w co się bawić z dzieckiem w domu jesienią?
Fotolia
Gry i zabawy

Zabawy na jesienne wieczory? 9 pomysłów do wypróbowania

Jesień to wymarzony na czas, by popuścić wodze fantazji i zamienić dom w fortecę dobrej zabawy! Zobacz nasze propozycje zabaw na długie jesienne wieczory.

Co robić z dzieckiem, kiedy na dworze pada, jest ciemno i nawet pies odmawia spaceru? Oto kilka podpowiedzi na domowe jesienne zabawy z dzieckiem. Mają tę zaletę, że nie wymagają od nas wiele ruchu: jesień to idealny czas dla zmęczonych rodziców. Zainspiruj się!

Gry planszowe dla całej rodziny

Wszyscy kochają gry planszowe, prawda? Planszówki to ulubiona rozrywka dla wielu dorosłych i dzieci, a przy okazji wspaniała okazja do budowania więzi z dzieckiem. Z grania  dziecko wynosi wiele korzyści: uczy się, że nie zawsze musi być pierwsze, że nie zawsze się wygrywa i że należy przegrywać z klasą. Gry planszowe to doskonała okazja do doskonalenia logicznego myślenia, kreatywnych rozwiązań, liczenia, a nawet nauki czytania

Każda rodzina ma swoje ulubione planszówki. My uwielbiamy m.in. Rummikub Junior – uczy liczenia, rozpoznawania kształtów i kolorów, Monopoly Junior – znana wszystkim wersja gry w Monopoly (Eurobusiness) w wersji dla najmłodszych, Śpiące Królewny – świetna, estetycznie wykonana gra dla całej rodziny (chłopców też: są tu rycerze i smoki!) – liczy się refleks, a przy okazji dziecko uczy się dodawania!

Dowiedz się, dlaczego warto grać z dzieckiem w Monopoly.

Karty do gry, czyli domowy hazard

Alternatywą dla planszówek są karty. Mają tę zaletę, że można spakować je do torebki i wszędzie zabierać ze sobą. Wystarczy talia tradycyjnych kart, by zająć dziecko na długie godziny – nauczcie się sztuczek magicznych, budujcie domki z kart albo zagrajcie w wojnę. Możecie też kupić którąś z gier karcianych. My najbardziej lubimy grać w Snap (jedna z wielu gier w superzestawie Dinozaury), Piotrusia, Idź na ryby, Dobble i Uno.

Zabawy kreatywne

Jesień to idealny moment, żeby odświeżyć domowe zapasy kolorowego papieru, plasteliny, modeliny, farb, mazaków, sznurków, cekinów i ciastoliny. Zamieńcie domową przestrzeń w pracownię artystyczną i twórzcie obrazki, domki z kartonu, komiksy, biżuterię, książki, plakaty... Jedyną granicą jest wyobraźnia. Możecie malować kamienie, robić zabawki sensoryczne, szyć lale... U nas świetnie sprawdzają się mazaki zmywalne do malowania po... obrusie (to naprawdę schodzi w praniu!), farbki w formie mazaków, mazaki brokatowe, książki interaktywne do rysowania i uzupełniania i mozaiki.

Polecamy: Ranking zabawek kreatywnych

Technologia w służbie dziecka

Współczesne dzieciństwo z dala od technologii? Trudne wyzwanie! Zamiast odżegnywać się od komputerów, tabletów i smartfonów, nauczmy dzieci, jak mądrze korzystać z nowoczesnych urządzeń multimedialnych. Dziecko będzie zachwycone, kiedy będzie miało okazję uczyć się ciekawych rzeczy przy pomocy technologii. Rodzicom z pomocą przychodzą mądre i ładnie zaprojektowane aplikacje i gry, które nie są zwyczajnymi zjadaczami czasu, ale atrakcyjną pomocą w nauce.

My lubimy program Paint – dzieci tworzą w tym podstawowym programie graficznym prawdziwe dzieła sztuki, których nie powstydziłby się sam Miró! Poza tym lubią rysować i kolorować w aplikacjach na telefon (m.in. Color Buddy). Do nauki przydaje nam się Squla. Na stronie MiMowa.pl robimy ćwiczenia logopedyczne, a w Mapach Google oglądamy świat (koniecznie w opcji Street View!).

Książki – najlepsze!

Było o technologii, pora na tradycyjną rozrywkę: książki! Wykorzystajcie długie, jesienne wieczory, żeby owinąć się kocami, przytulić do siebie na kanapie i czytać książki, popijając ciepłe kakao... Czy może być coś piękniejszego? Ulubione książki w naszym domu to m.in. cała seria o Mamoko, książki obrazkowe Erica Carle, fantastyczne (i bardzo interaktywne!) książki Hervé Tulleta. Do czytania polecamy m.in. serię o Nusi (wyd. Zakamarki), "Piaskowego wilka" i "Mamę Mu". Świetna jest "Kicia Kocia" (wyd. media Rodzina) i "Na szczęście mleko" – znanego dorosłym fanom literatury Neila Gaimana. 

Teatrzyk kukiełkowy na długie wieczory

Dzieci uwielbiają zabawę w teatrzyk, a jesień jest na to idealnym czasem. Wystarczy, że rozciągniecie między krzesłami koc i już można stworzyć teatrzyk kukiełkowy. Kupcie (lub zróbcie sami!) pacynki albo papierowe lalki do teatru cieni. A może w ogóle pobawicie się w rzucanie cieni na ścianę? Wystarczy latarka i zgaszone światło! Dobrą zabawą jest też słuchanie bajek i książek z płyt, będziecie zdziwieni, jak bardzo wasze dzieci mogą się skupić! U nas niesłabnącym powodzeniem cieszą się marionetki dla dzieci, pacynki na palce z Ikei, Bajki-Grajki i audiobooki Edyty Jungowskiej. 

 

Klocki: w każdej postaci

Jesienne popołudnie w domu to oczywiście doskonała okazja, żeby pobawić się zabawkami. Dzieci w każdym wieku najbardziej zdają się kochać klocki. W zależności od wieku mogą bawić się wielkimi kolorowymi kostkami, układać z nich wieże, tworzyć z klocków całe miasta, place zabaw, zoo, przedszkole. Moje dzieci bardzo lubiły klocki wafle oraz sensoryczne i nigdy nie znudziło im się Playmobil i Lego (w tym Duplo!).

Ruszajcie się!

Jeśli jesienią poczujecie się uwięzieni w domu, nie rozpaczajcie! Dla dzieci, które nie potrafią żyć bez ruchu i muszą znaleźć ujście dla nagromadzonej energii, też znajdzie się jakaś rada (a ich rodzice w tym czasie mogą sędziować z miękkiego fotela!). Zorganizujcie slalom między krzesłami, zamontujcie huśtawkę we framudze drzwi, pobawcie się w chowanego, kupcie matę do tańczenia albo wyciskającą łzy śmiechu z oczu grę Twister.

 

Przebierajcie się!

Jesienią bywa nie tylko deszczowo, ale i zimno. Nic was tak dobrze nie rozgrzeje jak domowy bal kostiumowy - kto powiedział, że trzeba czekać do karnawału? Dzieci uwielbiają się przebierać. Wystarczy, że wyjmiesz pudło z szalikami lub swoimi butami, a zabawie nie będzie końca. Zróbcie sobie szalone makijaże, fantazyjne fryzury, przebierzcie się za rodzinę królewską, piratów, postaci z bajki i bawcie się, jakby nie było jutra! Absolutnie wspaniałym pomysłem jest też kostium kigurumi. A może przebierzecie się za kucharzy i upichcicie coś razem? Dzieci uwielbiają gotować, nawet niejadki chętnie pałaszują jedzenie, które same przygotowały. Spróbujcie!


Zobacz też:

Czy wiesz, jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Zabawki dostosowane do wieku i potrzeb dziecka
AdobeStock
Gry i zabawy
Zabawki dostosowane do wieku dziecka. Czym bawi się roczniak, a czym kilkulatek?
Chciałabyś, aby zabawki, które kupujesz dla swojej pociechy, nie tylko ładnie wyglądały, lecz także służyły rozwojowi dziecka i były chętnie używane? Sprawdź, w co warto inwestować!

Kupując zabawkę dla dziecka, możemy czuć się zagubieni. Wybór w sklepach jest tak ogromny, wszystko jest kolorowe i przyciągające uwagę, ale nie wszystkim dzieci bawią się z takim samym zapałem. Co warto kupować, żeby to była inwestycja, a nie marnotrawstwo? Podpowiadamy! Odpowiednio dobrane zabawki w trosce o rozwój maluchów Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej stymulacji . Zabawki ze względu na to, że są ładne, kolorowe, bardzo zwracają uwagę maluchów, a jeśli są przemyślane, oprócz fascynującej zabawy, mogą też wiele nauczyć. Zabawki dla roczniaków Roczne dziecko staje się bardzo aktywne, często niemal z dnia na dzień zaczyna chodzić, potem biegać. Na tym etapie doskonale sprawdzają się wszelkie zabawki stymulujące rozwój ruchowy , takie jak: jeździki, bukaczki, pchacze, wózeczki, zabawki na sznurku do ciągnięcia, piłki. Poza tym dzieci powyżej pierwszego roku życia zaczynają się już interesować różnego rodzaju układankami, lubię budować (i przewracać!) wieże. Dla wielu dzieci w tym wieku to tez dobry czas na zakup pierwszych klocków Lego Duplo.   Zabawki dla dwulatków Dwa lata to wiek, w którym dziecko bacznie obserwuje, co robią mama i tata i z entuzjazmem próbuje to naśladować. Takiemu dziecku najlepiej kupować zabawki, dzięki którym będzie mógł odgrywać różne role – lekarza, sprzedawcę, kucharza. Poza tym dwulatki uwielbiają sprzątać (co później zwykle im mija), ucieszą je odkurzacze, zestawy do ścierania kurzy, zmiotki. To także wiek, w którym maluch zaczyna już samodzielne zabawy np. zwierzątkami, ludzikami czy lalkami, a jeśli ma już swoje pierwsze klocki, potrafi układać je godzinami. Planszówki i gry edukacyjne Najprostsze gry planszowe przeznaczone są już dla dzieci powyżej 1,5 roku . Choć wydaje się, że dzieci mogą ich nie lubić, bo zmuszają do...

Planszówki dla dzieci
AdobeStock
Zakupy
Gry planszowe dla dzieci – najlepsze, sprawdzone propozycje [RANKING]
Przedstawiamy redakcyjny ranking najlepszych gier planszowych dla dzieci. Każdą z nich można kupić za maksymalnie 70 złotych. To doskonały pomysł na prezent, który zbliży do siebie całą rodzinę.

Mam 4,5-letnią córkę, która bardzo szybko się nudzi i co za tym idzie, rzadko kiedy bawi się sama. Jeżeli już w coś się bawi, najczęściej jest to zabawa w przedszkole, ale nie trwa dłużej niż godzinę. Kiedy podejmuje próby wspólnego kolorowania czy tworzenia „ludzików” z plasteliny czy też układania domku z Duplo, bawi się, dopóki przy niej jestem – nie ma mowy o samodzielnym kontynuowaniu którejkolwiek z tych czynności. Jest jednak rzecz, która potrafi zająć ją na zaskakująco długi czas. Angażuje ona w przyjemny sposób pozostałych członków rodziny (i to dorosłych!). Dodatkowo jest to czynność, która uczy układania strategii i logicznego myślenia, a także pracy w grupie. Chodzi, oczywiście, o planszówki. Melania od prawie dwóch lat gra w planszówki – zarówno w te proste, polegające głównie na rzucaniu kostką, jak i te trudniejsze, wymagające strategicznego myślenia. Zebrałam kilka propozycji najlepszych gier planszowych, które moim zdaniem (i zdaniem mojej córki!), nie mają sobie równych i do tego, kosztują naprawdę niewiele. Najlepsze gry na początek (od 3. roku życia) Z moich obserwacji wynika, że granie warto jest zacząć od tych najprostszych i najtańszych gier, niekoniecznie planszowych. Zanim wydasz sporą sumę pieniędzy na planszówki, musisz zaobserwować, czy twoje dziecko w ogóle lubi ten rodzaj rozrywki – a z rozmów z innymi mamami, wiem, że nie zawsze tak jest. Spokojnie – nie oznacza to, że tak już zostanie. Wiedziałam, że moja córka polubi gry, bo odkąd skończyła dwa lata, lubiła wszelkiego rodzaju karty memo, polegające na zapamiętywaniu położenia poszczególnych obrazków. Miała z tego ogromną satysfakcję i co mnie zdziwiło, ogromne do tego zacięcie. Po memo przyszedł czas na Doble. A po Doble… cóż, Melania ma całą szufladę planszówek. Oto kilka naszych ulubionych gier...

Puzzle dla dzieci
AdobeStock
Zakupy
Puzzle dla dziecka: 21 pomysłów
Jakie puzzle wybrać dla 2, 3, 4 i 5-latka? Mamy mnóstwo fantastycznych pomysłów, które ucieszą każde dziecko.

Puzzle to prezent idealny! Dostępne są w wariantach dla różnych grup wiekowych, możesz dopasować obrazek do zainteresowań dziecka i najczęściej to prezent w bardzo przystępnej cenie. Sprawia dużo radości, nie nudzi się i z pewnością ma walory zabawki edukacyjnej, przy czym jednocześnie gwarantuje świetną zabawę! Puzzle dla 2-latka Pierwsze puzzle dla najmłodszych kupisz w bardzo fajnych zestawach. Dzięki temu nawet półtoraroczny maluszek może uczyć się układać układanki i nie zrazi się zbyt trudnym poziomem. Fantastyczną opcją są puzzle Baby. W pudełku znajdziesz 4 mini układanki składające się z 2, 3, 4 i 5 elementów. Gdy puzzle przestają być wyzwaniem, można pomieszać układanki z kilku pudełek dla utrudnienia zadania. Jeśli maluch szybko załapał, o co w tej zabawie chodzi, czas na coś troszkę trudniejszego. Wybierz puzzle z bardzo dużymi i grubymi elementami, dzięki czemu małe rączki nie będą miały problemu z podnoszeniem elementów. Puzzle dla 3-latka Aby zainteresować starsze dziecko układaniem puzzli, warto wybrać zestaw z ukochanym bohaterem z książeczek lub bajek. Zwróć uwagę, by obrazki były duże, a kolory intensywne. Maluchowi będzie łatwiej znaleźć np. oko lub nos Marshalla z Psiego Patrolu. Puzzle dla 4-i 5-latka Przedszkolak ma już dużo bardziej sprawne paluszki i dłonie, a także jest coraz bardziej spostrzegawczy, fajną propozycją są tzw. puzzle obserwacyjne, na których znajduje się wiele szczegółów. Bardzo praktycznym prezentem dla dzieci w wieku 4-5 lat będą zestawy puzzli 4w1. W pudełku najdziecie 4 układanki, każda o innej ilości elementów. Puzzle dla 6-, 7- i 8-latka Wybierając puzzle dla starszaka, koniecznie upewnij się, czym dziecko się interesuje. To z pewnością zachęci je do układania. W tym wieku można także zaryzykować większą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz