
Zanim dziecko chwyci długopis tak jak dorosły: trzema palcami, albo zagra gamę na pianinie, najpierw czekają go miesiące ćwiczeń. Rozwój manualny dziecka (czyli mówiąc prościej: rączek, dłoni i palców malca) zawsze przebiega od ogółu do szczegółu – najpierw maluch ćwiczy mięśnie ramion, potem dłoni, dopiero na samym końcu, kiedy ruchy przedramion i dłoni staną się swobodne i płynne, wzrasta precyzja dziecięcych paluszków.
Do nauki pisania: kredki, farby, nożyczki
...To są właśnie najlepsi przyjaciele kilkulatka! Aby wyćwiczyć niewprawne dziecięce palce, trzylatka zachęcaj do swobodnego bazgrania na dużych arkuszach, a pięcio-, sześciolatka poproś o kolorowanie kolorowanek albo rysowanie po śladzie (taka zabawa to dobry wstęp do nauki pisania). Na początek daj malcowi do rączki grubą kredkę świecową, którą łatwo trzymać w ręce. Kup też farby do malowania palcami. Malowanie nimi sprawi dziecku radość i uwrażliwi koniuszki palców lub dłonie na dotyk. Nie musicie malować tylko na kartce papieru – również na podwórku kolorową kredą czy farbkami na np. jajkach. Możecie też wspólnie odświeżyć kuchenne krzesła (przyda się nietoksyczna farba i szeroki pędzel) albo – to absolutny hit! – namalować sobie na przedramionach modne tatuaże.
Na ćwiczenie dłoni: domowy masaż
Maluszek nie lubi rysować? Na szczęście możesz ćwiczyć jego dłonie w inny sposób. Zachęcaj dziecko do zabawy piłeczką z wypustkami, możesz również pokazać, jak wibruje twój telefon komórkowy – takie niecodzienne bodźce dotykowe skutecznie pobudzają receptory czuciowe w dłoniach. Korzystajcie ze słońca i jak najczęściej wychodźcie do piaskownicy: zagniatanie mokrego piasku albo przesypywanie suchego między palcami to świetne ćwiczenie dla kilkulatka.
Nie przeszkadzaj w nauce
Jasne, kiedy ty zapniesz szybko wszystkie guziki i zawiążesz sznurówki w butach przedszkolaka, będzie i szybciej, i lepiej. Ale ciągłe wyręczanie czasem może zaszkodzić, bo maluch nie będzie miał szansy ćwiczyć dłoni i palców w codziennych sytuacjach. Zakładanie skarpetek czy zapinanie guzików to doskonałe ćwiczenia – wymagają precyzji ruchów, cierpliwości oraz zgrania pracy rąk z informacjami dostarczanymi do mózgu za pośrednictwem wzroku (tu jest guzik, tu dziurka, a tu paluszki), a więc wszystkiego, co będzie potrzebne przy rysowaniu, a później również pisaniu.