książka od 4 roku życia
Gry i zabawy

Przygody misia Kazimierza. Bajki dla dzieci i niezupełnie dorosłych

Przygody misia Kazimierza to książka dla dzieci, która ożywia wiarę w to, że proste sprawy i radości mogą być najważniejsze, a zwykłe przedmioty, przyjaźń i ciepło są wszystkim, czego potrzebujemy.


Przygody misia Kazimierza. Bajki dla dzieci i niezupełnie dorosłych
Paulina Wilk
Ilustracje: Zosia Dzierżawska
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
Od 4. roku życia
Cena: 29,99 zł


Do Puchatka, Paddingotna, Uszatka dołączył Kazimierz paradujący w niebieskiej piżamce. Miś w książce Pauliny Wilk jest w stylu retro i bardzo dobrze, bo miś pluszowy powinien być trochę staroświecki, nieśmiały i wiedzieć co to znaczy kindersztuba. W tej opowieści Kazimierz nie przeżywa przygód "nie z tej ziemi". Autorka daje mu święty spokój, w dzisiejszych czasach rzecz potrzebna misiom, dzieciom, nie wspominając o dorosłych.

Kazimierz umie ucieszyć się drobnostkami – to jego klucz do spełnienia, a dla czytelnika sygnał, że w życiu realnym też jest to możliwe. Narracja Przygód Misia Kazimierza rozwija się leniwie, a emocje tytułowego bohatera zostały przedstawione z uwagą i empatią. Każdy z rozdziałów tworzy całość epizodyczną – Kazio zostaje lekarzem, bawi się w teatr, pływa w mydelniczce, pielęgnuje ogródek. Praktycznie wszytko dzieje się tu między dwójką bohaterów – Kazimierzem i Anią, która gości go w swoim domu i która wcale nie jest tyciutką dziewczyneczką, lecz dorosłą kobietą pracująca, malującą rzęsy, prowadzącą dom, spotykającą się z Karolem i przeglądającą katalogi z białymi sukniami. Jest więc też Przygodach o samotności i jej zażegnaniu. Ilustracje Zosi Dzierżawskiej świetnie tu pasują; przypominają obrazki ze starych książek, są stonowane kolorystycznie i "niezdarne", jakby namalowało je utalentowane dziecko.
Katarzyna Kubisiowska

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

A ja czekam to książka dla dzieci
Gry i zabawy
A ja czekam
Ta książka zachwyca od samego początku, czyli od okładki, która wygląda jak koperta (taka z okienkiem, urzędowa). Już się dobrze zapowiada, bo przecież na list też się czeka.

A ja czekam Davide Cali Ilustracje: Serge Bloch Hokus-Pokus Dla każdego Cena: 29,90 zł Więc książka jest o czekaniu, ale na rzeczy ważne w życiu. Dla dziecka jest to całus przed snem i Gwiazdka. Dla kogoś innego, starszego, to miłość, widok ukochanej, dziecko, wakacje z rodziną, ale też ktoś, kto po prostu zadzwoni do drzwi. To wzruszająca książka, uniwersalna, bo dla młodszych i starszych, odczytywana odpowiednio dla wieku. Dla dzieci czekanie wiąże się z ekscytacją, niecierpliwością, dla dorosłych – smutkiem i melancholią, bo czerwona nić – motyw przewodni książki – nieuchronnie prowadzi nas do... kłębka, czyli do końca. Skromnie zilustrowana, bo czarno-białymi i oszczędnymi rysunkami (autorstwa Serge’a Blocha – napisano o nim, że wpisuje się w tradycję Jeana-Jacquesa Sempé , ilustratora m.in. słynnej serii przygód Mikołajka), którym uroku dodaje odpowiednio udrapowana wełniana nić, jak prawdziwa. Jest jak linia naszego życia. I podążamy za nią. To drugie wydanie tej książki w Polsce. To dobrze, że znajdują się u nas czytelnicy, którzy ją doceniają.  

mama, dziecko, niemowlę, czytać, książka
Wychowanie
Jak i co czytać z dzieckiem?
W świat literatury warto wprowadzać dziecko jak najwcześniej - już od niemowlaka. Dziecko, które co dzień słucha bajek, ma szansę wyrosnąć na prawdziwego czytelnika. Zobacz, co czytać dzieciom w różnym wieku. I zacznij już dziś!

Dziecko, które często obcuje z książkami, ma bujną wyobraźnię, bogate słownictwo i większą wiedzę. Bawi się lepiej niż dzieci, którym dostarcza się gotowej telewizyjnej papki: potrafi zmienić patyk w wiosło, samolot lub lalkę. Jego głównie oglądający telewizję rówieśnik zaś potrzebuje coraz doskonalszych zabawek, które i tak szybko go nudzą. Z małym czytelnikiem łatwiej jest też rozmawiać, przekonywać go do różnych spraw i pokonywać codzienne kłopoty. Dobro i zło, kłótnia i pogodzenie, pomoc, współczucie – wszystko to przerabiacie bowiem najpierw "na sucho", czytając, jak radzą sobie w podobnych sytuacjach bohaterowie opowieści. Zrób test i sprawdź, czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię Wybierając książki, sięgaj zarówno po klasyczne pozycje, jak i po literaturę współczesną. Te dawne książki wprowadzają dziecko w świat, który minął, ale przecież stanowi to nasze korzenie. Nowsze – częściej odwołują się do codziennych dziecięcych doświadczeń. Pierwsze wyprawy w świat literatury pokazują maluchowi, że czytanie to ciekawa sprawa. Mają ogromny wpływ na wzbogacanie języka i inteligencję dziecka . Rozwój mowy zależy w dużym stopniu od środowiska, w jakim niemowlę się wychowuje – czyli od tego, jak dużo i często dorośli do niego mówią i jak bogatego używają przy tym słownictwa. Sprawdź, dlaczego warto czytać dziecku Jak czytać z niemowlakiem? Możesz czytać już pięcio-, sześciomiesięcznemu dziecku. To czas na rytmiczne wierszyki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, świetna jest seria wydawnictwa Muchomor z klasycznymi wierszowankami ("Jadą, jadą misie", "Ptaszek z Łobzowa"). "Lokomotywa" Tuwima – z jej "buch, pufff i ufff" – też na pewno spodoba się maluchowi! W tym wieku ważne są kolorowe, przyciągające uwagę ilustracje. Wybieraj książeczki bogate...

IBBY, nagroda Książka Roku 2015
Fotolia
Aktualności
And the Winner Is...
Filmowcy mają Oscara, a twórcy książek dla dzieci m.in. tytuł "Książka Roku" przyznawany przez międzynarodową organizację IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. Polska Sekcja IBBY nagrodziła polskich pisarzy i ilustratorów (za 2015 rok). Świętujemy razem z nimi.

Marzy mi się, by było tak jak na oscarowej gali: sala koncertowa, czerwone dywany, jupitery, mnóstwo ważnych gości, a do tego transmisja w telewizji, informacje w radiu, wywiady w prasie. Wierzę, że kiedyś tak będzie, teraz jest skromniej i na mniejszą skalę, ale na pewno równie świątecznie. Jest co świętować!  To nie tylko święto samych twórców książek dla dzieci, pisarzy i ilustratorów, ale także wydawców i wszystkich, którzy propagują czytelnictwo wśród dzieci (w tym roku nagrodę w tej kategorii otrzymała Fundacja "Jasne Strony" działająca na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci niewidomych i słabo widzących). Przez cały rok pracowali, by dzisiaj cieszyć się uznaniem i nagrodami (dla siebie i innych). To ważne wydarzenie również dla rodziców i bibliotekarzy – znak IBBY na okładce książki jest rekomendacją, dzięki której łatwiej wybrać dobrą książkę (noty o nagrodzonych tytułach można znaleźć na stronie www.ibby.pl). Od książki do nagrody Co roku na konkurs trafia mniej więcej dwieście tytułów. Jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach: dla pisarza (za książkę dla dzieci i osobno dla młodzieży), dla ilustratora (za książką obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną), za upowszechnianie czytelnictwa i promocję książki dla młodego czytelnika. Najpierw nominuje do nagrody, a spośród nominowanych wybiera tych, którym przyznaje cztery nagrody główne i co najmniej osiem wyróżnień. I tak od od 27 lat, bo pierwszy konkurs "Książka Roku" Polska Sekcja IBBY ogłosiła w 1988 roku. Czym kieruje się jury Jedno jury ocenia oryginalność fabuły, umiejętność rozbudzania ciekawości dziecka, walory estetyczne tekstu. Drugie jury – warsztat artystyczny, czy ilustracje ułatwiają zrozumienie narracji, prowokują do wielu interpretacji. And the winner is... To słowa, którymi na oscarowej gali...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj