Niekończąca się historia, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy

Nie kończąca się historia – recenzja książki

Tę opowieść dedykuję wszystkim, którzy książki kochają tak jak Bastian Baltazar Buks, bohater Nie kończącej się historii Michaela Ende, chłopiec zaniedbywany przez owdowiałego ojca, nielubiany przez kolegów, bardzo samotny i chyba bardzo nieszczęśliwy.

Muszę wam coś wyjaśnić. Drugi miesiąc wakacji postanowiłam przeznaczyć  na książkowe remanenty. Napiszę o tym, co przeoczyłam, o czym zapomniałam, a powinnam pamiętać, czego nie zdążyłam, a także o tych książkach, które już sami możecie przeczytać, bo po prostu do nich dorośliście. Napisałam też o pisarzach, o których każdy czytelnik powinien coś wiedzieć.

Zaczynamy zatem nadrabianie zaległości. Najpierw będzie o Bastianie z książki Michaela Ende. Któregoś dnia Bastian wchodzi do antykwariatu i dostrzega książkę, o której zawsze marzył. To Nie kończąca się historia. Zaczął czytać i nagle sam znalazł się w opisywanym świecie. A trzeba powiedzieć, że był to świat niezwykły, baśniowy, fantastyczny. Autor nazwał tę niekończąca się krainę Fantazjaną i zaludnił postaciami, których próżno szukać w realu i innych utworach. Zmusił tym samym naszą wyobraźnię do solidnej pracy.

Akcja powieści rozgrywa się dwutorowo. W świecie znanym wam również, czyli tym realnym, żyje sobie dziesięcioletni Bastian, półsierota, trochę grubasek, trochę niezdara, który zupełnie nie może sobie poradzić z dość brutalnym otoczeniem. Schronienia szuka więc w książkach. Jak już wspomniałem wcześniej, któregoś dnia trafia na książkę, która zaprowadza go do świata Fantazjany, krainy znajdującej się na progu katastrofy, a właściwie zagłady. Uratować ją może zgodnie z przepowiednią młodzieniec o imieniu Atreju. 

Bastian czyta tę książkę i nie może się od niej oderwać. Do tego stopnia, że w pewnej chwili Fantazjana i jego wciąga w swoje sprawy, chłopak fizycznie znajdzie się w samym centrum wydarzeń. Spotka też w tej dziwnej krainie przyjaciela.

Czytaliśmy tę książkę niby dla chłopców całą rodziną. I każdemu z nas się podobała, choć żeński rodzaj w tej naszej gromadce wyraźnie przeważa. Zatem książka dla wszystkich, dużych małych, żeńskich, męskich. Zajrzyjcie i wy do Fantazjany, nie pożałujecie. Jedno, co mi przeszkadzało, to pisownia wyrazu nie kończąca. Przyzwyczaiłam się już do pisania nie z imiesłowami razem.

Nie kończąca się historia
Autor: Michael Ende
Tłumacz: Sławomir Błaut
Ilustratorka: Marta Blachura
Wydawca: Znak

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Książki obrazkowe ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, pamięć i logikę...
Fotolia
Gry i zabawy
Co czytać, gdy nie umie się jeszcze czytać?
Książki obrazkowe pozwalają dziecku poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Jakie jeszcze zalety mają książki obrazkowe, spytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Co to jest książka obrazkowa (z ang. picture book)? Nie mamy dobrego polskiego terminu na określenie bardzo specyficznego rodzaju książki dla dzieci. Bo używając terminu „książeczka obrazkowa”, nie mamy na myśli książeczki dla najmłodszego czytelnika. To znaczy takiej z narysowanym ptaszkiem i podpisem „ćwir, ćwir” czy właśnie „ptaszek”. Nie dlatego, że deprecjonuję ich wagę, przecież są niezwykle potrzebne w rozwoju dziecka, ale dlatego, że mówimy o specyficznych książkach, które wymyślono całkiem niedawno. I są naprawdę wspaniałe! Otóż książka obrazkowa to książka przedstawiająca najczęściej równolegle, to znaczy nie linearnie, wiele różnych potencjalnych fabuł, bohaterów, ich przygód, i to wyłącznie za pomocą obrazka, np.  "Wielki piknik", „Miasteczko Mamoko”, czy seria o ulicy Czereśniowej.   Picture bookami nazywa się też takie książki, w których ilustracja pełni nadrzędną funkcję. Owszem jest tekst, ale dopełnia on rysunki, np. „Kłopot” Iwony Chmielewskiej. Rzeczywiście w książkach obrazkowych nie ma opowiadającego tekstu, bo to zadanie rysunków. Wiele z nich wydano na tak wysokim poziomie edytorskim, że są one jak dzieła sztuki (np. "Dom" z ilustracjami Roberto Innocentiego ), z którymi obcowanie rozwija człowieka niezależnie od wieku. Bo książki obrazkowe są dla małych i dużych czytelników.   Niektórzy rodzice, widząc książkę bez tekstu, stają się nieufni. Jeśli nie ma tekstu, to nie ma treści. Ależ jakiej treści nie ma? Jest, tylko nie jest ona wydrukowana! Ta treść jest potencjalnie zawarta w obrazkach, które składają się z wielu szczegółów. I to, co jest cudowne w książkach obrazkowych, żeby tę treść dostrzec, należy włożyć trochę wysiłku, a nie tylko się pogapić i omiatać wzrokiem strony. Trzeba uruchomić oko,...

Ewilan z dwóch światów, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Ewilan z dwóch światów – recenzja serii książek dla dzieci
Najpierw pojawiła się Wyprawa, po niej Granice Lodu, a na końcu Wyspa Przeznaczenia. Tak powstała pierwsza część sagi o Ewilan, córce wielkich magów żyjącej w dwóch równoległych światach.

Na Ziemi Camille, adoptowana córka nadętych mieszczuchów francuskich, w Gwendalavir Ewilan. Powstała trzymająca w napięciu opowieść fantasy autorstwa Pierre’a Bottero, nauczyciela, pedagoga, a wreszcie pisarza. Na dalsze części trzeba trochę poczekać. Mam nadzieję, że niedługo. Jak już wspomniałam, bohaterką jest fiołkowooka Camille Duciel, zamieszkała w Paryżu. Jest mądra, oczytana, bez trudu posługuje się greką i łaciną. Ma oddanego przyjaciela Salima, czarookiego chłopca obdarzonego poczuciem humoru, wielkiego wrażliwca i gadułę. Nic tylko się cieszyć szczęściem, choć nie ma się czym cieszyć, bo rodzice niezbyt się przejmują swoja jedynaczką. Poza tym któregoś dnia dziewczynka odkrywa, że posiada zdolność podróżowania do światów równoległych dzięki Wyobraźni, a właściwie Sztuce Rysunku. I nie jakiejś tam zdolności plastycznej, ale umiejętności malowania własnej wyobraźni (dowiecie się  o co chodzi, gdy sięgniecie po książkę). Wkrótce się też okaże, że Camille to tak naprawdę Ewilan Gil’Sayan z Gwendalavir, ewakuowana na Ziemię w czasie wojny, córka dwojga Rysowników, nadzwyczajnych magów, a nie bogatych paryskich mieszczuchów. Teraz dziewczynka musi podjąć życiowa decyzję. Weźmie udział w misji ocalenia swojej ziemi przed drapieżnymi Ts’żeracami, a także Raisami, co chcą podbić Gwendalavir, i piratami… A trzeba powiedzieć, że historia jej kraju i rodu jest wyjątkowo skomplikowana. W tomie drugim zatytułowanym Granica Lodu Ewilan z przyjaciółmi będą wędrować po Gwendalavir. I będą mieć pełne ręce roboty. Muszą uwolnić Skrzepłych Wojowników, muszą uratować świat przed TS’żercami, musza się zmierzyć z potworami, muszą sobie wreszcie poradzić sami ze sobą. Nawet gdy dotrą do Granic Lodu, nie będą bezpieczni. Wiele spraw wyjaśni się w Wyspie Przeznaczenia . Tam Ewilan z przyjaciółmi odkryją...

Doktor Muchołapski, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Doktor Muchołapski: fantastyczne przygody w świecie owadów - recenzja książki
Muchołapskiego poznałam w 1957 roku. Miałam trzynaście lat, byłam uczennicą pierwszej klasy liceum i okropnie się obraziłam na tatę, że mnie, osobie dorosłej daje w prezencie taką książkę.

Niby tata tłumaczył, że Muchołapski ma mnie zachęcić do biologii, której nie znosiłam, że to książka o pozytywizmie, o pochwale nauki, pracy, tolerancji, ale to było okrutne rodzicielskie tłumaczenie. Gdyby wtedy powiedział, że to książka o facecie, który ucieka przed własnym ślubem, przeczytałabym ją w ciągu jednego wieczora, ale ojciec nie wpadł na to, bo on Muchołapskiego wielbił przecież nie za to, że zrejterował. Dostał książkę w prezencie jako nastolatek i bardzo cierpiał, że w czasie wojny zaginęła. Dość już tych sentymentalnych wspomnień, pora pogadać o Muchołapskim. We wstępie użyłam tajemniczego dla was słowa pozytywizm. Żeby nie zanudzać, wyjaśnię tylko, że działo się to w XIX wieku, a pisarze tego okresu chwalili w swoich książkach pracę, naukę, równe dla wszystkich prawa. Inaczej, chcieli powiedzieć, że najwyższy czas skończyć z cierpieniem, wzdychaniem do księżyca. Trzeba się zwyczajnie wziąć do roboty, bo daleko się nie zajedzie. Ta książeczka też jest pochwałą nauki, ale bez zbędnego wymądrzania się. Napisana jest tak, aby każdy czytelnik od razu po zakończeniu lektury zaczął marzyć o życiu przynoszącym innym korzyści, aby oddał się intelektualnej przygodzie. No bo czyż nie jest przygodą badanie owadów? Ale gdzie przygoda, zapytacie zapewne. Odpowiadam. Muchołapski, aby być bliżej badanych, zmniejsza się do wielkości zwykłej ważki, dzięki czemu więcej widzi, więcej rozumie, a nawet czuje. Któregoś razu trafia na przykład na łąkę w Tatrach, gdzie obserwuje z bliska życie i zwyczaje  owadów. Jest tak zafascynowany swoją nową pasją, że zapomina nawet o własnym ślubie. Czesław Miłosz, który w dzieciństwie również ukochał tę książkę, tak po latach napisał: Doktór Muchołapski pomógł mi w moim sprzeciwie wobec dorosłych, którzy zamiast cenić zajęcia poważne, jak na przykład kolekcjonowanie owadów, wolą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj