dwulatek, dwoje dzieci, zabawa, wychowanie bezstresowe
Gry i zabawy

Zabawy z naszego dzieciństwa na wakacyjną nudę

Nasze dzieci są mistrzami gier komputerowych albo spędzania czasu przed telewizorem. Jednak gdy tego zabraknie, nudzą się. Podpowiedz więc im, jak mogą się fajnie bawić. I to bez zabawek!

Potrzeba jest matką wynalazku. To powiedzenie doskonale sprawdzało się np., gdy przypomnimy sobie nasze podwórkowe gry. Zamiast wyszukanych zabawek (których nie było!) wystarczyła guma do majtek, kamień, kreda i koledzy. Mama i tak nie mogła się doprosić, byśmy wrócili z podwórka. Dziś jest inaczej. Większość dzieci siedzi w domu i ogląda telewizję lub gra na komputerze. To, niestety, nie wymaga ani kombinowania, ani choćby ruszania się. Stały dostęp zaś do łatwych rozrywek sprawia, że nasze dzieciaki nawet nie wiedzą, że można bawić się inaczej. Dlatego wakacje, czas wspólnie spędzany z rodziną czy znajomymi, to świetna okazja, by pokazać im zabawy z naszego dzieciństwa. Na pewno się spodobają, szczególnie gdy i my weźmiemy w nich udział.

1. Gra w klasy (dla 2 i więcej osób)

Potrzebne: szkiełko, kreda albo patyk.
Zasady gry: na chodniku narysuj kredą (a na ziemi patykiem) tzw. chłopka, czyli 3 kwadraty w pionie, 2 – jak gdyby ręce – w poziomie (patrz rysunek obok), znów jeden kwadrat – szyję. Dorysuj do niej spory okrąg (głowę) i podziel go na pół. Pola ponumeruj od 1 do 8.
Dziecko rozpoczynające grę rzuca szkiełko i stara się trafić w pierwsze pole. Gdy trafi, może rozpocząć skoki (zwykle na jednej nodze). Trzeba skoczyć kolejno na każde pole, zaś w przypadku podwójnych rozstawić nogi na oba pola. Po dotarciu do „głowy” musi zrobić skok z obrotem i wrócić, zabierając po drodze szkiełko. Następnie rzuca szkiełkiem do kolejnego okienka itd. Kto nie trafi na właściwe pole albo podczas skakania nadepnie na linię chłopka oddaje kolejkę przeciwnikowi.
Plusy: ćwiczy zmysł równowagi, sprawność rzutów.

 

2. Gra w gumę (dla 3–4 osób)

Potrzebne: ok. 4 metrów związanej na końcach gumy, najlepiej o szerokości pół centymetra.
Zasady gry: dwójka stojących naprzeciwko dzieci nakłada gumę na kostki i rozciąga ją, by powstały dwie naprężone linki. Trzeci uczestnik naskakuje na gumę wg ustalonego wcześniej układu ćwiczeń. Np.: jedna noga musi znaleźć się na jednej gumie, druga na drugiej. Potem trzeba zrobić obrót o 180 st. i znów trafić na gumę.
Plusy: wyrabia sprawność ruchową, pomysłowość.

 

 

3. Zabawa w ciupy (dla 1–4 osoby)

Potrzebne: 6 niewielkich kamyków, takich, by zmieściły się w jednej dłoni. Świetnie nadają się też orzechy laskowe.
Zasady gry: kamyki rozrzucamy na kocu, jeden podrzucamy do góry i w tym czasie chwytamy dowolny kamyk z koca. Trzeba to zrobić bardzo szybko, by zdążyć złapać w tę samą rękę spadający kamyk. Trzymając w ręku dwa kamyki, podrzucamy kolejny kamyk, a z koca chwytamy następny. Powtarzamy tę czynność, aż wyzbieramy wszystkie kamyki, uważając, by żadnego nie wypuścić z dłoni. Można przedłużyć grę i podczas podrzucania kamyka odkładać na koc po kolei te trzymane w dłoni. Jeśli podczas rzutu nie uda się wykonać zadania, oddajemy kolejkę przeciwnikowi. Wygrywa ten, kto szybciej wyzbiera wszystkie kamyki z koca. Można również za każdy zdjęty z koca czy odłożony na koc kamyk przyznawać punkt. Wówczas decyduje liczba punktów zebranych np. w 5 kolejkach.
Plusy: ćwiczy refleks, uczy szybkiego reagowania i podzielności uwagi. Wyrabia też zdolności manualne.

 

 

4. Podchody (dla 4 i więcej osób)

 

Potrzebne: długopis, kartki, patyk.
Zasady gry: zawodnicy dzielą się na dwie grupy. Jedna ucieka, zostawiając zrobione patykiem strzałki i zadania do wykonania (listy). Trzeba np. odszukać ukryty przedmiot albo pokonać jakąś przeszkodę. Druga grupa wyrusza w pościg po ok. 15 minutach. Musi wypełnić wszystkie polecenia i złapać uciekinierów zanim dotrą do celu.
Plusy: rozwija pomysłowość, uczy współdziałania.

Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Zajęcia dla małych dzieci - czy to ma sens? Film

Dada zabawy
Fotolia
Patronaty
Zabawy rozwijające motorykę
Chcesz, aby twoje dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i sprawne? Możesz mu w tym pomóc. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem, jednocześnie usprawniając jego motorykę.

Coraz cieplejsze dni sprzyjają długim spacerom i spędzaniu wolnego czasu na dworze. Dobrze wykorzystać go na takie zabawy, które będą wspierać rozwój motoryczny dziecka , wzmacniać jego mięśnie i usprawniać koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawy dla niemowlaka Rozwój motoryki niemowlaka wspierasz najlepiej wtedy, kiedy dajesz mu okazję do samodzielnego ruchu, który jest właściwy dla jego etapu rozwoju. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie – to, że córka koleżanki już dawno chodzi, a twój maluch dopiero pewnie stanął na nóżkach , wcale nie oznacza, że jest z nim coś nie tak. Po prostu rozwija się inaczej, a to nie znaczy przecież, że gorzej. Zapewnij brzdącowi czas i odpowiednie miejsce do ruchu. Jeśli wybieracie się na spacer do parku, weź ze sobą miękki kocyk, połóż na nim dziecko i pozwól mu trenować trzymanie główki , leżąc na brzuszku, lub przewracanie się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Jeśli szkrab już raczkuje , weź piłkę, turlaj ją przed brzdącem i zachęcaj do podążania za nią. Gdy maluch stawia już pierwsze kroczki , trzymaj go za ręce i razem zwiedzajcie cały park. Możesz też motywować dziecko do samodzielnego chodzenia , stawiające je na jednym końcu koca i uśmiechem oraz gestami zachęcając, by samo przyszło do ciebie na drugi brzeg kocyka. Dla nieco starszych szkrabów Pomysłów na zabawy rozwijające motorykę u maluchów, które już pewnie i samodzielnie chodzą jest mnóstwo. Nadal doskonale będzie się sprawdzać uniwersalna piłka – kopanie jej, podrzucanie i łapanie czy rzucanie do celu świetnie usprawnia motorykę oraz koordynację wzorkowo-ruchową. Nie zapominaj też o starych, sprawdzonych zabawach, takich jak gra w klasy . Nie musicie wcale trzymać się określonych zasad – wystarczy, że maluch będzie potrafił przeskakiwać między polami, nie nadeptując na linie. Jeśli...

berek
Adobe Stock
Gry i zabawy
Pobawmy się w berka!
Zabaw się z dzieckiem w berka! To doskonały pomysł na zachęcenie pociechy do aktywności i spożytkowanie nadmiaru energii dziecka.

Berek to jedna z najstarszych zabaw dla dzieci w różnym wieku . Chętnie pobawią się w nią i przedszkolaki i uczniowie. Dzięki niej spędzą czas na powietrzu, dotlenią ciało, usprawnią pracę serca i płuc. Ty możesz zyskać to samo, o ile sama włączysz się do zabawy! Na czym polega zabawa? Najlepiej bawić się w nią w grupie, dlatego berek to idealny pomysł na zajęcie dzieciom czasu podczas ogrodowej imprezy urodzinowej. Na początku wybiera się jedną osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego , klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem "berek!". Dotknięta osoba staje się w ten sposób berkiem i teraz ona goni pozostałych. Odmiany gry w berka Można ich wymyślić całe mnóstwo! Warto korzystać z tych różnych możliwości, aby urozmaicić dzieciom zabawę . Wybór odmiany warto dopasować do terenu, w jakim bawią się dzieciaki i do liczebności grupy. Poniżej znajdziesz 10 naszych propozycji: 1. Berek kucany Ogólne zasady pozostają bez zmian. Jednak uciekający mogą się uchronić przed berkiem, kucając . Dziecko, które ukucnie, zanim zostanie dotknięte przez berka, nie może zostać "zamienione" w berka. 2. Berek-drzewko Zabawa idealna w terenie, gdzie są drzewa. Wybiera się konkretne z nich, ale o jedno mniej niż liczba dzieci. Po wybraniu berka pozostałe dzieci stają po jednym przy wybranych drzewach. Berek woła: "drzewko zmień się!". Na ten sygnał uciekające dzieciaki muszą przemieścić się do innego drzewa tak, aby tylko jedno stało przy jednym drzewie. W tym czasie berek stara się złapać jedno z dzieci. 3. Berek-bocian Odmiana podobna do berka kucanego, z tym że przed "zberkowaniem" chroni stanięcie na jednej nodze , przełożenie jednej ręki pod uniesionym kolanem drugiej i złapanie się tą ręką za nos. Gwarantujemy mnóstwo uciechy! 4. Złap ogonek! Każdemu...

mama, dziecko, zabawa, śmiech
Gry i zabawy
Pomysły na rodzinne zabawy
Wymarzony prezent czy cała przedszkolna grupa nie da dziecku takiej frajdy, jak zabawa z mamą i tatą. Podpowiemy wam, w co warto bawić się z dzieckiem.

Budowanie z klocków, rysowanie świecówkami, przebieranie lalek, domino i puzzle. Wiadomo, jest tysiąc innych zajęć, które sprawiłyby wam, rodzicom, więcej radości. Po długim dniu chętnie byście obejrzeli dobry film lub zakosztowali pachnącej kąpieli. Ale już od progu wita was pytanie: „Pobawisz się ze mną?”. Zastanawialiście się, dlaczego dzieciom tak zależy na waszej obecności, choć kiepsko kolorujecie? Ponieważ wcale nie chodzi im o auta, układanki i gry. Chodzi o to, by mieć przy sobie dwie najważniejsze osoby na świecie – czuć na sobie ich uwagę, móc z nimi rozmawiać, śmiać się i przytulać. Godziny spędzone na dywanie to najcenniejszy prezent , jaki możecie ofiarować dzieciom. Bo żeby być z nimi blisko, trzeba być dosłownie przy nich – na dywanie, boisku, w parku.  Spędzanie czasu z dziećmi to także świetna inwestycja na przyszłość. Podczas zabawy nawiązuje się między wami silna relacja, dziecko nabiera do was zaufania i, np. ustawiając wieżę z klocków, może powie o sobie i swoim świecie więcej, niż kiedy rzucacie pytanie: „Jak było w przedszkolu?”. Każdy potrzebuje odpowiedniej atmosfery, by się otworzyć i mówić o najważniejszych dla siebie sprawach. Zatem... zapraszamy do wspólnej zabawy! 4 gry dla rodziny w domu Planszówka Kowalskich. Na dużym kartonie narysujcie węża lub dżdżownicę. Podzielcie planszę na małe kawałki i ustalcie, co stanie się z graczem, gdy trafi na dane pole. Zadania mogą być miłe (dostanie całus od mamy), trudne (zje plasterek cytryny) lub śmieszne (będzie udawał na dywanie płynącą rybkę). Po ustaleniu zasad czas na poważną grę. Ważne, by wszyscy członkowie rodziny wykonywali zadania solidnie – dzięki temu dziecko uczy się, że rodzice poważnie traktują reguły, a ono jest dla nich prawdziwym partnerem do prawdziwej gry. Zrobienie w domowego balona. Do nogi każdej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak