książki dla dzieci, książka od 5 roku życia
Gry i zabawy

Świat. Poema naiwne

Czesław Miłosz nie pisał wierszy dla dzieci. A jednak niektóre z nich dzieci czytają, a nawet uczą się o nich w szkołach („Przypowieść o maku”). Takie wiersze znajdują się w tomie „Świat Poema Naiwne”.

Świat. Poema naiwne
Czesław Miłosz
Muchomor
Od 5. roku życia
Cena: 32 zł


Kapitalny pomysł: wydać "Świat. Poema naiwne" jako wiersze adresowane dla dzieci. Czesław Miłosz pisał je w Warszawie, za okupacji, mając obok siebie zniszczenie, grozę i śmierć. Przywoływał w nich zwykłe, piękne rzeczy: drogę do domu, furtkę, ganek, jadalnię, schody, bibliotekę z postacią mądrego, kochanego ojca. Przechadzał się po ogrodzie, zaglądał wraz z matką w pąki piwonii, by obserwować mieszkające tam żuczki, którym kwiat jest dany na mieszkanie. Poeta w tym trudnym czasie deklarował swoją wiarę, nadzieję i miłość, dziękując za istnienie prostym rzeczom.

Najmłodszy czytelnik poezję Noblisty zrozumie natychmiast, intuicja go nie zawiedzie. A za kilka lat te strofy przeczytane na nowo zyskają nowe, głębokie znaczenia – będzie mógł je dla siebie na nowo odkrywać. Abstrakcyjne ilustracje do książki są dziełem Mikołaja Chylaka.
Katarzyna Kubisiowska
 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Doktor Muchołapski, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Doktor Muchołapski: fantastyczne przygody w świecie owadów - recenzja książki
Muchołapskiego poznałam w 1957 roku. Miałam trzynaście lat, byłam uczennicą pierwszej klasy liceum i okropnie się obraziłam na tatę, że mnie, osobie dorosłej daje w prezencie taką książkę.

Niby tata tłumaczył, że Muchołapski ma mnie zachęcić do biologii, której nie znosiłam, że to książka o pozytywizmie, o pochwale nauki, pracy, tolerancji, ale to było okrutne rodzicielskie tłumaczenie. Gdyby wtedy powiedział, że to książka o facecie, który ucieka przed własnym ślubem, przeczytałabym ją w ciągu jednego wieczora, ale ojciec nie wpadł na to, bo on Muchołapskiego wielbił przecież nie za to, że zrejterował. Dostał książkę w prezencie jako nastolatek i bardzo cierpiał, że w czasie wojny zaginęła. Dość już tych sentymentalnych wspomnień, pora pogadać o Muchołapskim. We wstępie użyłam tajemniczego dla was słowa pozytywizm. Żeby nie zanudzać, wyjaśnię tylko, że działo się to w XIX wieku, a pisarze tego okresu chwalili w swoich książkach pracę, naukę, równe dla wszystkich prawa. Inaczej, chcieli powiedzieć, że najwyższy czas skończyć z cierpieniem, wzdychaniem do księżyca. Trzeba się zwyczajnie wziąć do roboty, bo daleko się nie zajedzie. Ta książeczka też jest pochwałą nauki, ale bez zbędnego wymądrzania się. Napisana jest tak, aby każdy czytelnik od razu po zakończeniu lektury zaczął marzyć o życiu przynoszącym innym korzyści, aby oddał się intelektualnej przygodzie. No bo czyż nie jest przygodą badanie owadów? Ale gdzie przygoda, zapytacie zapewne. Odpowiadam. Muchołapski, aby być bliżej badanych, zmniejsza się do wielkości zwykłej ważki, dzięki czemu więcej widzi, więcej rozumie, a nawet czuje. Któregoś razu trafia na przykład na łąkę w Tatrach, gdzie obserwuje z bliska życie i zwyczaje  owadów. Jest tak zafascynowany swoją nową pasją, że zapomina nawet o własnym ślubie. Czesław Miłosz, który w dzieciństwie również ukochał tę książkę, tak po latach napisał: Doktór Muchołapski pomógł mi w moim sprzeciwie wobec dorosłych, którzy zamiast cenić zajęcia poważne, jak na przykład kolekcjonowanie owadów, wolą...

znak zodiaku Rak
Adobe Stock/AnastasiaOsipova
Horoskop
Znak zodiaku Rak: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna i dziecko spod znaku Raka: cechy
Osoby spod znaku Raka są czułe i sumienne, a gdy kochają, to do szaleństwa! Kobieta Rak jest nieśmiała i wrażliwa, w miłości łatwo ją zranić. Mężczyzna Rak to romantyk biegły w sztuce uwodzenia i tradycjonalista w wychowaniu dzieci. Małe Raki mają doskonałą pamięć, są bardzo uczuciowe. Bezbłędnie odgadują czyjeś myśli.

Rak to romantyk, delikatny, rodzinny i związany z naturą. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakteru osób spod znaku Raka, ich główne wady i zalety oraz horoskop na przyszłość. Wyjaśniamy, czego można spodziewać się po kobiecie i mężczyźnie Raku, a także jak wychowywać dziecko Raka. Sprawdź, jakie znaki zodiaku pasują do Raka, a jakich powinien on unikać. Dowiedz się, jakie kamienie szlachetne, dni tygodnia oraz liczby przynoszą Rakom szczęście. Znak zodiaku Rak: data Jesteś spod znaku Raka, jeśli twoje urodziny wypadają między 22 czerwca a 23 lipca. Charakterystyka znaku zodiaku Rak Cechy osób spod znaku Raka Kobieta spod znaku Raka: cechy Mężczyzna spod znaku Raka: cechy Dziecko spod znaku Raka: cechy Imiona dla dzieci spod znaku Raka Co przyniesie szczęście Rakom? Jakie kamienie szlachetne pasują do Raka? Jakie znaki zodiaku pasują do Raka? Znane osoby spod znaku Raka Charakterystyka znaku zodiaku Rak Osobami spod znaku Raka opiekuje się Księżyc, może dlatego to jedne z najbardziej romantycznych znaków zodiaku. Raki żyją w sferze uczuć i fantazji, są wyjątkowo wrażliwe, interesują się przeszłością, a w przyszłość patrzą z lękiem. Raki to ludzie rodzinni, którzy cenią bliskość przyjaciół i są zdolni do wielu poświęceń dla dobra ukochanych osób. Ze względu na swoją nadwrażliwość Raki bywają obrażalskie, łatwo je urazić. To osoby sentymentalne, introwertyczne i raczej nieufne, potrzeba wiele czasu, by zdobyć ich zaufanie. Wśród bliskich uchodzą za niezwykle troskliwe, choć ich chęć opiekowania się innymi może czasem przerodzić się potrzebę kontrolowania. Ulubionym miejscem odpoczynku Raków jest łono natury, chętnie pracują w ogrodzie, opiekują się zwierzętami. Dorosłe Raki to osoby sumienne, terminowe, oszczędne i odpowiedzialne. Rozwijają skrzydła, gdy czują się...

Jakie cechy mają dzieci urodzone w czerwcu?
AdobeStock
Pielęgnacja
Czerwcowe dzieci są wyjątkowe. Oto argumenty
Przełom wiosny i lata to świetny moment na urodzenie dziecka. Ze statystyk wynika, że dzieci, które przychodzą na świat w czerwcu, mogą w życiu wiele osiągnąć. 

Wcale nie chodzi nam o znaki zodiaku i horoskopy. Od dawna nie tylko astrologowie sprawdzają, jak data urodzenia wpływa na naszą osobowości i zdrowie . Jesteś czerwcową mamą, zobacz, co o dzieciach urodzonych na przełomie wiosny i lata mówią różne badania naukowe i statystyki. Poznaj listę sławnych osób, które urodziły się w czerwcu. Później chodzą spać Twoje dziecko urodziło się w czerwcu? Przygotuj się, że trudno ci będzie zagonić je do łóżka, a ty wieczorem będziesz mieć mniej czasu dla siebi e. Tak wynika z badań opublikowanych w magazynie Sleep amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Dowiedziono w nich, że osoby, które urodziły się wiosną i latem chodzą spać zdecydowanie później. Wydaje się to naturalne – dni są dłuższe, ciemność zapada później, na co organizm może reagować przedłużoną aktywnością. Na pociechę możemy dodać, że jeszcze później niż czerwcowe dzieci  chodzą spać osoby urodzone w sierpniu . Prof. Vincenz Natale z Uniwersytetu w Bolonii wyliczył, że kładą się spać średnio około w pół do pierwszej w nocy.  Mają większą szansę na Nobla Choć twoje dziecko będzie aż o pół roku młodsze od kolegów z klasy, którzy urodzili się w styczniu, ma spore szanse na odniesienie naukowych sukcesów. I to całkiem sporych. Z analizy dat urodzenia laureatów Nagrody Nobla wynika, że wśród noblistów najwięcej jest osób urodzonych w czerwcu (np. Czesław Miłosz – patrz też niżej).   Może właśnie siedząc do późna w nocy twój maluch będzie pracował nad czymś, za co w przyszłości zdobędzie światowe uznanie.  Są optymistami Dzieci urodzone latem częściej mają pogodne usposobienie. Nic w tym dziwnego – chyba nic bardziej niż słoneczny letni dzień nie nastraja do pogodnego spojrzenia na życie. Ale optymizm to nie wszystko. Przygotuj się, że czerwcowy maluch  będzie też...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj