Alergia kontaktowa u dzieci - co uczula najczęściej?
Czy wiesz, że uczulać mogą nawet swetry, zatrzaski i kalosze? Alergia kontaktowa dotyczy najczęściej dorosłych, ale dzieci także są na nią narażone.
Alergia kontaktowa dotyka najcześciej dorosłych, jednak czasem przydarza się także dzieciom. Alergeny wnikają wówczas do organizmu nie wraz z jedzeniem albo przez drogi oddechowe, lecz przez skórę.
Podobnie jak pyłki czy uczulający pokarm stawiają na równe nogi układ immunologiczny i prowokują go do odpowiedzi. W przypadku alergii kontaktowej tą odpowiedzią są zmiany zapalne na skórze: od łagodnych, polegających na lekkim zaczerwienieniu, po uciążliwe, ze swędzącymi pęcherzami i sprawiającymi ból rankami.
Przeczytaj także: 6 najczęstszych wysypek u dzieci
Uczulać może niemal wszystko, jednak na szczęście nikt nie jest uczulony na wszystko naraz. Co może wchodzić w grę?
Uczulenie na nikiel
Na skórze twojego dziecka pojawiły się dziwne, czerwone zmiany ? Przypomnij sobie, w co było ostatnio ubrane. Zdarza się, że pojawiające się na ramionkach albo brzuchu czerwone kropki, są pamiątką po zatrzaskach.
Nietypowa (bo w kształcie prostokąta) zmiana na plecach może być śladem po klamerce od szelek, która przylegała do ciała, gdy małemu wiercipięcie zadarła się koszulka.
Zapięcia, haftki, klamry od pasków, guziki i nity od dżinsów, tanie bransoletki, kolczyki i pierścionki zawierają nikiel - metal, który często powoduje alergię kontaktową u dzieci.
Płyn do kąpieli dla niemowlaka - sprawdź opinie
Uwaga!
Zmiany spowodowane kontaktem skóry z niklem mogą pojawić się nie tylko w miejscu przylegania, ale także na całym ciele.
Uczulenie na barwniki
Alergię kontaktową mogą powodować m.in. barwniki, zwłaszcza te używane do farbowania włókien syntetycznych.
Na ogół powodują zmiany pod pachami, na szyi, w pachwinach, pod kolanami , czyli tam, gdzie materiał przylega do skóry, a dziecko się najbardziej poci.
Uczulenie na gumę
Uczula również guma, a raczej niektóre...