dziecko, zabawa, zabawki, mama, tata, rodzice
Fotolia
Gry i zabawy

Jak wychować małego odkrywcę?

Kto powiedział, że lekcje to tylko 45-minutowe zajęcia w szkole, a nauczyciel to osoba, która je prowadzi? Najważniejsze lekcje w życiu dziecka to te prowadzone przez rodziców.

Codziennie, w każdej drobnej rzeczy czy nawet niepozornej sytuacji – świadomie czy nie – przekazujesz dziecku informacje o świecie. A musisz wiedzieć, że pierwsze pięć lat życia jest okresem największej plastyczności i rozwoju umysłowego człowieka. Właśnie wtedy masz szansę nauczyć pociechę najwięcej. A jak wiadomo, najskuteczniejsza nauka to nauka przez zabawę. Pora więc na „lekcje z życia wzięte”.

Lekcja zapachu

Trawa, kwiaty, owoce, a nawet powietrze inaczej pachną rano, inaczej w południe, a jeszcze inaczej po deszczu. Ty o tym wiesz doskonale. Ale skąd ma wiedzieć o tym przedszkolak? Dlatego nie bój się go zabrać na spacer w czasie wiosennej mżawki – mokre ubranko czy zabłocone buciki to mała cena za emocje, jakie poczuje dziecko, biegając radośnie po parku.
Pamiętaj też, że zmysł zapachu opiera się na skojarzeniach. Nie ma to jak zapach domowego ciasta – nic tak nie kojarzy się z dzieciństwem! Zaproś więc swoje dziecko w kulinarną podróż do krainy drożdży, mąki i bakalii... Nawet jeśli po tych wojażach kuchnia będzie wyglądała jak po przejściu huraganu Katrina, przedszkolak na całe życie zapamięta zapach rodzinnego domu.

Warto przeczytać: Jak nauczyć dziecko patrzeć, słuchać i czuć?

Lekcja smaku

Na języku jest aż kilka tysięcy kubków smakowych! Jedne odbierają słodkości, a inne rejestrują smak słony. Jest sposób na to, by wypróbować każdy z receptorów. Pozwól dziecku na kulinarne eksperymenty (oczywiście pod twoim nadzorem). Dzięki nim może się okazać, że twój synek czy córka uwielbiają brukselkę, mimo że do tej pory nie chcieli słyszeć o włożeniu ich do ust. Na myśl o warzywach i owocach przedszkolak kręci nosem? Podaj mu do picia sok – może się okazać, że surowe czy gotowane warzywa ułożone na talerzu nie wyglądają zachęcająco, a pod postacią soczku staną się jego ulubioną przekąską. I może wtedy łatwiej będzie mu się przekonać, że ta marchewka naprawdę jest pyszna!
Dla niektórych dzieci ważna jest też samodzielność przy posiłkach. Same chcą próbować odkręcać swój soczek i przelewać go do kubeczka. Dobrym pomysłem jest także wspólne przygotowywanie sałatek czy kolorowych kanapek – taka przypominająca buzię z oczami z plasterków ogórka i wąsami ze szczypiorku na pewno go zainteresuje. Twojemu dziecku zdarzyło się „delektować” piaskiem z piaskownicy czy ziemią z Twojego fikusa? Cóż – raczej nie unikniesz tego typu „menu”, ale możesz mieć pewność, że pierwszy i ostatni raz dziecko wprowadzi do swojego jadłospisu tego typu produkty...

Lekcja słuchania

Każde dziecko uwielbia zabawę w odgadywanie dźwięków. Nawet podczas spaceru przez miasto można zwracać uwagę szkraba na odgłosy samochodów, klaksonów i szczekających psów. Fantastyczna jest zabawa we wspólne muzykowanie: na cymbałkach, dzwoneczkach lub bębenku. W wolnym czasie zabierz dziecko do zoo, a nuż uda wam się na żywo usłyszeć skrzeczące papugi i porykiwanie lwa!

Lekcja patrzenia

Skąd maluszek ma wiedzieć, jaka jest różnica między seledynowym a szmaragdowym, indygo a kobaltem itd. Dla dziecka zielony to zielony, żółty to żółty, niebieski to... taki jak na niebie. Dlatego podczas spaceru zwróć uwagę malucha na różnicę między kolorem trawy i łodygi mlecza. Wyjaśnij, że czerwone jabłko i czerwona truskawka nie wyglądają identycznie. Dzięki temu twój przedszkolak stanie się uważnym obserwatorem, a jego życie naprawdę nabierze barw!

Lekcja wrażliwości

Zachęcaj dziecko do biegania na bosaka po lesie – zimne kamienie, szorstka kora, sypki piasek, jedwabne płatki kwiatów czy kłująca szyszka doskonale rozwijają wrażliwość dłoni i stóp. Twoja koleżanka ma kota? Na kolejne spotkanie zabierz ze sobą dziecko – niech się z nim pobawi (o ile nie jest alergikiem): delikatna sierść pod palcami będzie na pewno miłym doświadczeniem, a twój przedszkolak nauczy się, że prawdziwe zwierzątko wymaga o niebo więcej troski i uwagi niż jego pluszowy odpowiednik.
Niech twój smyk zostanie „przyjacielem natury”. Segregowanie śmieci czy sprzątanie świata może się okazać całkiem fascynujące, kiedy dziecko zrozumie, jak może przyczynić się do ładnego wyglądu swojej okolicy i jak jego zachowanie jest godne podziwu i ważne dla innych.

Polecamy: Turlanie po dywanie i inne zabawy ruchowe, które wspierają rozwój dziecka

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

dziecko, literki, chłopiec, okulary
Psychologia
Nauka czytania - kiedy i jak to zrobić?
Można uczyć malca literek, jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Ale są dwa warunki. Pierwszy: dziecko musi interesować czytanie. Drugi: domowe lekcje mają być waszą wspólną zabawą!

Gdy mój starszy synek Maciek miał dwa lata, znał już wszystkie literki. Jednak nauczył się czytać dopiero pod koniec zerówki. Bardziej niż przypinanymi przeze mnie na lodówce i drzwiach napisami interesował się klockami oraz samochodzikami. Młodszy Marcin nauczył się czytać sam, mając trzy lata. Dzisiaj obydwaj lubią książki, ale... to ten, który nauczył się czytać później, wprost nie może bez nich żyć! Może więc nie warto uczyć dziecka wcześniej czytać, tylko wystarczy poczekać do zerówki? Biorąc pod uwagę to, jak wiele dzieci ma problemy z dysleksją i rozumieniem czytanego tekstu (co wychodzi na sprawdzianach po podstawówce), myślę, że jednak warto. Tylko trzeba znaleźć sposób, by malec przy tym dobrze się bawił. Rozbijanie wyrazów na literki Zwykle robimy tak: kupujemy dziecku magnesowe literki do przyczepiania na specjalnej tablicy lub lodówce albo klocki z literkami i mówimy: „Zobacz, to jest »a«, »b«, »c«”. Problem w tym, że dla przedszkolaka litera nic nie znaczy. On przecież nie wie, że „babcia” składa się z „b”, „a”, „b”, „c”, „i”, „a”. Do tego, by tak „porozkładać” wyraz na poszczególne literki, potrzebna jest umiejętność analizy i syntezy głoskowo-literowej, czyli głoskowanie. W dodatku smyk musi wiedzieć, że w „babci” mamy litery „c” oraz „i”, a nie „ć”. Do takiego rozbioru jest zwykle zdolny dopiero sześcio-, siedmiolatek. To właśnie dlatego młodszemu dziecku tak trudno jest nauczyć się czytać, mimo że doskonale zna już wszystkie pojedyncze litery. Kiedy uczyć dziecko czytać? Przedszkolak może jednak czytać, nie znając wcale liter! Wydaje ci się to niemożliwe? A jednak! Jako pierwszy na pomysł takiego uczenia wpadł amerykański lekarz-terapeuta Glenn Doman....

Jak ćwiczyć węch dziecka
AdobeStock
Gry i zabawy
Ale pachnie! 7 zabaw dla przedszkolaka na rozwój węchu i... dobry humor
Myślisz, że warto ćwiczyć tylko słuch lub spostrzegawczość, bo to pomoże dziecku zostać muzykiem lub pilotem? Warto również potrenować węch. To świetny sposób na nudę, poprawę humoru i większą uważność.

Zapachy – wbrew pozorom – odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. I nie chodzi tylko o to, że są ładne lub nie. Wprawiają w świetny nastrój albo w podenerwowanie, mogą przywoływać wspomnienia (zarówno te dobre, jak i niemiłe), sprawiać, że dziecko czuje się bezpiecznie lub obco, że jest zmotywowane do nauki albo senne. Zdaniem naukowców z Pensylwanii (USA) nasz zmysł powonienia mógłby być bardziej czuły. Tylko za rzadko go używamy. Wiek przedszkolny jest świetnym okresem, aby nad dziecięcym noskiem trochę popracować. Lekcje zapachu to nie tylko oswajanie kilkulatka z różnymi aromatami. To doskonały trening uważności (mindfulness), który sprawia, że dzieci stają się bardziej opanowane, skupione, bystre i szczęśliwe . Któż nie chciałby rozwijać u swojego przedszkolaka takich cech? Oto 7 propozycji zabaw dla małego noska, które mogą to ułatwić. 1. Pachnący dzień Umów się z dzieckiem, że jeden dzień (najlepiej, żeby to była sobota lub niedziela) poświęcicie zapachom. Od rana do wieczora (albo przez ustalone wcześniej godziny) wasz przedszkolak będzie miał wyjątkowo czujny nosek . Na przygotowanej wcześniej tablicy albo kartce zanotujecie, jakie zapachy uda mu się wykryć (pomidora na kanapce, mydło w łazience, świeżo wypranej koszulki). Dziecko może te rzeczy narysować, a obok postawi plus lub minus, jeśli zapach był dla niego przyjemny lub nie. Staraj się nie ingerować w oceny malucha ani nie podpowiadać, że teraz właśnie coś powinien poczuć. Czego uczy zabawa? Rozwija wrażliwość na zapachy. Pokazuje, że można doświadczać świata nie tylko przez wzrok, słuch, czy dotyk ale również przez zmysł powonienia. Pomaga klasyfikować zapachy. Sprawia, że dziecko może się dowiedzieć, jakie aromaty mu się podobają, a jakie nie. 2. Czyja to koszulka? Przygotuj kilka ubrań, które tego dnia nosili członkowie waszej rodziny, dziecko...

jak nauczyć dziecko kolorów
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak nauczyć dziecko kolorów? Propozycje zabaw
Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest mnóstwo zajęć, które go do tego zachęcą. Świat, którego barwy nie tylko można zobaczyć, ale i nazwać, jest o wiele bardziej inspirujący. Na początek możesz zachęcić malucha do nauki kolorów np. kolorowymi flamastrami, wielobarwną plasteliną. Kiedy dziecko nazywa już kolory - ćwiczcie razem tę umiejętność podczas wspólnej zabawy.

Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest wiele sposobów, by nauka była atrakcyjna, np. możesz podarować dziecku kolorowe flamastry, segregować wspólnie z nim zabawki, które są w jednym kolorze. Świetnie sprawdzą się też różne gry i zabawy, podczas których maluch będzie określał barwę danego przedmiotu.  Spis treści:  Jak nauczyć dziecko kolorów? Rozpoznawanie kolorów przez dzieci - sposoby na naukę Od kiedy dziecko rozpoznaje kolory? Rozróżnianie kolorów - czy dziecko może tego zapomnieć? Problemy z rozróżnianiem kolorów u dzieci - daltonizm Jak nauczyć dziecko kolorów? Żeby nauczyć dziecko rozróżniania kolorów, zacznij od dwóch różniących się znacznie kolorów, np. czerwieni i zieleni. Znajdź znane dziecku przedmioty o takich barwach (samochodziki, klocki, plastikowe kubeczki) i połóż je na kartce takiego samego koloru. Powtarzaj: czerwony samochodzik kładziemy na czerwonej kartce, zielony klocek na zielonej. Kiedy dziecko nazywa już kolory - szukajcie ich na innych przedmiotach: czerwona kropeczka na rajstopkach, czerwone wiaderko w książce itp. Gdy dziecko umie wskazać te kolory, wprowadź następne dwa, wciąż przypominając poprzednie. Oczywiście dziecko wcale nie musi wiedzieć, że „uczy się” kolorów. Okazji do nauki poprzez zabawę jest mnóstwo. Rozpoznawanie kolorów - sposoby na naukę  Spraw, by nauka kolorów była dla dziecka wspaniałą zabawą. Oto nasze propozycje:  Rysuj, maluj, lep z plasteliny z maluszkiem Jak najczęściej! Nazywaj barwy, jakich używacie. Mów np.: „A teraz podaj mi, proszę, zieloną kredkę, zieloną jak listki i trawa. Narysuję nią zieloną trawę”. Jeśli dziecko poprawnie ją poda, pochwal je i powtórz nazwę koloru: „Dziękuję, dobrze wybrałeś zieloną kredkę. Właśnie takiej potrzebuję” (powtarzanie jest ważne, bo utrwala...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj