Gry i zabawy

Sroka w krainie entropii - recenzja książki dla dzieci

Książki dla dzieci nie muszą nudzić dorosłych. "Sroka w krainie entropii" to książka i dla dzieci, i dla dorosłych. Bajki to tylko pretekst do nauki i to całkiem poważnej.

Bajki od zawsze uczą nas czegoś o świecie - o tym co dobre i złe, albo jak bajki, których autorką jest Markéta Baňková uczą nas... praw fizyki. "Sroka w krainie entropii" nie jest książką ze zwyczajnymi bajkami. Tak dzieci, jak i dorośli mogą się z niej wiele nauczyć.

Otwierając "Srokę w krainie entropii" trafiamy w świat bajek, w których zwierzęcy bohaterowie poszukują odpowiedzi dotyczących tego jaki jest świat i jak funkcjonuje. Choć podane w całkiem łatwej formie, zrozumiałej nawet dla malucha, odpowiedzi nie są łatwe, gdyż dotyczą przede wszystkim praw fizyki i to nie tylko tych podstawowych jak prawo ciążenia czy Archimedesa, ale tez i całkiem skomplikowanych takich jak teoria strun czy problemy fizyki kwantowej. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że w takim razie "Sroka w krainie entropii" to nie jest książka dla dzieci. Wręcz przeciwnie - mogą one wiele skorzystać na tej lekturze.

Tym bardziej, że Baňková nie pisze tylko fizyce, ale i używa jej jako pretekstu do przedstawienia czysto ludzkich problemów takich jak brak akceptacji samego siebie czy kryzys wieku średniego. Dzieci dowiedzą się wiele o tym, jak różne są zachowania i postawy, a przy okazji wchłoną podstawy fizyki, które będą mogli sobie odświeżyć rodzice czytający dziecku do poduszki.

A jeżeli ktoś nie lubi fizyki, to z pewnością doceni lekką, przyjemną groteskę przedstawionego świata i charakterystyczne czeskie poczucie humoru.

Sroka w krainie entropii
Autorka i ilustracje: Markéta Baňková
Tłumaczenie: Dorota Dobrew
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Książka dla dzieci 6+

Książka dostępna również w formie audio.

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

materiały prasowe
Gry i zabawy
Bajki robotów - recenzja audiobooka dla dzieci
Autora nie trzeba przedstawiać. To Stanisław Lem, pisarska instytucja. Bajki powstały ponad czterdzieści lat temu. Akcja tych jedenastu opowiadań rozgrywa się w przyszłości, której czas jest nieokreślony.

Bohaterami opowieści są między innymi konstruktor Trurl, wynalazca maszyny i jego dzieło, oraz konstruktor Klapaucjusz, wyjątkowo zawistny naukowiec. Pragnę wam jeszcze przypomnieć, że bajki należą do literatury sf, udoskonalonej właśnie przez Stanisława Lema. I to jak udoskonalonej! Do tych bajek nie muszę was zachęcać, należy je po prostu przeczytać lub posłuchać, bo czyta Borys Szyc.    Konstruktor Trurl zbudował maszynę do robienia rzeczy na n. Na polecenie mistrza maszyna zrobiła nimby, nausznice, neutrony, nurty, nosy, nimfy, ale nie potrafiła skonstruować natrium, bo nie znała łaciny. Obejrzał ją Klapaucjusz i o mało nie pękł z zazdrości, bo naukowiec ten był osobnikiem wyjątkowo zawistnym… I tak dalej, i tak dalej.   Zauważyliście już, że bajki są pełne humoru, ale także, że zawiść może wszystko zniszczyć. Zauważycie także, że w bajkach tych jest cała masa wyrazów nowych i do tej pory nieznanych. No, bo czy wiecie co znaczą słowa kambuzele, pćmy, wytrzopki, czy niedostópki. Pisarz sypie tymi nazwami jak z rękawa, wymyśla, i bawi się tym wymyślaniem.    Bajki napisane w konwencji baśni, są przewrotne i komiczne, a ich język przypomina język starodawny (archaiczny), co nie znaczy, że nie spotkacie tu wyrazów nowoczesnych nazywanych neologizmami.   Różne cuda też wyczynia pisarz ze światem przedstawionym.  Na przykład niektóre wydarzenia przeczą podstawowym prawom fizyki, ale nigdy logice. Wiele bajek ma także zaskakujące zakończenie, wiele śmieszy, ale nie jest to śmiech pusty, on nas zmusza do myślenia.    Ważne jest także, że to literatura najwyższych lotów, ona się nie starzeje, i że naprawdę każdy myślący człowiek powinien tę książkę poznać. A przecież wy do takich należycie. Gdy będziecie starsi, z przyjemnością sięgniecie po inne książki Stanisława Lema. Solaris, Pamiętnik...

książki dla dzieci, Smoczek Marian z Drakosławic, Andrzej Mleczko, bajki dla dzieci
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Smoczek Marian z Drakosławic - recenzja książki dla dzieci
Wyjątkowy debiut Andrzeja Mleczki i jego córki Ewy. Sami przekonajcie się, że warto poczytać i oglądać bajki dla dzieci ich autorstwa.

Andrzej Mleczko znany jest z rysunków dla dorosłych. Tym razem wystąpił w nowej roli - rysownika dla dzieci. Zilustrował bajki swojej córki Ewy, które powstały najpierw dla wnuczka Andrzeja Mleczki - Mateusza. To z bajek opowiadanych małemu Mateuszowi przez Ewę Mleczko wywodzi się smoczek Marianek z Drakosławic.  Ilustracje Andrzeja Mleczki pięknie uzupełniają tekst. Są ilustracją, ale i same w sobie na pewno spodobają się i małym, i dużym czytelnikom. Mali czytelnicy docenią też same bajki, których mogą słuchać zasypiając albo na kolanach taty czy mamy. Przygody smoczka Marianka bawią i uczą w bezpretensjonalny sposób.  Dzieci nauczą się z nich nie tylko nowych słów, ale też tego jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Będą też mogły dowiedzieć się, że płacz w momentach takich jak zagubienie nie jest niczym złym, ważne, by nie stracić głowy. A płakać każdy może. Dowiedzą się też jak radzić sobie z podziałem obowiązków, tak by było sprawiedliwie i że nawet choroba może przynieść pożytek.  Przyjemna lektura dla małego, ale i duży się nie wynudzi - "Smoczek Marian z Drakosławic" to dobra lektura do czytania dziecku. Albo i samodzielnej lektury.  Smoczek Marian z Drakosławic Autor: Ewa Mleczko Ilustracje: Andrzej Mleczko Wydawnictwo: Prószyński Media Sp. z o.o. Książka dla dzieci 3+ Kącik małego czytelnika  - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Klockownia
materiały prasowe
Patronaty
Klockownia – takiego miejsca dla rodzin z dziećmi jeszcze nie było!
Ponad 100 tysięcy najróżniejszych klocków, strefy dla dzieci w różnym wieku, kulodromy i moc innych atrakcji - 3 grudnia rusza Klockownia, edukacyjny plac zabaw dla całej rodziny.

Edukacyjny Plac Zabaw Klockownia – jedyne takie miejsce w Polsce mieści się w Galerii Renova na warszawskim Targówku. Na  podzielonej na 5 stref powierzchni 300 m2 można znaleźć ponad 100 tysięcy klocków o różnych kształtach, wielkości i strukturze, dostosowanych do potrzeb i upodobań   dzieci w każdym wieku . W strefie Małe Paluszki na dzieci od 9. miesiąca do 5. roku życia czekają m.in. miękkie,  lekkie, łączące się na magnesy klocki Jolly Heap. W strefie Majster w Akcji są m.in duże cegły klockowe Marioinex, z których można budować domy i inne duże konstrukcje. W strefie Na cztery ręce na ekipy budowniczych czekają klocki Imagination Playground, dzięki którym można wznosić wspólnymi siłami monumentalne budowle. W strefie Hocki Klocki można się bawić klockami Geomag, Kubix, Clicks i Lego. Strefa Demolka to miejsce, gdzie dzieci mogą w bezpieczny sposób dać upust swojej energii, burząc konstrukcje z miękkich klocków. Przeczytaj także : Najpierw klocki, potem tablet - radzi psycholog Klockownia to nie tylko dobra zabawa dla całej rodziny , ale też edukacja . Wznosząc konstrukcje z klocków dzieci nie tylko się bawią, ale i uczą mnóstwa rzeczy, m.in. planowania, podstawowych praw fizyki czy współpracy. Po feriach zimowych będzie tu można skorzystać  z najróżniejszych warsztatów (np. matematycznych czy architektonicznych)  oraz uczyć się  angielskiego. Adres Klockowni : Galeria Renova (1 piętro), Targówek, ul. Rembielińska 20 Więcej informacji znajdziesz na stronie www Klockowni na jej profilu na Facebooku Zobacz także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak