
Książka „Szary domek" powstała dzięki konkursowi „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“. Celem pierwszego etapu konkursu było wyłonienie najlepszego tekstu dla dzieci spośród prac nadsyłanych przez autorów, którzy do tej pory jeszcze nie publikowali. Drugi etap był skierowany do ilustratorów – w nim wyłoniono zwycięzcę na najlepsze ilustracje do nagrodzonej opowieści. Zwyciężczynie: w kategorii tekst – Katarzyna Szestak, w kategorii ilustracje – Natalia Jabłońska otrzymały po 100 tysięcy złotych nagrody!
Zwieńczeniem konkursu stało się wydanie książki z nagrodzoną opowieścią i ilustracjami w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Książkę od 30 listopada można kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce.
Rewelacyjny pomysł
Bardzo podoba mi się pomysł na konkurs i mam nadzieję, że odbędą się kolejne jego edycje. Przede wszystkim dlatego, że zwraca on uwagę wszystkich na problem malejącego czytelnictwa. No bo kiedy najlepiej nabrać nawyku czytania? Przecież właśnie w dzieciństwie. A dobrze napisana i zilustrowana książka, no i chęć rodziców sprawiają, że mały człowiek zaczyna lubić czytanie. A kiedy staje się duży, bez czytania już po prostu nie wyobraża sobie życia.
Cudowna historia
Dzięki konkursowi do pisania usiadło mnóstwo osób (nadesłano 4 tysiące tekstów!), które może nie zawsze zdawały sobie sprawę, że potrafią. A potrafią, przynajmniej Katarzyna Szestak potrafi i to jak! „Szary domek" to rewelacyjnie prowadzona narracja, piękny, staranny język – z przenośniami, neologizmami, zdobieniami i genialni bohaterowie, którzy wzbudzają w małym czytelniku mnóstwo emocji. To wszystko składa się na ciepłą, wzruszającą opowieść pobudzającą wyobraźnię.
Genialne ilustracje
Ilustracje w książkach dla dzieci pełnią szczególną rolę – muszą być interesujące, ale też pozostawiać pole dla dziecięcej wyobraźni. I takie właśnie są w „Szarym domku". Piękne, malownicze, wysmakowane, pełne ciepła i takiej magii, którą kochają nie tylko mali, ale także duzi. Brawo!
Pomysł na prezent
Książka jest świetna, pięknie wydana, nie kosztuje zbyt wiele (9,99 zł) i łatwo ją kupisz, bo przecież na pewno znajdziesz gdzieś blisko swojego miejsca zamieszkania Biedronkę :) To idealny prezent pod choinkę, a przynajmniej dodatek do prezentu. Świąteczny wieczór z książką – superpomysł!
Zobacz też: Najciekawsze książki dla przedszkolaka

Dziwne zwierzęta Lotta Olsson Ilustracje: Maria Nilsson Thore Zakamarki Od 5. roku życia Cena: 34,90 zł "Dziwne zwierzęta" to opowieść o samoakceptacji i akceptacji innych. W ogóle cała ta książka jest treningiem tolerancji: wynosi pod niebiosa wartość różnicy. A to za sprawą dialogów mrówkojada z orzesznicą, którzy organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Przed naszymi oczyma ukazuje się galeria oryginałów i tzw. normalnych, z ogonami stojącymi i skręconymi, uszami szpiczastymi i okrągłymi. Wszyscy jedyni w swoim rodzaju – bo tak naprawdę to, co egzotyczne, i to, co zwyczajne, jest sprawą umowności. Mimochodem przemyca są w tej historii inne ważne sprawy, choćby te związane z obecnością internetu. "Dziwne zwierzęta" to też sukces Marii Nilsson Thore – jej ilustracje afirmują wszelkie odstępstwa od reguły. Katarzyna Kubisiowska Książka nominowana w 2011 roku do prestiżowej szwedzkiej Nagrody Augusta w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.

Czy książka jest dobrym pomysłem na prezent dla dziecka? To zależy. Sama chętnie dawałabym tylko książki, bo lubię je dostawać. Ale wiem, że jeśli dziecko nie lubi czytać albo słuchać, gdy rodzice mu czytają, to w takim wypadku książka jest średnim pomysłem na prezent. Nie znaczy to, że nie można jej podarować, jednak nie powinna być tym głównym prezentem, tylko dodatkiem. By nie było tak, że dziecko marzy o kolejce, a pod choinką znajduje sweterek. Nie ma większego rozczarowania jak nietrafiony prezent. Naprawdę ważne jest to, by to obdarowany ucieszył się z prezentu. Bo prezent ma sprawiać przyjemność. Taka natura jest prezentu. Ma sprawiać przyjemność obdarowywanemu, a nie obdarowującemu, który w ten sposób chce zrealizować np. swoje wychowawcze potrzeby. Książka jest dobrym prezentem, ale trzeba wiedzieć, jaką książkę dla jakiego dziecka. A jeśli dziecko czyta? To mamy ułatwione zadanie. Bo np. ma ulubioną serię i brakuje mu kilku tomów. Na pewno dokupienie kolejnych sprawi mu ogromną przyjemność. Generalnie warto patrzeć, obserwować dziecko, słuchać, rozmawiać o tym, co mu się podoba, jakie książki lubi czytać. Wtedy łatwiej trafić z tą jedyną. ZOBACZ TEŻ: Zabawki, tablety czy gry – czyli o jakich prezentach marzą dzieci. Czy warto dawać dzieciom na prezent ulubione książki z naszego dzieciństwa? Jeśli mamy takie książki, które były ważne dla nas, gdy byliśmy dziećmi, to nie darowałabym ich pod choinkę, tylko wspomniałabym o nich np. w czasie rozmowy o swoim dzieciństwie. Spytałabym dziecko, czy chce, by ją przeczytać. Jeśli chce, to ją wyciągamy i czytamy. Tylko musimy pamiętać o tym, że to moja książka, a nie dziecka. To istotne, bo dorośli zapominają o tym, że dzieciom podobają się inne rzeczy. I niekoniecznie to, co nam się kiedyś podobało, im również przypadnie do gustu Podobnie jest z...

18 lutego rozpoczyna się II edycja wyjątkowego konkursu „Piórko 2016”, który organizuje sieć sklepów Biedronka". Konkurs wyłoni najlepszy tekst dla dzieci, który zostanie wybrany z prac wysłanych przez autorów, którzy wcześniej niczego nie publikowali. Nagrodą dla zwycięzcy jest publikacja jego tekstu oraz pieniężne wynagrodzenie – 100 tys. złotych. Oprócz tego – tekst autora posłuży w drugim etapie konkursu, który jest skierowany do ilustratorów. Ich zadaniem będzie zilustrowanie bajki, która wygrała I etap konkursu „Piórko 2016”. Kolejny krok to wydanie tekstu i ilustracji w formie książki w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Zwycięską pracę będzie można kupić w sklepach Biedronka w całej Polsce. Czytanie dziecku książek… …jest bardzo ważne! Dlatego motywem przewodnim tegorocznej edycji jest budowanie relacji w rodzinie poprzez wspólne czytanie książek . Konkurs „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ skupia się na tym, by zwracać uwagę na to, że czytanie książek jest w Polsce dużym problemem. Dlatego warto zarażać dzieci czytaniem już od najmłodszych lat – konkurs zachęca rodziców by czytali dzieciom, ponieważ książki pomagają w życiu – dzięki nim rozumiemy lepiej świat, rozwijamy swoją wyobraźnię, poszerzamy wiedzę i horyzonty. Z tego powodu patronat nad konkursem objął również Rzecznik Praw Dziecka . Szary Domek W poprzedniej edycji konkursu nagrodę zdobyły: w kategorii tekst – Katarzyna Szestak, w kategorii ilustracje – Natalia Jabłońska. Obie otrzymały po 100 tysięcy złotych nagrody. Zwieńczeniem konkursu stało się wydanie książki z nagrodzoną opowieścią i ilustracjami w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy. Książkę można było kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce. „Szary domek” cieszył się tak...