co robić z dzieckiem w domu jesienią
Coccodrillo
Gry i zabawy

7 pomysłów na kreatywne zabawy jesienią

Gdy za oknem szaleje wiatr lub pada deszcz, nasze pociechy głównie spędzają czas w domu. Nie chcemy jednak, aby ich jedyną rozrywką były godziny spędzone przed telewizorem. Jak spędzać jesienne wieczory z dziećmi? Oto pomysły na kreatywne zabawy!


Dzieci są wyjątkowe, bo mają fantastyczną wyobraźnię, dzięki której potrafią stworzyć cuda i niesamowite historie. My jako rodzice możemy jak najlepiej wykorzystać ten czas, pokazując dziecku nowe zabawy i aktywności. Warto zachęcać pociechę do obcowania ze sztuką, gdyż taka wiedza może pomóc w ocenie tego, do czego maluch będzie miał predyspozycje w przyszłości. Poza tym malowanie lub wycinanki  kształtują w dziecku wrażliwość, kreatywność i umiejętność abstrakcyjnego myślenia. A przede wszystkim to wspaniały pomysł na wspólne spędzanie czasu! Wykorzystaj nasze propozycje i zachęć dziecko do artystycznej aktywności w czasie jesiennych wieczorów!

1. Budowanie

Często mamy w domu przedmioty, które wydają się niepotrzebne lub stare. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że można podarować im drugie życie. Wykorzystaj rzeczy, które normalnie trafiłyby do kosza i stwórz z nich ekozabawki, które będą nie tylko ekologiczne, ale przy okazji, darmowe! Możesz np. zrobić model samochodu, używając do tego pudełka po soku i kilku nakrętek. Gdy rozetniesz karton w odpowiedni sposób, twoja pociecha będzie mogła schować do środka różne bagaże, takie jak flamastry czy kredki. Wówczas wasz pojazd stanie się designerskim piórnikiem! Jeśli szukasz inspiracji do stworzenia ciekawych prac artystycznych, skorzystaj z gotowych szablonów do pobrania na Kids Art Kids, gdzie dowiesz się, co jeszcze możesz zrobić wspólnie z dzieckiem.

co robić z dzieckiem w domu jesienią
Coccodrillo

2.  Czytanie książek

Gdy za oknem szaleje wiatr, lubimy spędzać czas w domu, w towarzystwie kubka gorącej herbaty oraz ciekawej lektury. Tego typu zwyczaje warto przekazywać również naszym pociechom. Dla dziecka będzie to naturalne, że w jego otoczeniu są książki. Pokazujmy je dzieciom w czasie zabawy, wspólnie je oglądajmy i omawiajmy poszczególne scenki. Dla przedszkolaka to ogromna dawka wiedzy, która pozwoli mu lepiej zrozumieć świat i która wzbogaci jego słownictwo. Dlatego oswajajmy dzieci z książkami, z ich kształtem, z tym, że przewraca się kartki, że w środku są rysunki. Wzmacniajmy w naszych dzieciach przekonanie, że z książką też można się dobrze bawić. Tym bardziej, że rynek literatury dla dzieci jest bardzo urozmaicony i każdy (nie tylko dzieci, ale i dorośli) może w nim znaleźć coś dla siebie - od wesołych historyjek z ulubionymi bohaterami, aż po bogato ilustrowane pozycje.

co robić z dzieckiem w domu jesienią
Coccodrillo

3. Malowanie i projektowanie

Tworzenie prac plastycznych to świetna propozycja na kreatywną zabawę, która wciągnie każdego malucha. Podczas niej dziecko rozwija zdolności manualne, uczy się rozładowywać złe emocje, a także rozwija wyobraźnie i osobowość. Chcesz zachęcić dziecko do malowania farbami? Rozłóżcie w pokoju dużą folię lub specjalną matę, którą będzie można umyć, a następnie przygotujcie wszystkie, potrzebne akcesoria. Pozwól maluchowi na twórczą ekspresję – niech stworzy to, co mu się zamarzy! Możesz też kupić specjalne kolorowanki z postaciami z ulubionych kreskówek. A gdyby tak stworzyć coś naprawdę unikalnego? Możecie skorzystać z szablonu dostępnego na Kids Art Kids i zaprojektować własną zawieszkę na drzwi do pokoju lub zakładkę do ulubionych książek. Napiszcie na nich coś zabawnego – lub swoje imię i nazwisko, by wszyscy wiedzieli, do kogo należą te fantastyczne przedmioty!

pomysły na zabawy z dzieckiem jesienią
Coccodrillo

4. Muzyka

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko będzie miało poczucie rytmu i słuch muzyczny? O ile ta druga umiejętność jest raczej wrodzona, o tyle z poczuciem rytmu jest jak z jazdą na rowerze – można się go nauczyć poprzez rozmaite ćwiczenia. Warto zachęcać malucha do obcowania z muzyką, ponieważ nie tylko rozwija ona zmysł słuchu, ale ma też niebagatelne znaczenie w nauce mowy. Rozpoznawanie i zapamiętywanie dźwięków służy temu, aby malec nauczył się je wyodrębniać, a potem powtarzać. Maluch może się ich uczyć, grając na cymbałkach, tamburynie lub marakasie. Gdy na dworze zimno, można rozgrzać się przy energetyzującej muzyce. Nastawcie płytę z piosenkami, podczas słuchania których trzeba wykonywać różne "wygibasy" i bawcie się! Gdy twoje dziecko nauczy się rytmu, tym chętniej będzie powtarzać coraz to bardziej zaawansowane kroki.

co robić z dzieckiem w domu jesienią
Coccodrillo

5. Nauka

Gry pamięciowe, puzzle, układanki z alfabetem – maluchy uwielbiają uczyć się poprzez zabawę. Długie jesienne wieczory to doskonały moment na to, by zachęć dziecko do poznawania alfabetu poprzez władanie kolorowych literek w odpowiednie otwory lub zaproponuj, że wspólnie ułożycie puzzle. Tego typu zabawa kształtuje w dziecku zdolność logicznego myślenia, a także wzmacnia małą motorykę i pamięć. Pamiętaj jednak, by ich wielkość i rodzaj układanki były dostosowane do wieku dziecka. Dzięki układankom pamięciowym, maluch nauczy się dostrzegania różnic i rozwiązywania problemów, co z pewnością przyda mu się w dorosłym życiu. Innym, jeszcze bardziej kreatywnym pomysłem na naukę alfabetu jest pisanie palcami na wysypanej mące lub kaszy manny. Zobaczysz, że twoja pociecha będzie się przy tym świetnie bawić, a jak wiadomo nauka jest najfajniejsza wtedy, gdy... nie wiesz, że to nauka. :)

co robić z dzieckiem w domu jesienią
Coccodrillo

6. Wchodzenie w role

Tego typu zabawa uczy dziecko funkcjonowania w społeczeństwie. Gdy maluch podrośnie, będzie stawiał pierwsze kroki w innych grupach społecznych – wśród rówieśników i kolegów. Zabawa z wchodzeniem w role może mu pomóc przy adaptacji w przedszkolu, a jak wiadomo, jest to szczególnie trudny okres dla dzieci i rodziców. Oprócz tego, aby dobrze odnaleźć się w grupie, trzeba wiedzieć, jakie reguły w niej panują. Tego właśnie brzdąc może nauczyć się podczas zabawy z wchodzeniem w role. To także doskonała okazja, by przećwiczyć z dzieckiem różne „trudne” sytuacje, takie jak np. konflikt z rówieśnikiem. Aby lepiej wrzuć się w daną rolę, możecie wykorzystać różne akcesoria, takie jak drewniane kukiełki, które lepiej zobrazują emocje drzemiące w maluchu. Można też zamienić się rolami – wykorzystując drewniane wąsy twoja pociecha będzie mogła udawać np. tatę. Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, dlatego będzie to dla nich niezapomniana frajda!

co robić z dzieckiem w domu jesienią
Coccodrillo

7. Zabawa

Twórcze zabawy doskonale rozwijają wyobraźnię, dlatego dostarcz maluchowi akcesoria do tworzenia takie jak np. kolorowy papier, klej, masa papierowa, plastelina, glina czy gotowe szablony do wycinania, pomagają tworzyć niesamowite rzeczy. Ale prawda jest też taka, że czasami każdy rodzic potrzebuje chwili oddechu. Wtedy przydają się różnego rodzaju zabawki edukacyjne. Warto sięgać po te, które są zrobione z ekologicznych materiałów i które wspierają kreatywność dziecka. Dzięki swojej prostocie pobudzają i dają dziecku szansę na poszukiwanie nowych sposobów zabawy. Jesteście gotowi na nowe, kreatywne wyzwania? Do dzieła!

co robić z dzieckiem w domu jesienią
Coccodrillo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kreatywnych zabaw z dzieckiem?
Zajrzyj:
Kids Art Kids kreatywną platformę Coccodrillo

Kids art kids
Coccodrillo

 

Zabawki edukacyjne w Lidlu
AdobeStock
Zakupy
Teraz w Lidlu superzabawki w ekstra cenach!
Drewniane układanki, puzzle, magnesy - znajdziecie wszystko, czym przedszkolaki uwielbiają się bawić.

Lidl znowu postanowił rozpieścić nasze dzieci, umieszczając w swojej ofercie fantastyczne zabawki. Uwielbiamy Lidla za to, że dba nie tylko o to, by produkty dla dzieci były ładne i bezpieczne, lecz także porządnie wykonane i wspierające rozwój. W tym tygodniu prawdziwa gratka czeka zwłaszcza rodziców, którzy wychowują swoje dzieci w duchu Montessori . Zobaczcie, jakie propozycje zabawek znajdziecie w popularnym dyskoncie (i nie tylko!). Magnesy na lodówkę, puzzle magnetyczne Od dziś możecie upolować w Lidlu różne układanki magnetyczne, w tym jednorożca, astronautę, dinozaura i syrenkę. A jeśli wasze dzieci interesują się już literkami, zainwestujcie w zestaw liter magnetycznych w pudełku. Z doświadczenia wiemy, że kolorowe magnesy to świetny sposób na uratowanie niejednego obiadu… Wystarczy ponaklejać je na lodówkę, a zajmą malucha na tyle długo, że nie będzie nam co chwila przerywał, gdy akurat przygotowujemy posiłek. Z uwagi na wielkość elementów, zabawki te polecane są dla dzieci powyżej 3. roku życia . Drewniane układanki edukacyjne Jeśli tylko macie taką możliwość, zawsze starajcie się wybierać drewniane zabawki zamiast plastikowych. Są z reguły ładniej i solidniej wykonane, dzięki czemu posłużą dłużej, a gdy już wasze dzieci z nich wyrosną, będziecie mogli przekazać je dalej. Obecnie w Lidlu dostępne są trzy świetne drewniane układanki – zestaw zawierający literki do nauki alfabetu, zestaw z liczbami do nauki dodawania i odejmowania oraz drewniany zegar. Właściwie wszystkie idealnie nadają się dla dzieci w wieku przedszkolnym . Układanka części ciała Ta drewniana układanka warstwowa pojawia się w Lidlu co jakiś czas i wciąż sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. To fantastyczna zabawka, która pozwala dziecku zrozumieć, z czego składa się ciało człowieka . Do ułożenia jest kilka warstw – od...

klocki układanki
Adobe Stock
Rozwój
Układanki z klocków to świetna zabawka, jeśli jest dobrze dobrana do wieku dziecka
Te zabawki nie tylko poprawiają sprawność małych paluszków, ale również rozwijają wyobraźnię i uczą myślenia. Które są najbardziej odpowiednie dla twojego maluszka?

Pierwszymi klockami piankowymi, także takimi z układanek może bawić się już niemowlę. Muszą być jednak lekkie i odpowiedniej wielkości, by malec bez trudu wziął je do rączki, ale nie mógł ich połknąć. Wykonane z nietoksycznych materiałów , bezpieczne i atestowane, najlepiej w żywych kolorach. Na prawdziwą zabawę klockami i układanki przychodzi czas, gdy maluch skończy rok. Wtedy warto mu kupić większy zestaw. Zobacz też: Najlepsze klocki dla dzieci w różnym wieku [Poradnik] Na początek klocki sensoryczne To klocki plastikowe, których nie łączy się, lecz ustawia w wieżyczki. Mają różnorodną fakturę i ruchome elementy, które przyciągają uwagę malca, rozwijają wyobraźnię i stymulują pracę rąk. W każdym klocku jest też coś, co można przycisnąć, przekręcić, wyciągnąć . Stymulują różne zmysły dziecka: dotyk, wzrok, słuch. Sprawdzą się też najprostsze układanki, które początkowo maluch będzie traktował jak zbiór elementów, ale z czasem odkryje, że służą do czegoś jeszcze. Nasza rada: Ich zaletą dla najmłodszych jest to, że każdym z nich można się bawić jak osobną zabawką. Pokazuj smykowi, jak można je inaczej wykorzystać! Klocki drewniane Są doskonałe do stawiania pierwszych, choćby tych najskromniejszych, dwuelementowych budowli. Jedynym „minusem” klocków drewnianych jest to, że budowle z nich stworzone łatwo niechcący zburzyć, ale i to będzie dla dziecka świetną nauką... cierpliwości . Niektóre dzieci je uwielbiają. W zestawach znajdują się klocki o różnych wielkościach i kształtach, z których dwulatek chętnie zbuduje domek czy drogę. Dodatkowym atutem jest to, że są wykonane z naturalnego materiału. Z drewna robione są też niektóre układanki – z cyferkami, literkami, a la puzzle. Nasza rada: Poszukaj koniecznie takich klocków, które są pomalowane ekologicznymi farbami! Inne mogą być...

Przedszkolak bawi się zabawką Fisher Price
materiały prasowe
Gry i zabawy
4 pomysły na zabawę z przedszkolakiem
Kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów to jedne z najbardziej pożądanych umiejętności we współczesnym świecie. Warto więc zacząć je ćwiczyć już u kilkulatka. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Choć wymienione umiejętności wydają się bardzo „poważne” i „za trudne”, by opanował je kilkulatek, tak naprawdę jednak nauczysz je malucha w bardzo prosty i szybki sposób. Jak? Oczywiście przez zabawę! Jeśli chcesz, aby Wasze wspólne zabawy były jeszcze ciekawsze i by Twoja pociecha zdobyła jeszcze więcej nowych umiejętności, weź udział w konkursie i wygraj 1 z 20 zabawek od Fisher-Price!   W co bawić się z przedszkolakiem? 1. Labirynt. Znalezienie wyjścia z labiryntu to jeden z najlepszych sposobów trenowania zdolności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Labirynt możesz narysować dziecku na kartce, wydrukować go z bezpłatnie dostępnych zasobów znajdujących się w Internecie, a nawet ułożyć z klocków czy kartonów w ogrodzie i wspólnie z dzieckiem spróbować znaleźć z niego wyjście. 2. Puzzle. Układanie obrazka z małych części ćwiczy nie tylko koordynację ręka–oko, lecz także zdolność logicznego myślenia oraz tworzenia całości z danych elementów. Możesz oczywiście kupić gotowe puzzle, ale możesz także przygotować je wspólnie z dzieckiem. Wystarczy, że potniecie na kawałki widokówkę, a później spróbujecie ją ułożyć. Samodzielne stworzenie puzzli pozwoli Ci bez trudu dopasować poziom skomplikowania układanki do wieku i możliwości dziecka. 3. Zagadki. Rozwiązując zagadkę, maluch będzie musiał połączyć ze sobą kilka informacji i wysnuć z nich właściwy wniosek, a to doskonała lekcja logicznego myślenia. Wspólnie ustalcie jakąś kategorię, np. zwierzęta, a następnie opisz dziecku jakieś zwierzątko, nie wymieniając jego nazwy, i sprawdź, czy maluchowi uda się odgadnąć, co masz na myśli. Następnie odwróćcie role – teraz niech dziecko opisuje zwierzę, a Ty zgaduj. Komu uda się odgadnąć więcej nazw zwierząt? 4. Programowanie. To zawód przyszłości, a jego podstaw...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj