szlaczki – dziecko rysuje
Adobe Stock
Gry i zabawy

Jak przygotować dziecko do nauki pisania?

Pamiętasz z pierwszej klasy rysowanie w nieskończoność szlaczków? Przeplatające się figury geometryczne, np. kółka i kwadraty albo bardziej skomplikowane: słoneczka i grzybki? To ważny element nie tylko nauki pisania, ale i rozwoju dziecka! Dowiedz się, dlaczego przedszkolak powinien wykonywać ćwiczenia polegające na rysowaniu i jak mu w tym pomóc.

Nauka pisania odbywa się na trzech etapach: przygotowawczym, właściwej nauki pisania oraz doskonalenia umiejętności. Pierwszy etap dobrze jest rozpocząć, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Zwykle w przedszkolach odbywają się zajęcia tego typu. Jednak dzieci pozostające w domu aż do czasu pójścia do zerówki, powinny ćwiczyć sprawność rąk w domu. Dzięki temu będą gotowe nauki pisania w szkole.
Gotowość tę twoja pociecha musi dopiero wykształcić poprzez odpowiednie ćwiczenia. A ty możesz mu w tym pomóc!
 

Jak przygotować dziecko do nauki pisania

Bardzo ważne jest rozwijanie sprawności motorycznej dziecka. Gotowość do nauki pisania polega na prawidłowej koordynacji ruchów całej ręki: ramienia, przedramienia, nadgarstka oraz palców. Wbrew pozorom zadanie to nawet dla 6-7 letniego dziecka bywa jeszcze ciągle trudne. I takie będzie nadal, jeśli nie będzie sprawne ogólnie.

Zobacz: Hulajnogi dla dwulatka od 70 do 400 zł

Ćwiczenia ogólnej sprawności ruchowej

  • ćwiczenia równowagi (chodzenie po linii, krawężniku),
  • chodzenie i bieganie ze zmianą kierunku na sygnał
  • kształtowanie orientacji kierunkowej związane ze słuchem (skąd dochodzi głos?)
  • zagadki ruchowe: Jak porusza się kot? Jak chodzi niedźwiedź itp.
  • zabawy zręcznościowe (rzucanie i chwytanie przedmiotów, gra w bierki, kręgle, pchełki, skakanie na jednej nodze, przeskakiwanie przeszkód, skoki na skakance)
Celem tych ćwiczeń jest to, aby dziecko nauczyło się celowo używać mięśni – napinać te niezbędne do wykonania konkretnego ruchu i rozluźniać te, których praca nie jest konieczna do jego wykonania.


Zobacz: Rowerki biegowe trójkołowe od 45 zł!

Ćwiczenia sprawności manualnej

To ostatni etap przygotowywania dziecka do nauki pisania. W tym celu wykorzystuje się ćwiczenia, które usprawniają już nie całe ciało, ale wyłącznie ręce.
Ćwiczenia rozmachowe rozluźniają mięśnie ramienia i przedramienia. Należą do nich:

  • zamalowywanie farbami i dużym pędzlem dużych powierzchni. Ruchy ręki powinny odbywać się w różnych kierunkach.
  • wypełnianie farbami dużych konturowych rysunków. Do tego celu idealne są kolorowanki.
  • pogrubianie konturów dużych form geometrycznych i dużych rysunków.
  • malowanie dużych kształtów: kół, owali, linii falistych z zachowanie kierunku, w jakim odbywa się pisanie.


Ćwiczenia manualne polegają na usprawnianiu ruchów ręki – palców, dłoni i nadgarstka. Należą do nich:

  • budowanie z klocków według wzoru i bez wzoru,
  • lepienie z plasteliny, modeliny lub masy solnej,
  • nawlekanie koralików,
  • wycinanki z papieru,
  • wyklejanki,
  • zabawy ze składaniem papieru (origami),
  • naśladowanie pisania na komputerze, gry na pianinie.

Ćwiczenia grafomotoryczne

Sprawdź, kiedy szczepić dziecko
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Jest ich wiele rodzajów i mają różny stopień trudności. Polegają na usprawnianiu rączki utrzymywanej w pozycji do pisania. Pamiętasz z pierwszej klasy rysowanie w nieskończoność szlaczków? Przeplatające się figury geometryczne, np. kółka i kwadraty albo bardziej skomplikowane: słoneczka i grzybki? To ważny element nie tylko nauki pisania, ale i rozwoju dziecka! Szlaczki to tylko jeden z elementów tak zwanych ćwiczeń grafomotorycznych.
Bardzo ważne jest, aby dziecko stopniowo doskonaliło swoje umiejętności. Poniżej lista ćwiczeń grafomotorycznych według stopnia trudności.

 

  • Kolorowanie obrazków, czyli wypełnianie kolorami wyznaczonych konturem obszarów. Tu przydadzą się kolorowanki.
  • Kalkowanie, a więc odwzorowywanie kształtów poprzez rysowanie na kalce przyłożonej do obrazka.
  • Obrysowywanie, np. dłoni. Ćwiczenie to wymaga dobrej koordynacji oko-ręka.
  • Rysowanie po śladzie, uzupełnianie brakujących elementów rysunku. Do tego typu ćwiczeń należy np. łączenie liniami kropek.
  • Rysowanie szlaczków, wzorków. W tego typu zadaniach dziecko samodzielnie tworzy powtarzające się kształty. Zadania te polegają m.in. na kontynuowaniu zaczętych linii, rysowaniu w liniaturze oraz tworzeniu szlaczków bez liniatury.
  • Odwzorowywanie rysunków bez kalkowania. To już zaawansowane ćwiczenie uczące obserwacji i wymagające dużej sprawności ręki.

Po co to wszystko?

Regularne ćwiczenia grafomotoryczne, w tym rysowanie szlaczków, są nieodzownym elementem nauki pisania, ale nie tylko! Co zatem zyskuje dziecko dzięki zabawom i ćwiczeniom polegającym na rysowaniu? Poza sprawą oczywistą, czyli kształtowaniem sprawności ręki oraz koordynacji ruchowej oko-ręka, mały człowiek zyskuje:

  • umiejętność prawidłowego chwytu przyborów piśmienniczych
  • wrażliwość estetyczną, dokładność i staranność w działaniu
  • wyregulowanie napięcia mięśni
  • kształtowanie się cech osobowości
  • motywację do nauki
  • nowe zainteresowania

Jak wspomagać dziecko w wykonywaniu ćwiczeń grafomotorycznych?

Przede wszystkim: nie zmuszać do ich wykonywania! Lepszą metoda jest zachęcanie dziecka do rysowania i podsuwanie mu kolorowanek, wzorów szlaczków, rysunków do kopiowania.
Każdy rysunek trzeba chwalić, nie wolno go krytykować! Im dokładniejszy rysunek, tym bardziej entuzjastyczna powinna być pochwała. Tak zachęcony malec z pewnością częściej będzie sięgać po kredki i pisaki i z radością będzie ci owoce swojej pracy prezentować.

Zobacz także:

Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro

dziecko, farby, malowanie, pianino
Fotolia
Rozwój dziecka
Kiedy warto dać dziecku kredki i farby do ręki?
Jak zachęcić dzieci do rysowania i twórczej kreacji, wyjaśnia Katarzyna Gruszczyńska, nauczycielka zajęć artystycznych, które prowadzi m.in. w warszawskim przedszkolu Akademia Sztuk Dziecięcych.

Kiedy można rozpocząć naukę rysowania z dzieckiem? Dziecko ma potrzebę podjęcia aktywności plastycznej już wtedy, kiedy nauczy się siedzieć stabilnie i operować rękoma nie poruszając całym ciałem (czyli mniej więcej pod koniec 1. roku życia ). Początkowo ćwiczenia polegają na samym obcowaniu z przyborami plastycznymi , później bardzo chętnie pozostawia ślady przy użyciu jedzenia czy kredek.  Swobodne działania plastyczne sprawiają dziecku ogromną radość, zwłaszcza w początkowym okresie życia, gdy dominuje u niego postrzeganie zmysłowe. Dziecko ma tak silną potrzebę zostawiania rozmaitych znaków i śladów, że jeżeli mu tego nie umożliwimy, będzie spontanicznie rysować kreski na ścianach i meblach. Warto więc zapewnić maluchowi wielki arkusz papieru, najlepiej na ścianie (by pozbyć się niewygodnego ograniczenia w postaci sztywnego siedzenia na krzesełku) i bawić się razem z nim. Kredki powinny mieć miękki grafit i dobrze "leżeć" w dziecięcej dłoni, tak by umożliwić pozostawienie wyraźnego i łatwego do narysowania śladu. Wygodnym narzędziem jest też gruby mazak.  Koncentracja małego dziecka łatwo ulega rozproszeniu, więc starajmy się wykorzystać każdą krótką chwilę, kiedy akurat ma ochotę gryzmolić. Dobrym pomysłem jest również stworzenie kącika do prac plastycznych , gdzie zawsze powinien znajdować się papier i kredki. Nigdy nie wiadomo, kiedy młody artysta będzie miał wenę. Czy w początkowym okresie warto zwracać uwagę na dobierane przez dziecko kolory? Warto wiedzieć, że przynajmniej do ukończenia 1. roku życia dziecko wybiera kolory kontrastowe , stąd często skłania się ku kolorowi czarnemu. Nie ma to nic wspólnego z jego stanem emocjonalnym. Podsuńmy mu takie barwy , jakimi lubi się posługiwać.  Polecamy: Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów? Kiedy rysunki dziecka zaczną stawać się...

ranking kreatywnych zabawek dla dzieci
Fotolia
Zakupy
Przegląd zabawek kreatywnych: nasze TOP 10
Twoje dziecko lubi tworzyć, ma bujną wyobraźnię i uwielbia jej używać? Te kreatywne zabawki na pewno je zachwycą!

Kreatywne zabawki mają wiele zalet – nie tylko taką, że potrafią zająć dziecko przez długi czas. Tworząc, dziecko: ćwiczy koordynację ręka-oko, nabiera większej sprawności manualnej , co przyda mu się m.in. do nauki pisania, tworzy nowe połączenia nerwowe w mózgu, ćwiczy i wzbogaca wyobraźnię. Czy trzeba więcej powodów, żeby zachęcić rodziców do stawiania na kreatywną zabawę? Jeśli masz twórcze dziecko, nasz przegląd zabawek kreatywnych na pewno mu się spodoba, a jeśli twoje dziecko nie za bardzo lubi pracować dłońmi – te zestawy na pewno to zmienią! Jakie zabawki dla dzieci polecają rodzice - sprawdź opinie! Ranking zabawek kreatywnych dla dzieci Oto nasze TOP 10 zabawek kreatywnych dla dzieci: 10. Origami, Russel 4M     Origami to nie tylko wspaniała zabawa dla dziecka, ale też świetna okazja do rozwijania sprawności manualnej.  W tym zestawie znajdziecie ponad 30 kartek ozdobnego papieru i instrukcje jak wykonać dinozaury.   9. CzuCzu - zestaw do rysowania ze suchościeralnym mazakiem     Zestawów CzuCzu nikomu chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Są tu tekturowe kartki, po których można rysować suchościeralnym mazakiem (załączony), a potem ścierać specjalną szmatką, którą też dołączono do zestawu. Dzieci uwielbiają rysować i ścierać swoje dzieła – zajmuje je to przez naprawdę długi czas i w ogóle się nie nudzi!      8. Mój Fantastyczny Ogród, Clementoni   Super edukacyjna zabawka dla dzieci, pozwalająca nie tylko wykazać się kreatywnością, ale i opiekuńczością. W zestawie są nasionka koniczyny, trawy, bazylii, nasturcji – dziecko może założyć swój własny ogródek, w którym będzie uprawiać roślinki. Poza tym może też wykonać własne figurki i ozdobić je naklejkami. W...

Ameet
Patronaty
Jak wspierać rozwój czterolatka?
Każdy przedszkolak, zanim rozpocznie naukę w szkole, powinien nabyć pewne kluczowe umiejętności. Jak wpierać rozwój czterolatków, żeby im w tym pomóc?

Podstawową formą aktywności dziecka w wieku czterech lat jest zabawa. Na tym etapie warto angażować przedszkolaka w takie zajęcia, żeby podczas zabawy  zdobywał i doskonalił nowe umiejętności. Pomocne w tym będą książki edukacyjne. Jedną z propozycji jest seria Disney Uczy, atrakcyjna dla dziecka dzięki temu, że w nauce towarzyszyć mu będą ulubione postacie z ekranu. Program został opracowany przy udziale ekspertów metodyki nauczania, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zadania i ćwiczenia są przygotowane w taki sposób, żeby zapewnić dziecku możliwość stopniowego rozwijania najważniejszych umiejętności, m.in. sprawności manualnej, spostrzegawczości, logicznego myślenia, koordynacji wzrokowo-ruchowej i kreatywności. Dodatkowo podczas rozwiązywania różnorodnych ćwiczeń i zadań dzieci poznają litery i cyfry, przygotują się do nauki pisania i liczenia oraz wzbogacą słownictwo. W ramach programu ukazały się serie dedykowane czterolatkom: Rozwiązuję Sama/Rozwiązuję Sam oraz Zadania do Zmazywania. „Rozwiązuję Sama/Rozwiązuję Sam” to seria książek, które pomogą 4-latkom rozwijać kluczowe dla wieku przedszkolnego umiejętności. Uczą koncentracji i logicznego myślenia oraz pomagają ćwiczyć sprawność manualną i spostrzegawczość. Zadania w książkach są idealnie dostosowane do wieku, a sposób ich rozwiązania na tyle intuicyjny, że dziecko może samodzielnie pracować z książką. W każdej książce czterolatek znajdzie naklejki-nagrody, co stanowi dodatkową motywację. Kolejna propozycja, która pomoże dzieciom ćwiczyć motorykę małą, to książki z serii Zadania do Zmazywania. W nich dziecko podczas doskonałej zabawy ma okazję zmierzyć się z odpowiednimi dla jego wieku różnorodnymi zadaniami edukacyjnymi. Ścieralne strony oraz dołączony do książki mazak sprawiają, że ulubione zadania można...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz