w co się bawić z dzieckiem w domu jesienią?
Fotolia
Gry i zabawy

Zabawy na jesienne wieczory? 9 pomysłów do wypróbowania

Jesień to wymarzony na czas, by popuścić wodze fantazji i zamienić dom w fortecę dobrej zabawy! Zobacz nasze propozycje zabaw na długie jesienne wieczory.

Co robić z dzieckiem, kiedy na dworze pada, jest ciemno i nawet pies odmawia spaceru? Oto kilka podpowiedzi na domowe jesienne zabawy z dzieckiem. Mają tę zaletę, że nie wymagają od nas wiele ruchu: jesień to idealny czas dla zmęczonych rodziców. Zainspiruj się!

Gry planszowe dla całej rodziny

Wszyscy kochają gry planszowe, prawda? Planszówki to ulubiona rozrywka dla wielu dorosłych i dzieci, a przy okazji wspaniała okazja do budowania więzi z dzieckiem. Z grania  dziecko wynosi wiele korzyści: uczy się, że nie zawsze musi być pierwsze, że nie zawsze się wygrywa i że należy przegrywać z klasą. Gry planszowe to doskonała okazja do doskonalenia logicznego myślenia, kreatywnych rozwiązań, liczenia, a nawet nauki czytania

Każda rodzina ma swoje ulubione planszówki. My uwielbiamy m.in. Rummikub Junior – uczy liczenia, rozpoznawania kształtów i kolorów, Monopoly Junior – znana wszystkim wersja gry w Monopoly (Eurobusiness) w wersji dla najmłodszych, Śpiące Królewny – świetna, estetycznie wykonana gra dla całej rodziny (chłopców też: są tu rycerze i smoki!) – liczy się refleks, a przy okazji dziecko uczy się dodawania!

Dowiedz się, dlaczego warto grać z dzieckiem w Monopoly.

Karty do gry, czyli domowy hazard

Alternatywą dla planszówek są karty. Mają tę zaletę, że można spakować je do torebki i wszędzie zabierać ze sobą. Wystarczy talia tradycyjnych kart, by zająć dziecko na długie godziny – nauczcie się sztuczek magicznych, budujcie domki z kart albo zagrajcie w wojnę. Możecie też kupić którąś z gier karcianych. My najbardziej lubimy grać w Snap (jedna z wielu gier w superzestawie Dinozaury), Piotrusia, Idź na ryby, Dobble i Uno.

Zabawy kreatywne

Jesień to idealny moment, żeby odświeżyć domowe zapasy kolorowego papieru, plasteliny, modeliny, farb, mazaków, sznurków, cekinów i ciastoliny. Zamieńcie domową przestrzeń w pracownię artystyczną i twórzcie obrazki, domki z kartonu, komiksy, biżuterię, książki, plakaty... Jedyną granicą jest wyobraźnia. Możecie malować kamienie, robić zabawki sensoryczne, szyć lale... U nas świetnie sprawdzają się mazaki zmywalne do malowania po... obrusie (to naprawdę schodzi w praniu!), farbki w formie mazaków, mazaki brokatowe, książki interaktywne do rysowania i uzupełniania i mozaiki.

Polecamy: Ranking zabawek kreatywnych

Technologia w służbie dziecka

Współczesne dzieciństwo z dala od technologii? Trudne wyzwanie! Zamiast odżegnywać się od komputerów, tabletów i smartfonów, nauczmy dzieci, jak mądrze korzystać z nowoczesnych urządzeń multimedialnych. Dziecko będzie zachwycone, kiedy będzie miało okazję uczyć się ciekawych rzeczy przy pomocy technologii. Rodzicom z pomocą przychodzą mądre i ładnie zaprojektowane aplikacje i gry, które nie są zwyczajnymi zjadaczami czasu, ale atrakcyjną pomocą w nauce.

My lubimy program Paint – dzieci tworzą w tym podstawowym programie graficznym prawdziwe dzieła sztuki, których nie powstydziłby się sam Miró! Poza tym lubią rysować i kolorować w aplikacjach na telefon (m.in. Color Buddy). Do nauki przydaje nam się Squla. Na stronie MiMowa.pl robimy ćwiczenia logopedyczne, a w Mapach Google oglądamy świat (koniecznie w opcji Street View!).

Książki – najlepsze!

Było o technologii, pora na tradycyjną rozrywkę: książki! Wykorzystajcie długie, jesienne wieczory, żeby owinąć się kocami, przytulić do siebie na kanapie i czytać książki, popijając ciepłe kakao... Czy może być coś piękniejszego? Ulubione książki w naszym domu to m.in. cała seria o Mamoko, książki obrazkowe Erica Carle, fantastyczne (i bardzo interaktywne!) książki Hervé Tulleta. Do czytania polecamy m.in. serię o Nusi (wyd. Zakamarki), "Piaskowego wilka" i "Mamę Mu". Świetna jest "Kicia Kocia" (wyd. media Rodzina) i "Na szczęście mleko" – znanego dorosłym fanom literatury Neila Gaimana. 

Teatrzyk kukiełkowy na długie wieczory

Dzieci uwielbiają zabawę w teatrzyk, a jesień jest na to idealnym czasem. Wystarczy, że rozciągniecie między krzesłami koc i już można stworzyć teatrzyk kukiełkowy. Kupcie (lub zróbcie sami!) pacynki albo papierowe lalki do teatru cieni. A może w ogóle pobawicie się w rzucanie cieni na ścianę? Wystarczy latarka i zgaszone światło! Dobrą zabawą jest też słuchanie bajek i książek z płyt, będziecie zdziwieni, jak bardzo wasze dzieci mogą się skupić! U nas niesłabnącym powodzeniem cieszą się marionetki dla dzieci, pacynki na palce z Ikei, Bajki-Grajki i audiobooki Edyty Jungowskiej. 

 

Klocki: w każdej postaci

Jesienne popołudnie w domu to oczywiście doskonała okazja, żeby pobawić się zabawkami. Dzieci w każdym wieku najbardziej zdają się kochać klocki. W zależności od wieku mogą bawić się wielkimi kolorowymi kostkami, układać z nich wieże, tworzyć z klocków całe miasta, place zabaw, zoo, przedszkole. Moje dzieci bardzo lubiły klocki wafle oraz sensoryczne i nigdy nie znudziło im się Playmobil i Lego (w tym Duplo!).

Ruszajcie się!

Jeśli jesienią poczujecie się uwięzieni w domu, nie rozpaczajcie! Dla dzieci, które nie potrafią żyć bez ruchu i muszą znaleźć ujście dla nagromadzonej energii, też znajdzie się jakaś rada (a ich rodzice w tym czasie mogą sędziować z miękkiego fotela!). Zorganizujcie slalom między krzesłami, zamontujcie huśtawkę we framudze drzwi, pobawcie się w chowanego, kupcie matę do tańczenia albo wyciskającą łzy śmiechu z oczu grę Twister.

 

Przebierajcie się!

Jesienią bywa nie tylko deszczowo, ale i zimno. Nic was tak dobrze nie rozgrzeje jak domowy bal kostiumowy - kto powiedział, że trzeba czekać do karnawału? Dzieci uwielbiają się przebierać. Wystarczy, że wyjmiesz pudło z szalikami lub swoimi butami, a zabawie nie będzie końca. Zróbcie sobie szalone makijaże, fantazyjne fryzury, przebierzcie się za rodzinę królewską, piratów, postaci z bajki i bawcie się, jakby nie było jutra! Absolutnie wspaniałym pomysłem jest też kostium kigurumi. A może przebierzecie się za kucharzy i upichcicie coś razem? Dzieci uwielbiają gotować, nawet niejadki chętnie pałaszują jedzenie, które same przygotowały. Spróbujcie!


Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA