki Disneya to nie są całkiem niewinne produkcje. Co prawda nie wpływają negatywnie na postrzeganie własnego ciała przez małe dziewczynki, ale w dłuższej perspektywie zachęcają je do przyjmowania „stereotypowo kobiecych” postaw, które - nie oszukujmy się - w dzisiejszych czasach są raczej ograniczające dla dziewcząt niż pożądane.  Księżniczki Disneya - nie takie bezpieczne, jak się rodzicom wydaje „Wydaje mi się, że rodzice myślą, że kultura Księżniczek Disneya jest bezpieczna. To słowo przewija się wciąż w rozmowach - bezpieczna. Ale jeżeli naprawdę się nad tym zastanowić, rodzice powinni mieć na uwadze długofalowe skutki nasiąkania przez dzieci tą kulturą” - mówi prof. Coyne.  Badanie kultury Księżniczek Disneya Warto posłuchać tego, co ma do powiedzenia, bo sprawdziła dokładnie, jak przedszkolaki reagują na zabawki i filmy Disneya. Prof. Coyne przebadała 198 dzieci w wieku przedszkolnym pod kątem zaangażowania w „kulturę księżniczek”. Rozmawiała z rodzicami i nauczycielami dzieci, a także obserwowała, jak szeregują zabawki od najbardziej do najmniej ulubionej. Dzieci mogły wybierać zabawki z 3 grup - „dziewczęcej” (lalki, zestawy...

bajki Disneya dla dziewczynek
kadr z YouTube/Walt Disney Animation Studios
Gry i zabawy
Powinnyśmy zabronić córkom oglądania bajek Disneya? To skomplikowane!
Czy bohaterki bajek Disneya są dobrymi wzorcami dla naszych córek? Sprawdź, co mówią badania.

Bajki Disneya niezaprzeczalnie stanowią część magii dzieciństwa. Kto z nas ich nie kocha? To idealny przykład miłości, którą rodzice dzielą ze swoimi dziećmi. Bohaterowie bajek Disneya są ulubieńcami chłopców i dziewczynek, a same filmy niosą ze sobą ważne przesłania: uczą tolerancji, współpracy, koleżeństwa, wrażliwości na los zwierząt i ludzi mniej uprzywilejowanych. Czy jednak bohaterowie bajek Disneya są zawsze odpowiednimi wzorami do naśladowania dla naszych dzieci? Okazuje się, że w przypadku dziewczynek niekoniecznie. Czy jednak problem jest naprawdę duży? Zobacz, co mówią o tym badania naukowe. Bajki Disneya: czy kobiety marzą tylko o mężu? Księżniczki z bajek Disneya to często ukochane bohaterki naszych córek. Czy to dobrze? Zależy. Jeśli spojrzymy na klasyczne opowieści z tych filmów, np. "Kopciuszka" czy "Małą Syrenkę", znajdujemy ten sam schemat: dziewczynki są śliczne i marzą o miłości. Pełnię szczęścia osiągają w momencie, gdy spotykają swojego "księcia z bajki" i biorą z nim ślub. To może wpływać na sposób, w jaki nasze córki będą podchodzić do miłości w przyszłości. My, jako matki i dorosłe kobiety, zazwyczaj wiemy już, że oczekiwanie na księcia, który przybędzie na białym rumaku i uratuje nas z opresji, może sprawić, że przegapimy prawdziwe szczęście.  W opracowaniu z 1995 roku amerykańskie profesorki z Uniwersytetu Południowej Florydy (Elisabeth Bell) i  Ithaca College (Lynda Hass) oraz doktorantka z Uniwersytetu Południowej Florydy (Laura Sells) argumentują, że jedną z głównych lekcji, którą dziecko otrzymuje z oglądania filmów Disneya jest ta dotycząca tradycyjnego podziału ról mężczyzn i kobiet , pożądanego wyglądu i seksualności. Pamela O'Brien z Uniwersytetu w Indianie (USA) uznała w 1996 roku, że przyczyny należy szukać w podejściu samego Walta Disneya do ról...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj