jak przygotować dziecko do przedszkola
Adobe Stock
Gry i zabawy

Wstęp do nauki pisania

Trzylatek umie już dobrze trzymać łyżkę, a nawet, ho, ho! – prawie zawsze trafia nią prosto do buzi. Ale jego palce i dłonie jeszcze muszą się dużo nauczyć.

Zanim dziecko chwyci długopis tak jak dorosły: trzema palcami, albo zagra gamę na pianinie, najpierw czekają go miesiące ćwiczeń. Rozwój manualny dziecka (czyli mówiąc prościej: rączek, dłoni i palców malca) zawsze przebiega od ogółu do szczegółu – najpierw maluch ćwiczy mięśnie ramion, potem dłoni, dopiero na samym końcu, kiedy ruchy przedramion i dłoni staną się swobodne i płynne, wzrasta precyzja dziecięcych paluszków.

 

Do nauki pisania: kredki, farby, nożyczki

...To są właśnie najlepsi przyjaciele kilkulatka! Aby wyćwiczyć niewprawne dziecięce palce, trzylatka zachęcaj do swobodnego bazgrania na dużych arkuszach, a pięcio-, sześciolatka poproś o kolorowanie kolorowanek albo rysowanie po śladzie (taka zabawa to dobry wstęp do nauki pisania). Na początek daj malcowi do rączki grubą kredkę świecową, którą łatwo trzymać w ręce. Kup też farby do malowania palcami. Malowanie nimi sprawi dziecku radość i uwrażliwi koniuszki palców lub dłonie na dotyk. Nie musicie malować tylko na kartce papieru – również na podwórku kolorową kredą czy farbkami na np. jajkach. Możecie też wspólnie odświeżyć kuchenne krzesła (przyda się nietoksyczna farba i szeroki pędzel) albo – to absolutny hit! – namalować sobie na przedramionach modne tatuaże.

 

 

Na ćwiczenie dłoni: domowy masaż

Maluszek nie lubi rysować? Na szczęście możesz ćwiczyć jego dłonie w inny sposób. Zachęcaj dziecko do zabawy piłeczką z wypustkami, możesz również pokazać, jak wibruje twój telefon komórkowy – takie niecodzienne bodźce dotykowe skutecznie pobudzają receptory czuciowe w dłoniach. Korzystajcie ze słońca i jak najczęściej wychodźcie do piaskownicy: zagniatanie mokrego piasku albo przesypywanie suchego między palcami to świetne ćwiczenie dla kilkulatka.

 

 

Nie przeszkadzaj w nauce

Jasne, kiedy ty zapniesz szybko wszystkie guziki i zawiążesz sznurówki w butach przedszkolaka, będzie i szybciej, i lepiej. Ale ciągłe wyręczanie czasem może zaszkodzić, bo maluch nie będzie miał szansy ćwiczyć dłoni i palców w codziennych sytuacjach. Zakładanie skarpetek czy zapinanie guzików to doskonałe ćwiczenia – wymagają precyzji ruchów, cierpliwości oraz zgrania pracy rąk z informacjami dostarczanymi do mózgu za pośrednictwem wzroku (tu jest guzik, tu dziurka, a tu paluszki), a więc wszystkiego, co będzie potrzebne przy rysowaniu, a później również pisaniu.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

chłopiec nie lubi pisania
Fotolia.com
Mama
Leniwe rączki? Nie! Poznaj przyczyny niechęci dziecka do rysowania i pisania
Wiadomo, jak ważne jest sprawne rysowanie i pisanie. Co jednak zrobić, gdy dziecko nie lubi kolorowanek, nienawidzi szlaczków, pisząc wciąż wychodzi za linię, a każde podejście do biurka traktuje jak karę? Podpowiadamy, jak zwiększyć moc niechętnych rączek.

A  jak awersja do literek – najczęstsze przyczyny kłopotów   Dziecka, które nie lubi rysować szlaczków ani pisać, nie należy posądzać o lenistwo czy złą wolę. Tylko akceptacja i obserwacja kilkulatka pomoże znaleźć przyczynę trudności. Czy na pewno odpowiednio trzyma ołówek? Niewygodny chwyt, także zbyt mocne lub za słabe oraz bardzo silne przyciskanie pisaków do papieru sprawiają, że pisanie i rysowanie staje się męką. Litery i rysunki są niewyraźne, nieprecyzyjne, stąd już bardzo blisko do porażki i zniechęcenia. Nie pozwól, aby twój pierwszak czy drugoklasista myślał o sobie, że nie daje rady i odmówił pisania, tylko pomóż mu wzmocnić paluszki .   B jak bardzo przyjemne ćwiczenia rączek Dobrymi przyjaciółmi ucznia powinny stać się guziki, plastelina, nożyczki i... śrubokręt. Pomogą usprawnić ręce, a?co za tym idzie, ułatwią pisanie, sprawią, że trzymanie ołówka czy długopisu przestanie być dla dziecka torturą. Oto kilka metod wzmacniania palców i dłoni:   Pisanie lub rysowanie w mące. Wsyp ją do brytfanki albo na dużą blachę do pieczenia i pozwól dziecku rysować, co zechce: serce, dom, prezent, który chciałoby otrzymać na Gwiazdkę itp.   Nawlekanie koralików. To wbrew pozorom mozolna praca. Ale jak piękne bywają jej efekty, np. w postaci bransoletki dla ukochanej przyjaciółki.   Kolorowanki i rysowanie po śladzie. Najlepiej bez odrywania ręki albo dwiema rękami naraz.  Odnawianie mebli. Możecie wspólnie odświeżyć kuchenne krzesła (pilnuj, by kupić nietoksyczną farbę) lub stół. Oryginalne meble są zawsze w cenie!   Wycinanie z papieru. Nieważne, łowickie kwiaty czy chmurka – ważne, by dać dziecku dobre narzędzie. Tępe nożyczki to mordęga i powód do buntu.   Wkręcanie i wykręcanie śrubek. Uwaga: wcale nie chodzi tu jedynie o?wciśnięcie przycisku...

dziecko, rysować, leworęczność, kredki
Panthermedia
Psychologia
A ja wolę lewą rękę
Twoje dziecko woli jeść, rysować i zapinać guziki lewą ręką? Przeczytaj, jak postępować, by nie zakłócić jego rozwoju.

Prawa czy lewa ręka? Zwykle już 7-miesięczne niemowlę chętniej używa jednej rączki (np. pokazuje nią, gdzie mama albo miś mają oczko), jednak dopiero między 3. a 5. rokiem można stwierdzić, której ręki dziecko używa zdecydowanie cześciej. To właśnie nią lepiej rysuje, sprawniej zapina guziki i nawleka koraliki. To w niej trzyma  ukochanego misia, nią sięga po widelec. Skąd się bierze leworęczność? Lewą stronę ciała kontroluje prawa półkula mózgu, prawą - lewa. Choć półkule mózgowe ze sobą współpracują, u każdego z nas jedna z nich jest „ważniejsza”.  Zwykle dominuje lewa, dlatego większość ludzi jest praworęczna. Leworęczność pojawia się wówczas, gdy dominuje prawa półkula mózgowa.  To, która półkula mózgowa  wysuwa się na prowadzenie, jest cechą dziedziczną, podobnie jak kolor włosów czy oczu (sprawdź,  co dziecko może odziedziczyć poza wyglądem  i leworęcznością). Wiele zależy jednak także od warunków rozwoju w okresie płodowym. Np. docierająca do nienarodzonego maluszka duża ilość testosteronu może  hamować rozwój lewej półkuli, a wtedy jej funkcje przejmuje prawa, co sprzyja leworęczności, która częściej występuje u chłopców.  Co robić, gdy dziecko jest leworęczne? Nie ma znaczenia, czy dziecko wybierze prawą, czy lewą rękę. Najważniejsze jest to, by nie zmieniać tego na siłę, bo można wówczas zakłócić jego rozwój. Zmuszanie leworęcznego dziecka , by pisało lub rysowało prawą ręką przynosi więcej szkody niz pożytku.  Dzieje się tak dlatego, że leworęczne dziecko na ogół lepiej słyszy na lewe ucho, ma silniejszą lewą nogę i sprawniejsze lewe oko. Jeśli skłonimy je, by używało prawej ręki, narobimy bałaganu i utrudnimy mu rozwój.   Bywa i tak, że bałagan robi się sam, np. maluch ma w dominującym oku  wadę wzroku...

zima, ręce, rękawiczki, śnieg
Panthermedia
Gry i zabawy
W co się bawić zimą?
Dziecko nie chce nawet słyszeć o stawianiu piątego w tym sezonie bałwana? Na szczęście zimą macie do wyboru mnóstwo zabaw, które na pewno mu się spodobają.

W co się bawić zimą na spacerze? Maluchowi w ciepłych butach i puchowej kurtce trudno się poruszać, jednak nawet w takim zimowym opakowaniu on po prostu kipi energią. Zobacz, co mu się spodoba. Gra w kolory Na dworze szaroburo (a w najlepszym przypadku biało), dlatego ty nie zapominaj o dostarczeniu dziecku barwnych wrażeń . Zabierz na spacer pęk czerwonych i żółtych wstążeczek (np. wyciętych z bibułki). Ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka. Korzyści z zabawy: Maluchy uwielbiają kontrastowe barwy. I bardzo dobrze – bo żywe kolory rozwijają wzrok . Osypywanie gałązek Kiedy spadnie świeży śnieg, poproś maluszka, aby stanął pod drzewem i lekko potrząśnij gałązką nad wami. Drobny puszek delikatnie osadzi się na waszych twarzach. Przyjemnie, prawda? Korzyści z zabawy: Przedszkolak poznaje przyrodę i doświadcza niecodziennych wrażeń dotykowych . Rzucanie do celu Przygotujcie kilkanaście śnieżek, obierzcie niezbyt  odległy punkt (np. drzewo albo ścianę) i postarajcie się w niego trafić. Komu się uda, ten jest mistrzem! Korzyści z zabawy: Maluch podczas takiej zabawy ćwiczy koordynację oko-ręka (przyda mu się ona np. podczas nauki pisania ). Do tego rzucanie śniegowymi kulkami świetnie rozgrzewa małego zmarzlucha! Badanie śnieżynek Zabierzcie na spacer lupę i oglądajcie przez nią płatki śniegu. Zwróć malcowi uwagę, że każdy jest inny.  Korzyści z zabawy: Takie odkrywanie magii w świecie rozwija twórcze myślenie kilkulatka. W co się bawić zimą na spacerze? Na dworze zrobiło się wietrznie i za zimno? Nie pozwól, aby dopadła was nuda. Kiedy już wszystkie puzzle ułożą się w obrazki, nadejdzie czas na coś nowego. Zimowy witrażyk Zaproponuj malcowi wykonanie śnieżynki z papieru. Złóż kartkę na kilka części i wytnij rogi. Witrażyk przyklej na okno.  Korzyści z zabawy:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz