Nauka zegara: jak nauczyć dziecko korzystania z zegara?
Naukę korzystania z zegara można rozpocząć już u trzyletnich dzieci. Najlepiej rozpocząć ją od nauczenia dziecka rozróżniania pór dnia i czynności, które się w nich wykonuje. Zrozumienie pojęcia czasu jest trudne dla małego dziecka. Podpowiadamy, jak nauczyć malucha rozpoznawania godzin na zegarze poprzez zabawy i ćwiczenia.
Jeśli twoje dziecko zaczęło zadawać już pytania w stylu: „o której będzie obiad?”, „czy mogę posprzątać za 5 minut?”, „za ile wrócimy do domu?”, to znaczy, że możesz zacząć mu tłumaczyć, jak upływa czas.
Aby nauka zegara przebiegała sprawnie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Wykaż się cierpliwością, pojęcie czasu jest dla dziecka tak abstrakcyjne, że czasem trzeba trochę dłużej poczekać, aż maluch zrozumie, co dokładnie pokazują wskazówki na zegarze.
Nauka korzystania z zegara wskazówkowego dla dzieci
Na początku nauki warto pokazać dziecku, jak upływa czas na przykładzie domowych czynności wykonywanych o różnych porach dnia. W tym celu możesz wydrukować kilka obrazków i próbować ułożyć je z dzieckiem w kolejności od tych, które robimy tuż po wstaniu z łóżka, aż do wieczornych rytuałów i położenia się spać.
Następnie można wprowadzić prawdziwy zegar ze wskazówkami i liczbami oznaczającymi godziny (zrób to dopiero, gdy dziecko pozna wszystkie cyfry).
Zegar edukacyjny dla dziecka powinien być duży, precyzyjnie wykonany i czytelny. Inny może odwracać uwagę od tego, co najważniejsze, czyli zrozumienia, dlaczego wskazówki cały czas się przesuwają.
Nauka odczytywania zegara dla dzieci – sposoby
Oprócz tego, że będziesz z dzieckiem eksplorować zegar i ustawiać na nim różne godziny, możesz też wprowadzić pojęcie upływającego czasu w zwykłych, codziennych czynnościach lub zabawach . Podane przez nas proste metody oswajania dziecka z czasem pozwolą maluchowi lepiej zrozumieć, dlaczego raz jest ranek, a raz wieczór, dlaczego wskazówki na zegarze przesuwają się i dlaczego trzeba tyle czekać, nim ugotuje się makaron.
Choć pojęcie czasu jest trudne dla małych dzieci, można wprowadzać je już u trzylatków, stopniowo zwiększając zakres przekazywanej...