książki dla dzieci, Tsatsiki i mamuśka
materiały prasowe
Gry i zabawy

Tsatsiki i Mamuśka - recenzja książki dla dzieci

To pierwsza z pięciu książek Moni Nilsson opowiadających o przygodach mieszkającego w Sztokholmie chłopca. Na pewno się wam spodoba, bo brzdąc to niezwykły. Podobny zresztą do was.

Tsatsiki podobnie jak wy ma masę problemów, podkochuje się w koleżankach, ma kłopoty w szkole, nie zawsze potrafi się dogadać z mamą, zwaną Mamuśką, która gra na basie w zespole rockowym. Właśnie skończył siedem lat i rozpoczął naukę w pierwszej klasie, a to oznacza, że czekają go nowe obowiązki i nowe wyzwania. Musi na przykład sprawić, aby zalecający się do Mamuśki kolega z zespołu nie został jego nowym tatusiem. A to zadanie niezwykle dla siedmiolatka trudne.

Jest nadzieja, że po wakacjach wszystko się zmieni. Tsatsiki wybiera się z Mamuśką do Grecji, aby poznać swego tatę. Trochę się boi tej podróży, bo nóż się okaże, że Tata Poławiacz Ośmiornic wcale nie jest takim tatą, o jakim marzył. Spróbować jednak trzeba, jedzie przecież na pierwsze prawdziwe wakacje, a one nie muszą przynieść samych rozczarowań. Będzie nurkował, polował na ośmiornice, jeździł na osiołku, i chyba się po raz pierwszy w życiu zakocha. Ale o tym już dowiecie się już z drugiego tomu przygód szwedzkiego chłopca Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic.

W części trzeciej, Tylko Tsasiki, chłopiec rozpoczyna trzecią klasę. Czuje się okropnie dorosły. Nie gra już w piłkę nożną, za to chodzi na kurs tańca, nosi długie włosy, bo jest przecież prawdziwym rockmanem, zaczyna mieć na serio powodzenie u dziewczyn, co go bardzo martwi, bo dorosłemu mężczyźnie nie wypada chodzić z dwoma dziewczynami naraz. Poza tym ma dwóch ojców. Jensa, z którym mieszka w sztokholmskim mieszkaniu, i Tatę Poławiacza Ośmiornic, daleko w Grecji. Za dużo tego nawet jak na dorosłego. Ale od czego ma Mamuśkę, i Jensa, którzy nad nim czuwają? Na szczęście na nich zawsze może liczyć. W przeciwnym razie nie poradziłby sobie z dziecięcymi problemami, a one wcale nie są takie zwyczajne.  Tsatsiki musi na przykład stawić czoła starszym prześladowcom, szkolnym rasistom, musi sobie poradzić ze śmiercią dziadka, zaradzić szkolnym konfliktom. Okropnie to trudne, zwłaszcza gdy ma się nietypową rodzinę i tak mało lat.

Wierzę, że po lekturze tych trzech książek z niecierpliwością będziecie czekać na ostatnie dwie części przygód Tsatsikiego. Ufam także, że wasi rodzice nie przestraszą się problemów dotykających bohatera. Świat dziecka nie zawsze jest kolorowy i radosny.

Tsatsiki i Mamuśka
Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic
Tylko Tsatsiki

Autorka: Moni Nilsson
Tłumaczka: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo: Zakamarki

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.
 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Tsatsiki i Retzina, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Tsatsiki i miłość oraz Tsatsiki i Retzina - recenzja książek
Z Tsatsikim, szwedzkim chłopcu, bohaterze 5 książek Moni Nilsson, pożegnaliśmy się, gdy kończył trzecią klasę. Pora na podsumowanie losów teraz już czwartoklasisty.

A czwarta klasa jak wiadomo to prawdziwa rewolucja. Po młodym człowieku fruwają hormony, w sercu nieustanny maj, w życiu same problemy. Sami zresztą wiecie, co mam na myśli. Zrozumiecie też Tsatsika. W pierwszym semestrze czwartej klasy (Tsatsiki i miłość) chłopcu umrze dziadek, z którym był bardzo zaprzyjaźniony, urodzi się siostra, o którą, jak się okaże, będzie zazdrosny, zawrze braterstwo krwi z Perem Hammarem, który nie potrafi się całować z dziewczynami. Będzie więcej problemów niż dni w semestrze, będzie także sporo fajnego humoru i szalonych pomysłów. W drugim semestrze, a o tym już przeczytacie w piątej i ostatniej książce zatytułowanej Tsatsiki i Retzina, na bohatera spadnie morze nieszczęść,  dużych i większych problemów, kłopotów. Nieszczęściem pierwszym będzie zazdrość, bo Tsatsiki poczuje się zaniedbany przez mamę reckmenkę, kolejnym będzie zerwanie z Sarą, z którą już nie chce się całować, i awantura z Perem. Zerwanie z przyjacielem i dziewczyną będzie proste, wyciągnięcie ręki na zgodę o wiele trudniejsze. W wieku, w którym jest nasz bohater, łatwo się mówi nie, ale bardzo trudno przychodzi mówienie tak. Czy Tsatsika będzie na to stać? Czy już dojrzał do wybaczania? Jeśli przyjaźń się rozleci, a miłość z hukiem zakończy, to z kim Tsatsiki pojedzie na wakacje do Grecji. Wspaniale się te książki czyta, podobnie zresztą jak poprzednie tomy. Polecam wszystkim czwartoklasistom, młodszym także. Niech wiedzą, co je czeka w czwartej klasie. Przekonajcie się sami i przeczytajcie na próbę krótki fragment: - Tsatsiki westchnął i podniósł z podłogi brudne majtki. Pod majtkami leżała skarpetka, a pod nią wdeptany w dywan cukierek. Musiał tam chyba leżeć od Bożego Narodzenia, bo był okropnie brudny i nie dało się go oderwać. Tsatsiki odwrócił dywan na druga stronę, żeby cukierka nie było widać… Prawda, że samo...

gra mój Dakar
materiały prasowe
Zakupy
Wybierz się z dzieckiem na rajd Dakar!
Zawsze marzyliście o rajdzie Dakar? Teraz możecie wybrać się tam z... dzieckiem! A to wszystko dzięki grze planszowej "Mój Dakar". Polecamy!

Dakar to najdłuższy i najbardziej niebezpieczny rajd terenowy na świecie, w którym biorą udział: ciężarówki, samochody, motory i quady. Zawsze marzyliście, aby się tam wybrać? Teraz możecie spełnić swoje marzenia i pojechać tam... wraz z dzieckiem i to wcale nie wychodząc z domu! To wszystko dzięki nowej, trzymającej w napięciu grze planszowej " Mój Dakar ". Przez planszową pustynię Gra rozpoczyna się w Limie, prowadzi przez Peru i Chile, a kończy się w Buenos Aires. Po drodze na zawodników czeka wiele przygód , bo na Dakarze zdarzyć się może wszystko i nigdy nie wiadomo, co czeka za pustynną wydmą. Zwycięża ten, kto pierwszy dojedzie do mety. W niesamowitą podróż pełną przygód zaprasza autor gry, Jacek Bonecki , fotograf, który od 1997 roku startuje w rajdach Dakar. Gra została wzbogacona o innowacyjne rozwiązanie na rynku wydawniczym - aplikację TAP2C. Dzięki niej gracze mogą skorzystać z dodatkowych treści multimedialnych! Polecamy małym i dużym chłopcom oraz wszystkim miłośnikom motoryzacji i adrenaliny! Grę będzie można kupić od 28 grudnia w dobrych sklepach i salonikach prasowych, a już teraz dostępna jest w przedsprzedaży na HitSalonik.pl . Idealny prezent na długie zimowe wieczory, który umili wam oczekiwanie na ciepłe, wiosenne dni i wakacje!  

Nowe przygody Mikołajka, audiobook dla dzieci, Jerzy Stuhr
materiały prasowe
Gry i zabawy
Nowe przygody Mikołajka - recenzja audiobooka dla dzieci
Mikołajkowy szał nie mija. Bardzo dobrze, bo to książki pełne humoru i wnikliwych obserwacji.

Jako babcia cieszę się, że kolejne gromady wielbicieli Nowych, Nieznanych, i Przygód Mikołajka stoją w kolejce do czytania. Chyba mnie nie obśmiejecie, że namawiam na książkę, o której od ponad pięćdziesięciu lat mówi cały świat. Chcę, abyście posłuchali Nowych przygód Mikołajka, bo czytają je dla was Jerzy i Maciej Stuhrowie. Mikołajek, bardzo sławny francuski uczeń jest prawdziwym szczęściarzem. Nigdy się nie starzeje, i wciąż jest przez kolejne rzesze dziewczynek i chłopców uwielbiany. Tak zresztą jak i jego klasowi koledzy, choć to on, bardzo średni uczeń, gra pierwsze skrzypce. Jestem ciekawa, czy ta popularność też wkurza ich opiekuna, nazywanego przez urwisów Rosołem? Pewnie że wkurza, podobnie jak Rosół wkurza chłopaków z małego francuskiego miasteczka. Alcesta, Kleofasa, Ananiasza, Joachima, Rufusa, Maksencjusza, czy Gotfryda. Mikołajkowe przygody są tak skonstruowane, że to, co dzieje się między dziećmi, dzieje się także między dorosłymi – świat maksi i świat mini. Oba się przenikają, oba uzupełniają, oba naśladują. Może dlatego te historie są tak zabawne, i tak prawdziwe. W osiemdziesięciu proponowanych opowiadaniach będzie między innymi mowa o przekupieniu Ananiasza, pupilka klasowego, i o ogromnym awansie Kleofasa, który z ostatniego wywindował się na przedostatnie miejsce w klasie. Przeczytajcie zresztą, jak do tego doszło: Kiedy w domu wydało się, że wypadłem najgorzej na klasówce z matematyki, zrobiła się straszna afera! Jakby to była moja wina, że Kleofas jest chory i nie było go na klasówce! No bo co w końcu, kurczę blade, ktoś musi być najgorszy, kiedy go nie ma! Tata bardzo krzyczał, mówił, że szykuję sobie piękną przyszłość, no! no!, i że warto było wypruwać z siebie żyły, żeby osiągnąć taki rezultat, ale że oczywiście, ja myślę tylko o zabawie, a nie o tym, że kiedyś go zabraknie i kto wtedy zapewni mi byt, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak