Nauka jazdy na nartach
AdobeStock
Gry i zabawy

Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach? Podpowiadamy!

Małe dzieci pędzące beztrosko na nartach to uroczy widok. Zanim jednak zabierzesz malucha na stok warto dobrze się przygotować!

Nauka jazdy na nartach może być świetną zabawą, a także sposobem na spędzenie zimowego urlopu. Warto jednak pamiętać, że narty to nie tylko rozrywka, ale i urazowy sport. Wyprawa na stok z dzieckiem powinna być dobrze przemyślana i wymaga odpowiednich przygotowań.

Kiedy ośla łączka?

Zazwyczaj dzieci narciarzy swoją przygodę z tym sportem zaczynają dość wcześnie. Zdania ekspertów w tym temacie są podzielone, ale najczęściej szkolenia pod okiem instruktorów zaczynają 4-latki. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, by naukę rozpoczęło młodsze dziecko. Wiele zależy od samego maluszka. Jeśli chcesz, by twa pociecha rozpoczęła przygodę z nartami, musisz o tym pomyśleć już na etanie wyboru kierunku urlopowego. Ważne, by wybranie miejsce oferowało jednocześnie trasy dla rodziców (jeśli jeździcie), jak i trasy niebieskie i ośle łączki. W przypadku malutkich dzieci niektóre lokalizacje oferują tzw. babylifty (taśmociągi stosowane w żłobkach narciarskich). Ważna jest także odległość stoków od miejsca zamieszkania. Maluch może się szybko męczyć i jak to z dzieckiem wszytko może się wydarzyć. Zrób koniecznie rozeznanie, jak daleko jest lekarza czy apteki (szczególnie, jeśli wybierasz się za granicę).

Jak wybrać narty dla dziecka?

Na stoku najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego maluch musi być odpowiednio przygotowany. Jaki sprzęt będzie potrzebny?

  • narty (powinny być o 5-10 cm krótsze niż wzrost dziecka) - koszt około 300 zł;
  • wiązania z dziecięcymi z bezpiecznikami o skali wypięcia 1-6 (zależnie od wagi i sprawności fizycznej).
  • buty narciarskie (wybierz buty dopasowane, a nie na zapas) - koszt około 200-300 zł;
  • kask (od 31 grudnia 2011 roku wszystkie dzieci do 16 roku życia muszą jeździć w kasku);
  • gogle lub okulary narciarskie, które ochronią oczy przed słońcem.

Sprzęt możesz zakupić w sklepie, na giełdzie, wypożyczyć w miejscu zamieszkania lub przy stoku (pamiętaj, aby wybrać ten mało używany).

W co ubrać dziecko na narty?

To, co musisz jeszcze kupić przed wyjazdem, to stój narciarski. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, na spokojnie sprawdź ofertę w sklepach i internecie. Możesz wybrać kombinezon lub komplet spodnie i kurtka. Muszą one być wykonane z materiałów termicznych, wodoodpornych, kurtka musi mieć kołnierz przeciwśnieżny, kieszenie, odblaski, ściągacze. Rękawiczki muszą być ciepłe, wodoodporne i nie za duże (by mieściły się w kieszeniach), dla mniejszych dzieci lepsze są te z jednym palcem. Bieliznę i skarpety wybierzmy sportowe, ze specjalnych materiałów termicznych. Dlaczego nie bawełna? Bawełna chłonie wilgoć i zatrzymuje ją, gdy dziecko się spoci, mokra koszulka czy skarpetki będą bardzo niewygodne i mogą sprzyjać przechłodzeniu organizmu.

Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?

Warto przed wyjazdem zacząć uczulać dziecko na zasady panujące na stoku tzw. biały kodeks, czyli regulamin narciarski Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Chodzi nie tylko o przepisy, ale kontrolę szybkości, szacunek dla innych użytkowników stoku narciarskiego, wytyczne odnośnie wyprzedzania i kulturalną zabawę. Jazdy na nartach może uczyć rodzic, jednak jeśli masz wątpliwości lepiej zainwestować w instruktora (koszt ok. 60 zł za godzinę). Specjalista nauczy odpowiedniej techniki i pomoże uniknąć złych nawyków. Warto malucha zapisać na grupowe zajęcia, gdyż będzie to dla niego bardziej atrakcyjna forma. Przed wyjazdem upewnij się, czy tam, gdzie jedziecie, są grupy dla dzieci (w grupie powinno być nie więcej niż 10 dzieci). Koniecznie sprawdźcie też kwalifikacje instruktora.

Jak wygląda nauka jazdy na nartach? Gdy dziecko pozna już podstawowe zasady bezpieczeństwa, zaczyna naukę od... upadania. Jest bardzo ważna, bo dzięki niej dziecko dowie się, w jaki sposób przewracać się, by nie zrobić sobie krzywdy. Następnie uczy się też podchodzenia na nartach pod górkę, zjeżdżania pługiem, hamowania, a dopiero na samym końcu skręcania. Gdy zacznie sobie radzić z tymi czynnościami, czeka go wjazd na wyciągu i pierwsze próby zjazdów.

Nie tylko wysokie góry

Warto wiedzieć, że powstaje coraz więcej sztucznych stoków, które umożliwiają naukę jazdy na nartach nie tylko w sezonie zimowym. Punkty takie powstają w parkach lub w okolicach dużych miast. Igrzyska Olimpijskie przypominają także, że narty to nie tylko carving. Skoki narciarskie niestety można trenować tylko w określonych miejscach. Za to doskonałym wyborem mogą być narty biegowe, gdyż potrzebny nam jest tak naprawdę sprzęt i śnieg. W tym przypadku obowiązują trochę inne zasady. Narty biegowe dzieci, najlepiej, aby były nie dłuższe niż 10-15 cm od wzrostu, ważna także jest łuska na narcie, która dodatkowo zapewni lepszą przyczepność podczas nauki i zabaw, a nie zniechęci do dalszej nauki. Jeśli chodzi o kijki, to najprostszy sposób ich dobrania to przymiarka pod pachę lub trochę krótsze.

Wasze dzieci w tym roku spróbują jazdy na nartach? A może pierwsze próby mają za sobą? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także: 

Czy ferie zimowe w mieście są nudne? [SONDA ULICZNA]

snowboard dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Snowboard dla dzieci: jaka jest najlepsza deska snowboardowa? (i czy nadaje się dla 3-latka?)
Snowboard dla dzieci to coraz bardziej popularny sport, choć jazda na snowboardzie kojarzy się jeszcze głównie z młodzieżą. Tymczasem deska snowboardowa nadaje się już dla przedszkolaka! Dzieci świetnie radzą sobie na śniegu, warunkiem jest jednak dobry, dopasowany do wieku snowboard. Uwaga, specjaliści nie polecają deski snowboardowej dla 3-latka!

Być może zastanawiasz się, czy snowboard nadaje się dla dzieci w każdym wieku. Jeśli oglądasz w sieci filmiki z dziećmi jeżdżącymi (po mistrzowsku!) na deskach, możesz odnieść wrażenie, że deska snowboardowa dla 3-latka to świetny pomysł. Ale snowboard to dość wymagający sport i nie należy zbyt wcześnie wsadzać dziecka na deskę. Snowboard dla 3-latka: nie za wcześnie? Instruktorzy zalecają, by z nauką jazdy na desce wstrzymać się do 5-6 roku życia . Dopiero w tym wieku dziecko jest dostatecznie sprawne ruchowo i ma odpowiednią podzielność uwagi. Warto też wiedzieć, że dopiero dzieci w wieku szkolnym zaczynają traktować jazdę na snowboardzie jak sport, a nie jak zabawę. Deska snowboardowa dla dziecka: jaką wybrać? Nie da się ukryć, że snowboard dla dzieci to dość kosztowny sport. Podstawą jest dobrej jakości deska snowboardowa. Podczas zakupów zwróć uwagę na: szerokość deski (stopy dziecka ubrane w buty snowboardowe i postawione tak jak do jazdy nie powinny wystawać poza granice snowboardu) flex, czyli miękkość deski (dla dzieci poleca się miękkie deski, które ułatwiają naukę balansowania ciałem) rdzeń (najlżejsze snowboardy dla dzieci posiadają rdzeń z tworzywa sztucznego) Deska snowboardowa dla dziecka powinna po postawieniu na ziemi  sięgać maluchowi do brody . Obliczając długość snowboardu, można też skorzystać z prostego wzoru: długość deski = waga dziecka – 20 + 100. Co jeszcze kupić na snowboard dla dziecka? O ile deskę snowboardową możesz wypożyczyć, to z butami nie jest już tak łatwo. Buty w wypożyczalni mogą być zdeformowane i nie trzymać nóg, co utrudni naukę, a nawet może doprowadzić do kontuzji. Koniecznie kup przedszkolakowi nowe buty snowboardowe dopasowane do jego stopy i w odpowiednim rozmiarze (w palcach powinno być trochę luzu!). Co jeszcze przyda się na snowboard dla...

nauka jazdy na nartach dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Nauka jazdy na nartach dla dzieci
Nauka jazdy na nartach dla dzieci – prowadzona przez rodziców bywa wyzwaniem. Z kolei korzystanie ze szkółek jest kosztowne. Podpowiadamy, na co się zdecydować.

Chcesz nauczyć dziecko jazdy na nartach? Masz dwie opcje : jeśli jesteś naprawdę dobrym narciarze, podstaw możesz uczyć samodzielnie. Jeśli jednak słabo sobie radzisz na deskach, lepiej oddać malucha w ręce profesjonalistów. Dowiedz się, co cię czeka przy samodzielnej nauce jazdy na nartach dla dzieci i z czym liczyć się, gdy postanawiasz oddać dziecko do szkółki. Spis treści: Kiedy zaczynać naukę Zalety i wady oddania dziecka do szkółki Jak samodzielnie uczyć dziecko Pierwsze kroki Wybór stoku do nauki jazdy Od czego zacząć Kiedy zaczynać naukę jazdy na nartach dla dzieci Z punktu widzenia rozwoju dziecka, najlepszy moment zaczyna się po 6. roku życia . Wtedy układ kostny, więzadłowy i stawy dziecka są już gotowe na obciążenia, jakie powstają podczas jazdy na nartach. Z drugiej strony na stokach widzi się mnóstwo maluchów w wieku 3, 4 i 5 lat, które nieźle sobie radzą. Zatem: kiedy zacząć szkolenie dziecka? To zależy... Jeśli twój trzy- czy czterolatek jest bardzo sprawny fizycznie, nie ma wad postawy (np. koślawości stóp czy kolan), naukę jazdy na nartach można zacząć nawet w tak młodym wieku. Współczesne narty carvingowe bardzo to ułatwiają – łatwiej się na nich skręca i mniej obciążają nogi dziecka. Bardzo ważne też będzie nastawienie dziecka – jednemu będzie się chciało uczyć, innemu wcale. I warto to wziąć pod uwagę i nie zmuszać malca do ćwiczeń. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna Z dzieckiem mniej sprawnym albo z wadami postawy z nauka jazdy na nartach lepiej zaczekać do 6. roku życia, a do tego czasu posłać je do dobrego rehabilitanta, który skoryguje istniejące wady. Zalety i wady oddania dziecka do szkółki narciarskiej Z doświadczenia wiem, że to rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Choć sama jestem instruktorem narciarstwa, moje dzieci korzystały z nauki w...

ubezpieczenie narciarskie
Adobe Stock
Czas wolny
Ubezpieczenie narciarskie: koszt, co obejmuje
Ubezpieczenie narciarskie naprawdę warto wykupić zwłaszcza na wyjazd za granicę. W razie wypadku na stoku pokryje koszty zwiezienia z trasy i leczenia.

Jedziesz na narty z rodziną, a może wysyłasz dziecko na zimowisko? Koniecznie kup ubezpieczenie narciarskie – nie jest to duży koszt, a ochroni przed niemałymi wydatkami , które poniesiesz, jeśli ktoś z was uszkodzi się na stoku. To naprawdę nie fanaberia, a po prostu koszt, jaki należy wliczyć w wyjazd na narty, czy snowboard, zwłaszcza wtedy, gdy jedziecie za granicę. Spis treści: Co jest ważne przy kupnie polisy Składowe ubezpieczenia narciarskiego Czego nie obejmuje zwykłe ubezpieczenie narciarskie Koszt ubezpieczenia narciarskiego Dlaczego EKUZ nie wystarczy Co jest ważne przy kupnie polisy narciarskiej Zanim kupisz ubezpieczenie narciarskie (zrobisz to online lub w oddziale ubezpieczalni), odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą ci wybrać odpowiednią opcję polisy. Dokąd jedziecie na narty? Na wyjazd w Polsce nie potrzebujesz droższej polisy. Na wyjazd narciarski za granicę, aby mieć spokój, trzeba kupić polisę minimum na 40'000 Euro. Zobacz: Gdzie jechać na narty z dziećmi w kraju i za granicą Poziom zaawansowania narciarskiego Zaawansowani narciarze są mniej narażeni na urazy niż początkujący. Dlatego, jeśli jesteście doświadczonymi narciarzami i snowboardzistami, ryzyko, że zrobicie sobie coś poważnego, jest niższe – polisa może opiewać na kwotę minimalną kosztów leczenia. Początkujący powinni wykupić polisę opiewającą na wyższą kwotę kosztów leczenia. Zobacz: Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach Czy chcesz ubezpieczyć ewentualną utratę sprzętu narciarskiego? Można to zrobić. Jeśli ktoś ukradnie ci twoje narty, odzyskasz ich wartość z polisy. Jeśli chcesz wypożyczyć narty z wypożyczalni, upewnij się, że wypożyczalnia je ubezpiecza. Jeśli nie, ty poniesiesz koszt sprzętu, jeśli ktoś go ukradnie w okresie, gdy ty z nich korzystasz. Będziesz trzymać się tras, czy skusisz się na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz