Krystyna Lipko-Sztarbałło opowiada, dlaczego tak ważne są ilustracje w książkach dla dzieci
Fotolia
Gry i zabawy

Po co dzieciom ilustracje w książkach?

Ilustracje w książkach dla dzieci są równie ważne co tekst. Dzięki nim dziecko może poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Po co w książkach są ilustracje, spytałam Krystynę Lipką-Sztarbałło, ilustratorkę książek dla dzieci, wielokrotnie nagradzaną.


Co jest ważniejsze – tekst czy ilustracje?

Ilustracje są tak samo ważne co tekst! W latach 60. upowszechniono hasło, że książka jest dla dziecka pierwszym kontaktem ze sztuką i że kształtuje przyszłego odbiorcę sztuki jako takiej. Zasada ta jest aktualna i dzisiaj, choć obecnie jedną z wielu mówiących o wartościach edukacyjnych obrazu w książce. Najważniejsza to ta, że ilustracja usamodzielnia przyszłego czytelnika.

Kolejna, że dziecko szybko dorasta do takiego wieku, kiedy dowiaduje się, że za ilustracją stoi artysta, człowiek, który opowiada o świecie w sposób szczególny. Dzięki temu, poznając prace różnych ilustratorów, widzi, że myszka raz jest Myszką Mickey, raz postacią z baśni, a innym razem rockową bohaterką. Za każdym razem mamy do czynienia z myszką, ale to, jak wygląda w książce jest przekazem indywidualnym. Maluch dowiaduje się, że świat przedstawiany na jego rysunkach to także praca indywidualna.

 

 

 

W czym ilustracje pomagają najmłodszym?

Ilustracja kształtuje czytelnika. Oglądając ilustracje, można sobie samemu opowiedzieć książkę, zwłaszcza jeśli była ona wcześniej przeczytana przez rodzica. Można sięgać po lekturę nieznaną i opowiadać sobie fabułę na podstawie ilustracji. Co za kreatywność w obszarze słowa! Większość z nas ma lepszą pamięć wzrokową.

Oglądając ilustracje, łatwiej zapamiętujemy książkę. A dzięki temu możemy do niej wrócić, np. będąc z dzieckiem na spacerze: "A pamiętasz, jak...". Rozmawiajmy z maluchami o bohaterach, o ich emocjach. Wtedy możemy też wspomnieć też o własnych.

 

 

 

 

 

 

Jakie książki kupować dziecku?

Różnorodne. Kolejna książka powinna różnić się od poprzedniej, być zbudowana na innym schemacie niż ten, które maluch już zna. Nie wykluczam książek, które powstały w stylistyce disneyowskiej, ale konieczne jest, aby dziecko poznawało książki także z innym językiem plastycznym.

Bo ilustracje są jak słowa, jedne opowiadają prawie realistycznym obrazem, który wymaga sumiennej analizy, inne poprzez tajemnicze sceny dają dziecku okazję do zgadywania, co tu się dzieje. Gdy dziecięcą biblioteczkę skompletujemy zbyt monotonnie, to zmarnujemy jedną z szans, jakie daje wiek przedszkolny – otwartość malucha na każdą konwencję. To kształtowanie umysłu otwartego, cecha ważna w procesie nauczania i w dorosłym życiu.



Krystyna Lipka-Sztarbałło jest autorką książki "Dokąd iść. Mapy mówią do nas", nagradzanej w Korei, która znalazła się na liście stu najpiękniejszych książek świata konkursu CJ Picture Book Award 2011. Edycja niemiecka otrzymała m.in. tytuł Książki Miesiąca przyznawany przez Niemiecką Akademię Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz została nominowana do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2012.





 

 

 

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

książki dla dzieci, książka dla trzylatka
Gry i zabawy
Gdzie jest wydra?
Trzy w jednym, bo to nie jest tylko książka dla dzieci. "Gdzie jest wydra?" to opowieść detektywistyczna, przewodnik po pałacu w Wilanowie i ówczesnych czasach oraz książka-zabawa, bo zmusza czytelnika do skakania ze strony na strony.

Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie Dorota Sidor Ilustracje: Aleksandra i Danieli Mizielińscy Wydawnictwo Dwie Siostry Od 5. roku życia Cena: 26 zł Ale od początku. Powieść detektywistyczna, bo istotą książki są poszukiwania ukochanej wydry Jana III Sobieskiego. Poszukiwaczami są dzieci króla: Fanfanik, Minionek, Pupusieńka i Murmurek (to prawdziwe przezwiska królewskich dzieci). Bo bohaterami są historyczne postaci, a wszystko dzieje się w wilanowskim pałacu, nawet wydra jest autentyczna (opisał ją w pamiętnikach Jan Chryzostom Pasek). Maluchy poznają mnóstwo nowych słów (a dorośli sobie przypomną), np.  żupan, menuet, muszki, pudło karety, toaletka, oraz  zwyczajów, np. jak się ubierano, kto był najważniejszy na dworze, dlaczego stajnie były w osobnym budynku. A wszystko to podane mimochodem, podczas świetnej zabawy. Właśnie, zabawa to kolejna funkcja tej książki. Autorka książki daje czytelnikowi możliwość wyboru, którą drogą dojdzie do finału, za którym bohaterem podąży. "Gdzie jest wydra" to gra książkowa dla dzieci. Mały czytelnik może pójść za jednym z czterech dzieci Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki, zdecydować, czy zajrzy na str. 76, 58, 14. Jak powiedział profesor Grzegorz Leszczyński, uzasadniając werdykt jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, przyznające nagrodę autorom książki: "Postanowiliśmy nagrodzić książkę najbardziej wariacką. "Gdzie jest wydra?" otwiera nadzieje na czytelnictwo młodego pokolenia. To książka, która nie tylko zaprasza czytelnika do środka, ale taka, w której czytelnik musi wraz z bohaterami skakać ze strony na stronę. I ilustracje do książki – nie są piękne, są zachwycające. Są deformacją, prowokacją – tak jak i tekst. Śmiemy twierdzić, że książka będzie dla młodego pokolenia bardziej atrakcyjna niż gry komputerowe i wszelkie...

Książki obrazkowe ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, pamięć i logikę...
Fotolia
Gry i zabawy
Co czytać, gdy nie umie się jeszcze czytać?
Książki obrazkowe pozwalają dziecku poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Jakie jeszcze zalety mają książki obrazkowe, spytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Co to jest książka obrazkowa (z ang. picture book)? Nie mamy dobrego polskiego terminu na określenie bardzo specyficznego rodzaju książki dla dzieci. Bo używając terminu „książeczka obrazkowa”, nie mamy na myśli książeczki dla najmłodszego czytelnika. To znaczy takiej z narysowanym ptaszkiem i podpisem „ćwir, ćwir” czy właśnie „ptaszek”. Nie dlatego, że deprecjonuję ich wagę, przecież są niezwykle potrzebne w rozwoju dziecka, ale dlatego, że mówimy o specyficznych książkach, które wymyślono całkiem niedawno. I są naprawdę wspaniałe! Otóż książka obrazkowa to książka przedstawiająca najczęściej równolegle, to znaczy nie linearnie, wiele różnych potencjalnych fabuł, bohaterów, ich przygód, i to wyłącznie za pomocą obrazka, np.  "Wielki piknik", „Miasteczko Mamoko”, czy seria o ulicy Czereśniowej.   Picture bookami nazywa się też takie książki, w których ilustracja pełni nadrzędną funkcję. Owszem jest tekst, ale dopełnia on rysunki, np. „Kłopot” Iwony Chmielewskiej. Rzeczywiście w książkach obrazkowych nie ma opowiadającego tekstu, bo to zadanie rysunków. Wiele z nich wydano na tak wysokim poziomie edytorskim, że są one jak dzieła sztuki (np. "Dom" z ilustracjami Roberto Innocentiego ), z którymi obcowanie rozwija człowieka niezależnie od wieku. Bo książki obrazkowe są dla małych i dużych czytelników.   Niektórzy rodzice, widząc książkę bez tekstu, stają się nieufni. Jeśli nie ma tekstu, to nie ma treści. Ależ jakiej treści nie ma? Jest, tylko nie jest ona wydrukowana! Ta treść jest potencjalnie zawarta w obrazkach, które składają się z wielu szczegółów. I to, co jest cudowne w książkach obrazkowych, żeby tę treść dostrzec, należy włożyć trochę wysiłku, a nie tylko się pogapić i omiatać wzrokiem strony. Trzeba uruchomić oko,...

logo wystawy ilustracji dla dzieci Zachęta
Aktualności
Tu czy tam? Idziemy na wystawę ilustracji dla dzieci
To jedna z tych wystaw, na które się czeka. Baaaardzo. W warszawskiej Zachęcie będzie można zobaczyć prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych (do 8 maja 2016 r.). Nagradzanych. Polskich. Książek dla dzieci. Dla najmłodszych książka z dobrą ilustracją to pierwszy kontakt ze sztuką. Dlatego na wystawę zabieramy też dzieci!

Krystyna Lipka-Sztarbałło, znana i nagradzana ilustratorka, spytana o to, co jest ważniejsze w książce dla dzieci – tekst czy ilustracje – odpowiedziała:   "Ilustracje są tak samo ważne co tekst! W latach 60. upowszechniono hasło, że książka jest dla dziecka pierwszym kontaktem ze sztuką i że kształtuje przyszłego odbiorcę sztuki jako takiej. Zasada ta jest aktualna i dzisiaj, choć obecnie jedną z wielu mówiących o wartościach edukacyjnych obrazu w książce. Najważniejsza to ta, że ilustracja usamodzielnia przyszłego czytelnika. Ilustracje są jak słowa, jedne opowiadają prawie realistycznym obrazem, który wymaga sumiennej analizy, inne poprzez tajemnicze sceny dają dziecku okazję do zgadywania, co tu się dzieje. Gdy dziecięcą biblioteczkę skompletujemy zbyt monotonnie, to zmarnujemy jedną z szans, jakie daje wiek przedszkolny – otwartość malucha na każdą konwencję. To kształtowanie umysłu otwartego, cecha ważna w procesie nauczania i w dorosłym życiu".   Wniosek nasuwa się jeden: ilustracje w książkach dla dzieci powinny być różnorodne, by najmłodsi czytelnicy mieli okazję zapoznać się z różnym językiem plastycznym. Różnorodnie pod jednym dachem Taką okazją, by poznać różne wizje świata, będzie wystawa „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” w Zachęcie. Pod jednym dachem będą wystawiać swoje prace znani ilustratorzy i nagradzane ilustratorki oraz projektanci i projektantki graficzne, m.in. Edgar Bąka (Nagroda Honorowa Society of Publication Designers New York 2012), Iwona Chmielewska (Główna Nagroda Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii „Non Fiction”), Agata Królak (Laureatka COW International Design Festival), Marta Ignerska (Książka Roku 2014 IBBY), Monika Hanulak (Książka Roku 2006 IBBY), a także Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak