materiały prasowe
Gry i zabawy

Bajki robotów - recenzja audiobooka dla dzieci

Autora nie trzeba przedstawiać. To Stanisław Lem, pisarska instytucja. Bajki powstały ponad czterdzieści lat temu. Akcja tych jedenastu opowiadań rozgrywa się w przyszłości, której czas jest nieokreślony.
Bohaterami opowieści są między innymi konstruktor Trurl, wynalazca maszyny i jego dzieło, oraz konstruktor Klapaucjusz, wyjątkowo zawistny naukowiec. Pragnę wam jeszcze przypomnieć, że bajki należą do literatury sf, udoskonalonej właśnie przez Stanisława Lema. I to jak udoskonalonej! Do tych bajek nie muszę was zachęcać, należy je po prostu przeczytać lub posłuchać, bo czyta Borys Szyc. 
 
Konstruktor Trurl zbudował maszynę do robienia rzeczy na n. Na polecenie mistrza maszyna zrobiła nimby, nausznice, neutrony, nurty, nosy, nimfy, ale nie potrafiła skonstruować natrium, bo nie znała łaciny. Obejrzał ją Klapaucjusz i o mało nie pękł z zazdrości, bo naukowiec ten był osobnikiem wyjątkowo zawistnym… I tak dalej, i tak dalej.
 
Zauważyliście już, że bajki są pełne humoru, ale także, że zawiść może wszystko zniszczyć. Zauważycie także, że w bajkach tych jest cała masa wyrazów nowych i do tej pory nieznanych. No, bo czy wiecie co znaczą słowa kambuzele, pćmy, wytrzopki, czy niedostópki. Pisarz sypie tymi nazwami jak z rękawa, wymyśla, i bawi się tym wymyślaniem. 
 
Bajki napisane w konwencji baśni, są przewrotne i komiczne, a ich język przypomina język starodawny (archaiczny), co nie znaczy, że nie spotkacie tu wyrazów nowoczesnych nazywanych neologizmami.
 
Różne cuda też wyczynia pisarz ze światem przedstawionym.  Na przykład niektóre wydarzenia przeczą podstawowym prawom fizyki, ale nigdy logice. Wiele bajek ma także zaskakujące zakończenie, wiele śmieszy, ale nie jest to śmiech pusty, on nas zmusza do myślenia. 
 
Ważne jest także, że to literatura najwyższych lotów, ona się nie starzeje, i że naprawdę każdy myślący człowiek powinien tę książkę poznać. A przecież wy do takich należycie. Gdy będziecie starsi, z przyjemnością sięgniecie po inne książki Stanisława Lema. Solaris, Pamiętnik znaleziony w wannie, Cyberiadę i wiele innych. Powiem cichutko, że te bajki to lektura dla dziesięciolatków biorących udział w konkursach polonistycznych. Po cichutku, bo samo słowo lektura każdego młodego czytelnika przeraża. Wam to nie grozi.
 
Bajki robotów
Autor: Stanisław Lem
Czyta: Borys Szyc
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Format:  mp3

 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Wyspa skarbów, audiobook dla dzieci, audiobook
materiały prasowe
Gry i zabawy
Wyspa Skarbów – recenzja audiobooka
Gdzieś daleko na morzu leży zagubiona wyspa, na której legendarny kapitan Flint ukrył piracki łup. Powieść Roberta Louisa Stevensona z pewnością zainteresuje chłopięcą część poszukiwaczy przygód, choć pewnie i małe piratki także.

Akcja toczy się w XVIII wieku, w czasach, gdy po morzach świata grasowało wiele pirackich statków. Posłuchajcie, czyta Stanisław Biczysko. Będzie sporo emocji z dreszczykiem. Historię pirackiego skarbu opowiada Jim, główny bohater, a przy okazji powieściowy narrator. Chłopiec jest synem właściciela gospody, w którego ręce trafia mapa z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu pirata Flinta. Ta mapa zresztą narobi rodzinie sporo kłopotów. Na gospodę napadną bandyci, chłopiec z matką uciekną do najbliższej wioski. W domu dziedzica Jim zdradzi ,  że jest w posiadaniu pewnego kuferka, w którym znajduje się mapa. Przy okazji się dowie, że mapa wskazuje wyspę, na której ukryty jest skarb pirata. Dziedzic kupi statek Hispaniola, zwerbuje załogę, i wyśle ją  na poszukiwanie wyspy. Nie wie jednak biedaczysko, że wśród marynarzy znajdą się kompani pirata, którzy także marzą o zdobyciu skarbu. Jim też znajdzie się na statku, bo właściciel zatrudni go jako chłopca okrętowego. Na czele ekspedycji stanie kapitan Bill, osobistość wyjątkowo niechlujna, a funkcję kucharza okrętowego obejmie Długi John Silver bez nogi, z gadającą papugą na ramieniu, pirat podstępny i sprytny. Rozpoczyna się wielka przygoda pełna niebezpieczeństw, zagrożeń, zawirowań. A w samych ich centrum znajduje się Jim Hawkins, chłopiec odważny, ciekawy świata, i trochę szalony. Ta książka wciąga, bo pisarz potrafi tak budować fabułę, i tak prowadzić akcję, że czytelnik nie może się od niej oderwać. No bo jak się oderwać od tych pirackich opowieści, od tych pirackich piosenek, z których najbardziej znana to: Piętnastu chłopów na Umrzyka Skrzyni – Jo-ho-ho! I butelka rumu! Diabli i trunek resztę bandy wzięli. Jo-ho-ho! I butelka rumu! Proponuję wam wersję czytaną przez aktora. Stanisław Biczysko robi to znakomicie. Posłuchajcie. Wszak to klasyka gatunku. I jeszcze jedno. Książki...

książki dla dzieci, Smoczek Marian z Drakosławic, Andrzej Mleczko, bajki dla dzieci
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Smoczek Marian z Drakosławic - recenzja książki dla dzieci
Wyjątkowy debiut Andrzeja Mleczki i jego córki Ewy. Sami przekonajcie się, że warto poczytać i oglądać bajki dla dzieci ich autorstwa.

Andrzej Mleczko znany jest z rysunków dla dorosłych. Tym razem wystąpił w nowej roli - rysownika dla dzieci. Zilustrował bajki swojej córki Ewy, które powstały najpierw dla wnuczka Andrzeja Mleczki - Mateusza. To z bajek opowiadanych małemu Mateuszowi przez Ewę Mleczko wywodzi się smoczek Marianek z Drakosławic.  Ilustracje Andrzeja Mleczki pięknie uzupełniają tekst. Są ilustracją, ale i same w sobie na pewno spodobają się i małym, i dużym czytelnikom. Mali czytelnicy docenią też same bajki, których mogą słuchać zasypiając albo na kolanach taty czy mamy. Przygody smoczka Marianka bawią i uczą w bezpretensjonalny sposób.  Dzieci nauczą się z nich nie tylko nowych słów, ale też tego jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Będą też mogły dowiedzieć się, że płacz w momentach takich jak zagubienie nie jest niczym złym, ważne, by nie stracić głowy. A płakać każdy może. Dowiedzą się też jak radzić sobie z podziałem obowiązków, tak by było sprawiedliwie i że nawet choroba może przynieść pożytek.  Przyjemna lektura dla małego, ale i duży się nie wynudzi - "Smoczek Marian z Drakosławic" to dobra lektura do czytania dziecku. Albo i samodzielnej lektury.  Smoczek Marian z Drakosławic Autor: Ewa Mleczko Ilustracje: Andrzej Mleczko Wydawnictwo: Prószyński Media Sp. z o.o. Książka dla dzieci 3+ Kącik małego czytelnika  - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Kanada pachnąca żywicą, audiobook, audiobook dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Kanada pachnąca żywicą - recenzja audiobooka
Były przynajmniej dwie wersje książki Arkadego Fiedlera. Jedna przedwojenna, druga powojenna, do której swoje trzy grosze wtrąciła cenzura. Wydawca się ciężko napracował, by stworzyć trzecią, pełną.

Audiobook czyta Sławomir Holland, popularny aktor teatralny, serialowy, filmowy. Czego się więc z tej książki dowiecie? Poznacie przede wszystkim Kanadę z jej niepowtarzalną przyrodą, Indianami, klimatem. Pisarz wspomina w książce swoją podróż do Kanady, opowiada o trudnej historii kraju, Indianach, prawowitych mieszkańcach tej części świata. A że jest dociekliwym obserwatorem, więc i wy w tej podróży chętnie weźmiecie udział, i razem z pisarzem przyjrzycie się życiu Indian, z którymi historia dość okrutnie się obeszła, poznacie losy polskich emigrantów, z jednym nawet na indiańskim canoe popłyniecie po najciemniejszych zakątkach kraju. Arkady Fiedler, którego starsi znają też dzięki słynnemu Dywizjonowi 303, to niezwykle dociekliwy pisarz. Ponadto pięknie opowiada, a język jego opowieści może zachwycić najbardziej wybrednego czytelnika. Przeczytajcie fragment książki napisanej w 1935 roku.  Ileż w nim tajemnicy, urody, groźnego piękna. Marzy mi się tak wytworny język  na co dzień. (Indianie) wierzyli w dwa bliźniacze bóstwa: w Nanabosho - ducha dobra, słońca i światła, oraz w Czakenapenoka - ducha zła, księżyca i ciemności. Bóstwa te walczyły ustawicznie ze sobą, ale tak się zawsze szczęśliwie składało, że w końcu zwyciężał dobry duch, a ginął zły. Ginąc, zły duch pękał ze złości i zamieniał się w skały, góry i kamienie. Dokoła całej Zatoki Hudsońskiej zły Czakenapenok musiał dostawać paskudne lanie, bo cała okolica, na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów, to jedna skalna tarcza, usiana głazami i skalistymi wzgórzami. I dalej… Na brzegu leżały płyty skał niby olbrzymie wieka skarbów. Wiadomo, że to królestwo złowrogiego Czakenapenoka. A gdyby tak siłą magiczną podnieść te skały, usunąć złośliwy balast i zajrzeć, jakie tam skarby ukrywał niedobry bożek? Od lasu zalatywał powiew i przynosił upajający balsam...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj