książka córka bajarza, okładka
materiały prasowe
Gry i zabawy

„Córka bajarza” – obowiązkowa książka dla każdego

Do sprzedaży trafiła książka, która wygrała w konkursie Biedronki „Piórko 2016” na najlepszą książkę dla dzieci. Musicie ją mieć, bo to książka dla dużych i małych – naprawdę warto!

„Córka bajarza” to debiut literacki Moniki Radzikowskiej, która jest laureatką pierwszego etapu konkursu „Piórko 2016”. Pierwsza część skierowana była do autorów tekstów. Gdy etap został zakończony i wybrano zwycięzcę, ruszył drugi etap, który miał wyłonić laureata ilustracji do tekstu Moniki Radzikowskiej. Ilustracje przygotowane do zwycięskiej opowieści, wyłonione w drugim etapie konkursu, wykonała Monika Biała. Każda laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Niezwykła książka dla dzieci w Biedronce

 „Córka bajarza” opowiada o tym, że warto pokonywać swoje lęki i trudności w życiu. Książka podpowiada, co w życiu jest najważniejsze, dodaje nadziei i wiary w szczęśliwe zakończenie. Opowieść snuta wokół postaci dziewczynki, której tata jest mistrzem w opowiadaniu baśni i bajek. Autorka książki wierzy, że niemożliwe nie istnieje i każdy może dotrzeć na koniec świata, aby spełniać swoje marzenia. Podróże są jej pasją i inspiracją – uwielbia poznawać ludzi z innych krajów, regionów, rozmawiać z nimi, słuchać ich historii.
- Monika Radzikowska zabiera nas w świat baśni, świat rzadko już dziś odwiedzany. Znajdziemy w nim opowieść o wielkiej mocy, która drzemie w słowach. Każdy bajarz zna ich siłę. Autorka również – przekonuje Renata Piątkowska,  autorka książek dla dzieci, Kawaler Orderu Uśmiechu, członek Kapituły Nagrody w kategorii „Tekst”.



Okładka książki Moniki Radzikowskiej "Córka bajarza", ilustracje: Monika Biała

Przepiękne ilustracje dopasowane do wieku

Ilustracje do „Córki bajarza”, które zwyciężyły w drugim etapie łączą wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale równocześnie są dostosowane do możliwości recepcyjnych i poznawczych dziecka. Dodatkową wartość stanowią wyraziste postacie uzupełnione ciekawymi bohaterami drugo- oraz trzecioplanowymi.
 
- Monika Biała stworzyła bardzo atrakcyjną oprawę plastyczną. Miło jest córce bajarza, że dostała się w takie zdolne ręce! – uważa Bohdan Butenko, artysta grafik, członek Kapituły Nagrody w kategorii „Ilustracje”.
 
Książka pt. „Córka bajarza” została wydana w nakładzie 45 tys. egzemplarzy przez Wydawnictwo Zielona Sowa. Publikacja będzie dostępna wyłącznie w sklepach sieci Biedronka. 
 
Zobacz więcej: O konkursie „Piórko 2016” pisaliśmy też tutaj

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Krystyna Lipko-Sztarbałło opowiada, dlaczego tak ważne są ilustracje w książkach dla dzieci
Fotolia
Gry i zabawy
Po co dzieciom ilustracje w książkach?
Ilustracje w książkach dla dzieci są równie ważne co tekst. Dzięki nim dziecko może poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Po co w książkach są ilustracje, spytałam Krystynę Lipką-Sztarbałło, ilustratorkę książek dla dzieci, wielokrotnie nagradzaną.

Co jest ważniejsze – tekst czy ilustracje? Ilustracje są tak samo ważne co tekst! W latach 60. upowszechniono hasło, że książka jest dla dziecka pierwszym kontaktem ze sztuką i że kształtuje przyszłego odbiorcę sztuki jako takiej. Zasada ta jest aktualna i dzisiaj, choć obecnie jedną z wielu mówiących o wartościach edukacyjnych obrazu w książce. Najważniejsza to ta, że ilustracja usamodzielnia przyszłego czytelnika. Kolejna, że dziecko szybko dorasta do takiego wieku, kiedy dowiaduje się, że za ilustracją stoi artysta, człowiek, który opowiada o świecie w sposób szczególny. Dzięki temu, poznając prace różnych ilustratorów, widzi, że myszka raz jest Myszką Mickey, raz postacią z baśni, a innym razem rockową bohaterką. Za każdym razem mamy do czynienia z myszką, ale to, jak wygląda w książce jest przekazem indywidualnym. Maluch dowiaduje się, że świat przedstawiany na jego rysunkach to także praca indywidualna.       W czym ilustracje pomagają najmłodszym? Ilustracja kształtuje czytelnika. Oglądając ilustracje, można sobie samemu opowiedzieć książkę, zwłaszcza jeśli była ona wcześniej przeczytana przez rodzica. Można sięgać po lekturę nieznaną i opowiadać sobie fabułę na podstawie ilustracji. Co za kreatywność w obszarze słowa! Większość z nas ma lepszą pamięć wzrokową. Oglądając ilustracje, łatwiej zapamiętujemy książkę. A dzięki temu możemy do niej wrócić, np. będąc z dzieckiem na spacerze: "A pamiętasz, jak...". Rozmawiajmy z maluchami o bohaterach, o ich emocjach. Wtedy możemy też wspomnieć też o własnych.             Jakie książki kupować dziecku? Różnorodne. Kolejna książka powinna różnić się od poprzedniej, być zbudowana na innym schemacie niż ten, które maluch już zna. Nie wykluczam książek, które powstały w stylistyce...

książki dla dzieci, książka od 5. roku życia
Gry i zabawy
Dziwne zwierzęta
To książka dla dzieci o tolerancji i akceptacji i o tym, jak pięknie można się różnić.iwne jest piękne, ale co jest dziwne? Kwestia umowna. I o tym jest ta książka – jak pięknie można się różnić. Plus garść informacji z życia zwierząt.

Dziwne zwierzęta Lotta Olsson Ilustracje: Maria Nilsson Thore Zakamarki Od 5. roku życia Cena: 34,90 zł "Dziwne zwierzęta" to opowieść o samoakceptacji i akceptacji innych. W ogóle cała ta książka jest treningiem tolerancji: wynosi pod niebiosa wartość różnicy. A to za sprawą dialogów mrówkojada z orzesznicą, którzy organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Przed naszymi oczyma ukazuje się galeria oryginałów i tzw. normalnych, z ogonami stojącymi i skręconymi, uszami szpiczastymi i okrągłymi. Wszyscy jedyni w swoim rodzaju – bo tak naprawdę to, co egzotyczne, i to, co zwyczajne, jest sprawą umowności. Mimochodem przemyca są w tej historii inne ważne sprawy, choćby te związane z obecnością  internetu. "Dziwne zwierzęta" to też sukces Marii Nilsson Thore – jej ilustracje afirmują wszelkie odstępstwa od reguły. Katarzyna Kubisiowska Książka nominowana w 2011 roku do prestiżowej szwedzkiej Nagrody Augusta w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.  

mama czyta dziecku książkę
Fotolia
Aktualności
Zostań autorem książki dla dzieci i wygraj 100 tys. złotych!
Uwielbiasz książki dla dzieci i sama też opowiadasz dziecku swoje wymyślone bajki? A może piszesz dla dzieci, ale wszystko ląduje w szufladzie? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Rusza II edycja konkursu Biedronki na napisanie książki dla dzieci. Wygraj publikację swojej książki oraz 100 000 złotych!

18 lutego rozpoczyna się II edycja wyjątkowego konkursu „Piórko 2016”, który organizuje sieć sklepów Biedronka". Konkurs wyłoni najlepszy tekst dla dzieci, który zostanie wybrany z prac wysłanych przez autorów, którzy wcześniej niczego nie publikowali. Nagrodą dla zwycięzcy jest publikacja jego tekstu oraz pieniężne wynagrodzenie – 100 tys. złotych. Oprócz tego – tekst autora posłuży w drugim etapie konkursu, który jest skierowany do ilustratorów. Ich zadaniem będzie zilustrowanie bajki, która wygrała I etap konkursu „Piórko 2016”. Kolejny krok to wydanie tekstu i ilustracji w formie książki w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Zwycięską pracę będzie można kupić w sklepach Biedronka w całej Polsce. Czytanie dziecku książek… …jest bardzo ważne! Dlatego motywem przewodnim tegorocznej edycji jest budowanie relacji w rodzinie poprzez wspólne czytanie książek . Konkurs „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ skupia się na tym, by zwracać uwagę na to, że czytanie książek jest w Polsce dużym problemem. Dlatego warto zarażać dzieci czytaniem już od najmłodszych lat – konkurs zachęca rodziców by czytali dzieciom, ponieważ książki pomagają w życiu – dzięki nim rozumiemy lepiej świat, rozwijamy swoją wyobraźnię, poszerzamy wiedzę i horyzonty. Z tego powodu patronat nad konkursem objął również Rzecznik Praw Dziecka . Szary Domek W poprzedniej edycji konkursu nagrodę zdobyły: w kategorii tekst – Katarzyna Szestak, w kategorii ilustracje – Natalia Jabłońska. Obie otrzymały po 100 tysięcy złotych nagrody. Zwieńczeniem konkursu stało się wydanie książki z nagrodzoną opowieścią i ilustracjami w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy. Książkę można było kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce. „Szary domek” cieszył się tak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak