Tajemnica klejnotu Nefretiti, książka dla dzieci
Materiały prasowe
Gry i zabawy

Kroniki Archeo - recenzja serii książek dla dzieci

"Tajemnice klejnotu Nefertiti" to pierwsza z czterech części "Kronik Archeo" autorstwa Agnieszki Stelmaszyk, fantastycznych powieści przygodowych dla dzieci, w których historia miesza się z fikcją, a fabuła jest przyprawiona magią i czarami.

Może i wam w najbliższe wakacje zdarzy się jakaś niesamowita przygoda, a może uda się wam odnaleźć antyczne skarby lub odkryć kolejny sekret Wielkiego Mistrza. 

Ania i Bartek Ostrowscy są dziećmi polskich archeologów, bliźniacy Jim i Martin Gardnerowie pochodzą z Anglii i są synami angielskich uczonych. Wszyscy spotykają się w Egipcie, u stóp piramid, niewzruszenie trwających na swoim miejscu od ponad czterech i pól tysiąca lat. Nie tylko się spotykają, ale i wpadają w sam środek wielkiej intrygi. Będą porwania, ucieczki, pasjonujące odkrycia, a wreszcie rozwiązanie jednej z największych tajemnic starożytnego Egiptu. Bajecznie kolorowa lekcja historii opowiedzianej ciekawie i pięknie. I na szczęście inaczej niż w szkole.

Egipska przygoda tak wciągnie małych archeologów, że w kolejne wakacje wybiorą się do Grecji, gdzie już na początku Bartek odnajdzie tajemniczy przedmiot, czyli jedną z dwóch pieczęci prowadzących do Skarbu Atlantów. Dzieciakom w to graj. Zaczną sami szukać skarbu, a przy okazji sporo namieszają, i rozzłoszczą samego złego Midasa. A przy okazji spędzą cudowne wakacje w Grecji, jeszcze dziś szczycącej się czasami wielkich herosów, pięknej Heleny, i pechowego Achillesa.

Tom trzeci zatytułowany Sekret Wielkiego Mistrza opowiada z kolei o tym, w jaki sposób wszędobylscy podróżnicy wpadną na trop legendarnego relikwiarza Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego pochodzącego z czasów wypraw krzyżowych. Oczywiście nie sami, tym razem pomoże im w tym kasztelan zamku w Zalesiu Królewskim, prywatnie wuj Ani i Bartka, który w trakcie prac konserwatorskich odkrywa zagadkowy pergamin opisujący zaginiony relikwiarz.

I wreszcie Klątwa Złotego Smoka, na razie ostatni tom Kronik Archeo. Czego tam nie będzie! I kradzieże japońskich dzieł sztuki, i statki widma, i starzec popijający grog. Nie zabraknie też w tej opowieści strasznych wojowników ninja, bezwzględnych piratów, i tajemniczego ronina. Oczywiście wszystkie te okropności czekają angielsko-polskich przyjaciół. Ale wyjdą z opresji bez większych uszczerbków. Na szczęście. Język mnie świerzbi, ale nie zdradzę, co jest stawką w tej grze. Radzę przeczytać.
 
 
Kroniki Archeo:
Tajemnice klejnotu Nefertiti
Skarb Atlantów
Sekret Wielkiego Mistrza
Klątwa złotego smoka
Autorka: Agnieszka Stelmaszyk
Ilustrator: Jacek Pasternak
Wydawnictwo Zielona Sowa
Książki dla dzieci 10+

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

basnie
materiały prasowe
Gry i zabawy
Baśnie włoskie – recenzja książki dla dzieci
Sporo pracy miał Italo Calvino, włoski pisarz, przy gromadzeniu, spisywaniu, tłumaczeniu z dialektów, i opracowaniu na nowo tych niezwykłych baśni. Dziś, dzięki wydawnictwu Czuły Barbarzyńca, także i wy macie okazję poznać te literackie perełki.

Wszystkich baśni jest dwieście. Na razie tom pierwszy (będą trzy). Poproście mamy, aby wam je przeczytały. To będzie długie czytanie, gdyż książka jest grubaśna. Albo zróbcie to sami, bo to opowieści dla wszystkich. Małych, średnich, i dużych.   W tomie pierwszym znajduje się sześćdziesiąt pięć baśni. Długich, krótkich, średnich, i bardzo tematycznie zróżnicowanych. Dzięki nim poznacie nieznane wam do tej pory księżniczki, odważnych młodzieńców, groźne potwory, przedziwne stwory, prastare legendy.  Szczerze mówiąc łatwiej by mi było wymienić tematy,  których w tych baśniach się nie porusza. Pewnie, że bywa również groźnie, ale na szczęście wszystko zawsze się dobrze kończy. Bywa także zabawnie, bo bohaterowie są przecież ludźmi z krwi i kości. Najważniejsze, że jest w tych historiach ogromnie dużo tajemnic, co mocno podkreślają ilustracje Giuseppe Marii Mitellego. Wprawdzie dorośli twierdzą, że są one mało wyraziste i zbyt poważne dla dziecięcego czytelnika, ale jestem pewna, bo mam małe czytelniczki w domu, że was zaintrygują. Teraz oddaję głos autorowi, bo jestem przekonana, że on najlepiej was zachęci do przeczytania tych baśni. A oto fragment Wujka wilka, który tylko troszeczkę przypomina znanego wam Czerwonego kapturka.   Była sobie raz dziewczynka łakomczucha. Pewnego dnia podczas karnawału pani w szkole mówi dzieciom: — Jeżeli dokończycie swoje robótki na drutach, dostaniecie racuszki. Ale dziewczynka nie potrafiła robić na drutach i poprosiła, żeby pozwolono jej pójść do ustępu. Zamknęła się w środku i usnęła. Kiedy wróciła do klasy, inne dziewczynki zjadły już wszystkie racuszki. A ona poszła do mamy wypłakać się i o wszystkim jej opowiedzieć. — Nie martw się, dziecinko. Usmażę ci racuszki — powiedziała mama. Ale mama była tak biedna, że nie miała nawet patelni....

Wyspa skarbów, audiobook dla dzieci, audiobook
materiały prasowe
Gry i zabawy
Wyspa Skarbów – recenzja audiobooka
Gdzieś daleko na morzu leży zagubiona wyspa, na której legendarny kapitan Flint ukrył piracki łup. Powieść Roberta Louisa Stevensona z pewnością zainteresuje chłopięcą część poszukiwaczy przygód, choć pewnie i małe piratki także.

Akcja toczy się w XVIII wieku, w czasach, gdy po morzach świata grasowało wiele pirackich statków. Posłuchajcie, czyta Stanisław Biczysko. Będzie sporo emocji z dreszczykiem. Historię pirackiego skarbu opowiada Jim, główny bohater, a przy okazji powieściowy narrator. Chłopiec jest synem właściciela gospody, w którego ręce trafia mapa z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu pirata Flinta. Ta mapa zresztą narobi rodzinie sporo kłopotów. Na gospodę napadną bandyci, chłopiec z matką uciekną do najbliższej wioski. W domu dziedzica Jim zdradzi ,  że jest w posiadaniu pewnego kuferka, w którym znajduje się mapa. Przy okazji się dowie, że mapa wskazuje wyspę, na której ukryty jest skarb pirata. Dziedzic kupi statek Hispaniola, zwerbuje załogę, i wyśle ją  na poszukiwanie wyspy. Nie wie jednak biedaczysko, że wśród marynarzy znajdą się kompani pirata, którzy także marzą o zdobyciu skarbu. Jim też znajdzie się na statku, bo właściciel zatrudni go jako chłopca okrętowego. Na czele ekspedycji stanie kapitan Bill, osobistość wyjątkowo niechlujna, a funkcję kucharza okrętowego obejmie Długi John Silver bez nogi, z gadającą papugą na ramieniu, pirat podstępny i sprytny. Rozpoczyna się wielka przygoda pełna niebezpieczeństw, zagrożeń, zawirowań. A w samych ich centrum znajduje się Jim Hawkins, chłopiec odważny, ciekawy świata, i trochę szalony. Ta książka wciąga, bo pisarz potrafi tak budować fabułę, i tak prowadzić akcję, że czytelnik nie może się od niej oderwać. No bo jak się oderwać od tych pirackich opowieści, od tych pirackich piosenek, z których najbardziej znana to: Piętnastu chłopów na Umrzyka Skrzyni – Jo-ho-ho! I butelka rumu! Diabli i trunek resztę bandy wzięli. Jo-ho-ho! I butelka rumu! Proponuję wam wersję czytaną przez aktora. Stanisław Biczysko robi to znakomicie. Posłuchajcie. Wszak to klasyka gatunku. I jeszcze jedno. Książki...

archiwum domowe
Czas wolny
Wakacje z dzieckiem bez planu i biura podróży - to fajniejsze niż myślisz
Podróż z dzieckiem bez zarezerwowanych noclegów i dokładnego planu? Oczywiście! Pod warunkiem, że nie boicie się przygód i bierzecie pod uwagę możliwości malucha.

Nie lubimy dokładnie planować podróży ani spędzać ich w jednym miejscu, dlatego najczęściej wsiadamy do  samochodu i po prostu jedziemy – na Podlasie, w Bieszczady, ale także dalej, np. do Włoch, Chorwacji  czy Hiszpanii.  Dopiero na miejscu podejmujemy decyzję, gdzie zostać dłużej albo co dokładnie zobaczyć. W pierwszą długą trasę bez planu    wyruszyliśmy z synkiem, gdy  miał 2 i pół roku (wcześniej sami zjechaliśmy na podobnej zasadzie  Europę wzdłuż i wszerz, więc mieliśmy wprawę).  Dotarliśmy aż za Neapol. Bartek zniósł podróż znakomicie i świetnie się bawił! Zobacz także: Wakacje ze znajomymi - czy to się może udać? Noclegi Śpimy w hotelach, bungalowach na campingach i pokojach do wynajęcia, a na wszelki wypadek zawsze mamy w bagażniku niewielki  namiot . Nie rezerwujemy noclegów –  póki Bartek nie chodził do szkoły podróżowaliśmy poza sezonem, więc nie mieliśmy  z nimi problemów. Teraz czasem musimy ich trochę poszukać,  ale jeszcze się nie zdarzyło, żebyśmy zostali na lodzie. Uprzedzam: nie jest to opcja dla wymagających (trafiamy bardzo różnie, ale nam to kompletnie nie przeszkadza) i miłośników znanych kurortów (tam może być z noclegami spory problem). Posiłki Jemy w knajpkach (stawiamy raczej na te, w których jedzą miejscowi, a nie turyści, bo właśnie tam jest najlepsze, a w dodatku tańsze jedzenie), a na śniadania, podwieczorki itd. kupujemy coś, z czego da się przyrządzić prosty posiłek – owoce, pieczywo, sery itd.  Podróż Nie śpieszymy się. Nie staramy się robić po 1000 kilometrów dziennie, by jak najszybciej dotrzeć na miejsce, bo żadnego konkretnego miejsca nie mamy w planach. Często się zatrzymujemy. Zostajemy przynajmniej 2-3 dni w jednej miejscowości, żeby wypoczywać i rozglądać się po okolicy. Najbardziej lubimy jeździć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak