Tonja z Grimmerdalen, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy

Tonja z Glimmerdalen – recenzja książki

Tym razem książka Marii Parr, autorki norweskiej. Być może czytaliście jej powieść Gofrowe serca. Jeśli tak, z przyjemnością sięgniecie po Tonję, jeśli nie, z ciekawością przeczytacie obydwie.

W zimne lutowe popołudnia w Glimmerdalen jest bardzo cicho. Skuta lodem rzeka nie szumi. Ptaki nie śpiewają, bo poleciały do ciepłych krajów. Nie słychać też owiec, zamkniętych w owczarniach. Wokół tylko biały śnieg, ciemne świerki i wielkie milczące góry. 
Lecz pośród tej zimowej ciszy widać czarną kropeczkę, która wkrótce narobi hałasu. Widnieje u stóp szczytu Vardetind, na końcu długiego i dość koślawego śladu nart. Ta kropeczka to Tonja. Jej ojciec jest rolnikiem tu, w dolinie, a mama — oceanografką, czyli naukowcem zajmującym się badaniem oceanu. Tonja ma rude kędziorki, gęste niczym lwia grzywa. Na Wielkanoc skończy dziesięć lat. Ma zamiar uczcić to tak, żeby w górach aż dudniło. 
Mała łobuziara Tonja, bo tak ją nazywają mieszkańcy Glimmerdalen, jest jedynym dzieckiem w osadzie i ma to szczęście, że wszyscy  traktują ją jak dorosłą. Chyba jednak nie jest to wielkie szczęście, bo Tonja z tą swoja dorosłością ma nieustające problemy.

Wszystko zaczyna się w chwili, gdy w Glimmerdalen pojawia się kobieta z okropnym psem. Tonja będzie musiała sobie poradzić. I poradzi, choć na wsparcie dorosłych liczyć nie może. I nawet nie dlatego, że mała dziewczynka dużą część roku spędza w domu tylko z tatą, bo mama pracuje nad morzem. Przede wszystkim dlatego, że norwescy zapracowani rodzice nie chodzą krok w krok za swoją córeczką. Dają jej dużo samodzielności i obserwując czuwają nad bezpieczeństwem dziecka. Tonja tę swoją samodzielność potrafi wykorzystać, bo w siebie wierzy, bo kocha życie,  bo wreszcie zdaje sobie sprawę z tego, że tylko ludzie silni i odważni są zdolni do wielkich czynów. Jak choćby wtedy, gdy jej najlepszy przyjaciel Gunvald, zwany starym piernikiem, ulega wypadkowi.

To naprawdę świetna książka. Dowcipna, a przy okazji wzruszająca. Mądra i do tego zabawna. Nieraz się głośno zaśmiejecie, nieraz zadrżycie ze strachu, zwłaszcza wtedy, gdy Tonja znowu wpadnie na jeden ze swoich szalonych pomysłów. I gdy będzie musiała wyjść z kłopotów bez szwanku.
Opowieść o Tonji na pewno stanie się waszą ulubioną książką. Ta książka ze wszech miar zasługuje na waszą uwagę.

Tonja z Glimmerdalen
Autorka: Maria Parr
Tłumaczka: Aneta W. Haldorsen
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Kacie - dziewczynka, która połknęła baterię guzikową
facebook.com/Cheryl Bell
Aktualności
2-letnia dziewczynka walczy o życie po połknięciu baterii
Ta dziewczynka połknęła baterię guzikową i prawie straciła życie. Przeczytaj, dlaczego takie baterie są tak bardzo niebezpieczne i co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię.

2-latka prawie umarła po tym, jak kwas z połkniętej baterii wypalił dziury w jej przełyku, brzuchu i głównych arteriach.  Tyle się mówi o zagrożeniach, które znajdują się w każdym domu. Często wzruszamy ramionami, myśląc, że nasze dzieci są bezpieczne, że nas to nie dotyczy. Czy tak myślała też mama małej Kacie? Jej córeczka trafiła do szpitala po połknięciu małej okrągłej baterii litowej z kluczyka do samochodu. Możliwe, że nigdy nie będzie już sprawnie chodzić, bo bateria uszkodziła jej główne arterie. Nie może jeść samodzielnie, bo uszkodzeniu uległ też przełyk. Teraz mama Kacie, Cheryl Bell , apeluje do rodziców: uważajcie na baterie ! Co może zrobić mała bateria? W przypadku Kacie kwas z baterii, który rozlał się w organizmie dziewczynki, wyżarł dziury w jej przełyku, brzuchu i arteriach . Dziewczynka musiała być karmiona przez sondę, lekarze ostrzegali, że może być sparaliżowana od pasa w dół. Na szczęście jej mama napisała na Facebooku, że dziewczynka zaczyna chodzić. Jest w szpitalu już od 8 tygodni i nic nie wskazuje na to, żeby miała z niego wyjść przed upływem miesiąca. Ostatnia wiadomość jest taka, że przełyk zagoił się na tyle dobrze, że będzie mogła znowu jeść samodzielnie. Lekarze dawali jej 40 proc. szans przeżycia operacji naprawiającej szkody spowodowane przez połkniętą baterię. Przeżyła tę operację  – wg jej lekarzy - jako jedno z dwójki dzieci na świecie. Niestety baterie litowe często znajdują się w zabawkach i są wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci. Lit powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, ma właściwości żrące. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy.    1 mała bateria guzikowa może...

mama z dzieckiem w domu
screen Facebook
Tata
"Szanuj matkę swojego dziecka…" – poruszający list młodego ojca do innych ojców!
„Ona dzień w dzień zapie...rza od rana do wieczora, żeby moje dziecko było zdrowe i szczęśliwe…” – przeczytaj wzruszający i szczery list młodego ojca o narzeczonej, opiekującej się ich dzieckiem.

Każda mama wie doskonale, że urlop macierzyński albo wychowawczy to tak naprawdę żaden urlop, tylko ciężka i ważna praca: opiekowanie się dzieckiem, karmienie, usypianie, bawienie się z nim i 1000 innych rzeczy, których nie widać gołym okiem. Każda mama wie to doskonale – ale już z ojcami bywa gorzej. Nie każdemu starcza wyobraźni, by uświadomić sobie ile pracy jest przy dziecku, które „tylko je i śpi”.  Tak samo było u Tony'ego Emmsa, taty kilkumiesięcznego niemowlęcia: nieraz porównywał, jak dużo on robi, pracując poza domem, z tym, jak mało robi jego narzeczona w domu z dzieckiem. Kiedy uświadomił sobie, że bardzo się mylił – i jak bardzo krzywdził matkę swojego dziecka swoją złością i oczekiwaniami, zamieścił na swoim FB wzruszający hołd dla niej! Przeczytajcie: Czasami nie doceniam jej tak, jak ona na to zasługuje. Kiedy wracam z pracy, to ona zawsze jest "zmęczona" a przecież to ja byłem przez cały dzień w pracy i ogarniałem ważne rzeczy. Ostatnio jednak zdałem sobie sprawę, co ta niesamowita kobieta robi w tym czasie, kiedy mnie nie ma w domu... Siedzi z dzieckiem przed telewizorem i odpoczywa przez cały dzień? Odpowiedź brzmi: NIE. Kiedy wychodzę do pracy, ona też od razu bierze się do roboty i nieraz musi się rozdwoić i roztroić, żeby ogarnąć wszystko, co ma do zrobienia... Wstaje, bo budzi ją nasze dziecko. Po obudzeniu jest głodne, więc zanim ona sama coś zje, najpierw musi je nakarmić... Potem siada i bawi się z nim, potem zmienia osra...ą pieluszkę, potem znowu się z nim bawi, potem usypia je – super! Mamusia też się może zdrzemnąć? – nie, nie może, bo musi zrobić pranie, sprzątnąć po dziecku, zmyć naczynia z poprzedniego dnia... Wtedy dziecko znowu się budzi i znowu jest głodne, więc mama, która do tej pory nie miała jeszcze czasu zjeść śniadanie, teraz nie ma czasu, żeby...

mama, niemowlę, karmienie butelką, łóżko, butelka, mleko
Karmienie
Pożegnanie z mlekiem mamy
Kiedy zacząć? Co zrobić, jeśli smykowi ani w głowie zmiana maminej piersi na butelkę? Jak reagować na płacz dziecka? Pytamy tych, którym się udało.

Kilka miesięcy temu wpadło mi w ucho, jak jedna mama radziła drugiej, aby ta, podczas odzwyczajania dziecka od piersi, smarowała sobie brodawki gencjaną. Pomyślałam wtedy, że chyba się przesłyszałam! Rozumiałam ideę: fioletowy, odstręczający kolor aptecznego specyfiku miał zrazić malca do piersi i tym samym ułatwić zakończenie laktacji . Ale nie miałam zielonego pojęcia, po co posuwać się aż do tak drastycznych metod?! Przecież maluchy zazwyczaj ze spokojem przyjmują odstawienie od piersi! Ot, na przykład moja starsza córka. Przeszła to zupełnie bezboleśnie. Ba, nawet sama to zaproponowała! Po prostu któregoś piątku, tuż po swoich pierwszych urodzinach, odwróciła się ode mnie, cichutko coś zabulgotała z pretensją w głosie – i już nigdy więcej nie dała się namówić na mamine mleko. Byłam pewna, że nasz młodszy szkrab zrobi dokładnie tak samo. Że w końcu dojdzie do (oczywistego dla mnie!) wniosku, że już powinien skończyć i z nocnymi pobudkami, i z gryzieniem biednej matki w brodawki, i z nerwowym szarpaniem jej za koszulkę i stanik. Planowałam, że kiedy wrócę do pracy , to raz, dwa karmienie się zakończy – i wszyscy będziemy zadowoleni. Niemowlaczek Ninka – dlatego że w zamian dostanie mnóstwo innych przysmaków. Ja – bo przestanę się bać, że rano odciągnęłam zbyt małą porcję mleka. Tymczasem mojej młodszej córeczce wyjątkowo nie w smak są sztuczne ograniczenia dostępu do jej prywatnej stołówki. Złości się. Płacze. Wyrywa z ramion taty, odrywa guziki od bluzki. I zawsze dopina swego. A ja… coraz częściej myślę o tej gencjanie. Ale nim posunę się do tak drastycznych kroków, najpierw zapytam o radę inne mamy. Zmieniłam miejsce karmienia Kiedy Marcelinka skończyła pół roczku, postanowiłam przestawić ją na karmienie mieszane. Trochę ze względu na to, że wracałam na studia, a trochę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj