jazda na rowerze
AdobeStock
Gry i zabawy

Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy rowerem

Ostatnio wiele osób, zamiast podróży samochodem, wybiera tańszy i bardziej ekologiczny środek lokomocji, jakim jest rower. Rodzice, zamiast przewozić dziecko w foteliku samochodowym, montują fotelik z tyłu roweru i tak zawożą swoje pociechy do przedszkola czy szkoły. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, przewożąc dziecko rowerem.

Jak prawidłowo przewozić dziecko rowerem?

Jak przewozić dziecko rowerem?
Decathlon
Rodzice często zastanawiają się, czy przewożenie dziecka na rowerze jest w ogóle bezpieczne. Tymczasem strach nie powinien nas paraliżować i powstrzymywać przed działaniem. Kluczem do bezpiecznej jazdy jest  odpowiednie wyposażenie roweru oraz akcesoria, takie jak fotelik czy kask. Należy również pamiętać, że podróżowanie rowerem z dzieckiem może wiązać się z częstymi postojami. Maluchom trudno jest usiedzieć długo w foteliku, dlatego niezbędne jest zaplanowanie po drodze ciekawych atrakcji. Przygodę z rowerem możemy zacząć, gdy dziecko ukończy 9 miesiąc życia, wówczas można przewozić malucha w foteliku rowerowym (max. do 22 kg wagi dziecka).

Foteliki można zamontować do prawie każdego roweru, z wyjątkiem rowerów wyposażonych w tylny amortyzator. Decathlon oferuje szeroki wybór fotelików.  Najwygodniejsze dla dziecka i rodzica są foteliki mocowane na tył roweru do ramy. Bardzo dobrym wyborem jest fotelik Smiley Hamax,  ze względu na dwupunktowe rozpinane pasy, dzięki którym dziecku nie trzeba zdejmować kasku, żeby wyjąć je z fotelika. Inną wersją fotelika jest wersja z odchylanym oparciem dla maluchów. Gdy szkrab zaśnie w czasie podróży, można odchylić fotelik o 22 stopnie. Są też foteliki mocowane z przodu roweru, ale takie rozwiązanie utrudnia sterowanie kierownicą. Poza tym w takich fotelikach można przewozić dziecko, którego waga nie przekracza 15 kg. W trosce o komfort i bezpieczeństwo dziecka, warto wybrać fotelik mocowany do bagażnika - tego rodzaju fotelik przeznaczony jest głównie do jazdy rowerem po mieście. Jeżeli rodzice obawiają się, że w trakcie jazdy rowerem nie widzą swojego dziecka, rozwiązaniem może być lusterko mocowane na kierownicę
    
Jak przewozić dziecko rowerem?
Decathlon

Przewożąc dziecko rowerem, należy pamiętać, aby dziecko miało na głowie kask chroniący przed ewentualnymi urazami (kask baby). Jadąc z dzieckiem powinno się również samemu nosić kask, aby czuć się bezpiecznie i dawać dobry przykład dziecku. Nie zapominajmy, że zanim kupimy kask, dziecko powinno go przymierzyć. Warto zmierzyć obwód głowy dziecka, aby mieć pogląd, jakiej kategorii obwodowej kasku trzeba szukać. Gdy dziecko będzie chciało już samodzielnie jeździć rowerem, oprócz roweru i kasku, powinno mieć także odpowiednio dobrane do wieku i wzrostu ochraniacze. Decathlon oferuje swoim najmłodszym pasażerom kaski i ochraniacze w wersji kolorystycznej zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.
 
Jak przewozić dziecko rowerem?
Decathlon

Samodzielna jazda rowerem

W zależności od umiejętności dziecka, rower można wyposażyć w kółka boczne lub drążek do nauki równowagi. Kij dostępny w wersji z podwójną rączką gwarantuje bardzo szybką naukę jazdy bez kółek – jest to również wygodne dla rodziców. Z kolei pojedynczy kij można zamontować razem z kółkami bocznymi. W ofercie Decathlon dostępny jest hol (trailgator). Gdy dziecko zmęczy się podczas dłuższej wyprawy, można złączyć dwa rowery i „zholować” dziecko do domu.
     

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Decathlon

„Jestem ojcem dwójki wspaniałych dzieci. Jak każdy rodzic zwracam szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas nauki jazdy rowerem. Podczas wypraw dziecko można wyposażyć w odblaski i dobre oświetlenie. Dostępne w naszej ofercie opaski i kamizelki z pewnością zadbają o bezpieczeństwo malucha. Kaski rowerowe są w jaskrawych kolorach, aby być widocznym i aby rodzic szybko zlokalizował swoją pociechę. Mamy też różnego rodzaju trąbki i  dzwonki do sygnalizowania swojej obecności na drodze.” – mówi ekspert Decathlon.

Chcesz poznać więcej produktów? Zajrzyj na: Decathlon.pl

fotelik rowerowy
fotolia.com
Zakupy
Fotelik rowerowy dla dziecka – pomagamy wybrać najlepszy!
Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik rowerowy dla dziecka i zdecyduj, który model najlepiej spełni twoje oczekiwania i zapewni komfort maluszkowi.

Dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, jeżeli pewnie samo siedzi i jest w stanie wytrzymać w tej pozycji co najmniej kilkanaście minut. Producenci zazwyczaj zaznaczają, że foteliki są bezpieczne dla dzieci od 9. miesiąca życia, aczkolwiek dla młodego kręgosłupa bezpieczniejsze jest rozpoczęcie jazdy po 1. roku życia.   Spis treści: Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka? Normy gwarantujące bezpieczeństwo Co gwarantuje certyfikat? Montaż z przodu czy z tyłu? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka? Wybierając model, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na 2 pytania: Ile waży dziecko? Gdzie chcesz umieścić fotelik : na bagażniku, Za siodełkiem, ale nie na bagażniku (bo go nie masz), na kierownicy czy między kierownicą a siodełkiem?   Gdy odpowiesz sobie na te pytania, będziesz mogła ograniczyć poszukiwania do konkretnego typu, który wyznaczony jest przez normy – o nich piszemy poniżej. Normy gwarantujące bezpieczeństwo Istnieją 2 porównywalne normy gwarantujące bezpieczeństwo fotelików dla dzieci: TUV/GS i popularniejsza europejska norma EN 14344 , opracowana przez organizację ETRA (European TwoWheel Retailers Association). Zgodnie z nią wyodrębnia się trzy kategorie fotelików: A 15 – montowane za siedzeniem rowerzysty. Są przeznaczone dla dzieci o wadze do 15 kg A 22 – również montowane za siedzeniem rodzica, przeznaczone dla dzieci o wadze do 22 kg C 15 – są montowane między kierownicą, a siodełkiem i można w nich przewozić dzieci do 15 kg . Można je zamontować na ramę męską i damkę.  Na rynku dostępny jest także model dla dzieci do 32 kg (GMG Junior). Natomiast modele montowane na kierownicy nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa i nie są certyfikowane (wg normy EN 14344). Przeczytaj:...

fotelik rowerowy przedni
Adobe Stock
Zakupy
Fotelik rowerowy przedni – 8 modeli od 125 do 460 zł
Fotelik rowerowy przedni to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla dziecka. Zobacz różne modele, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Foteliki rowerowe przednie cieszą się coraz większą popularnością. I dzieje się to nie bez powodu, gdyż nad fotelikami montowanymi z tyłu roweru mają wyraźną przewagę. Chodzi zarówno o komfort dziecka, jak i rodzica ! Spis treści: Zalety i wady fotelików rowerowych przednich Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Bellelli Tatoo Handlefix, 125 zł Bellelli Freccia B-Fix, 230 zł Thule Yepp MINI, 370 zł iBert T-Seat, 370 zł Bobike One Mini, 400 zł Bobike Exclusive Mini Safari, 425 zł Thule RideAlong, 460 zł Safe Front Deluxe WeeRide, 460 zł Zalety i wady fotelików rowerowych przednich W przeciwieństwie do tych montowanych z tyłu, pozwalają dziecku oglądać otoczenie, a nie plecy rodzica. Rodzic z kolei cały czas ma pociechę pod kontrolą i może z nią swobodnie rozmawiać. Wszystkie prezentowane tu foteliki umieszcza się między kierownicą a siodełkiem. Dzięki temu środek ciężkości nie zostaje przesunięty w tył, a rower jest stabilniejszy zarówno podczas jazdy, jak i w czasie postoju. Jedyną wadą, jaką można znaleźć w takim rozwiązaniu to to, że nie produkuje się fotelików przednich odchylanych w tył. Dlatego w większości z nich lepiej nie przewozić śpiącego dziecka (kiwająca się głowa mocno obciąża kręgosłup szyjny). Zobacz także: Ranking fotelików rowerowych od 110 do 620 zł Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jest kilka spraw, które trzeba wziąć pod uwagę. Wybierając idealny dla was model koniecznie zwróć uwagę na to, czy fotelik ma certyfikat bezpieczeństwa , a siedzisko można szybko zdemontować. Sprawdź też, jaki udźwig ma siedzisko – foteliki rowerowe przednie zwykle nadają się dla dzieci do 15 kg, ale niektóre mają większy udźwig (do 23 kg), a więc posłużą dłużej. Udogodnienia w fotelikach Niektóre foteliki mają różne udogodnienia dla dziecka i/lub...

fotelik rowerowy dla dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Fotelik rowerowy dla dziecka –  jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 
Jaki fotelik rowerowy dla dziecka wybrać – montowany do ramy, na bagażnik czy na kierownicę? Trzeba wyważyć zalety konkretnego modelu w stosunku do jego ceny. Najważniejsze jednak, aby fotelik rowerowy dla dziecka był bezpieczny i wygodny. Sprawdź, jak wybrać najlepszy fotelik rowerowy dla dziecka.

Jazda na rowerze z dzieckiem to świetna przygoda dla rodzica i dziecka. Mama (lub tata!) może zacząć aktywny tryb życia, nie rozstając się ze swoją pociechą, a maluch może zwiedzać świat . Wystarczy mieć odpowiedni fotelik rowerowy dla dziecka. Odpowiedni, czyli jaki? Zobacz nasze podpowiedzi. Zobacz też: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto szybki i prosty sposób  Spis treści: Jaki fotelik rowerowy dla dziecka – miniporadnik zakupowy Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka Jaki fotelik na rower dla dziecka montowany z przodu roweru? Jaki fotelik na rower dla dziecka montowany z tyłu roweru? Fotelik rowerowy dla dziecka mocowany do ramy roweru Fotelik rowerowy dla dziecka z regulowanym oparciem Fotelik rowerowy dla dziecka z funkcją spania Jaki fotelik rowerowy dla dziecka – miniporadnik zakupowy Wielu rodziców zastanawia się, jak dobrać fotelik do roweru. Do wyboru są przede wszystkim dwa typy fotelików : montowany przed siodełkiem roweru i za nim. Jak zwykle istnieją wady i zalety obu rozwiązań. Zapoznaj się z nimi, aby podjąć decyzję, który z nich będzie lepszy dla ciebie i dziecka. Poniższy poradnik ułatwi ci tę decyzję. Pamiętajmy, że podstawową funkcją fotelika rowerowego jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Musi on więc posiadać wszystkie wymagane atesty i certyfikaty.  Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy, czy  fotelik rowerowy jest dobrze dopasowany do dziecka i czy czuje się ono w nim komfortowo. Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka Od jakiego wieku najwcześniej możemy przewozić dziecko w foteliku rowerowym? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Musimy więc kierować się własnym rozsądkiem i dobrem naszego dziecka. Trzeba pamiętać, że maluch musi być całkowicie gotowy do korzystania z fotelika – musi potrafić samodzielnie siedzieć i stabilnie trzymać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak