konkurs_kopalnia wiedzy_3
Gry i zabawy

Konkurs Kopalni Wiedzy JSW poszerza dziecięce horyzonty!

W konkursie Kopalni Wiedzy realizowanym na łamach National Geographic Kids dzieci mogą wybrać jeden z trzech tematów z zakresu: geologii, marnowania żywności oraz losu pszczół na Ziemi. Skąd taka rozpiętość tematyczna? Czym jest Kopalnia Wiedzy?

Kopalnia Wiedzy to wyjątkowy projekt. Realizujemy go dla dzieci i z ich udziałem i zależy nam, aby każde dziecko rozwijało swoje pasje. Wiemy, że dzieci mają ogromną wrażliwość na tematykę ekologiczną, społeczną, ale też lubią zabawić się w eksploratorów niedostępnych terenów Ziemi. Stąd taki wybór.
W ramach Kopalni Wiedzy JSW organizujemy w ciągu roku różne inne projekty edukacyjne, warsztaty, programy stypendialne, pikniki naukowe i konkursy. Wspieramy także domy dziecka. Naszą misją jest nauka przez zabawę. Oczywiście wszystkie te działania są przez nas finansowane i dostępne dla każdego bezpłatnie. Bieżące projekty można śledzić na naszej stronie: www.kopalniawiedzyjsw.pl w zakładce „projekty”.

Czy Kopalnia Wiedzy JSW tylko edukuje, czy podejmujecie inne – realne działania?

Oczywiście, że nie zajmujemy się wyłącznie teorią! W tym roku zrealizowaliśmy już kilka projektów „na żywo” – np. wielki piknik naukowy, za chwilę, 1 października w Jastrzębiu Zdroju rusza gra miejska. Na terenie pokopalnianym zbudowaliśmy też pasiekę, która będzie oczywiście miała także funkcję edukacyjną.
Zależy nam także, aby dzieci mogły wykazać się swoimi talentami. A wiemy, że każde dziecko jest inne. Dlatego nasze aktywności są bardzo różnorodne i związane z innymi uzdolnieniami – są zadnia kreatywne, analityczne, artystyczne. W naszym konkursie wystarczy wybrać jedno z zadań, zgłosić się, rozwiązać je, przygotować pracę. Nagrody w tym roku będą naprawdę wyjątkowe: nie tylko wycieczki do centrów nauki czy parków rozrywki, ale np. teleskopy, tablety, aparaty fotograficzne, słuchawki, wędrowne pokazy naukowe oraz oczywiście prenumerata National Geographic Kids… Słowem narzędzia, które wg. nas będą przydatne w dalszym rozwoju naszych uczestników.

JSW kopalnia wiedzy

W jakim wieku dzieci mogą wziąć udział w konkursie?

Dzieci od 6 do 11 lat. Indywidualnie lub w zespołach szkolnych. Do konkursu można się zgłaszać przez cały czas trwania projektu na www.kopalniawiedzyjsw.pl (w zakładce projekty).

Skąd się wziął pomysł na „Kopalnię Wiedzy JSW?”

Kopalnia Wiedzy to nasz (Spółki JSW) autorski projekt. Powstał dla społeczności lokalnej w ramach tzw. CSR* i jest częścią naszej strategii zrównoważonego rozwoju. W JSW jesteśmy wrażliwi na otoczenie, w którym działamy, chcemy budować partnerskie relacje. Udaje się to nam od lat.

Więcej na www.kopalniawiedzyjsw.pl
Zgłoś dziecko / zespół szkolny do konkursu!

Rozmowę przeprowadziliśmy z Panią Agnieszką Barzycką, Kierownikiem Zespołu CSR w JSW S.A.

*CSR – społeczna odpowiedzialność biznesu

konkurs z granną
materiały promocyjne
Gry i zabawy
Weź udział w konkursie – zostań autorem gry planszowej z Granną!
Czy lubicie grać z dziećmi w gry planszowe? A może sami macie pomysł na grę? Stwórzcie własną grę planszową i dołączcie do autorów wydawnictwa Granna! Własne nazwisko na okładce – bezcenne, a do tego jeszcze odpowiednie honorarium!

Weź udział w konkursie - Pomysł na konkurs powstał z ogromnej liczby listów i maili, jakie otrzymujemy co roku z prośbami o wydanie gier. Jedne projekty są lepsze, inne gorsze. W ciągu naszej 25-letniej działalności wydawniczej wydawaliśmy gry wymyślone przez osoby, które zgłaszały się do nas z takimi pomysłami. Doszliśmy też do wniosku, że konkurs mógłby być interesującym rozwinięciem tych pomysłów, dzięki czemu moglibyśmy je zebrać i uporządkować - mówi Bożena Michalska, przedstawiciel marki Granna.     Konkurs początkowo był skierowany do środowiska nauczycieli nauczania przedszkolnego. 3 edycja konkursu poszerzona została o psychologów, pedagogów, studentów. I dzięki temu wygrała pani ze Żnina, studentka. - Kiedy jednak wyróżnione prace publikowaliśmy na Facebooku, o możliwość udziału w konkursie upominały się także osoby "cywilne", niezwiązane z nauczaniem. Ogłaszając 4. edycję we wrześniu tego roku, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i zaprosiliśmy do udziału w konkursie wszystkich, którzy mają ciekawy pomysł na grę dla dzieci – dodaje Bożena Michalska. Zadanie konkursowe Konkurs adresowany jest do kreatywnych osób, które mają pomysł na grę dla dzieci w wieku przedszkolnym. Osoba, która zdecyduje się wziąć w konkursie, ma zadanie wymyślić grę planszową, z której mogą korzystać dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Gra powinna być wykonana w formie przestrzennej makiety, musi posiadać szczegółowy opis zasad oraz wszystkie inne elementy umożliwiające  rozegranie gry w praktyce (liczba graczy – dowolna; ilustracje w formie uproszczonej). Warunkiem koniecznym projektu gry dostarczonej na konkurs jest sprawdzenie jej w praktyce, w formie testu (zabawy grą) z dziećmi. Gra musi być oryginalna, nigdzie dotychczas nie publikowana. Nagroda Nagrodą główną jest 1500 zł, ale gdy firma zaczyna wydawać grę podpisuje...

internetowe grupy dla mam
Adobe Stock
Mama
Macierzyństwo bez internetu? Wykluczone!
Bycie matką w XXI wieku jest prostsze, bo dzięki internetowi mamy nieograniczony dostęp do wiedzy. Z tego samego powodu jest też trudniejsze. Mądre wsparcie to podstawa!

Piąta rano. Pobudka. Nowoczesna Mama dusi przekleństwo pod nosem i wsuwając awanturujące się dziecko pod pachę, drugą ręką usiłuje wyczuć pod poduszką kształt smartfona, oświetlającego jej drogę podczas nocnych peregrynacji do dziecięcych łóżeczek. Na ramieniu dusza. Przycupnęła ze strachu, że starsze obudzi się i będzie płacz w stereo oraz jęki przez cały dzień. Taki bonus na początek tygodnia. Matka wsuwa młodsze w krzesełko, jednocześnie wciska włącznik elektrycznego czajnika, wyciąga puszkę kawy z szafki, drugą ręką przysuwając do siebie laptop. Włącz. Kilka kroków do kawiarki: szybko napełnić i postawić na kuchence. Okazuje się, że komputer niewyłączony od wczorajszego wieczora. Enter, pulpit dostępny: połącz z wybraną przeglądarką. Siedem miarek mleka, 3 miarki kleiku, wstrząsnąć i zamieszać. Bobas pije, szczoteczka do zębów (wszystkich sześciu!) w pogotowiu. Teraz naprawdę zaczyna się dzień. Mama jest online Brzmi znajomo? Czy zastanawiałyście się kiedyś jak to możliwe, że mamy wychowały nas bez internetu? Że mimo tego żyjemy, nie cierpimy na straszne choroby, powstałe na skutek niedoinformowania i braku dostępu? Że żywione od niemowlęctwa żurkiem i krowim mlekiem, nie mamy strasznej egzemy i astmy oskrzelowej? Że karcone i strofowane co krok, wychowywane z porażkami , funkcjonujemy w społeczeństwie i nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi? Że nasza niećwiczona grafomotoryka była niezła: nauczyłyśmy się pisać, a niektóre z nas potrafią nawet rysować? Dobrze, udało im się. Tak samo jak wszystkim pokoleniom przed nimi. Dla współczesnych rodziców wychowanie dziecka bez żadnego udziału komputera wydaje się jednak niemożliwe. Trzeba sprawdzić informacje o dostępnych szczepionkach. Należy porównać diagnozę naszego pediatry (ospa wietrzna) z tą, którą otrzymały inne dzieci z podobnymi objawami (czy to na pewno nie jest uczulenie na...

grupy dyskusyjne na facebooku dla mam
Adobe Stock
Aktualności
Każda mama potrzebuje swojej "wioski" - teraz to grupy mam w internecie
Po co nam inni rodzice w internecie i jak zastąpili dawną „wioskę”? Pytam o to Dorotę Peretiatkowicz i Katarzynę Krzywicką-Zdunek z Instytutu Badawczego IQS.

Wiele z nas już w ciąży szuka kontaktu z innymi kobietami, które spodziewają się dziecka i mają zbliżony termin porodu do naszego. Potem dołączamy do forów internetowych i grup na facebooku, w których dyskutujemy z rodzicami na interesujące nas tematy. Jeśli łączy nas tylko wiek dzieci - niesnasek i konfliktów nie sposób uniknąć. Jeśli jednak członkowie grupy podzielają nasze spojrzenie na wychowanie, możemy zdobyć silną i potrzebną grupę wsparcia. Dorota Peretiatkowicz i Katarzyna Krzywicka-Zdunek, autorki badania dotyczącego współczesnych rodziców (parenialsów), przeprowadzonego przez Instytut Badawczy IQS na zlecenie Mamo, To Ja, opowiadają nam, co mogą dać mamom takie wirtualne społeczności matek. Skąd potrzeba przynależenia do grup „mamowych”? Dorota Peretiatkowicz: — Bycie matką to najważniejsza rola w życiu dla większości kobiet, które zostały matkami. Mówią, że urodzenie dziecka jest granicą pomiędzy jednym etapem życia a kolejnym. Wzorce się zdezaktualizowały, część kobiet poszukuje nowych we wszystkich możliwych źródłach. Spoglądają więc na inne matki i szukają wsparcia. Poszukują podobieństwa — matek, które postępują podobnie do nich. Jeśli dostaną się do takiej wspólnoty, czują się bardzo dobrze i bezpiecznie. Okazuje się, że ich problemy nie są jednostkowe, że mogą dostać wsparcie i konkretne porady od innych kobiet, marek, producentów, stron internetowych. To jest plus internetu – matka z każdym problemem może znaleźć punkt odniesienia, dzięki czemu poczuje się silniejsza w swojej roli. Ten punkt odniesienia jest ważny? Katarzyna Krzywicka-Zdunek: — Poszukiwanie wspólnoty podobnych matek jest najważniejsze. One są najbardziej narażone na hejt i shaming w internecie, niezależnie od tego, co zrobią. Jeśli trafią do grupy, której nie sprawdziły, to mogą się spodziewać, że wsparcia nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj