dziwne zwierzęta
Materiały prasowe
Gry i zabawy

Dziwne zwierzęta - recenzja książki dla dzieci

Dowcipna i mądra opowieść o tym, jak pięknie się różnimy. Do czytania samodzielnie lub całą rodziną.

Mrówkojad sądzi, że jest dziwny, ale czy tylko on jest dziwny? Razem z orzesznicą organizuje więc konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Jak to się skończyło? Najlepiej przeczytać samemu, bo po drodze mały czytelnik (ale i rodzice) może się sporo nauczyć. Przede wszystkim o tym, że wszyscy możemy być dziwni.

"Dziwne zwierzęta" to pochwała różnic i przyjemna nauka akceptacji odmienności swojej i innych. Przy okazji wiele można dowiedzieć się o zwierzętach, tak zupełnie zwyczajnych jak krowa czy świnka morska, jak i tak egzotycznych jak pangoliny (czyli łuskowce). Mały czytelnik sporo dowie się też o tym jak funkcjonuje internet i o tym, że większość z tego co w internecie krąży to śmieci. A wszystko to wsiąknie w dziecko niezauważenie.

Przyjemny i lekki język "Dziwnych zwierząt" to nie jedyna zaleta tej książki. Na uwagę zasługują też wysmakowane plastycznie ilustracje Marii Nilsson Thore, które dobrze obrazują akcję książki, a każde zwierzątko wygląda na nich sympatycznie. Razem daje to miłą lekturę dla dziecka, przy której rodzic też nie będzie się nudził.

"Dziwne zwierzęta" są więc książką, która uczy dziecko akceptacji różnic i odmienności. Także, co ważne, swojej własnej, nie tylko tej u innych. Łatwiej akceptować samego siebie, gdy wie się, że inni też mogą czuć się dziwni. A gdy akceptuje się samego siebie - łatwiej jest akceptować innych. I o to właśnie chodzi.

Dziwne zwierzęta
Tekst: Lotta Olsson
Ilustracje: Maria Nilsson Thore
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zakamarki
Książka dla dzieci w wieku 6+

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

książki dla dzieci, książka dla trzylatka
Gry i zabawy
Gdzie jest wydra?
Trzy w jednym, bo to nie jest tylko książka dla dzieci. "Gdzie jest wydra?" to opowieść detektywistyczna, przewodnik po pałacu w Wilanowie i ówczesnych czasach oraz książka-zabawa, bo zmusza czytelnika do skakania ze strony na strony.

Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie Dorota Sidor Ilustracje: Aleksandra i Danieli Mizielińscy Wydawnictwo Dwie Siostry Od 5. roku życia Cena: 26 zł Ale od początku. Powieść detektywistyczna, bo istotą książki są poszukiwania ukochanej wydry Jana III Sobieskiego. Poszukiwaczami są dzieci króla: Fanfanik, Minionek, Pupusieńka i Murmurek (to prawdziwe przezwiska królewskich dzieci). Bo bohaterami są historyczne postaci, a wszystko dzieje się w wilanowskim pałacu, nawet wydra jest autentyczna (opisał ją w pamiętnikach Jan Chryzostom Pasek). Maluchy poznają mnóstwo nowych słów (a dorośli sobie przypomną), np.  żupan, menuet, muszki, pudło karety, toaletka, oraz  zwyczajów, np. jak się ubierano, kto był najważniejszy na dworze, dlaczego stajnie były w osobnym budynku. A wszystko to podane mimochodem, podczas świetnej zabawy. Właśnie, zabawa to kolejna funkcja tej książki. Autorka książki daje czytelnikowi możliwość wyboru, którą drogą dojdzie do finału, za którym bohaterem podąży. "Gdzie jest wydra" to gra książkowa dla dzieci. Mały czytelnik może pójść za jednym z czterech dzieci Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki, zdecydować, czy zajrzy na str. 76, 58, 14. Jak powiedział profesor Grzegorz Leszczyński, uzasadniając werdykt jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, przyznające nagrodę autorom książki: "Postanowiliśmy nagrodzić książkę najbardziej wariacką. "Gdzie jest wydra?" otwiera nadzieje na czytelnictwo młodego pokolenia. To książka, która nie tylko zaprasza czytelnika do środka, ale taka, w której czytelnik musi wraz z bohaterami skakać ze strony na stronę. I ilustracje do książki – nie są piękne, są zachwycające. Są deformacją, prowokacją – tak jak i tekst. Śmiemy twierdzić, że książka będzie dla młodego pokolenia bardziej atrakcyjna niż gry komputerowe i wszelkie...

książki dla dzieci, książka od 5. roku życia
Gry i zabawy
Dziwne zwierzęta
To książka dla dzieci o tolerancji i akceptacji i o tym, jak pięknie można się różnić.iwne jest piękne, ale co jest dziwne? Kwestia umowna. I o tym jest ta książka – jak pięknie można się różnić. Plus garść informacji z życia zwierząt.

Dziwne zwierzęta Lotta Olsson Ilustracje: Maria Nilsson Thore Zakamarki Od 5. roku życia Cena: 34,90 zł "Dziwne zwierzęta" to opowieść o samoakceptacji i akceptacji innych. W ogóle cała ta książka jest treningiem tolerancji: wynosi pod niebiosa wartość różnicy. A to za sprawą dialogów mrówkojada z orzesznicą, którzy organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Przed naszymi oczyma ukazuje się galeria oryginałów i tzw. normalnych, z ogonami stojącymi i skręconymi, uszami szpiczastymi i okrągłymi. Wszyscy jedyni w swoim rodzaju – bo tak naprawdę to, co egzotyczne, i to, co zwyczajne, jest sprawą umowności. Mimochodem przemyca są w tej historii inne ważne sprawy, choćby te związane z obecnością  internetu. "Dziwne zwierzęta" to też sukces Marii Nilsson Thore – jej ilustracje afirmują wszelkie odstępstwa od reguły. Katarzyna Kubisiowska Książka nominowana w 2011 roku do prestiżowej szwedzkiej Nagrody Augusta w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.  

Ameet
Materiały od klienta Ameet
Patronaty
Moja pierwsza książka – jak wybrać właściwy tytuł?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy nastąpi dobry moment, by wprowadzić swoje maleństwo w świat książek. Odpowiedź jest prosta – nigdy nie jest za wcześnie. Ktoś może zadać też pytanie, po co czytać niemowlakowi, skoro on nic nie rozumie. Nic bardziej mylnego. Liczne badania naukowe dowodzą, że korzyści są nie do przecenienia.

Czytanie od kołyski – to ma sens Badania naukowców z dziedziny psychologii i pedagogiki pokazują, że czytanie dziecku pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny , emocjonalny i społeczny . Dzieci, którym rodzice regularnie czytają książki od pierwszych dni życia zaczynają wcześniej mówić, łatwiej koncentrują się na jednej czynności, mają także lepszą koordynację wzrokowo-ruchową. Na tym jednak nie koniec – udowodniono, że wspólne czytanie ma bardzo pozytywny wpływ na kształtowanie więzi dziecka z rodzicem , daje przestrzeń do wspólnego przeżywania emocji i poznawania świata. Przede wszystkim jednak jest okazją do spędzania razem czasu, daje poczucie bliskości i radości. Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to poczucie jego wartości i wiary w siebie. Jak wybrać właściwą książkę Coraz więcej mam czyta swojemu dziecku podczas trwania ciąży. Na tym etapie można się swobodnie kierować swoim gustem, ważne są: melodia, rytm, intonacja głosu. Warto jednak pamiętać, że kiedy dziecko pojawi się już na świecie, dobrze jest tak dobierać tytuły, by były odpowiedzią na aktualne potrzeby pociechy i uwzględniały możliwości poznawcze maluszka. Ciekawą propozycją dla dzieci w wieku 0–3 lata jest program wydawniczy Disneya . To kompleksowa propozycja zawierająca zarówno książki z wierszykami czy pierwszymi słówkami , jak i te  rozwijające zdolności manualne . Propozycja na start Wydawnictwo AMEET dla najmłodszych czytelników przygotowało serię książek twardostronicowych. To tytuły, w których wszystko dostosowane jest do wieku odbiorcy. Kolorowe przyciągające wzrok dziecka ilustracje , bohaterowie, którzy zachęcają do zabawy oraz treści idealne dla grupy wiekowej od 0 do 2 lat. „Kształty” i „Liczby” to propozycje, które w naturalny sposób pozwalają przyswajać nowe...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak