Terazjuwiesz2.jpg
mat. prasowe
Gry i zabawy

Moc dziecięcych pytań z „Teraz już wiesz” w Polsat JimJam

Serial „Teraz już wiesz” emitowany w Polsat JimJam pomaga zrozumieć dziecku świat. Bohaterowie bajki, Henio i Benek prawa fizyki czy biologii sprawdzają na własnej skórze – siadając za sterami samolotu, stawiając kroki na Księżycu, a nawet idąc do dentysty.

Twoje dziecko już jest na etapie zadania pytań? Jesteś już zmęczona jego ciągłym: „Dlaczego?”, „A po co?”, „Jak?”, „Skąd”, „Co to?”? Ciesz się, to znaczy, że prawidłowo się rozwija!

Zadawanie pytań jest dla dzieci sposobem na pozyskiwanie informacji o świecie. Kiedy zaczynają padać pytania, znaczy to po prostu, że dziecko stara się zrozumieć otaczającą je rzeczywistość i potrzebuje naszego wsparcia.

  • Ponadroczne dziecko zaczyna pytać „co to?”. Cierpliwie odpowiadaj, nawet kilkakrotnie, ponieważ dla dziecka jest to  droga do szybkiego przyswojenia wielu nowych nazw. Maluch może wiele razy spytać o to samo, zanim na stałe przypisze dane pojęcie do konkretnej rzeczy.
     
  • Starsze dzieci (już od ok. 3-4 lat) zaczynają zastanawiać się nad nieco bardziej skomplikowanymi kwestiami, a pytania przybierają formę: „Dlaczego?”, „Po co?” oraz „Jak?”. Ich treść wynika z faktu, że dziecko zastanawia się nad związkiem przyczynowo-skutkowym obserwowanych zjawisk.

Wielka moc dziecięcych pytań!

Zadawanie pytań rozwija procesy poznawcze oraz dostarcza wiedzy o otaczającym świecie. Co więcej, treść bardziej złożonych pytań może być dla rodzica świetną wskazówką dotyczącą tego, czym dziecko zaczyna się interesować. Jeśli najczęściej ciekawią go  zjawiska przyrodnicze albo zasady funkcjonowania domowych sprzętów, warto podtrzymywać te zainteresowania poprzez zapewnienie odpowiednich pomocy edukacyjnych.

Pytania mogą naprowadzić również na to, z czym dziecko ma problem oraz czego nie potrafi zrozumieć.
Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem o tragediach z telewizji?

Jak odpowiadać na dziecięce pytania?

  • Najlepiej jak najprościej, bez zbędnych szczegółów, ale tak, by zaspokoić ciekawość.
  • Warto również motywować dziecko do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi poprzez podsuwanie mu wskazówek i zachęcanie do podejmowania czynności, które mogą naprowadzić go na rozwiązanie nurtującego problemu.
  • Ważne też, by nie tylko wspierać dziecko w naukowych poszukiwaniach, pielęgnując jego ciekawość świata, ale także samemu przyjąć podobną postawę.  Okazją do wspólnego zadawania pytań może być na przykład wspólne czytanie książek. Po lekturze możemy rozpocząć dyskusję dotyczącą jej treści – zapytać o postaci występujące w historii, poszczególne fakty i sytuacje.
  • Gdy mamy problem z odpowiedzią na jakieś pytanie – warto szczerze przyznać się do tego przed dzieckiem. Kilkulatek powinien uświadomić sobie, że nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji będzie zachęcenie dziecka do wspólnego poszukiwania odpowiedzi – np. w internecie, telewizji lub w książkach.

„Teraz już wiesz” – edukacyjny serial w Polsat JimJam

Przykładem programu dla dzieci, który może okazać się wybawieniem dla rodziców zmęczonych pytaniami dziecka jest serial „Teraz już wiesz”. W każdym odcinku 5-letni chłopiec Henio i ciekawska małpka Benek w przystępny sposób wyjaśniają małym widzom wybrane zagadnienie z dziedzin takich jak fizyka czy biologia.
Każdą teorię sprawdzają bowiem na własnej skórze – siadając za sterami samolotu, stawiając kroki na Księżycu, a nawet idąc do dentysty.

Terazjuzwiesz3.jpg
mat. prasowe


Terazjuzwiesz1.jpg
mat. prasowe


Dzięki programowi mali widzowie dowiedzą się, jak poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania oraz przekonają się, że wiele prawdy tkwi w przysłowiu „Co dwie głowy to nie jedna”.

Henio i Benek wiedzą tak dużo o otaczającym świecie w dużej mierze dzięki temu, że potrafią ze sobą współpracować i prosić o pomoc innych. W serii gościnnie występują także naukowcy, którzy z łatwością rozwieją wszelkie niejasności.

Przygody zabawnego duetu, wyglądem przypominającego kultowe Muppety, dostarczą dzieciom dobrej zabawy, a przy okazji również cennej wiedzy o otaczającym świecie.

Serial „Teraz już wiesz” można oglądać w POLSAT JimJam od poniedziałku do piątku o 7:35 i 16:35.

Terazjuzwiesz.jpg
mat. prasowe


Rozwiąż quiz: Jak dziś dałabyś sobie radę w podstawówce?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

hugo, lupa, informacja prasowa
Aktualności
Hugo, co to znaczy? - nowy program dla dzieci od 2 września w POLSAT JimJam
Zapraszamy do oglądania nowego programu dla dzieci na antenie Polsat JimJam.

POLSAT JimJam od 2 września rozpocznie emisję „Hugo, co to znaczy?” - nowego programu dla przedszkolaków, zawierającego elementy filozofii podanej w bardzo atrakcyjny i przystępny dla maluchów sposób. Serial został stworzony w oparciu o wielokrotnie nagradzane książki popularyzatora filozofii wśród dzieci i dorosłych, Oscara Brenifiera. „Hugo, co to znaczy?” to piękna wizualnie, zabawna, zaskakująca i wartościowa podróż po krainie abstrakcyjnych pojęć i ważnych pytań . Program udowadnia, że filozofia nie ma nic wspólnego z nudą czy powagą, i że jest zbyt fajna, aby czekać na nią, aż się dorośnie.    Główny bohater serii - Hugo, jak wszystkie dzieci, jest niezwykle dociekliwy i  ciekaw otaczającego go świata. Zainteresowany wszystkim, co się dookoła niego dzieje, chce poznać sens wszelkich napotykanych zjawisk. Chłopiec zastanawia się, dlaczego czasami czujemy się smutni, co tak naprawdę oznacza czegoś się uczyć i czy świat o poranku będzie wyglądał tak samo jak wtedy, gdy kładliśmy się spać. Hugo dzieli się swoimi odkryciami z przyjaciółmi, którzy zgłębiają zadany przez niego temat i opowiadają o swoich przemyśleniach. A wszystko to w otoczeniu przepięknej grafiki, bo to właśnie obrazki przychodzą często z pomocą, gdy trudno jest nam coś zrozumieć.   Pełen humoru, ciepła i zabawy świat Hugo nie dostarcza jednak gotowych odpowiedzi.  Bohaterowie „Hugo, co to znaczy?” dzielą się przemyśleniami na dany temat, a następnie pytają małych widzów, co oni sami myślą o poruszanej sprawie. Maluchy uczą się w ten sposób dostrzegać wiele różnych stron jednego zagadnienia, tolerować poglądy innych ludzi i wyciągać wnioski, na podstawie uzyskanych informacji. Celem programu jest zachęcanie szkrabów do zadawania pytań, a rodziców do prowadzenia rozmów z dziećmi i pomagania im w zrozumieniu świata....

ankieta w przedszkolu
Fotolia
Aktualności
"Byłam w szoku, gdy zobaczyłam tę ankietę w przedszkolu"- relacja mamy
W jakim celu pyta się matkę o jej intymne sprawy? Jakie to ma znaczenie dla dyrekcji przedszkola?

Gdy zapisujemy dziecko do przedszkola, zazwyczaj wiąże się to między innymi z wypełnieniem różnych ankiet. Większość z nich jest w pełni zrozumiała: gdzie dziecko mieszka, czy choruje na jakieś przewlekłe choroby, czy ma alergię na konkretne produkty. Są też pytania o to, jak maluch lubi spędzać czas, czy ma ulubione bajki, ukochane potrawy. To wszystko świadczy o zaangażowaniu  przedstawicieli przedszkola w opiekę nad dzieckiem, w próbie nawiązania dobrej relacji i sprawianiu dziecku drobnych przyjemności w postaci np. ulubionego deseru. Trudno zrozumieć Są jednak pewne pytania, których zadawanie zastanawia . Czemu ma służyć wiedza o intymnych sprawach opiekunów dziecka? Posłuchajcie tej mamy Cary Puick: "Mąż wypełniał ankietę do przedszkola, a ja miałam tylko sprawdzić, czy wszystko wypełnił poprawnie. Gdy wzięłam kartkę do ręki, zauważyłam pytanie, które wprawiło mnie w złość!  - W jaki sposób urodziłaś dziecko – siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie?   Nie mogę zrozumieć, po co dyrekcji przedszkola taka wiedza?" Tyle się mówi o tym, by nie dzielić kobiety na te, które rodzą naturalnie i na te, u których w wyniku różnych sytuacji medycznych, trzeba było przeprowadzić cesarskie cięcie . Poród to poród, a jeżeli dziecko jest w pełni zdrowe i rodzaj porodu nie wpłynął w żaden sposób na jego zdrowie, dlaczego matka ma informować kogokolwiek o tym, w jaki sposób rodziła? Dyrekcja placówki wyjaśniła, że "dziecko urodzone poprzez cesarskie cięcie, może mieć jakąś traumę narodzin, której pracownicy przedszkola powinni być świadomi, bo to może mieć wpływ na rozwój dziecka." Dzieci po cc są bardziej wrażliwe? Znany amerykański uczony T.Brazelton zwrócił kiedyś uwagę na to, że dzieci rodzone poprzez cc są bardziej wrażliwe, a ten rodzaj porodu ma wpływ na samopoczucie dziecka, jego...

Skąd się biorą dzieci - jak to wytłumaczyć dziecku?
Adobe: Prostock-studio
Wychowanie
Skąd się biorą dzieci – jak to wytłumaczyć dziecku?
Skąd się biorą dzieci? Każdy rodzic musi prędzej czy później odpowiedzieć na to kłopotliwe pytanie, które ukształtuje przyszłą wiedzę o seksualności naszego dziecka. Jak to zrobić? Przede wszystkim szczerze, otwarcie, bez wstydu i odpowiednio do wieku malucha.

Skąd się biorą dzieci? Każdy z nas zadał kiedyś to pytanie, więc to naturalne, że nasze dzieci prędzej czy później zadadzą je nam. W czasach, kiedy podtekst seksualny jest obecny nawet na bilbordach, aż trudno zrozumieć, dlaczego wciąż mamy kłopoty w mówieniu o seksualności – bardzo przecież istotnej sferze naszego życia. Edukacja seksualna, zdaniem specjalistów, to kluczowy element prawidłowego rozwoju. Kiedy najlepiej zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksualności? Psychoterapeutka Magdalena Pikulska ze Scanmed Multimedis podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie , by od najmłodszych lat budować w nim zdrowy obraz seksualności. Zainteresowanie seksem u czterolatka lub sześciolatka nie powinno niepokoić rodziców – powinni oni czuć, że to szansa, by rozpocząć edukację. Kiedy powiedzieć dziecku, skąd się biorą dzieci? Na pytanie, kiedy powiedzieć dziecku, skąd się biorą dzieci, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko jest inne: jedne będą się interesowały tą tematyką wcześniej, inne później. Tak jak każdy rodzic może mieć inne podejście. Niektórzy będą czekać, aż dziecko samo o to zapyta, a inni będą chcieli podjąć ten temat wcześniej, by przekazane informacje nie były wyssaną z palca historią o bocianach i kapuście. Najważniejsze, żeby udzielane przez rodzica odpowiedzi były nie tylko prawdziwe, ale i dostosowane do wieku i zdolności percepcyjnych dziecka. Inne informacje można przekazać 2-letniemu dziecku, a inne 6-letniemu. Maluszkowi najczęściej wystarczy informacja, że kiedyś był w brzuchu mamy. Starszakowi można przekazać więcej wiadomości, np.: dziecko wydostaje się na świat z macicy, która znajduje się w brzuchu mamy. Należy pamiętać, że dziecko, zadając pytanie, skąd się wzięło na świecie, chce zaspokoić swoją ciekawość i nie pyta o nasze osobiste doświadczenia seksualne. Skąd się biorą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak