Gry i zabawy

Ilustrowany elementarz dizajnu

To dobrze, że wydawane są takie książki, i to właśnie dla dzieci (choć i dorośli mogą cieszyć się z ich posiadania). Bo dzięki takim pozycjom maluchy uświadamiają sobie, że wszystko, absolutnie wszystkie przedmioty, które je otaczają, zostały wymyślone przez ludzi.

Ilustrowany elementarz dizajnu,
czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów
Ewa Solarz
Wytwórnia
Od 3. roku życia
Cena: ok. 35 zł

A gdy to się wie – że wszystkie otaczające nas przedmioty zostały wymyślone przez ludzi – to w naturalny sposób zmienia się do nich nasz stosunek. Bo jak to jest, że ktoś wymyślił spinacz? Albo flamaster do zakreślania? Lub kosz na śmieci, który otwiera się po nadepnięciu na pedał? Dlaczego ktoś wpadł na pomysł na stworzenie takich rzeczy? I czy to znaczy, że ja też mogę być autorem takich wynalazków? Pewnie, że tak! Nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, że lektura "Ilustrowanego elementarza dizajnu" pobudzi tak dziecięcą wyobraźnię, że wynalazki ujarzmiające dzień codzienny będą powstawać jak grzyby po deszczu.

Zachęcamy do tego! I do szukania kolejnych dizajnerskich przedmiotów, bo choć w książce znalazło się ich sto, to koniec tej listy jest daleki. Ich wyboru dokonała Ewa Solarz, autorka innej książki o wzornictwie "D.E.S.I.G.N", a ilustracje stworzyło 25 ilustratorów, co samo w sobie jest ciekawym przedsięwzięciem. Bo dzięki temu "Ilustrowany elementarz dizajnu" jest nie tylko rodzajem encyklopedii po świecie przedmiotów dnia codziennego (każdy opisano, kto wymyślił, w jakich okolicznościach), ale też albumem z rysunkami polskich ilustratorów (znanych z wielu książek dla dzieci). Zatem wartość podwójna.








 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Wynalazca, książka dla dzieci
Gry i zabawy
Wynalazca
To ważna książka, bo zadaje trudne pytania: komu służą wynalazki? po co są pieniądze i czy dają szczęście? "Wynalazca" to okazja, by porozmawiać o tym z dzieckiem.

Wynalazca Jean-Francois Martin Wydawnictwo Format Od 4. roku życia Cena: 29,90 zł W "Wynalazcy" pierwsze, co się rzuca w oczy, to kolorystyka książki. Beżowo-brązowa, przygaszona, taka retro. Drugie to Felix, wynalazca. Pan z czerwonym nosem i w dużych okularach. Wynajduje różne rzeczy. Jeden wynalazek na tydzień, przez cały rok uzbiera się ich 52. To dlatego życie Felixa jest niezwykle uporządkowane, choć jego wynalazki (np. pipeta do wydzielania 36 kropli, cyngielek do rozbijania skorupki ugotowanego jajka) świadczą raczej o oderwaniu Felixa od rzeczywistości. W poniedziałek wpada na pomysł, a kolejne dni poświęca na opracowanie wynalazku i jego skonstruowanie, by w niedzielę odpoczywać. W sumie dziwne, że ktoś tak kreatywny żyje w tak usystematyzowanym świecie. Ale nie robi wrażenia nieszczęśliwego, wręcz przeciwnie. Spokój Felixa burzy jednak pewien milioner: gruby, zielony jak dolary, który żąda od naszego bohatera, by ten w tydzień wymyślił maszynkę do robienia pieniędzy. Niespodziewanego gościa nie jestem w stanie obdarzyć przyjaźnią, bo przychodzi i żąda, sprawia reż, że wolność Feliksa jest zagrożona. Bo co się stanie, jeśli Felix nic nie wymyśli (a jest takie zagrożenie)?  A jeśli wymyśli, to co się stanie? Bo przecież taka maszyna do pieniędzy do wynalazek niebezpieczny. Felix wpada na świetny pomysł, nie zdradzę jaki, ale dzięki niemu wyjdzie z tej wydawałoby się patowej sytuacji, by dalej wieść życie beztroskiego i szczęśliwego wynalazcy. A my zostajemy z pytaniami... Komu służą wynalazki? Po co są pieniądze i czy dają szczęście? Plus spora dawka humoru i ironii.  

Targi ksiazki Przecinek i Kropka 2019
Adobe Stock
Aktualności
Największe w Polsce targi książki dziecięcej – Przecinek i Kropka – startują 6 kwietnia!
Setki nowości wydawniczych i najpiękniej zilustrowanych książek dla najmłodszych, dziesiątki rozwijających dziecięce pasje warsztatów i spotkania z ulubionymi pisarzami. 6 i 7 kwietnia w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka – największego w Polsce święta skierowanego do miłośników literatury dziecięcej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Aż 15 tysięcy uczestników zgromadziły ubiegłoroczne Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Druga edycja wydarzenia dowiodła, że rodzice chcą, by dzieci od najmłodszych lat miały styczność z książkami mądrymi i pięknie zaprojektowanymi. To one obudzą pasję do czytania – i nie tylko, bo na małych uczestników na targach Empiku czeka masa edukacyjnych atrakcji i rozrywki. Warsztaty i spotkania z autorami W ramach warsztatów, pod okiem ekspertów, dzieci mogły przeprowadzać eksperymenty chemiczne, tworzyć teatralne lalki, rozwiązywać zagadki detektywistyczne, rozkładać na części komputery. Szeroki wachlarz tematyczny gwarantuje, że każdy smyk znajdzie zajęcia, które rozwiną jego pasje lub pozwolą odkryć nowe. Pobudzającym kreatywność zabawom towarzyszą pełne emocji spotkania z najpopularniejszymi pisarzami literatury dziecięcej. Dzięki nim czytelnicy poznają ciekawostki na temat książek, anegdoty o ich autorach i bohaterach, dowiadują się, czy ich ulubione historie i postaci trafią na karty kolejnych publikacji. Dzieci będą też miały okazję, by osobiście porozmawiać z autorem i zdobyć dedykację na własnym egzemplarzu książki. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka Tradycją Targów jest także finał Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka . W tym roku nagrody zostaną wręczone już po raz dziesiąty. Najpierw jury, w którego skład wchodzą specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska, historyk sztuki Ewa Solarz oraz psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska spośród zgłoszonych pozycji starannie wyselekcjonuje TOP5 tytułów w każdej kategorii wiekowej: do lat 5, 6-8 lat i 9-12 lat. Następnie 20 lutego rozpocznie się głosowanie, w którym rodzice i dzieci wybiorą najmądrzejsze i najlepiej zilustrowane książki 2018 roku (www.przecinekikropka.pl). Organizowane przez Empik...

chłopiec, prezent, święta
Święta i uroczystości
Mój pomysł na prezent
Jaki prezent wybrać dla dziecka, by sprawić mu radość i by zabawka nie powędrowała szybko w kąt? Wiedzą o tym młode mamy.

Gdy mój synek miał dwa lata i dostał swój pierwszy czterokołowy rower, pokochał go od pierwszego wejrzenia. Najpierw stał przy nim jak zaczarowany, nie mogąc wydobyć z siebie ani słowa. Potem zaczął biegać wokół niego jak szalony. A na noc, po domowych jazdach próbnych, zatargał pojazd  do łóżka i czule otulił go kołdrą. Święty Mikołaj pękał z dumy, bo miło patrzeć na taką radość. Niestety, nie wszystkie prezenty , jakie dostał mój synek,  były strzałami w dziesiątkę: mnóstwo zabawek (także tych – wydawałoby się – wyczekiwanych i wymarzonych) znudziło się synkowi już po tygodniu albo i wcześniej. Dopiero po jakimś czasie udało mi się zrozumieć, o co chodzi: Bartek  nie znosił wszystkiego, co wydaje odgłosy albo samo się porusza. Dlaczego? „Bo ja, mamo, nie lubię, jak auto jedzie za mnie. Wolę sam nim jechać i sam robić »brum«” – wyjaśnił. Wiem też, że bardzo, ale to bardzo nie lubi głośnych dźwięków, więc na starcie mogę wykluczyć wszystko, co hałasuje (chyba że te instrumenty i hałas można wyprodukować samodzielnie – to inna para kaloszy). Każde dziecko jest oczywiście inne, więc nie jest to żadna reguła, ale w przypadku mojego syna sprawdza się do dziś. A jak to wygląda u innych maluchów? Przeczytaj także: O jakich prezentach marzą dzieci? Prezent dla Wiktora: To, co mówi, śpiewa i szczeka Wiktor niedawno zaczął siadać. Poza butami, które z jakiegoś tajemniczego powodu intrygują go najbardziej (ale niestety nie nadają się na prezent), jego entuzjazm budzi interaktywna zabawka z buzią, oczami i dużym przyciskiem , który wygląda jak nosek. Gdy się ten nos naciśnie, w okienku pojawia się obrazek z krówką, owieczką, pieskiem albo myszką. Na tym nie koniec, bo zabawka też mówi: wypowiada nazwę zwierzaka, śpiewa krótką piosenkę na jego temat i wydaje stosowny...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak