
Kask narciarski jest niezbędny dla dziecka. Na nartach trzeba chronić dziecięcą głowę tak samo skutecznie, jak podczas jazdy na rowerze. Uderzenie w lód lub zmrożony śnieg, zderzenie z innym narciarzem, kolizja ze słupem od wyciągu... Na narciarzy czyha sporo niebezpieczeństw – nie tylko tych najmłodszych, którzy dopiero uczą się szusować. Dlatego przed wyjazdem na narty trzeba kupić kask narciarski dziecięcy. Jaki wybrać? Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar dla dziecka.
Spis treści:
- Kask narciarski dla dziecka – rodzaje
- Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka?
- Dobry kask narciarski dla dziecka: cechy
Kask narciarski dziecięcy – rodzaje
Na rynku są trzy typy kasków narciarskich dla dzieci. Poniżej znajdziesz ich opisy wraz z zaletami i wadami.
Kask narciarski dla dziecka z pełną skorupą
Jest mocno zabudowany – plastik chroni całą głowę dziecka z wyjątkiem twarzy. Taki kask narciarski jest twardy i doskonale zabezpiecza dziecięcą głowę. Może jednak tłumić dźwięki. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy w wybranym kasku dziecko wszystko słyszy.
Tu zobaczysz atrakcyjne oferty na kaski z pełnymi skorupami:
Kask narciarski dla dziecka z niepełną skorupą
Ma twardą plastikową nakładkę, która chroni czoło, wierzch głowy, skronie i potylicę, ale nie osłania uszu. Spod skorupy wystają miękkie nauszniki. W takim kasku lepiej słychać to, co dzieje się wokół, jednak dla dzieci bezpieczniejsze są kaski z pełną skorupą.
Wyszukaliśmy dla ciebie ciekawe oferty na kaski dziecięce z niepełną skorupą:
Kask narciarski dla dziecka z osłonką na szczękę
Jest bardzo podobny do kasku z pełną skorupą, ale ma rodzaj pałąka, który chroni dolną część twarzy. Warto kupić taki kask dziecku, które uczy się jazdy na tyczkach.
Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka?
Rozmiar kasku narciarskiego jest zwykle oznaczony symbolami S, M, L. Nie należy się jednak nimi kierować, gdyż każdy producent nieco inaczej klasyfikuje rozmiary kasków do tych kategorii. Najważniejszy jest rozmiar głowy dziecka, czyli jej obwód.
Jak zmierzyć obwód głowy dziecka?
Weź centymetr krawiecki i przyłóż go tuż nad brwiami malca, nad jego uszami i tak, by przeszedł przez najbardziej wysuniętą w tył tylną część głowy. Odczytaj obwód – wynik należy porównywać z rozmiarami kasków podawanymi w centymetrach.
Na kaskach narciarskich dziecięcych może być podany albo dokładny rozmiar w centymetrach, albo przedział, w jakim powinien mieścić się obwód głowy dziecka. Część kasków ma regulowany rozmiar – specjalnym pokrętłem dopasowuje się kask do obwodu głowy malucha – to naprawdę wygodne rozwiązanie. Taki kask posłuży dłużej i w każdej chwili można go np. nieco poluzować.
Kask narciarski dziecięcy trzeba przymierzyć
To obowiązkowe przed wyjazdem na narty. Kaski różnych producentów mogą mieć różne kształty – mogą być węższe lub po prostu w kształcie, który nie będzie wygodny dla dziecka. Kask nie może opadać malcowi na oczy, powinien dobrze siedzieć na głowie, ale jej nie uciskać.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego kask trzeba mierzyć: gogle dla dzieci. Nie każde gogle pasują do każdego kasku. Trzeba więc je mierzyć jednocześnie – dopasowując raczej gogle do kasku niż odwrotnie.
Kask narciarski z daszkiem czy bez?
Daszek nie jest niezbędny, ale pomaga chronić oczy przed słońcem, a obszerniejszy może zapobiec uderzeniu twarzą w śnieg podczas upadku – może, ale nie musi.
Zapięcie kasku narciarskiego dla dzieci
Warto sprawdzić, czy sprzączka dobrze się zatrzaskuje i czy ma wyściółkę, która zapobiegnie podrażnieniom skóry. Pamiętaj, że pasek zapięcia trzeba wyregulować – tak dopasować jego długość, by pozostawał nieruchomo pod brodą, a jednocześnie nie uciskał.
Dobry kask narciarski dla dziecka: cechy
Jaki kask narciarski dla dziecka wybrać? Idealny sprzęt powinien spełniać następujące warunki:
- ma odpowiedni rozmiar i możliwość jego regulacji,
- jest zabudowany,
- ma odpowiednie atesty (CE, EN1077 lub ASTM),
- ma skuteczną wentylację,
- nie utrudnia dziecku słuchania dźwięków dochodzących z otoczenia,
- podoba się dziecku.
Rada 1: jeśli wygląd kasku znudzi się dziecku, zawsze można kupić nakładkę (jest trochę jak pokrowiec), która zmieni kolor kasku, doda mu różki albo zwierzęce uszka.
Rada 2: na wyjazd w zimnym sezonie (styczeń-luty) warto kupić dziecku kominiarkę pod kask – na pewno przyda się przy kasku z niepełną skorupą. Sprawdź, czy kominiarka mieści się pod kaskiem!
Zobacz też:

Gogle narciarskie chronią oczy przed wiatrem, śniegiem, drobinkami lodu i słońcem. Dzieci jeżdżące na nartach powinny mieć je na oczach niezależnie od pogody . Ochronią oczy malucha przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV, a także zapobiegną łzawieniu oczu od wiatru. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie gogli narciarskich dla dzieci – żeby malec był bezpieczny, a rodzice mieli święty spokój. Spis treści: Gogle narciarskie dla dzieci – charakterystyka Gogle narciarskie dla dzieci – ważne elementy: dopasowanie do twarzy pokrowiec kolor szybek filtr UV system anti-fog wygląd Gogle narciarskie dla dzieci – charakterystyka Są mniejsze i lżejsze niż te dla dorosłych. Gogle narciarskie dla dzieci dla obu płci zbudowane są tak samo, a jedynie kolorystyka i nadruki sugerują, dla jakiej płci są przeznaczone – o tym, że to ważne przeczytasz dalej. Gogle narciarskie dla dzieci – ważne elementy Kupując gogle dla dzieci trzeba zwrócić na kilka spraw. Od nich zależy zarówno komfort dziecka, jak i jego bezpieczeństwo. Najważniejsze sprawy , na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupi: Dopasowanie gogli do twarzy Gogle dla dziecka można kupić w sklepie stacjonarnym lub przez internet. Po wzięciu ich do ręki trzeba je założyć dziecku i sprawdzić, czy ramka dokładnie przylega do twarzy. Każda szparka to miejsce, przez które pędzące powietrze będzie dostawało się do środka. Gogle nie mogą jednak uciskać buzi malucha, więc trzeba je mierzyć z kaskiem : gumowa taśma musi opasać kask, więc jeśli jest zbyt krótka, gogle będą wpijać się małą buzię. Pokrowiec na gogle Nie jest niezbędny, ale bardzo, bardzo przydatny! Dzięki niemu gogle nie uszkodzą się w transporcie i nie zaskoczy was to, że w momencie wyjścia na narty okaże się, że gogle dziecka się rozpadły...

Jedziesz na narty z rodziną, a może wysyłasz dziecko na zimowisko? Koniecznie kup ubezpieczenie narciarskie – nie jest to duży koszt, a ochroni przed niemałymi wydatkami , które poniesiesz, jeśli ktoś z was uszkodzi się na stoku. To naprawdę nie fanaberia, a po prostu koszt, jaki należy wliczyć w wyjazd na narty, czy snowboard, zwłaszcza wtedy, gdy jedziecie za granicę. Spis treści: Co jest ważne przy kupnie polisy Składowe ubezpieczenia narciarskiego Czego nie obejmuje zwykłe ubezpieczenie narciarskie Koszt ubezpieczenia narciarskiego Dlaczego EKUZ nie wystarczy Co jest ważne przy kupnie polisy narciarskiej Zanim kupisz ubezpieczenie narciarskie (zrobisz to online lub w oddziale ubezpieczalni), odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą ci wybrać odpowiednią opcję polisy. Dokąd jedziecie na narty? Na wyjazd w Polsce nie potrzebujesz droższej polisy. Na wyjazd narciarski za granicę, aby mieć spokój, trzeba kupić polisę minimum na 40'000 Euro. Zobacz: Gdzie jechać na narty z dziećmi w kraju i za granicą Poziom zaawansowania narciarskiego Zaawansowani narciarze są mniej narażeni na urazy niż początkujący. Dlatego, jeśli jesteście doświadczonymi narciarzami i snowboardzistami, ryzyko, że zrobicie sobie coś poważnego, jest niższe – polisa może opiewać na kwotę minimalną kosztów leczenia. Początkujący powinni wykupić polisę opiewającą na wyższą kwotę kosztów leczenia. Zobacz: Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach Czy chcesz ubezpieczyć ewentualną utratę sprzętu narciarskiego? Można to zrobić. Jeśli ktoś ukradnie ci twoje narty, odzyskasz ich wartość z polisy. Jeśli chcesz wypożyczyć narty z wypożyczalni, upewnij się, że wypożyczalnia je ubezpiecza. Jeśli nie, ty poniesiesz koszt sprzętu, jeśli ktoś go ukradnie w okresie, gdy ty z nich korzystasz. Będziesz trzymać się tras, czy skusisz się na...

W tym roku zima nas wyjątkowo rozpieszcza. Większość dzieci jeszcze nie zdążyła założyć kombinezonu. Jednak jeśli masz w planach wyjazd na narty, to konieczie musisz pomysleć o odpowiednim stroju dla malucha. Parametry kurtki narciarskiej Jeśli planujecie aktywny wypoczynek na stoku, musisz wiedzieć, że puchowa kurtka niekoniecznie się sprawdzi, strój dla narciarza powinien być lekki i nie krepować ruchów. Podczas zakupów zwróć uwagę na to, z jakiego materiału wykonano kurtkę. Powinna być wodoodporna, wiatroszczelna, a także oddychająca, aby pot w postaci pary wodnej swobodnie wydostawał się na zewnątrz, a nie pozostawał na skórze dziecka (przez to malec może marznąć). Popularne, niedrogie membrany stosowane w ubraniach dla narciarzy rekreacyjnych charakteryzują się przeważnie wodoodpornością na poziomie ok. 5000 mm i oddychalnością 5000 g. Takie parametry powinny także w zupełności wystarczyć twojemu dziecku. Twoja pociecha będzie naprawdę dobrze chroniona w czasie szaleństw na stoku, postaw na model z membraną Gore-Tex. Cechy kurtki narciarskiej dla dzieci Dobrym wyborem będzie kurtka posiadająca zapięcia lub ściągacze na nadgarstkach oraz patki osłaniające zamki. Praktyczna kurtka narciarska dla dziecka powinna także posiadać kieszonkę na skipass oraz na odtwarzacz MP3, czy inny gadżet. Kaptur powinien być odpinany i ocieplany od środka polarem. Warto zwrócić uwagę na to by był na tyle duży, by dało się go założyć na kask narciarski . Jaki rozmiar kurtki wybrać? Kurtka narciarska nie może być kupowana na wyrost. Zbyt mała kurtka będzie krępowała ruchy i utrudni jazdę na nartach, zbyt duża - nie zapewni odpowiedniej izolacji cieplnej, a w razie wywrotki dostanie się pod nią sporo śniegu. Kurtka taka nie musi być bardzo gruba. Parametry sprawiają, że jest odpowiednio ciepła. Pamiętaj, że dziecko na stoku będzie ciągle w ruchu. Dodatkowo maluchowi...