Gry i zabawy

Okropny Maciuś i Namolna Niania - recenzja książki dla dzieci

To książeczka dla kandydatów na zerówkowiczów i pierwszoklasistów

Jej bohater, Okropny Maciuś, to aniołek w diablej skórze. Warto mu się przyjrzeć, bo Maciuś nie jest złym chłopcem, on tylko ma fantazję, i nieprawdopodobną wyobraźnię. Przekonacie się, słuchając opowieści o jego niesamowitych wyczynach. Chyba że sami już umiecie czytać.

Najzwyklejszy pod słońcem chłopiec. Nazywa się Maciuś, ma błękitne oczy, kręcone włosy i zadarty nos. Tylko patrzeć i podziwiać. Ale podziwiać nie sposób, bo Maciuś jest okropny. Nie wierzycie? Do tego stopnia, że mama zatrudnia nawet nianię, aby synka utemperowała. Sama nie da rady, pracuje, i ma zbyt mało czasu. No i zjawia się niania. Nie jakaś zwykła, ale Namolna Niania, która twierdzi, że jest w stanie spełnić życzenie mamy. Na to malec nie pozwoli. Przede wszystkim nie da sobą manipulować. Wypowiada niani wojnę, musi przecież się jej pozbyć. Nie wiem, czy mu się to uda, bo zarówno rodzice, jak i niania potrafią znaleźć sposób, by sobie z Okropnym Maciusiem poradzić, nawet z Maciusiem, groźnym piratem, bo taką pozę mały urwis przyjmuje. Fantazja mu podpowiada, że jako zwykły chłopiec nie da rady, jako pirat jest w stanie pokonać nawet Namolną Nianię. Jest groźny, bezwzględny, i nigdy się nie poddaje. Tylko w stosunku do swej młodszej siostrzyczki Michasi, jest zwyczajnym Maciusiem. Czułym, serdecznym, ciepłym.

Fajne, prawda? A te przygody! A te wymyślane przez malca historie! Te pułapki zastawiane na nianię! I do tego Maciuś, urwis wiecznie uśmiechnięty. I wcale nie taki Okropny. Nawet go polubicie.
 
Okropny Maciuś i Namolna Niania
Autorka: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Ilustrator: Marek Nawrocki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.
 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

mama, dziecko
Philips Avent
Niemowlę
Niania na medal
Szukasz idealnej niani dla dziecka? Mamy z Babyonline.pl już ją znalazły! Sprawdź, kto najlepiej zaopiekuje się twoim maluszkiem podczas twojej nieobecności.

Kiedy twoje dziecko śpi w swoim pokoju, ty boisz się, że nie będziesz wiedziała, kiedy się obudziło? Chciałabyś wyjść do ogrodu, ale martwisz się, że nie usłyszysz, kiedy maluszek płacze? Rozwiązaniem na wszystkie te dylematy jest niania. Ba, ale jak znaleźć tę najlepszą, taką, którą nie będzie spuszczała dziecka z oka i dawała ci poczucie, że maluch jest cały czas przy tobie? Odpowiedź jest prosta: wybierz nianię elektroniczną SCD603 Philips Avent . Mamy z Babyonline.pl dokładnie sprawdziły kwalifikacje tej niani i zgodnie okrzyknęły ją supernianią. Przeczytaj dlaczego. Elektronika w służbie mamom Elektroniczna niania SCD603 Philips Avent została stworzona z myślą o mamach, które chcą cały czas mieć malucha na oku, a jednocześnie wygospodarować czas na obowiązki domowe czy relaks. Urządzenie jest wyposażone w  kolorowy ekran 2,4 cali o wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu będziesz widziała swojego maluszka tak dobrze, jakby był tuż obok. Podczerwony tryb noktowizyjny automatycznie uruchamia się w ciemności, co pozwala obserwować malca również wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma światła. Dzięki trybowi aktywacji głosem ekran i dźwięk uruchomiają się automatycznie, gdy dziecko zacznie płakać. Duży zasięg (150 m) sprawia, że urządzenie jest w pełni przenośne – doskonale sprawdzi się zatem podczas wakacyjnego wyjazdu. Teraz możesz spokojnie wyjść na romantyczną kolację na tarasie albo zrelaksować się, czytając książkę w hamaku, i cały czas obserwować swojego maluszka, który smacznie śpi w pokoju. Urządzenie może być zasilane zarówno prądem, jak i bateriami, dlatego możesz je zabrać również na wyprawę pod namioty. Chcesz ukołysać maleństwo do snu, ale nie możesz być przy nim, kiedy zasypia? Nic nie szkodzi! Ustaw zdalnie jedną z jego ulubionych kołysanek, a elektroniczna niania SCD603 Philips Aventzagra ją dziecku. Aby...

mama, niania, niemowlę, zabawki, zabawa
Niemowlę
”Aaaa… aby zatrudnić supernianię” – na co zwracać uwagę przy wyborze niani? Radzą mamy
Pod opieką niani zostawiamy nieraz bardzo małe i zupełnie bezbronne dzieci. Dlatego wybór opiekunki dla bobasa musi być naprawdę przemyślany. Jak znaleźć ideał?

Która z nas nie słyszała historii o nianiach, które podają dzieciom środki uspokajające, aby szybciej zasnęły, albo o tych, które biją pozostawione pod ich opieką maluchy ? Nie wiem, czy te opowieści są prawdziwe, ale mogę powiedzieć jedno: nie ułatwiają one powrotu do pracy. Być może pod ich wpływem, w każdej kandydatce na nianię dla mojej córki dopatrywałam się wad nie do zaakceptowania: a to upodobanie do papierosów, a to skłonność do ostrego karcenia półrocznego bobasa, a to niechęć do mycia rąk... Tę właściwą nianię znalazłam po pół roku. Nie było łatwo, ale warto pokaprysić, aby potem móc wychodzić do pracy ze spokojnym sercem. O tym, czym kierować się podczas wyboru niani, opowiadają doświadczone mamy: „Niania dla dziecka? Najlepiej ktoś z rodziny!” Na początku byłam pewna, że szybko znajdę opiekunkę dla Majki. Ale po każdej rozmowie z kolejną kandydatką rosła moja desperacja. Wiedziałam, kogo szukam. Energicznej dziewczyny, najlepiej studentki, która miała rodzeństwo. I nie chodziło mi o to, aby umiała przewijać – tego łatwo się nauczyć, ale raczej o to, żeby wiedziała, w co się pakuje. Zamieściłam ogłoszenie na www.niania.pl i rozdzwonił się mój telefon. Najpierw odrzuciłam pielęgniarki: takie, które przez lata pracowały na dziecięcych oddziałach (one często poszukują pracy niani). Wydaje mi się, że te panie przez lata spędzone w szpitalach mogły, chcąc nie chcąc, przyzwyczaić się do płaczu dzieci . Umiem to zrozumieć, ale wolałam, żeby moim jedynym i wyjątkowym maleństwem opiekował się ktoś, dla kogo płacz dziecka nie jest normą. Umówiłam się z kilkoma kandydatkami, ale żadna z nich nie była tą właściwą. Jedna opowiedziała mi z dumą, że kiedyś tak utemperowała „rozwydrzonego” dwulatka, że potem chodził jak w zegarku. Od razu odrzuciłam jej kandydaturę....

niania, opiekunka
Fotolia
Niemowlę
Kłopoty z nianią do dziecka – psycholog radzi, jak rozmawiać, żeby się dogadać
Zatrudniając nianię, stałaś się jej szefową. Możesz i powinnaś wymagać od niej, by spełniała Twoje oczekiwania. I musisz reagować, gdy dzieje się inaczej. Jak rozmawiać z opiekunką, gdy nie jesteś z niej w pełni zadowolona? Posłuchaj psychologa.

Niania przez kilka godzin dziennie „zastępuje” maluchowi mamę i tatę. Od niej w ogromnym stopniu zależy, jak dziecko się rozwija, dlatego równie ważne jest, czy opiekunka przestrzega zasad, które jej wyznaczyłaś. Co z tego, że twoje dziecko będzie ją uwielbiać, jeśli okaże się, że zdobywa jego miłość zakazaną przez ciebie czekoladą…? Niania nie taka idealna? Oto sygnały alarmowe Ufaj, ale kontroluj – ta zasada zdecydowanie odnosi się do twojej współpracy z nianią. Jeżeli to możliwe, staraj się od czasu do czasu sprawdzić, jak wypełnia obowiązki. Wyrwij się z pracy na godzinkę i nieoczekiwanie przyjedź do domu w środku dnia. Dzięki temu szybko się zorientujesz, jak niania radzi sobie z obowiązkami i jak zachowuje się, gdy jest z dzieckiem sama. I nie miej wyrzutów sumienia z powodu tych „nalotów” – czasem warto wykazać się nadmierną ostrożnością, niż dopuścić do tego, by maluszkowi działa się krzywda. Uważnie obserwuj dziecko. Sprawdzaj, czy nie ma zaczerwienionej pupy (gdy niania zbyt rzadko zmienia mu pieluchy), czy jest najedzone (może opiekunka przekarmia je słodyczami), czy potrafi bawić się zabawkami dla dzieci w jego wieku. Ze starszakiem możesz już porozmawiać. Ale i wtedy staraj się czytać między wierszami. Jeśli twoje dziecko zna na przykład na pamięć imiona wszystkich bohaterów telenoweli, wiadomo, jak spędza czas z nianią... Szukasz niani? Wejdź na:   Chwal, ale i krytykuj, jeśli masz powody. Kiedy masz zastrzeżenia do niani, przede wszystkim powiedz jej o tym. Wyraźnie wytłumacz, co powinna zmienić w swoim postępowaniu. Umówcie się też, że raz w tygodniu spotkacie się na dłuższą rozmowę. Będziecie wtedy mogły omówić postępy dziecka i plany na najbliższy czas, a także wymienić się uwagami. Podczas takiej rozmowy doceń jej osiągnięcia („Jagódka w końcu zaczęła...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak