Księżyc jak mandarynka, książka dla dzieci, recenzje książek dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy

Księżyc jak mandarynka - recenzja tomiku wierszy dla dzieci

Poezję Juliana Kornhausera dzieci powinny poznać. Później bez trudu sięgną po utwory dla dorosłych. To poezja wysokich lotów, choć o przyziemnych sprawach.

Kiedy ten tomik wierszy ukazał się w księgarniach, współczesnych małych czytelników jeszcze nie było na świecie. Polecam go zwłaszcza tym młodszym. To poezja wysokich lotów, choć o przyziemnych sprawach.

Przeczytajcie, jak można opisywać świat widziany oczami wrażliwego poety. To ogromna sztuka, bo każdy z nas, choćby nawet bardzo chciał, tego nie potrafi. A Julianowi Kornhauserowi to nie sprawia żadnych trudności (przynajmniej tak nam się wydaje). I ma pomysł na to rymowane pisanie. W tym tomiku bohaterami swoich wierszy uczynił księżyc w kolorze mandarynki, ale też i kształcie, a także jego przyjaciół – deszcz, chmury, duchy, morze, a nawet uganiającego się po wietrze lotniarza. Opisał zwariowane przygody tego bractwa, a przy okazji podpowiedział małemu czytelnikowi, że deszcz wcale nie musi być nieprzyjemny, a chmura groźna.

Wiersze są pełne wyrafinowanego humoru, ujmują prostotą, niezwykłym obrazowaniem. Poeta w niezwykły sposób opisuje zdarzenia zwyczajne, te, które się dzieją tu i teraz, i te, w których i wy uczestniczycie codziennie. Ja na przykład bardzo lubię ten wiersz. Może dlatego, że jestem już babcią.

Pod choinką prezenciki:

dla myszuni trzy guziki,

dla chomika pół marchewki,

dla kwiatuszków dwie konewki,

dla pieseczka cud-piłeczka, 

barwne znaczki dla albumu,

a dla muszli trochę szumu,

dla orzechów spory dziadek,

dla talerzy garść pomadek,

sznurowadła dla bucików —

pełno jest tam prezencików.A co dla mnie pod choinkę?

Leśnych wspomnień odrobinkę.

 
Prawda, że można się zakochać w poezji Juliana Kornhausera?

Księżyc jak mandarynka
Autor: Julian Kornhauser
Wydawnictwo Literackie

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Księżyc zapomniał, książki dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Księżyc zapomniał – recenzja książki dla dzieci
Jimmy Liao dedykuje tę książkę odważnie dorastającym dzieciom. Ale chyba nie tylko dzieciom, lecz także ich rodzicom.

Pierwsi z otwartymi buziami przeczytają opowieść o księżycu, który spadł na ziemię, uwaga drugich skupi się na przesłaniu tej książeczki, pięknej, magicznej, poetyckiej, refleksyjnej. I jednym, i drugim spodobają się niesamowite ilustracje autora. Zachęcam do przeczytania. Zaginął księżyc, a to dla ludzi wielkie nieszczęście. Znajduje go na szczęście mały chłopiec i zaczyna się nim opiekować. Z czasem ta dziwna para staje się nierozłącznymi przyjaciółmi. Ale przecież jest niemożliwe, aby inni ludzie pozbawieni byli księżyca , zwłaszcza że jego nieobecność na niebie zupełnie wytrąci ich z równowagi. Staną się zimni i samotni, zaczną  panikować, będą przerażeni. Aby sobie pomóc, rozpoczną produkcję dużych świecących kul, i zawieszą je w najróżniejszych miejscach. Ale i to nie pomaga. Tymczasem u chłopca też się zaczyna źle dziać. Koledzy w szkole coraz rzadziej z nim rozmawiają, mama nawet nie dostrzega jego niezwykłego przyjaciela, a tatę interesuje tylko, czy jest grzeczny.Chłopiec postanawia zwrócić księżyc… To niesamowita książka. Sporo w niej o szczęściu, jeszcze więcej o samotności, poświęceniu. Ważne w niej na równi z tekstem są ilustracje. W nich także kryje się wiele istotnych szczegółów. Czegoś w rodzaju dopowiedzeń. Jeśli po przeczytaniu książki będzie wam brakować chłopca i księżyca, a na pewno tak się stanie, sięgnijcie po inny utwór tego autora. Przeczytajcie także Dźwięki kolorów, na ilustracjach których pojawia się poznana para przyjaciół. To równie piękna opowieść. Jej bohaterką jest niewidoma dziewczynka podróżująca metrem od stacji do stacji. A każda stacja to inny świat. I każdy ten świat dziewczynka odkrywa dzięki swoim przewodnikom. Pływa z delfinami, opala się na grzbiecie wieloryba, fruwa z ptakami, wreszcie jedzie na stację, gdzie świat się kończy. Pokochacie książki Jimmy’ego...

"Mała Nina" - książka Sophie Schrrer
okładka książki "Mała Nina"
Aktualności
Komu przeszkadza "Mała Nina"?
Prawie 40 tysięcy osób żąda wstrzymania sprzedaży książki dla dzieci "Mała Nina". Uważają, że obraża uczucia religijne. "Wzbudzające kontrowersje fragmenty książki zostały pozbawione kontekstu, który jest tu bardzo istotny" – odpowiada wydawnictwo.

"Mała Nina" to  napisana przez Sophie Scherrer zabawna opowieść o dziewczynce, która przeżywa wiele przygód, marzy o śwince morskiej  i zastanawia się nad mnóstwem spraw, np. nad tym, czy istnieje niebo dla zwierząt. Komu przeszkadza "Mała Nina"? Jak informuje Gazeta Wyborcza, po roku od wydania ta popularna i ciesząca się dobrymi recenzjami  książka dla dzieci nagle zaczęła przeszkadzać wielu ludziom. "Żądamy wstrzymania sprzedaży i wycofania z dystrybucji książki – zaapelowało  Centrum Monitoringu Wolności Religijnej i Wolności Sumienia Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Ogłoszony w poniedziałek w internecie apel podpisało już prawie 40 tys. osób.  Zdaniem Ordo Iuris,  książka "zawiera opis profanacji Najświętszego Sakramentu, obrażający uczucia religijne chrześcijan, a w szczególności gorszący dzieci, do których książka jest skierowana."  Chodzi nie o książkę w ogóle, a o scenę z rozdziału „Gdzie jest Bóg?”, w której opisano przypadkowe zdarzenie: w trakcie  przepychanki  hostia upada na podłogę i przykleja się do buta jednej z bohaterek. Ostatecznie zawinięta w chusteczkę trafia do kosza na śmieci. Przeczytaj także : 4 najbardziej kontrowersyjne książki dla dzieci Dlaczego autorzy apelu domagają się wycofania książki ze sprzedaży? Czy nie wystarczyłoby, by osoby, których uczucia mogłaby obrazić,   po prostu jej nie kupowały ? Zdaniem aplikanta adwokackiego Macieja Kryczki  z Ordo Iuris to za mało. – Zachowanie, które  jest w niej opisane,  nosi znamiona czynu zabronionego, opisanego a art. 196  Kodeksu Karnego. Popełnienie takiego czynu niesie za sobą odpowiedzialność (w przypadku tego artykułu  KK grzywny lub nawet  do 2 lat pozbawienia wolności – przyp. red), a Kodeks Karny...

wierszyki na dzień babci i dziadka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka: znane, śmieszne, krótkie, wspólne dla dziadka i babci
Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka dziecko może wyrecytować lub wpisać do laurki. Są to krótkie rymowanki, które z pewnością wzruszą i rozbawią dziadków. Będą idealne dla przedszkolaków, ale zainspirują również starsze wnuki. Mamy też wierszyki dla maluszków na pierwszy Dzień Babci i Dziadka.

Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka wyrecytowane przez ukochanego wnuczka zawsze są najbardziej wartościowym prezentem. Z tej okazji przygotowaliśmy kilkanaście takich wierszy. Znajdziecie wśród nich śmieszne propozycje, które wywołają uśmiech na twarzy dziadka i babci, a także piękne i wzruszające, dzięki którym poczują się naprawdę wyjątkowo w dniu swojego święta.  Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Te wierszyki na Dzień Babci i Dziadka możesz przepisać z dzieckiem do laurki dla dziadków lub pomóc maluchowi nauczyć się ich na pamięć. Możesz też je  wydrukować  i wkleić do laurki lub zapisać w komputerze (telefonie) i wysłać e-mailem lub jako SMS.  Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka: Wierszyki na pierwszy Dzień Babci i Dziadka Krótkie wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Wiersze dla babci i dziadka (wspólne) Śmieszne wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Najpiękniejsze wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Znane wiersze o babci i dziadku  Wierszyki na pierwszy Dzień Babci i Dziadka Poniżej przedstawiamy proste, łatwe do zapamiętania wierszyki na pierwszy Dzień Babci i Dziadka od maluszka. Życzę Tobie, Babciu miła, byś zawsze szczęśliwa była! *** Życzę Ci, Babuniu, życia najdłuższego, pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego! *** Dla Dziadziusia od wnusia, by Dziadziuś męczyć się nie musiał, by długo żył i zdrowy był. *** Kocham mocno babcię, dziadka. To nie żarty moi mili. Dzisiaj im życzenia składam, By sto latek jeszcze żyli. Krótkie wierszyki na Dzień Babci i Dziadka Krótkie wierszyki będą idealne dla młodszych dzieci. Babcia i dziadek na pewno docenią pracę, jaką dziecko włoży w nauczenie się rymowanki.  Kiedy mama się gniewa i patrzy wzrokiem ponurym, jednym skinieniem ręki możesz dziadku odpędzić złe chmury. *** Moja babcia przyszła,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj