Zabawa ciastoliną/ Play-Doh
materiały prasowe Play-doh
Gry i zabawy

Play-Doh – sposób na nudę i na rozwój wyobraźni

Nuda w przypadku dzieci może rodzić negatywne emocje. Niekiedy nuda jest pretekstem do działania. Czy wyobraźnia ma wpływ na rozwój dziecka? Jak ciastolina Play-Doh rozwija wyobraźnię?

Zastanówmy się przez chwilę – czym jest nuda? Czy zawsze oznacza coś złego? Patrząc na dziecko, które nie wie, co ze sobą zrobić, możemy powiedzieć, że nuda to samo zło. Nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli dziecko się nudzi, to prędzej czy później – może coś wymyślić. Rodzice nie zawsze muszą interweniować i organizować czas dziecku. Czasami wystarczy usiąść i poobserwować.
Niekiedy jednak nuda wprowadza dziecko w bardzo zły nastrój. Staje się marudne, płaczliwe, złe i nie potrafi sobie poradzić z tymi emocjami. W takich sytuacjach warto rozwijać w dziecku jego wyobraźnię.

Technologia na nudę

Niestety, czasami sięgamy po sposób, który z pozoru jest najlepszy – włączamy telewizor, komputer lub podajemy dziecku tablet. To rozwiązanie "wyłącza" myślenie dziecka, usypia jego wyobraźnię i nie daje dojść do głosu kreatywności. Młody człowiek ma gotowy, ruchomy obrazek i historię, którą ktoś wymyślił. Nie ma w niej miejsca na pomysły dziecka.

Moc wyobraźni

Wyobraźnia to prawdziwa moc. Moc tworzenia, wymyślania i radzenia sobie z problemami. Moc, która daje nam natchnienie do zabawy i rozwoju własnych możliwości. Dzięki niej stajemy się pewniejsi siebie, bardziej pomysłowi i gotowi na nowe wyzwania.
Uruchamianie wyobraźni to pierwszy krok, aby coś zbudować, narysować lub ulepić. To fundament naszego myślenia i późniejszego działania. Jak możemy sprawić, aby rozbudzić wyobraźnię u dziecka?

Wyobraźnia, zabawy plastyczne i ciastolina Play-Doh

Ktoś kto wymyślił kredki, farby i masy plastyczne był geniuszem. Dzięki tym – na pozór bardzo prostym przedmiotom – możemy urzeczywistnić nasz świat wyobraźni. Ciastolina Play-Doh, którą łatwo modelować i jest odpowiednia już dla dwulatka, umożliwia tworzenie najdziwniejszych i najbardziej szalonych pomysłów.
Zrobienie stworka do zjadania kurzu, ulepienie robota, który spełnia marzenia, wróżkę w różowej sukience i z zielonymi włosami, pomarańczowego psa w biało-fioletowe kropki lub kota na kwadratowych łapkach – to doskonała zabawa dla całej rodziny. Dzięki niej pogłębiamy więzi i stajemy się sobie bliżsi. Zalety, które ciastolina Play-Doh daje dzieciom są nieocenione.
Przede wszystkim, ciastolina pozwala na rozwój zdolności manualnych, poprzez wałkowanie, wycinanie, rolowanie i ugniatanie. Ponadto, dziecko ćwiczy palce i w przyszłości sprawniej będzie władało kredką, flamastrem i długopisem. Najważniejsze jednak, że dzięki tworzeniu ludzików i stworków z ciastoliny – rozbudza swoją wyobraźnię – daje przemówić swojej kreatywności.
Rozwijamy w dziecku samodzielne myślenie i kreatywność. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie w życiu. W  Życiu, które będzie pełne nasyconych barw – jak ciastolina Play-Doh.  A nuda nie będzie problemem – stanie się natchnieniem.
Jeżeli mamy wrażenie, że nasze inspiracje się wyczerpały – zawsze możemy skorzystać z małej podpowiedzi na www.akademia-playdoh.pl lub na profilu Play-Doh na facebook.com. Zabawa Play-Doh odkrywa przed dziećmi wiele możliwości i nie pozwala na nudę.

Zobacz, jak ulepić motyla z Play-Doh.


Zobacz więcej pomysłów na zabawy z Play-Doh.

A Ty, co dziś ulepisz?


UWAGA: Przy zakupie w polu komentarza wpisz hasło: babyonline

Kit i Kate
materiały prasowe
Gry i zabawy
Niewidzialny przyjaciel i krasnoludki w szafie, czyli o sile i znaczeniu dziecięcej wyobraźni
Czy wiesz, że wyobraźnia ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju dziecka? Dowiedz się, dlaczego i poznaj sposoby na rozwijanie dziecięcej wyobraźni.

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona” – te słowa o niezwykłej sile fantazji wypowiedział sam Albert Einstein. Dla jej rozwoju szczególnie ważne jest dzieciństwo – to wtedy maluchy bawią się w kreowanie świata „na niby”. Wyobraźnia jest nieodłącznym elementem dorastania i trudno przecenić korzyści, jakie płyną z  myślenia magicznego oraz fantazjowania zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Niewidzialny przyjaciel i krasnoludki w szafie Twoje dziecko ma niewidzialnego przyjaciela , z którym rozmawia, a w dodatku opowiada o nim tak, jakby istniał naprawdę? Twierdzi, że w szafie mieszkają krasnoludki, a zabawki w pokoju ożywają, kiedy nikt na nie patrzy? Opowiada niesamowite historie o przygodach jakie spotkały je w szkole? To zupełnie normalne i nie ma żadnych powodów do niepokoju! Dzieci, pomimo że zazwyczaj zdają sobie sprawę, iż to jedynie wytwór ich wyobraźni, czerpią radość z udawania, że jest inaczej. Takie zachowanie pomaga im rozwinąć kreatywne myślenie . W dodatku wyobraźnia jest nieocenioną bronią w walce ze stresem. Niewidzialny przyjaciel może pomóc rozładować napięcie powstałe w wyniku nowej, nieznanej maluchowi sytuacji i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa . Siłą dzieci jest ich zdolność udawania i myślenia magicznego. To dzięki niej łatwiej im stawiać czoła nowym problemom i pokonywać lęki.   O rozwoju dziecka naukowym okiem Jean Piaget, szwajcarski psycholog, ceniony na całym świecie twórca teorii rozwoju poznawczego, uznał myślenie magiczne za stały element rozwoju dzieci. Jest on typowy dla tzw. stadium przedoperacyjnego, czyli etapu w rozwoju poznawczym dzieci w wieku od 2 do 7 roku życia. To wtedy pociechy przypisują przedmiotom i zwierzętom ludzkie cechy. W tym wieku typowe jest także myślenie, że...

LEGO
Aktualności
Dziecięca kreatywność nie zna granic – czym jest nowa zabawa LEGO Kronkiwongi?
Jak rozwijać w dzieciach kreatywność i wyobraźnię? Wystarczy zestaw klocków i wolność tworzenia. LEGO zaprasza wszystkie dzieci i ich rodziców do zabawy Kronkiwongi, której celem jest celebracja kreatywności.

Głównym celem zabawy jest rozwijanie w dzieciach kreatywności i wyobraźni . Aby pokazać, że ich fantazja nie zna granic, firma LEGO zorganizowała akcję Kronkiwongi . Dzieci otrzymały specjalny zestaw klocków w różnych kolorach i kształtach i zostały poproszone o stworzenie z nich konstrukcji według własnego pomysłu. Do Kronkiwongi nie potrzeba instrukcji . Tego słowa nie można znaleźć w żadnym słowniku. Kronkiwongi nie da się zdefiniować. Jest to coś, co pojawia się w dziecięcej głowie, coś co można sobie wyobrazić, a potem zbudować.   Czym jest akcja Kronkiwongi? - Kronkiwongi to ogólnoświatowa akcja pokazująca, w czym tkwi największa wartość zabawy klockami LEGO - w niebywałej eksplozji kreatywności , która ma miejsce zawsze, kiedy dzieci zaczynają budować - mówi Joanna Starzycka - Nogaj, Brand Marketing Manager w LEGO Polska. - Kronkiwongi udowadnia, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic . Dla jednego Kronkiwongi to stwór, którego okulary mają małe, słodkie wafelki od lodów, inne dziecko mówi, że ma mnóstwo pomysłów na Kronkiwongi, ale zobaczy je na żywo dopiero wtedy, gdy zbuduje z klocków LEGO. Przeczytaj:   Jak ważna jest zabawa z dzieckiem Zobacz Kronkiwongi dzieci z całego świata W calu dotarcia do jak największej liczby dzieci i ich rodziców, powstała seria filmików pokazujących dzieci bawiące się Kronkiwongi. Autorzy dzielą się rezultatami unikalnego i kreatywnego doświadczenia, do którego nie było napisanego wcześniej scenariusza. Dzieci z różnych krajów i różnych kultur zostały zaproszone, aby zbudować Kronkiwongi z klocków LEGO. Kamera odwiedzała je w domach. Poproszono je także, aby wyjaśniły, co to jest Kronkiwongi. Zadano im wiele pytań m.in. jak wygląda, jakie wydaje dźwięki, jak się rusza, jak mówi, do czego jest przydatne. Ich tak różne od siebie i zarazem niesamowite wypowiedzi złożyły się na...

prezent dla przedszkolaka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent dla przedszkolaka: pomysły na tani prezent (upominki od 20 zł)
Prezent dla przedszkolaka powinien rozwijać jego umiejętności intelektualne i ruchowe, ale być też po prostu fajną zabawką. Wybrałyśmy najlepsze pomysły na prezent dla przedszkolaka – nie dość, że kreatywne, to jeszcze tanie. To wymarzone upominki dla dziewczynek i chłopców w wieku 3-5 lat.

Prezent dla przedszkolaka musi sprostać jego wymaganiom. A przecież przedszkolak znajduje się w jednej z najbardziej energetycznych faz rozwoju. Robi niesamowite postępy, jeżeli chodzi o sprawność fizyczną i rozwój społeczny. Wszędzie go pełno, tak samo, jak jego zabawek, które leżą porozrzucane po całym domu. Jaki prezent kupić dla przedszkolaka, kiedy wydaje ci się, że dziecko wszystko już ma? Oto nasze pomysły na upominki, które nigdy nie wychodzą z mody i zawsze dają dzieciom dużo frajdy. Spis treści: Pomysły na prezent dla przedszkolaka Najlepsze prezenty dla przedszkolaka: Prezent dla 3-latki: Tablica Świnka Peppa Prezent dla 3-latka: Ciastolina Play-Doh Prezent dla 4-latki: Wózek dla lalek i lalki bobasy lub mikrofon do nagrywania piosenek Prezent dla 4-latka: Wóz strażacki i kręgle Prezent dla 5-latki: Interaktywny jednorożec Luna Prezent dla 5-latka: Gra Operacja lub Gra Twister Pomysły na prezent dla przedszkolaka Prezent dla przedszkolaka warto dobrze przemyśleć. Jeśli nie wiesz, co kupić dla 3-latka, 4-latka czy 5-latka, rozważ zabawki: edukacyjne – dzięki nim dziecko może poznawać budowę człowieka, różne kraje, zwierzęta, może to być np. interaktywny globus, memory ze zwierzętami lub pojazdami, puzzle, interaktywne gry z alfabetem, tematycznymi zagadkami; rozwijające zdolności manualne – ciastolina, farby, kolorowanki, przeplatanki, mozaiki; uczące logicznego myślenia – sortery, puzzle, układanki, klocki, proste gry; odzwierciedlające świat dorosłych – zestaw małego lekarza, stolarza, dentysty, sklep; rozwijające sprawność ruchową – piłka, rower; muzyczne – dziecięce instrumenty muzyczne. Najlepsze prezenty dla przedszkolaka Jeśli wybierasz prezent dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj