Dom
Zwykle najpierw powstaje tekst, a dopiero później ilustracje. W wypadku "Domu" było odwrotnie. Najpierw Roberto Innocenti, znany włoski rysownik, namalował historię pewnego domu, a J. Patrick Lewis, amerykański poeta i pisarz, dopisał jej poetycka wersję. Ale od słów ważniejsze są tu ilustracje.
Dom
J. Patrick Lewis
Ilustracje: Roberto Innocenti
Wydawnictwo Bona
Od 5. roku życia
Cena: 44,90 zł
Oryginalne, realistyczne, narysowane z niezwykła dbałością o szczegóły (przydałoby się szkło powiększające). Do oglądania z każdej strony i - jak przystało na książkę obrazkową (ang. picture book) – przez wiele godzin. Polecam skupić się na jakimś fragmencie krajobrazu, np. polu za domem, studni, placu przed domem, i obserwować, jak się zmienia kartka za kartką.
O czym jest "Dom"? Krótko mówiąc, o przemijaniu. Ale też o wszystkim, co składa się na ludzką egzystencję: trudach dnia codziennego, ale i odpoczynku, zabawie i smutkach, strachu i uldze, pożegnaniach i powitaniach, narodzinach i śmierci. To historia domu i jego mieszkańców, którzy przez sto lat żyli w nim, ale też jest to rzecz o wieku dwudziestym opowiedziana właśnie z perspektywy jednego miejsca. To dlatego obok dat, które Innocenti wybrał do zilustrowania, związanych z zaślubinami, śmiercią ojca, wyjazdu syna (to 1958 rok, w tym czasie Innocenti opuścił dom rodzinny, by pojechać do Rzymu), ostatniego pożegnania wdowy, pojawiły się daty mówiące o pierwszej i drugiej wojny.
Niektórych wydarzeń się domyślamy, szukając podpowiedzi raz tekście, a innym razem w samej ilustracji. I to właśnie daje wyobraźni olbrzymie pole do popisu. Przygotujcie się na zakończenie, zaskakujące i skłaniające do refleksji. Powiem tylko, że stary dom zniknął, ale jego miejsce zajął inny. Tylko jaki!
To książka dla młodszych i starszych, każdy znajdzie coś dla siebie. Fantastyczna!